Dodaj do ulubionych

OMJ 2017/18 - dobre wieści

28.06.17, 23:32
Po sąsiedzku trwa dyskusja na temat przyszłości konkursów kuratoryjnych, a tymczasem dziś napłynęły uspokajające wiadomości dotyczące XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów.

Ukazał się terminarz i uczniowie zainteresowani udziałem w tym wyjątkowym konkursie mogą już odliczać czas do 1 września, który będzie dniem publikacji zadań do rozwiązania w domowym etapie OMJ. 28 września szkoły przeprowadzą test, który stanowi część składową I etapu. Zawody II stopnia odbędą się 13 stycznia 2018 r., a zawody finałowe 17 marca 2018 r. Uroczyste zakończenie będzie miało miejsce dzień później. Można więc już z czystym sumieniem planować wyjazdy na wycieczki i warsztaty.

Wraz z terminarzem ukazało się obszerne podsumowanie XII edycji OMJ. Zawiera ono m.in. podziękowania dla sponsorów Olimpiady, którzy pozwolili jej przetrwać w niezmienionej formule. Dzięki tym darczyńcom odbyły się wieńczące OMJ obozy dla laureatów (dwa tygodniowe turnusy w maju i czerwcu w Szczyrku, każdy dla 20 osób). Analogiczna nagroda dla laureatów Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów została w tym roku, niestety, bardzo okrojona do kilkorga głównych laureatów. Szkoda. Nie ma lepiej wydanych pieniędzy z funduszu na nagrody, niż wyjazd, który znakomicie służy rozwojowi pasji i integracji z innymi pasjonatami...
Edytor zaawansowany
 • 03.09.17, 19:54
  W nocy z czwartku na piątek – zgodnie z regulaminem – opublikowane zostały zadania domowego etapu OMJ. Ich pojawienie się wywołało komentarze ze strony uczestników tegorocznej edycji, ale także i ich starszych kolegów, którzy pozostają sympatykami konkursu. Czasu jest sporo, bo termin nadsyłania rozwiązań upływa 16 października. W międzyczasie, bo 28 września odbędzie się w szkołach test, który jest okazją do zdobycia dodatkowych punktów w I etapie. Organizatorem testu jest szkoła macierzysta ucznia. Organizatorzy wystosowali apel do szkół, które przystępują do konkursu po raz pierwszy, o rejestrację przed 26 września, tak aby uczniowie mogli uczestniczyć w teście. Warto ten apel rozpowszechniać.

  W zmaganiach Olimpiady Matematycznej Juniorów uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli dotąd sporadycznie i zarejestrowanych już szkół nie jest dużo. A tymczasem sytuacja się zmieniła. Na dziś dzień uczniowie VII klasy pozostawieni w swoich podstawówkach pozbawieni są możliwości startu w jakimkolwiek poważniejszym konkursie matematycznym, czy informatycznym. Gimnazjalne konkursy kuratoryjne są dla nich zamknięte. Kuratoryjny konkurs matematyczny dla szkoły podstawowej ogłosiło jako jedyne w kraju kuratorium w Rzeszowie. Ale nawet jeśli te konkursy zostaną zorganizowane w innych województwach, to zgodnie z logiką powinny być już celowane w młodszych uczniów. Dla uzdolnionych matematycznie VI i VII-klasistów start OMJ pozostaje jedynym ambitnym wyzwaniem w roku szkolnym 2017/18. Nauczyciele – nie odbierajcie swoim uczniom szansy na rozwój gasząc ich zapał stwierdzeniem: „To dla was za trudne”!
 • 04.10.17, 08:12
  W ubiegły czwartek, 27 września w blisko 1000 miejsc rozsianych po Polsce przeprowadzono test OMJ. Test stanowiący element pierwszego etapu XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów jak w latach ubiegłych składał się z 15 zadań, każde z 3 podpunktami i odpowiedziami do wyboru „tak lub nie”. Ten test jest ekscytujący dla młodych miłośników królowej nauk, bo pozwala zmierzyć się w szybki sposób z kolegami w całej Polsce. Dzięki ofiarnej pracy wszystkich zaangażowanych w organizację już dzień później, 28 września, znane już były wyniki i statystyki.

  O tym, że test OMJ stanowi dość precyzyjną diagnozę świadczą prawidłowości z lat ubiegłych – najlepsi uczestnicy testu są na ogół głównymi laureatami całej olimpiady. Zapewne nie inaczej będzie w tym roku.

  Najwyższy wynik, pełne 15 punktów uzyskało teraz 8 uczniów, 14,5 punktów – kolejnych 12 uczniów. Organizatorzy OMJ upublicznili ich nazwiska. Cóż można o nich powiedzieć? Są to głównie chłopcy (w tej grupie 20 najlepszych tylko jedna dziewczynka). To pewna prawidłowość – tak było i w poprzednich latach. W dużej części są to uczestnicy finału poprzedniej edycji olimpiady, w tym laureaci wysokiego stopnia, uczestnicy wiosennego obozu. Przeważają uczniowie klas matematycznych znanych szkół – po dwóch przedstawicieli mają Domeyko i Staszic z Warszawy a także szczecińskie gimnazjum nr 16 – słynna szkoła uratowana z „reformy”. Po jednym reprezentancie mają warszawski Władysław IV, gdyńskie Gimn. 24, GiLA z Torunia, poznańska Dąbrówka. Jest kilka dobrych szkół niepublicznych. Cieszy obecność regionów, które wcześniej mało się udzielały – aż dwóch uczniów uczy się w Olszynie, jest też trzech uczniów z Wielkopolski. Przy tym wszystkim Warszawa nie oddaje pozycji lidera - w czołowej 20 jest aż 7 uczniów stołecznych gimnazjów.

  To tyle optymistycznych wiadomości. Teraz te trochę gorsze. Z testem zmierzyło się w tym roku 9750 uczniów z 986 szkół. W ubiegłym roku test pisało 12 000. Mamy więc ponad 20% regres, mimo rosnącej popularności olimpiady. Z czego on wynika? Ano, wiele wskazuje, że to skutek reformy. W szkołach gimnazjalnych zabrakło najmłodszego rocznika, a uczniowie klas VII zostali zmobilizowani do podjęcia próby zmierzenia się ze starszymi kolegami w zupełnie nielicznych szkołach - najczęściej w szkołach niepublicznych, w których utworzono klasy o profilu matematycznym. To nie jest dobra tendencja, mimo, że najmłodsi uczestnicy OMJ rzadko sięgają po sukcesy. Wczesny start to duża szansa, że zdolny, ale nie genialny uczeń, "złapie się na haczyk", zechce pracować i pójdzie dalej olimpijską ścieżką, zyskując szanse na laury w II czy III klasie. Niestety, w tym roku szanse łyknięcia matematycznego bakcyla dostała o wiele mniejsza grupa uczniów, niż to bywało w latach poprzednich. To budzi niepokój.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.