Dodaj do ulubionych

RTG stawów kolanowych

24.07.14, 13:55
Witam,od ponad miesiąca mam problemy z poruszaniem,odczuwam ból w kolanach,postanowiłam zrobić sobie prześwietlenie i wczoraj odebrałam wynik,bardzo proszę o jego interpretację...Mam 48 lat,usunięto mi 2,5 roku temu tarczycę z powodu nowotworu pęcherzykowego,choruję na Hashimoto...

Podchrzęstna sklerotyzacja powierzchni stawowych kłykci piszczelowych i nawarstwienia odokostnowe
na guzkach wyniosłości m-kłykciowych.Zwężenie szpary stawu po stronie przyśrodkowej kolana prawego.W stawach rzepkowo udowych sklerotyczna przebudowa powierzchni stawowych rzepek oraz powierzchni stawowych w stawie piszczelowo strzałkowym.
Edytor zaawansowany
  • rtoip.1981 10.08.14, 22:44
    Witam
    Jeśli nadal jesteś zainteresowana wyjaśnieniem to mogę wszystko opisać.
    Pozdrawiam
    P
  • alicja349 11.08.14, 09:45
    witam,owszem jestem zainteresowana.Dziękuję
  • alicja349 14.08.14, 10:01
    rtoip.1981 napisał(a):

> Witam
    > Jeśli nadal jesteś zainteresowana wyjaśnieniem to mogę wszystko opisać.
    > Pozdrawiam
    > P
    no i co z tym opisem ? :)
  • rtoip.1981 14.08.14, 14:52
    Hey
    Dzisiaj spokojnie siądę na dyżurze i odpisze.
  • alicja349 17.08.14, 20:29
    rtoip.1981 napisał(a):

> Hey
    > Dzisiaj spokojnie siądę na dyżurze i odpisze.
    no i niestety chyba się nie doczekam...
  • rtoip.1981 18.08.14, 10:12
    Już wszystko wyjaśniam
    Otóż trzeba zacząć od tego że tzw. sklerotyzacja opisywana u Ciebie w RTG to określenie radiologiczne wskazujące na patologiczne nawarstwienie struktur kostnych. Wskazuje na początki choroby zwyrodnieniowej ale samo w sobie nie jest objawem a jedynie wskazówką da dalszej diagnostyki w połączeniu z typowymi objawami klinicznymi np. ból, ograniczenie ruchomości.
    Typowym objawem mogącym wskazywać na nadchodzący problem to zwężenie szpary międzystawowej- znaczy to ze oś kończyny jest zaburzona ( "krzywe nogi"?) a to powoduje to nierówne obciążenie powierzchni stawowej i jej "zużywanie"
    Staw piszczelowo strzałkowy na szczęscie nie pełni jakiejś specjalnie ważnej funkcji wiec zmiany zwyrodnieniowe w tamtym miejscu nie powinny niepokoić.
    Co do zmian w stawach rzepkowo udowych- tutaj zmiany na powierzchni mogą powodować ból gdyż rzepka jest częścią aparatu wyprostnego nogi ( odpowiada za prawidłowe prostowanie kończyny )
    Niestety sklerotyzacja jest zmianą stałą/ permanentną i można jedynie leczyć objawy ( zresztą tutaj jedynie sklerotyzacja rzepki może powodować objawy bólowe )
    Co do szpary stawowej- tutaj jedną z możliwości jest zabieg artroskopowy tzw. mikrozłamań powierzchni stawowej ( małe dziurki przez które wypływa substancja odbudowująca chrząstkę )
    Tak samo ( artroskopowo ) można zniwelować zmiany na guzkach wyniosłości międzykłykciowej które mogą kolidować z powierzchnią stawową kości udowej powodując ból.

Jeśli coś jest niejasne to prosze o pytania

Pozdrawiam
  • alicja349 19.08.14, 11:58
    Witam i bardzo dziękuję za objaśnienie,wszystko rozumiem...teraz wiem skąd moje bóle w kolanie czasem tak silne że łzy lecą.
  • muktprega1 02.12.14, 17:13
    Alicja, masz usuniętą tarczycę wraz z jedną przytarczycą, masz Hashimoto, a więc masz zaburzone wchłanianie wapnia, wit D3, magnezu, masz niski poziom, poniżej normy ferrytyny, a objawy o których piszesz nie są wyizolowaną jednostką, tylko nakłada sie na nią wszystko co wyżej napisałam :)

forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144862028,144872354,Re_Istne_wariactwo_.html
  • majka_czest 21.10.14, 23:37
    Witam
    również chciałam prosić o wytłumaczenie opisu i informację, co można zrobić w tym stanie rzeczy, problem jest o tyle istotny, że dokucza mi już od paru miesięcy ból kolana i jego okolic, i jest coraz gorszy.
    Opis: sklerotyzacja powierzchni stawowych kolana. Nieznaczne obniżenie kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Poza tym staw kolanowy lewy w granicach normy.
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • rtoip.1981 25.10.14, 16:19
    To ja zadam pytanie dodatkowe:
    Jaki był powód wykonania zdjęcia RTG?
    Domyślam się że zapewne ból, ale czy w jakiś konkretnych sytuacjach?
    Opis nie wskazuje na jakieś głębokie zmiany. Sklerotyzacja powierzchni stawowej może w przyszłości być powodem zmian zwyrodnieniowych a w połączeniu z obniżeniem kłykcia dawać te objawy najpierw w tym obszarze.
  • rolnik1950a 23.07.18, 11:35
    Witam,
    Mam podobny problem, tj. usunięta tarczyca i pojawiły się po 5 miesiącach bóle kolan a teraz i bioder. Jakoś nikt nie zwraca uwagi na kalcytoninę, którą także produkuje tarczyca. Na ogół wiadomo, że kalcytonina chroni przed osteoporozą, ale jak stwierdzam w zasadzie niewielu wie (lekarzy niestety), że chroni także tkankę chrzęstną!
    Molecular Immunology 87 (2017) 249–257
    Ann. N.Y. Acad. Sci. 1117: 181–195 (2007)
    No i mamy zmiany w stawach, w pierwszej kolejności najbardziej obciążonych, tj. kolanowych. Pewnie też informacje o stosowaniu naturalnych wyciągów z tarczycy (świńskich) likwidują bóle w stawach.
    Pytanie do lekarzy - co oprócz powyższego, czy pozostaje tylko kalcytonina łososiowa?
    Pozdrawiam
    ZW

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka