Dodaj do ulubionych

Konflikt rzepkowo udowy

17.10.11, 20:15
Witam, 9 miesiecy temu miałam zabieg usunięcia łękotki przyśrodkowej w prawym kolanie i od pewnego czasu odczuwam ból w tym własnie kolanie przy wchodzeniu po schodach, schodzeniu czy innych czynnościach. Odczuwam takze uczucie przeskakiwania w kolanie. Po wykonanium rezonansu 2 tygodnie temu stwierdzono u mnie konflikt rzepkowo udowy.
Chciałam sie dowiedziec jak to leczyc , jakie moga być powikłania i co jest przy tym zalecane. Dziękuje
Edytor zaawansowany
 • tigerness 18.10.11, 00:51
  "Gonartrozę dzielimy według rozmieszczania zmian destrukcyjnych chrząstki stawowej (zwężenia szpar w badaniu rtg) w jednej z 3 powierzchni poślizgowych stawu, na postać:

  - przyśrodkową (najczęstszą) z przewagą zwężenia szpary stawowej pomiędzy przyśrodkowymi kłykciami kości udowej i piszczelowej. Postać ta łączy się ze szpotawością kolana,
  - rzepkowo-udową; zwężenie szpary pomiędzy rzepką a kością udową najlepiej widocznie jest na zdjęciu stycznym rzepki,
  - boczną - z przewagą zwężenia szpary stawowej pomiędzy bocznymi kłykciami kości piszczelowej i udowej. Rzadka w pierwotnej postaci gonartrozy. Łączy się z koślawością kolana.
  Gonartrozie towarzyszy dość często niestały wysięk stawowy. Wszystkie powyższe objawy nie wykluczają współistnienia lub przebycia innych chorób stawu kolanowego, które były pierwotną przyczyną procesu zwyrodnieniowego. Należą do nich: urazy, zapalenia stawu, choroba odkładania pyrofosforanu wapnia, artropatia hydroksyapatytowa, uszkodzenie łąkotki, chrzęstniako-kostniakowatość maziówkowa, kosmkowo-barwnikowe zapalenie błony maziowej, rozwarstwiająca martwica aseptyczna, dysostoza wielonasadowa śródchrzęstna i inne rzadsze. Ocena zdjęcia radiologicznego w tych przypadkach może nie rozstrzygać o rozpoznaniu. W części przypadków konieczne okazuje się wykonanie badań na szczeblu specjalistycznym: artroskopii, oceny obrazu mikroskopowego maziówki, wysięku stawowego, CT, MRI lub badania izotopowego.
  W rozpoznaniu różnicowym należy ponadto uwzględnić:
  - uszkodzenie przyczepów (entezopatię) mięśnia czworogłowego uda do górnej bądź dolnej krawędzi rzepki (może przebiegać z niewielkim, niezapalnym wysiękiem),
  - entezopatię mięśni tworzących "gęsią stopkę",
  - koksartrozę lub martwicę aseptyczna głowy kości udowej manifestujące się wyłącznie bólem kolana.
  Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku.
  Postępowanie niefarmakologiczne:
  Zmniejszenie przyparcia powierzchni stawowych poprzez:
  - redukcję wagi (u otyłych),
  - unikanie noszenia cięższych przedmiotów.
  - Wkładki do obuwia zmniejszające wadliwe ustawienie osi kończyny.
  - Ćwiczenia zwiększające masę mięśniową.
  - Ćwiczenia w podwieszaniu lub wyciąg poprawiające ruchomość w stawie.
  - Fizykoterapia.
  - Balneoterapia.
  Nie istnieją preparaty farmakologiczne, których stosowanie może szybko i skutecznie poprawić strukturę i zwiększyć masę chrząstki stawowej.
  Przy niewielkich, niestałych bólach wcieranie preparatów ze środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi. Przy bólach umiarkowanych stosowanie środków przeciwbólowych.
  Przy braku poprawy: niesteroidowe leki przeciwzapalne.
  Leczenie operacyjne: artrodeza, endoproteza, transplantacja chrząstki".
 • pro-balance 18.10.11, 15:20
  Witam

  konflikt rzepkowo udowy pojawia się gdy z różnych powodów rzepka nie układa się na "swoim miejscu" na kości udowej. Jest pociągana przez m.prosty uda, który z jakiegos powodu nie pracuje tak jak powinien. Polecam wybrać się do fizjoterapeuty, aby obejrzał, zbadał kolano itp . Są różne sposoby aby odbudować utraconą funkcje i zlikwidować ból - jeżeli oczywiście przyczyna tkwi w konflikcie rzepkowo-udowym lub innym zaburzeniu funkcjonalnym , a nie strukturalnym czyli np złamanie zerwanie wiezadla itp.
  pozdrawiam
  www.pro-balance.eu - zapraszam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.