• drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Konflikt rzepkowo udowy

 • 17.10.11, 20:15
  Witam, 9 miesiecy temu miałam zabieg usunięcia łękotki przyśrodkowej w prawym kolanie i od pewnego czasu odczuwam ból w tym własnie kolanie przy wchodzeniu po schodach, schodzeniu czy innych czynnościach. Odczuwam takze uczucie przeskakiwania w kolanie. Po wykonanium rezonansu 2 tygodnie temu stwierdzono u mnie konflikt rzepkowo udowy.
  Chciałam sie dowiedziec jak to leczyc , jakie moga być powikłania i co jest przy tym zalecane. Dziękuje
  Edytor zaawansowany
  • 18.10.11, 00:51
   "Gonartrozę dzielimy według rozmieszczania zmian destrukcyjnych chrząstki stawowej (zwężenia szpar w badaniu rtg) w jednej z 3 powierzchni poślizgowych stawu, na postać:

   - przyśrodkową (najczęstszą) z przewagą zwężenia szpary stawowej pomiędzy przyśrodkowymi kłykciami kości udowej i piszczelowej. Postać ta łączy się ze szpotawością kolana,
   - rzepkowo-udową; zwężenie szpary pomiędzy rzepką a kością udową najlepiej widocznie jest na zdjęciu stycznym rzepki,
   - boczną - z przewagą zwężenia szpary stawowej pomiędzy bocznymi kłykciami kości piszczelowej i udowej. Rzadka w pierwotnej postaci gonartrozy. Łączy się z koślawością kolana.
   Gonartrozie towarzyszy dość często niestały wysięk stawowy. Wszystkie powyższe objawy nie wykluczają współistnienia lub przebycia innych chorób stawu kolanowego, które były pierwotną przyczyną procesu zwyrodnieniowego. Należą do nich: urazy, zapalenia stawu, choroba odkładania pyrofosforanu wapnia, artropatia hydroksyapatytowa, uszkodzenie łąkotki, chrzęstniako-kostniakowatość maziówkowa, kosmkowo-barwnikowe zapalenie błony maziowej, rozwarstwiająca martwica aseptyczna, dysostoza wielonasadowa śródchrzęstna i inne rzadsze. Ocena zdjęcia radiologicznego w tych przypadkach może nie rozstrzygać o rozpoznaniu. W części przypadków konieczne okazuje się wykonanie badań na szczeblu specjalistycznym: artroskopii, oceny obrazu mikroskopowego maziówki, wysięku stawowego, CT, MRI lub badania izotopowego.
   W rozpoznaniu różnicowym należy ponadto uwzględnić:
   - uszkodzenie przyczepów (entezopatię) mięśnia czworogłowego uda do górnej bądź dolnej krawędzi rzepki (może przebiegać z niewielkim, niezapalnym wysiękiem),
   - entezopatię mięśni tworzących "gęsią stopkę",
   - koksartrozę lub martwicę aseptyczna głowy kości udowej manifestujące się wyłącznie bólem kolana.
   Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku.
   Postępowanie niefarmakologiczne:
   Zmniejszenie przyparcia powierzchni stawowych poprzez:
   - redukcję wagi (u otyłych),
   - unikanie noszenia cięższych przedmiotów.
   - Wkładki do obuwia zmniejszające wadliwe ustawienie osi kończyny.
   - Ćwiczenia zwiększające masę mięśniową.
   - Ćwiczenia w podwieszaniu lub wyciąg poprawiające ruchomość w stawie.
   - Fizykoterapia.
   - Balneoterapia.
   Nie istnieją preparaty farmakologiczne, których stosowanie może szybko i skutecznie poprawić strukturę i zwiększyć masę chrząstki stawowej.
   Przy niewielkich, niestałych bólach wcieranie preparatów ze środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi. Przy bólach umiarkowanych stosowanie środków przeciwbólowych.
   Przy braku poprawy: niesteroidowe leki przeciwzapalne.
   Leczenie operacyjne: artrodeza, endoproteza, transplantacja chrząstki".
  • 18.10.11, 15:20
   Witam

   konflikt rzepkowo udowy pojawia się gdy z różnych powodów rzepka nie układa się na "swoim miejscu" na kości udowej. Jest pociągana przez m.prosty uda, który z jakiegos powodu nie pracuje tak jak powinien. Polecam wybrać się do fizjoterapeuty, aby obejrzał, zbadał kolano itp . Są różne sposoby aby odbudować utraconą funkcje i zlikwidować ból - jeżeli oczywiście przyczyna tkwi w konflikcie rzepkowo-udowym lub innym zaburzeniu funkcjonalnym , a nie strukturalnym czyli np złamanie zerwanie wiezadla itp.
   pozdrawiam
   www.pro-balance.eu - zapraszam
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.