Dodaj do ulubionych

Konkursy kuratoryjne 2018/2019

04.06.18, 15:37
Gdyby komuś umknęło:

www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/konkursy/konkursy-przedmiotowe-1/12660,Informacja-dotyczaca-organizacji-konkursow-w-roku-szkolnym-20182019.html
Edytor zaawansowany
 • Gość: Alina IP: *.static.ip.netia.com.pl 06.06.18, 12:41
  Ten sam konkurs dla ósmoklasistów i gimnazjalistów? Z taką dziurą programową z geografii, biologii, historii? Rok nauki mniej z matematyki?
 • jan.nowak.7 06.06.18, 18:04
  Wiadomość sama w sobie nie jest bulwersująca – młodsi uczniowie powinni mieś pełen dostęp do konkursów z różnych przedmiotów, nawet jeśli są one adresowane do starszych. Sytuacja z tego roku – ograniczenia VII klasom palety konkursów do 3 przedmiotów pachniała absurdem. Ale jest jedno ALE. Sytuacja jest nietypowa – mamy przed sobą podwójną rekrutację, w której dodatkowe uprawnienia będą cenne jak nigdy nie były. W tej rekrutacji startują dwa roczniki, którym teraz nakazuje się start we wspólnym konkursie. Łatwo zgadnąć kto zgarnie większość tytułów. Chyba, że MKO wprowadzi jakieś parytety?
 • grocholica 06.06.18, 22:09
  Ja niestety boję się, że ta władza wprowadzi parytety - że trzeba będzie udowodnić, że gimnazja są złe i że ich likwidacja to dobra zmiana. Nie zdziwiłabym się, jakby kazano szkołom przygotować więcej miejsc w klasach 4letniego LO.

  --
  Zapraszam na mój blog
 • dorotkamaskotka 07.06.18, 08:18
  Parytetem są szkoły branżowe i to je trzeba zapełnić skądś młodzieżą.
 • jan.nowak.7 12.06.18, 13:17
  Rozważania na temat przyszłorocznych konkursów przedmiotowych na Mazowszu:

  niedlachaosuwszkole.pl/index.php/163-konkursy-kuratoryjne-2018-19-przygrywka-przed-rekrutacyjnym-tsunami
 • magda724 15.06.18, 00:33
  Rewelacja po prostu. Czy inne kuratoria poza mazowieckim coś na ten temat opublikowaly? Rok temu zasłaniano się decyzja ministerstwa, że 7kl to podstawówka i nie może brać udziału w konkursach gimnazjalnych. Czy coś się zmieniło? Jak wygląda sytuacja w innych rejonach kraju? Ktoś wie?
 • magda724 15.06.18, 09:29
  Tak na spokojnie przeczytałam jeszcze raz rozporządzenie MEN z 18 sierpnia oraz informację na stronie mazowieckiego kuratorium. Nie jestem prawnikiem, ale rozporządzenie mówi wyraźnie o konkursach dla klas 1-8 SP i konkursach dla dawnego gimnazjum/oddzialów gimnazjalnych - osobnych konkursach. Oczywiście w SP mogą być organizowane ze wszystkich przedmiotów objętych programem nauczania. Natomiast informacja na stronie kuratorium wyszczególnia przedmioty, ale nie mówi wyraźnie o połączeniu SP i IIIG - wg rozporządzenia nie jest to możliwe. Czy ktoś próbował zweryfikować tę informację bezpośrednio w kuratorium, czy wszyscy czekają na te "opublikowane na początku czerwca" programy merytoryczne ? I czy ktoś z rodziców-prawników mógłby się wypowiedzieć czy jest prawna możliwość połaczenia SP z IIIG, ponieważ wg mnie takowej nie ma.
 • jan.nowak.7 15.06.18, 15:55
  Faktycznie nie wiemy jak warszawskie kuratorium rozegra tę sprawę. Ja jestem zdania, że wspólny konkurs przy zapewnieniu puli miejsc laureackich dla starszych i młodszych jest zupełnie znośnym rozwiązaniem (nie wiem jak wygląda strona prawna). Diabeł tkwi jednak w szczegółach regulaminu, a ten w ubiegłym roku jak wiadomo został ujawniony w ostatnich dniach września, co jest totalnym nieporozumieniem. Programy merytoryczne posuną nas w wiedzy o tym co planuje MKO o krok dalej, ale ich publikacji chyba nie można spodziewać się bardzo szybko, bo dopiero w tych dniach rozpisano konkurs na organizatora. Nawet jeśli to ma być nadal MSCDN – to gdy formuła konkursu jest nowa, potrzebny jest czas na ułożenie tych programów. Jest oczywiście i inna kwestia, nie mniej istotna dla podwójnego rocznika niż podział na VIII i III klasę. Jest nim ogólna wielkość listy laureatów. Cytowany wyżej artykuł pokazuje spadek ogólnej liczby laureatów na Mazowszu w ciągu ostatnich dwóch lat (w gimn. o 37% a w SP o 50%), ale warto sobie zajrzeć na listy małopolskie. Kraków, który jest w tej chwili chyba najmocniejszym ośrodkiem w „obróbce” wybitnych talentów matematycznych ma w tym roku 5 laureatów konkursu gimnazjalnego z matematyki... Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać.
 • Gość: Blanik IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.18, 11:54
  www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/konkursy/konkursy-przedmiotowe-1/12744,Projekty-programow-merytorycznych-konkursow-przedmiotowych.html
 • Gość: Blanik IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.18, 11:56
  www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/konkursy/konkursy-przedmiotowe-1/12744,Projekty-programow-merytorycznych-konkursow-przedmiotowych.html
 • otton1000 22.06.18, 01:05
  Czytam i nie wierzę oczom. Program merytoryczny dla gimnazjów w tym roku z historii obejmuje XX wiek w trzecim etapie, mimo że podstawa programowa kończy się na odzyskaniu niepodległości....Oczywiście wiek XX jest w podstawie dla klas V-VIII nowej podstawówki, a rozumiem że konkurs ma być jeden dla obu rodzajów szkół. Wyrazy współczucia dla sponiewieranych gimnazjalistów. To jest skandal.
 • Gość: ale IP: *.centertel.pl 22.06.18, 08:20
  Mnie to nie bulwersuje, bo tegoroczne konkursy, poza językowymi, nie mają tzw. rozszerzeń. Czyli uznano, że różnice programowe pomiędzy nową a starą podstawą są wystarczającym rozszerzeniem. A konkursy językowe, na pierwszy rzut oka kończą się na poziomie B2 a nie C1, czyli uwzględniono o rok krótszą naukę języków obcych. Patrząc na wymagania konkursowe, nie ma w nich niczego ekstra, zwykle „kobyły” ze wszystkiego. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czyli w regulaminie i zadaniach konkursowych.
 • cemiranda 19.10.18, 17:25
  Konkursy językowe niewiele mają wspólnego z podstawą programową. Wg obecnych wymagań uczeń 8 kl ma mieć poziom A1. Etap szkolny w szk podst to poziom B i to mocnego. Dalej już fakt B2 i C1. A próg procentowy b. wysoki - 80% lub więcej zależy od etapu. Dodatkowo biorą w nim udział uczniowie dwujęzyczni co dla mnie jest wielką pomylką.
 • magda724 22.06.18, 15:27
  A w klasie 7sp w biologii zaczynało się od anatomii, nic o komórce i świecie roślin . Kogo poniewieraja? Gimnazjum? Jak dla mnie to wszystkich uczniów. Do tego bez podstaw prawnych bo zmiany rozporządzenia men nie ma!
 • jan.nowak.7 23.06.18, 11:56
  Programy merytoryczne nie posuwają nas w wiedzy, jak zostaną potraktowani VIII-klasiści, a jak III klasiści gimnazjalni podczas konkursów. Wydaje się, że przynajmniej niektóre programy powstały przez proste skopiowanie punktów z podstawy programowej i nie wybiegają poza obowiązkowy materiał. Oczywiście można to i owo oprotestować (na przykład zakres historii), ale tradycyjnie jest bardzo mało czasu.

  Nie wiadomo kto i na jakiej zasadzie te programy merytoryczne przygotował - przecież konkurs na organizatora konkursów przedmiotowych dopiero trwa, będzie rozstrzygnięty w przyszłym tygodniu...
 • magda724 23.06.18, 19:40
  To i owo oprotestować? Podstawa programowa z biologii w SP zaczyna się od zakresu II gim. Nie ma materiału z klasy Igim , który w programie merytorycznym obowiązuje na etapie szkolnym. Czy w razie wspólnego konkursu uczniowie SP będą zwolnieni z etapu szkolnego? Oni nie mają tego materialu w podstawie programowej!
 • magda724 23.06.18, 19:46
  Powinni mieć, gdyby zaczynali biologię w klasie V . Zaczynali niestety w kl.VII. W ramach wcześniej realizowanej przyrody było tych informacji o wiele mniej. Rozumiem, że na kolejnych etapach należy mieć szerszą wiedzę, ale na szkolnym? Ktoś zapomniał, że roczniki przejsciowe ominęły cześć materiału. Czy wychodzi z założenia, że w 2 lata mieli zrobić 4 - od 5 do 8 klasy?
 • Gość: ale IP: *.centertel.pl 23.06.18, 20:22
  Zawsze, poza podstawą programową, konkurs miał rozszerzenia na każdym etapie. Tym razem rozszerzeń nie ma. Zamiast tego mamy uwspólnienie podstawy programowej. Ja to odbieram jako rozszerzenie. Ciekawa jestem jak będzie za rok. Czy zostawią samą podstawę programową, (dzieci, które właśnie skończyły piątą klasę, nie miały jeszcze biologii, zaczną dopiero za rok) a teoretycznie mogą chcieć wystartować w konkursie, np w szóstej klasie, i wtedy tez są poszkodowane, w stosunku do starszych kolegów, którzy teraz zaczną klasę siódmą, czy jeszcze dla utrudnienia będą rozszerzenia materiału poza podstawę.. tak więc „niesprawiedliwość” konkursów nie ogranicza się tylko do obecnych gimnazjalistów.
 • magda724 23.06.18, 21:18
  Cóż, do tej pory etap szkolny miał w naszym województwie regulaminowe zastrzezenie- nie wykracza poza podstawę programową. Dopiero etapy wyzsze mialy rozszerzenie. Obecnie zanosi się na zmianę. Zwracam także uwagę na fakt, że tylko kuratorium mazowieckie odważyło się opublikowal informacje na temat przyszłorocznych konkursów. Inne milczą. Dowiemy się we wrześniu( pewnie w polowie) , a u nas np etapy szkolne to początek października . Będą 2 tygodnie na ogarnięcie. Trochę mało.
 • fogito 24.06.18, 21:04
  A co w przypadku jak prywatna szkoła nie organizuje etapu szkolnego konkursów kuratoryjnych? Mozna samemu zgłosić ucznia?
 • Gość: ale IP: *.centertel.pl 24.06.18, 21:11
  Ma obowiązek załatwić z inną szkołą etap szkolny konkursu dla swojego ucznia. Trzeba złożyć z wyprzedzeniem podanie na piśmie. Ale szczerze, co to za prywatna szkoła, która nie zorganizuje startu uczniowi?
 • mysiaapysia 24.06.18, 22:39
  O ile wiem fogito ma syna w szkole brytyjskiej. Może dotychczas nie organizowano tam etapu szkolnego.
  W moim mieście szkoła brytyjska faktycznie nie startowała w konkursie kuratoryjnym. A przecież w konkursie z jęz. angielskiego uczniowie mieliby duże szanse uzyskać tytuł laureata.
  Druga szkoła międzynarodowa (mająca oddziały dwujęzyczne dla dzieci polskich) zgarnęła najwięcej takich tytułów ze wszystkich szkół (łącznie z jęz. angielskiego i jęz. niemieckiego).
 • grocholica 25.06.18, 08:54
  A jak postrzegacie program z j. polskiego. Czy to w ogóle jest rozszerzenie czy też ten Heban jest w programie szkoły podstawowej? Bo Pan Tadeusz w gimnazjum jest czytany we fragmentach ale nie wiem jak w SP?

  Czy ktoś z Was mógłby mi polecić podręczniki do j. polskiego, historii i wos dla szkoły podstawowej, z których warto skorzystać, by wiedzieć co jest w podstawie programowej? (mam gimnazjalistkę)

  --
  Zapraszam na mój blog
 • ankar_a 25.06.18, 16:21
  Nie wiem, skąd ten Heban. Lektury obowiązkowe w Szkole podstawowej to m.in.:
  Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  Aleksander Fredro, Zemsta
  Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII
  Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  Ignacy Krasicki, Żona modna
  Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów,
  wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
  Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  Juliusz Słowacki, Balladyna
  Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  Sławomir Mrożek, Artysta
  Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)
 • fogito 25.06.18, 13:10
  Dokladnie.brytyjska bierze udzial tylko w konkursach w swoim systemie. Raz pani od polskiego zirganizowala konkurs kuratoryjny, ale urodzila dziecko i skonczylo sie. Chcialam, zeby syn wzial udział, bo mysle o zmianie szkoy. Syn ciagle gra w piłkę ja lace a jego w szkole nie ma.
 • fogito 25.06.18, 13:10
  Płacę
 • Gość: Mika IP: *.dynamic.chello.pl 07.07.18, 09:29
  Gdzie moża sprawdzić kto wygrał konkurs na organizatora konkursów?
 • Gość: ale IP: *.centertel.pl 07.07.18, 09:47
  Pewnie w BIPie kuratorium. Ale zbędna fatyga. Wiadomo kto wygrał.
 • ankar_a 07.07.18, 12:44
  właśnie...
  konkursy.mscdn.pl/
  jest jak byk. Znów nasz ulubiony organizator, specjalista od porażek...
 • ankar_a 07.07.18, 12:46
  Najbardziej jednak wprawia w niepokój informacja, że MSCDN organizować będzie konkurs informatyczny. Strach się bać...
 • jan.nowak.7 08.07.18, 10:59
  MSCDN - nasz ulubiony organizator faktycznie wygrał przetarg (zapewne sam z sobą, czego się zresztą spodziewać po przetargu z tak krótkim czasem na złożenie ofert). Jednocześnie jednak wg dokumentów BIP MKO przetarg na organizację konkursu informatycznego wygrał OEIiZK co jest dobrą wiadomością. Dopisanie informatyki w wykazie na stronie mscdn to zapewne pomyłka.
 • magda724 18.07.18, 11:42
  www.ko.rzeszow.pl/category/dla-dyrektora-i-nauczyciela/konkursy-przedmiotowe/
  Rzeszów stanął na wysokości zadania, zagadnienia opublikowane, konkursy dla SP i Gimnazjum rozdzielone!
 • annka78 18.07.18, 12:39
  czy ktoś z forumowiczów orientuje się, jak to będzie w małopolskim?
 • Gość: mikaa IP: *.dynamic.chello.pl 05.09.18, 00:07
  re: mazowieckie. Jestem prawie pewna, że widziałam w wakacje projekty programów merytorycznych. Nie zachowałam, no bo przecież są. I uwaga - zniknęły. Rok szkolny się juz zaczął. Kuratorium pięknie informuje , że ma czas na publikację programów merytorycznych do 30 września. A z tego co pamietam , konkursy zaczynają się w połowie października.....Jak sie przygotować???? czy ktos zachował projekty????
 • dusia_dusia 05.09.18, 06:16
  Też na to zwróciłam uwagę... Zniknęły gdzieś na przełomie lipca i sierpnia. Ja mam zachowany język polski i hiszpański, mogę przesłać - choć teoretycznie nie powinnam, ale nie zamierzam grać według zasad wyścigu szczurów :)
  Mój mail marfa.petrovna@gmail.com
 • Gość: Mikaa IP: *.centertel.pl 05.09.18, 08:38
  Dziekuje! Zapomnialam dopisac ze potrzebuje ang i geo
 • dusia_dusia 05.09.18, 12:31
  Angielskiego i geografii niestety nie mam :(
 • joxanna1 05.09.18, 14:55
  Wygląda na to, że dziś się pojawiły i dla gimnazjów i dla szkół podstawowych.

  www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/konkursy/konkursy-przedmiotowe-1/12858,Programy-merytoryczne-konkursow-20182019.html

  Konkursy dla SP, np biologia są przyszłościowe - obejmują materiał, którego obecni 3-klasiści są pozbawieni przez deformę.

 • pysia56 06.09.18, 19:31
  skoro programy są różne dla SP i dla gimnazjum, to czy też organizowane będą dwa różne konkursy, czy może programy są takie same dla SP i Gim? Czy ktoś pokusił się o porównanie ich?
 • lilka2011 06.09.18, 20:32
  Dość łatwo sprawdzić w programach z jęz. polskiego (zestaw lektur) - są takie same dla sp i gimnazjów :(.
 • kamilia_21 07.09.18, 08:08
  Np. z historii lektury są takie same, ale zakres merytoryczny w gimnazjum ma kilka punktów więcej, więc to będą 2 różne testy.
 • joxanna1 07.09.18, 11:19
  przepraszam, chodzi mi o 8 klase. Program np konkursu z biologii jest kosmiczny dla dzisiejszych 8klasistow
 • twojamisiapysia 13.09.18, 15:16
  Już jest! Harmonogram i regulamin...
  konkursy.mscdn.pl/
 • lilka2011 13.09.18, 16:24
  W regulaminach niezle kwiatki: regulamin dla SP par. 9 pkt 10): Jezeli 80% punktow możliwych do zdobycia uzyska mniej niż 5% uczniów szkół podstawowych (...), do etapu rejonowego zakwalifikowanych bedzie 5% uczniow gimnazjow i oddzialow gimnazjalnych (...). Ciekawe ze gimnazjalisci beda wchodzic zamiast uczniow szkol podst. do ich konkursow. Regulamin przyjety, obowiazuje, ciekawe jak bedzie interpretowany.... Niezle sie zaczyna :).
 • jan.nowak.7 13.09.18, 17:36
  Są regulaminy i wygląda na to, że mazowieckie kuratorium poszło po rozum do głowy - wbrew czerwcowym zapowiedziom organizuje osobne konkursy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jednak małe „sprawdzam” ze strony opinii publicznej skutkuje... Błędy wynikające z rozmnożenia jednego regulaminu w dwa pominę milczeniem, bo nie od dziś wiadomo, że uczeń nie może popełnić najmniejszego błędu, ale urzędnik kuratorium to już inna kasta - nawet nie czyta tego, co wysmaruje, tylko wrzuca do sieci z podpisem kurator Michałowskiej. Zawsze ktoś zgłosi błąd, to się poprawi.

  Ciekawe czy w innych województwach losy konkursów potoczą się podobnymi torami. Wspólne konkursy dla obu typów szkół (z 11 przedmiotów) deklarowało jeszcze woj. wielkopolskie. Kuratorium podkarpackie i warmińsko-mazurskie organizują w tym roku szkolnym 10 konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych i dwanaście dla gimnazjalistów. Woj. pomorskie - 10 rozdzielnych konkursów dla obu kategorii (z tych samych przedmiotów). Na Dolnym Śląsku sytuacja jest bardziej zagmatwana - są cztery konkursy dla szkół podstawowych (zDolny Ślązaczek) i 10 konkursów dla klas gimnazjalnych (zDolny Ślązak). Uczniowie szkół podstawowych mogą jednak (tak jak w zeszłym roku) brać udział w konkursach dla gimnazjalistów z dziedzin wiedzy, z których nie mają własnych konkursów - jednak bez żadnych preferencji. Są też województwa (lubelskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie), które jak dotąd nie upubliczniły informacji o swoich planach.

  Czarną owcą jest na dziś dzień woj. łódzkie – tam kurator przewidział 5 konkursów dla szkoły podstawowej i 15 konkursów dla gimnazjalistów. O tej dziejowej niesprawiedliwości zrobiło się ostatnio głośno, kto ciekaw może sobie poczytać:
  niedlachaosuwszkole.pl/index.php/177-kuratoryjne-konkursy-przedmiotowe-jak-to-robia-w-lodzi
 • malgosiann 13.09.18, 19:51
  W Wielkopolsce nadal brak informacji: nie ma listy konkursów, harmonogramów ani listy lektur z języka polskiego (a jest na niej zawsze przynajmniej jedna pozycja trudna do zdobycia). Jeśli etap szkolny miałby się odbyć na początku października, to zostanie na przeczytanie i przygotowanie listy lektur dwa tygodnie albo i mniej. Dotąd lista lektur była publikowana w czerwcu.
 • magda724 13.09.18, 20:14
  W zachodniopomorskim- odpowiedź z kuratorium to " mamy czas do 30 .09. "
 • jan.nowak.7 13.09.18, 20:17
  To, że nie ma nawet listy konkursów i nieszczęśni VIII-klasiści nie wiedzą dokładnie nic, to już jest granda. Radze atakować kuratorium - grozić pismami do MEN, pokazać że w innych województwach list konkursów są znane od czerwca/lipca.
 • magda724 15.09.18, 08:43
  Brak odpowiedzi pomimo wysyłania zapytań. Telefonicznie- nie można się dodzwonić . I czekamy, bez planu konkursów nawet.
 • Gość: Mikaa IP: *.dynamic.chello.pl 13.09.18, 20:15
  To dobrze, że konkursy są. Ale pomyślcie co się stanie dalej? jest 13 konkursów dla SP. Wszyscy laureaci, a zanosi się, że nie będzie ich malo, dostaną się do LO bez egzaminów. Jezeli doliczymy do tego laureatów z klas 6 kiedy byli ostatnią klasą SP, to może się okazać, że dla dzieci nie laureatów nie ma miejsc w LO.
 • grocholica 17.09.18, 11:35
  Wszystko zależy od tego co postanowi kuratorium. Jak dojdzie do wniosku, że ma być mało laureatów to tak poustawia progi oceny czy stopień trudności, że do drugiego etapu przejdzie 100 osób

  Co roku w konkursach widać wiecej manipulacji niż zachęty do nauki dla dzieci zdolnych

  --
  Zapraszam na mój blog
 • lilka2011 14.09.18, 20:13
  Swoją drogą ciekawe, jak będzie wyglądało rozdzielenie konkursów dla SP i gimnazjów. Obstawiam, że będą to te same zestawy pytań (nie chce mi się wierzyć, że na podstawie tych samych zakresów merytorycznych ułożą zestawy o różnych stopniach trudnosci), z tym że rywalizacja odbywać się będzie w obrębie uczestników z danego typu szkoły - podstawowej albo gimnazjum. Innymi słowy, rozdzielenie konkursów będzie raczej tylko pozorne, choć chciałabym się mylić.
 • malgosiann 19.09.18, 14:26
  Wielkopolska opublikowała terminarz- konkurs z języka polskiego 19 października a listu lektur brak. Ktoś się obawiał, co będzie z nadmiarem laureatów- myślę, że problemu nie będzie....
 • magda724 19.09.18, 21:13
  Przynajmniej jest cokolwiek. My nadal nic, zero informacji, jedyna odpowiedź to, że ustawowo czas jest do 30 września ( A szkolne pewnie początek października) . Nawet nie wiadomo, jakie konkursy będą.
 • magda724 19.09.18, 21:17
  Poza tym po co lista lektur, przecież etap szkolny "obejmuje tylko podstawę programowa" . Tylko ktoś zapomniał, że po zmianach podstawy część materiału uczniom uciekła. Jak ja żałuję, że mam dziecko w SP, a nie w gimnazjum.
 • malgosiann 19.09.18, 22:02
  Lista lektur jest potrzebna, bo już w etapie szkolnym są z nich pytania: jest ich sporo i są szczegółowe.
 • magda724 20.09.18, 08:37
  Ja to wiem, a poprzednie to delikatnie mówiąc złośliwość w stosunku do organizatorów. Dla mnie paranoja, wiemy tylko że prawdopodobnie będą konkursy, prawdopodobnie na początku pażdziernika a oficjalnie nic. Do etapu szkolnego wg kuratorium zakres materiału nie potrzebny, bo to przecież tylko podstawa. Tyle w temacie.
 • jan.nowak.7 23.09.18, 10:56
  Zdając sobie sprawę, że zachodniopomorscy rodzice i nauczyciele mogą czuć bezsilność wobec postawy kuratorium, radzę jednak nękać urzędników, nie telefonami, ale pismami. Niech na pisemnie wypowiedzą się, że uczniom i szkołom w końcu września niepotrzebna jest lista konkursów, ich regulaminy i zakres! W Warszawie takie zmasowane akcje już kilka razy odnosiły dobry skutek. Warto tez zainteresować lokalne media tą sprawą. W kontaktach z kuratoriami nie ma nic skuteczniejszego niż większy artykuł w gazecie, nawet jeśli to jest gazeta do czytania, której urzędnicy z najnowszego nadania nie przyznają się.
 • jan.nowak.7 23.09.18, 11:01
  Rzut oka na sytuację w Warmińsko-Mazurskim i tamtejsze rozwiązania. Zestawy konkurów dla obu grup uczniów są stosunkowo obszerne: 10 konkursów dla szkół podstawowych i 12 gimnazjów. Nie wiadomo jednak czemu gimnazjalistów, którzy mają do wyboru dodatkowo języki francuski, rosyjski i WOS, pozbawiono konkursu informatycznego. To zadziwiające, bo to przedmiot, z którego wielu uczniów przygotowuje się we własnym zakresie, nauczany we wszystkich szkołach, cieszący się niewspółmiernie większym zainteresowaniem niż mało popularne języki. Regulaminów jeszcze nie ma, nie wiadomo, czy Olsztyn tak jak w ubiegłym roku, zorganizuje tylko dwuetapowe konkursy (etap szkolny i wojewódzki), czy coś się tu zmieni. Nie ma też zakresów merytorycznych i list lektur. Czyli sytuacja nie odbiega od tej z zachodniopomorskiego...
 • magda724 23.09.18, 15:56
  Pisma poszły, ale biorąc pod uwagę czas ... szybciej 30 .09 będzie niż minie czas ustawowy na odpowiedź. A o prasie nie pomyślałam...
 • jan.nowak.7 24.09.18, 14:26
  W ubiegłym tygodniu warszawski Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów opublikował komplet informacji dotyczących konkursu informatycznego LOGIA:

  logia.oeiizk.waw.pl/#!/informacje
  Mazowsze jest chyba jedynym województwem w Polsce, gdzie świetnie pomyślany konkurs informatyczny, przygotowywane od lat przez ten sam zespół kompetentnych ludzi, ma prawa konkursu przedmiotowego. Konkurs ten między innymi tym różni się od innych "kuratorów", że ma swoją część edukacyjną – są to szkolenia on-line z programowania. W tym roku konkurs organizowany jest w dwóch wariantach: dla gimnazjów i szkół podstawowych. Jednak konkurs „dla młodszych” uwzględni ich starszy niż w latach minionych wiek. Zadania będą bardziej złożone, znika też dotychczasowa nazwa miniLogia (będą dwie Logie: dla szkół podstawowych i dla gimnazjów). Warto zwrócić uwagę na regulamin Logii ze znacznie rozsądniejszymi progami procentowymi przy przejściu do kolejnych etapów, niż to jest w przypadku pozostałych mazowieckich konkursów, za które odpowiada MSCDN.
 • magda724 26.09.18, 13:49
  No to okazało się że woj.świętokrzyskie, podobnie jak łódzkie , dyskryminuje uczniów SP. 4 konkursy A dla gimnazjum 12. A zachodniopomorskie nadal milczy...
 • magda724 26.09.18, 16:43
  Pomyłka. Jednak zachodniopomorskie zdecydowało się podać wszystko. Po 10 konkursów dla SP i dla gimnazjalistów, osobno. Terminarz wariacki-od 15 października szkolne, od połowy listopada rejon, od 11!! lutego wojewódzkie, czyli zaraz po zakończeniu ferii. Nawet tygodnia odstępu po feriach nie ma. Progi- szkolny 80%, rejon 85% I tu zmiana bo było 80, lub 25% piszących jeśli mniej niż 1/4 uzyska 85%. I hit - laureat to 90% lub jeśli mniej niż 20 osób !!! uzyska 90% to laureatami zostaję 20 osób z najlepszymi wynikami. Zmiana spora bo wcześniej obowiązywała zasada 1/4.
  Zakres wiedzy - odesłanie bezpośrednio do podstawy programowej, podane konkretne punkty. Ponieważ młodą interesuje biologia to sprawdziłyśmy dokładnie. Na etap szkolny !!! zakres materiału to oczywiście klasa 7 , odrobina klasy 8 i uwaga! cała klasa 5 i ponad połowa materiału z klasy 6. Problem w tym, że zapomniano, że te roczniki klasy 5 i 6 nie miały, a to co było na przyrodzie nie wystarczy...
  W porównaniu do innych wojewodztw porażka, ponieważ tam materiał spoza klasy 7 jest na rejon. A i oczywiście etapy szkolne to 2 konkursy dziennie o 10.00 I o 13.00, zarówno dla SP jak i dla gimnazjum.
 • malgosiann 26.09.18, 20:30
  Wielkopolska nadal milczy. Znamy terminarz, więc już 19 października konkurs z polskiego a listy lektur brak- zapewne zostanie podana w piątek, 28.09. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego jest tak, że w każdym województwie te informacje są podawane w innym terminie. Czy to jest wyrównywanie szans?
 • grocholica 28.09.18, 08:52
  Mnie martwią te pytania ogólne z informatyki. W przypadku 6-stoklasisty ( i to młodszego). I nie wiemy czy jest sens uczyć się pythona czy też pozostać przy logomocji... (a umiejętności ma tylko po zajęciach w Pałacu Młodzieży). Na razie się zarejestrowaliśmy i czekamy na pełne konto (może jest ale wczoraj nie sprawdzaliśmy) - mam nadzieję, że samo szkolenie ma wystarczającą wartość nawet jeśli nic nie wyjdzie z konkursu (próbuje rozpalać jakieś systematyczne pasje:))

  --
  Zapraszam na mój blog
 • grocholica 28.09.18, 08:52
  To było o logii do jana.nowaka a wyszło jakoś w innym miejscu:)


  --
  Zapraszam na mój blog
 • ankar_a 28.09.18, 10:01
  Nie ma co się obawiać. Dwa lata temu te pytania były losowe, ale można je było wykonać kilkakrotnie i liczył się najwyższy wynik. Zawsze za drugim-trzecim razem można było nie trafić na pytanie problematyczne, lub do następnego podejścia testowego nauczyć się prawidłowej odpowiedzi.
 • jan.nowak.7 28.09.18, 14:25
  Pythona uczyć się warto i to bardzo. To jest język programowania bardzo przydatny jako narzędzie – nie tylko podczas konkursu (choć przy okazji doskonalszy przy wielu zadaniach konkursowych). Mój programista, który przestawił się bodaj też w VI klasie z Logomocji na pythona, cały czas go używa - bardzo często rozwiązuje zadania matematyczne pisząc sobie programiki właśnie w pythonie. Mimo że jego pierwszym językiem jest C++.

  Oczywiście u Was może być trochę mało czasu, ale wiem, że jeszcze dwa lata temu można było zmienić język podczas konkursu z etapu na etap. Szóstoklasista ma ten luz, że przed nim jeszcze dwa lata, warto więc zainwestować w coś, co przyniesie efekt jak nie w tym roku, to za rok, czy za dwa, a jak nawet nie, to też się bardzo przyda. Z wątpliwościami zawsze można zadzwonić do OEIiZK w porze dyżuru, albo podjechać na Raszyńską i podpytać panie organizatorki. To są ludzie, z którymi można normalnie rozmawiać...
 • neutron 29.09.18, 01:52
  W zeszłym roku zmienialismy z logomocji na pythona w trakcie konkursu bez problemu. Logomocja to slepa uliczka a z pythona korzysta sie normalnie np. w pracy
 • Gość: Km IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.18, 22:16
  Byly te same pytania dla SP i GIM z WOSu.
 • Gość: ale IP: *.centertel.pl 15.10.18, 16:38
  Dziś był hiszpański. Trudny test i rozszerzenie o malarzach, które miało być od drugiego etapu, było już w pierwszym...
 • helena31 15.10.18, 17:36
  też słyszałam , ze był trudny , a myślała, że w sp będzie trochę łatwiej , ale to nijak się ma do podręczników.
 • lilka2011 15.10.18, 20:48
  Czy SP pisała ten sam test co gimnazjum?
 • twojamisiapysia 16.10.18, 11:58
  Tak, ten sam.
 • helena31 16.10.18, 12:54
  ja naiwnie sądziłam , że jednak nie ten sam . To jest przecież inny etap nauki :-(
 • lilka2011 16.10.18, 22:15
  Żałosne. I niby kiedy SP miała te wszystkie różnice programowe nadgonic??? W 7 klasie??? Ciekawe ilu 8-klasistów przejdzie do II etapu np. w konkursach lingwistycznych, gdzie poziom znajomosci języków i tak był wysrubowany nawet dla gimnazjalistow. Stad pewnie mscdn wprowadzil juz w I etapie gwarancje awansu dla pewnego odsetka startujących, bo moglo sie zdarzyc, źe przeprowadzenie 2 i 3 etapu nie byłoby konieczne.
 • moikas 17.10.18, 15:03
  Pisał ktoś dziś fizykę lub francuski wczoraj??? Jak było?
 • cemiranda 19.10.18, 17:30
  Jestem z małopolski. Czy w innych województwach konkurs z ang, podstawówka też jest taki trudny. Etap szkolny mocne B1, rejon mocne B2 a wojewódzki. C1. Szkoła do tego przygotowuje? Wymagania na egz 8 kl to A1....
 • moikas 19.10.18, 18:40
  Tak. Tak samo jestbw Warszawie
 • cemiranda 20.10.18, 13:51
  Macie już wyniki? My wciąż czekamy.
 • mini1439655950449konto 18.10.18, 12:46
  Ten sam konkurs był z francuskiego dla ósmej klasy i gimnazjum, treści w ogóle nieadekwatne do programu nauczania. Z języka uczeń nie ma szans po roku nauki!
 • moikas 18.10.18, 14:35
  chcieli rodzice konkursy dla sp, no to zrobili...... jest mi po prostu szkoda tych wszystkich dzieci.
 • lilka2011 18.10.18, 23:14
  Szkoda zarowno tych zdolniejszych, którzy mierzą wyżej i chcieli sprobowac swych sil w konkursach przedmiotowych, ale i wszystkich pozostalych obecnych 8 klasistow, którym min. Zalewska, dla politycznych celow, zafundowala koszmar edukacyjny. Więc może wykorzystajmy wyniki osiągane przez sp i gim w tych samych konkursach przedmiotowych do oceny przeprowadzonej reformy. W kolejnych etapach będzie dokładnie widac, ile punktów z tego samego testu zdobywa uczen konczacy gimnazjum i 8 letnią podstawowkę. Porownanie tych wyników pokaże czarno na białym pierwsze efekty dokonanej deformy.
 • tomcikp 29.10.18, 20:22
  Konkurs z geografii i wos dla uczniów szkół mazowieckich _gimnazjalistów był bardzo łatwy. Nie zroznicował tych, którzy mieli rozległą wiedzę i umiejętności i tych, którzy spróbowali swoich sił przypadkowo, z marszu. Zarówno jedni jak i drudzy przeszli do kolejnego etapu. W porównaniu z zeszłoroczny mi konkursami z tych przedmiotów, poziom jest zupełnie inny. O co w tym wszystkim chodzi?
 • kamilia_21 30.10.18, 09:37
  Mój syn pisał historię (gimnazjum) - uważa, że test był dużo łatwiejszy niż w roku ubiegłym, ciekawe jak będzie na etapie rejonowym.
 • moikas 30.10.18, 18:58
  @tomcikp chyba nie wiesz o czym piszesz.... o jakiej przypadkowości piszesz???? Chyba żartujesz, że uczeń bez powtórki, przygotowania - jak to piszesz - z marszu - napisali te testy na 80%. Może Ty spróbujesz, jak takie banalne i podzielisz się swoim wynikiem???? Na czym Twoim zdaniem polega ten talent z geografii lub WOSu? Aby miec rozległą wiedzę z tych przedmiotów, trzeba się mocno przygotować. Nie da się na 80% napisać bez przygotowania.
 • Gość: Km IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.18, 22:24
  Bzdura. Moj osmoklasista pisal z 3 kolegami WOS. Pisalo z ich gimnazjum tez 7 osob,z marszu. Przeszlo 3 osmoklasistow,w tym moj syn. Ciezko pracowalismy,bo za duzo materialu w szkole nie zdazyli zrobic. Chodzina dodatkowe zajecia z WOSu,tutaj tez czesc osob odpadla po etapie szkolnym. Bez przygotowania za daleko sie nie zajdzie. Etap rejonowy dla osmoklasisty to kosmos.
 • Gość: mima_1234 IP: *.dynamic.chello.pl 30.10.18, 15:07
  a jak oceniacie tegoroczną matematykę ? Moja twierdzi, że była bardzo prosta....
 • tomcikp 30.10.18, 18:45
  Czy jest zatem jakaś metoda w tym konkursowym szaleństwie? Co autorzy pytań mieli właściwie na myśli przygotowując takie proste zestawy? Czy ktoś mógłby pokusić się o diagnozę tego stanu rzeczy?
 • moikas 30.10.18, 19:00
  Jest trudne - źle! Jest łatwe - też źle! Jak było takie banalne to dlaczego przynajmniej połowa uczniów nie przechodzi dalej???
 • tomcikp 30.10.18, 19:31
  Skąd takie dane, że połowa uczniów nie przechodzi dalej. I kogo one dotyczą? Uczniów gimnazjów? Z jakiej szkoły? O jaki przedmiot chodzi?? Mój syn twierdzi, że nie przeszli ci, którzy zupełnie się nie przygotowywali do konkursu. I mieli braki w podstawowej wiedzy z danego przedmiotu. Byli u niego w klasie też i tacy, którzy też specjalnie się nie nastawili na dany konkurs, ale posiadali ogólna wiedzę z przedmiotu potwierdzoną czworkami i piątkami na klasowkach. I ci przeszli. Idea konkursów kuratoryjnych jest chyba trochę inna. Mnie zastanawia drastyczna różnica poziomów pomiędzy tymi samymi konkursami w tym i w zeszłym roku.
 • moikas 30.10.18, 22:27
  Np z Wosu na Raszynskiej z 30 osób startujących przeszły tylko 2.
 • tomcikp 31.10.18, 08:00
  U mego syna z geografii startowały 3 osoby i dwie zyskały 80 procent, jedna z nich przeszła tez z matematyki, a druga z historii. Osoby te próbowały bez przygotowania. Byli to po prostu dobrzy uczniowie w klasie. Syn dostał 39 na 40 punktów, próbował tylko z geografii, ale uczył się intensywnie od ponad roku. Wszyscy chodzą do „ zwykłej szkoły” poza Warszawą. W jednej ze stołecznych, niepaństwowych szkół przeszło z groegrafii 20 osób . Chyba wszyscy startujący. I jeszcze do moikas- nie rozumiem po co takie emocje w odpowiedzi na jeden z wcześniejszych moich postów. Mam tu na myśli zdanie” może Ty spróbujesz jak takie banalne i podzielisz się swoim wynikiem”. W jaki sposób uczniowie uzyskali te 80 procent trzeba po prostu zapytać samych zainteresowanych.
 • moikas 31.10.18, 08:31
  Jeżeli Twój syn przygotowywał się do geografii, to wiesz jak specyficzną wiedzą trzeba się wykazać. Gros był w pierwszej klasie. Jeżeli uczniowie „z marszu” to pamiętają po 2 latach, to szacun a nie przypadek. Konkurs z geo dla gimnazjow jest na poziomie rozszerzonej matury.
 • strzygiel 31.10.18, 09:43
  Matma rzeczywiście była bardzo łatwa, zdecydowanie łatwiejsza niż np. w ubiegłorocznym I etapie "kuratora" dla podstawówek (7 kl. i młodszych), choć przecież w tym roku startują również trzecioklasiści z gimnazjów. W byłej SP mojego syna po wstępnym sprawdzeniu prac 80% punktów i więcej uzyskało - po raz pierwszy w historii szkoły! - aż siedmioro uczniów szóstej klasy (na dziesięciu przystępujących) i jedna piątoklasistka.
  Widać, że po ekscesach z ostatnich lat organizator wyraźnie zmienił (lub mu zmieniono) podejście do sprawy. Sądzę, że rzeź niewiniątek będzie miała miejsce na etapie rejonowym. Chyba, że w tym szczególnym roku postanowiono po cichu zorganizować akcję "10000 laureatów na 100-lecie Państwa Polskiego".
 • tomcikp 31.10.18, 10:27
  Zgadzam się z diagnozą przedmowcy:-) I jeszcze zdanie do moikas- konkurs kuratoryjny z geografii b y ł w poprzednich latach na poziomie rozszerzonej geografii. Stąd zdziwienie moje i innych wypowaiadajacych się powyżej obecnym stanem rzeczy.
 • tomcikp 31.10.18, 10:30
  Miałam na myśli rozszerzonej matury z geografii...
 • moikas 31.10.18, 11:30
  No to nic tylko sie cieszyć, że w tym roku łatwe było :-)
 • jan.nowak.7 31.10.18, 19:36
  Czy czasem nie było jednak z matematyki dwóch różnych arkuszy? Moi informatorzy twierdzą, że konkurs pisany przez gimnazjalistów był oczywiście zdecydowanie łatwiejszy od zeszłorocznego (o to akurat nietrudno), ale nie jakoś szczególnie banalny. Trzy zadania na dowodzenie, dwa dość proste, ale trzecie wymagające pomysłu. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że z tym samym arkuszem bez problemu rozprawiali się szóstoklasiści. W "mojej" szkole, nastawionej na matematykę, wymagane 80% ma raptem 1/5 startujących - tak jak co roku (po za rokiem ubiegłym). Wyniki z geografii czy chemii też przeciętne.
 • Gość: mima_1234 IP: *.dynamic.chello.pl 31.10.18, 20:29
  Podobno podstawówki miały te same zadania co gimnazja, tylko w innej kolejności. Na pewno w sp były 3 zadania z geometrii na dowodzenie....
 • geo77 01.11.18, 11:29
  W mazowieckim z matematyki były dwa różne arkusze dla gimnazjum i dla podstawówki, córka z SP dostała jako ćwiczenie przed następnym etapem zadania dla gimnazjalistów, część zadań dla obu grup była taka sama.
 • cemiranda 01.11.18, 19:37
  W Małopolsce w szkołach podstawowych sądząc z tego co mówili uczniowie i nauczyciele łatwo nie było. Zresztą próg procentowy jaki ustanowiony też o tym świadczy - 60%. DO następnego etapu przeszli tylko uczniowie 8 klas, reszta poległa...
 • Gość: Rodzic IP: *.centertel.pl 02.11.18, 09:25
  W szkole mojego dziecka, gimnazjum o nastawieniu matematycznym, wyniki też bez rewelacji, zarówno z matematyki jak i fizyki. Poziom trudności można oszacować, że był prawidłowy. Osoby, które przekroczyły próg były dobrze przygotowane (znaczna część to laureaci z lat ubiegłych - konkursu kuratoryjnego i/lub OMJ, OIG, Logia). Nawet wielokrotni laureaci z ubiegłych lat nie wychodzili z sali przed czasem - moje dziecko miało odczucie, że ten etap był czasochłonny.
 • jan.nowak.7 02.11.18, 13:06
  Podsumujmy co wiemy o konkursach na Mazowszu ze szkolnych przecieków, przed opublikowaniem list. Wydaje się więc, że zróżnicowano jednak arkusze - może za wyjątkiem konkursów językowych, bo co do francuskiego i jego niebotycznego poziomu także dla SP wypowiedziała pod własnym nazwiskiem nauczycielka z Żyrardowa w liście do Gazety Wyborczej. I podobnie było z hiszpańskim. Ale z innych przedmiotów najwyraźniej arkusze były różne, a na dodatek jakby przesadzono z ułatwieniem zadania ósmym klasom. Jeśli to, co wynika z relacji na forum potwierdzi się, to nie będzie powód do radości, bo listy laureatów mogą być nieporównywalne co do długości. Przypomnijmy, że do ostatniego etapu wchodzą uczniowie z 90% punktów, albo 25% uczestników II etapu. Jeśli w II etapie będzie 1000 ósmoklasistów i 100 gimnazjalistów, to nawet przy dużo trudniejszym już arkuszu dla tych pierwszych do finału ma szanse przejść 250 osób z ósmych klas i 25 z gimnazjum. To nie są dobre proporcje.
 • Gość: Rodzic IP: *.centertel.pl 02.11.18, 14:46
  Mazowieckie, gimnazjum o profilu matematycznym - zwykle z dużymi osiągnięciami. Szacunkowo z rozmów między uczniami do II etapu z matematyki przejdzie kilkanaście osób (z fizyki do II etapu przejdą tylko 2-3 osoby więcej niż było laureatów w ubiegłym roku !!) - to mało jak na to gimnazjum. Wysoki próg między II i III etapem, oraz w finale spowoduje, że z tego gimnazjum będzie znacznie mniej laureatów niż w roku ubiegłym (znaczna część i tak posiada tytuły laureata z lat wcześniejszych) - 'nowych' przybędzie niewielu. Przypuszczam, że podobne proporcje będą z innych szkół. Rezultat będzie taki, że laureaci z lat poprzednich jeszcze raz potwierdzą swoją rozległą wiedzę. Chyba chcą udowodnić, że gimnazjum ma gorsze wyniki niż sz. podstawowa. Ofiarami będą dzieci.
 • justyna_be 02.11.18, 15:28
  Myślę, że trzeba poczekać na listy... Nie chce mi się wierzyć, żeby z matematyki był tak duży rozdźwięk między gimnazjum i podstawówką. Przykro mi, ale nie wierzę w to, że przeszło tak wielu szósto a nawet piątoklasista w zwykłej podstawówce (no chyba że są to dzieci przygotowywane do konkursów).
  Moje dziecko (klasa ósma matematyczna) powiedziało, że zadania były do zrobienia, ale nie było za dużo czasu. Owszem z klasy przeszło dalej kilkanaście osób, ale rok temu było podobnie, poza tym to taka klasa- już z dużą ilością laureatów, z fizyki przeszła jedna osoba, a pisali wszyscy.
 • helena31 02.11.18, 16:56
  Dokładnie , poczekajmy na listy i wtedy zobaczymy , czy z sp będą tysiące ….Zresztą, nigdzie tu nie wyczytałam , że poziom sp i gimnazjum znacząco się różnił. Języki , które były bardzo trudne , były takie same . Matematyka była łatwiejsza niż w zeszłym roku , co nie znaczy , że była łatwa- zeszłoroczne arkusze były dramatem. Ktoś pisał , że geografia i wos były łatwe , wg niego . Tak naprawdę, nie wiemy , czy były takie same czy nie. Dla jednych łatwiejsze ,
  dla innych trudne. W mazowieckim przed nami polski i angielski - zazwyczaj bardzo oblegane . Opinie , na tym etapie , że sp ma fory , są krzywdzące . Ja mam zdanie zupełnie odmienne , chociażby na podstawie języków . Dać takie testy , po roku nauki języka , to trzeba mieć tupet i odlot.
 • helena31 02.11.18, 17:02
  teraz doczytałam , że te łatwe testy z geografii i historii to w gimnazjum były . Jan.nowak.7 skąd takie podsumowanie i wnioski - masz jakieś inne info?
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 02.11.18, 18:11
  Ale konkursy językowe nigdy nie były dostosowane do podstawy programowej. Po pierwszym roku nauki języka to i poziom A1 byłby lekko na wyrost. Z programu merytorycznego konkursów językowych wynika, że pierwszy etap to B1 a ostatni B2+ plus zagadnienia rozszerzające. W angielskim poziom, przynajmniej teoretycznie obniżono, do tej pory etap III miał elementy C1 a teraz „zaledwie” B2. Ma się to nijak do podstawy programowej. Egzamin szóstoklasisty to A1+ a ósmoklasisty A2. Czyli konkursy były i pozostały w kompletnym rozdźwięku z oficjalnym tokiem nauczania. Co roku komentujemy też na tym forum poziom języków, który rozkłada na łopatki dzieciaki z rodzin dwujęzycznych. Nie bronię nikogo, zauważam tylko fakt, że konkursy językowe zawsze były abstrakcyjnie trudne i oczekiwanie, że będą odpowiadać poziomowi nauczania w szkołach jest marzeniem ściętej głowy.
 • helena31 02.11.18, 18:38
  Zgadzam się w pełni , że językowe zawsze były trudne i nijak się miały co do programu . Miałam tylko nadzieję , że jednak 8 klasa będzie miała inny arkusz . Myślę tu o wszystkich drugich językach w nauczaniu (bez angielskiego). Wiem, że to było naiwne, bo biorąc pod uwagę program merytoryczny i tak trzeba umieć duuużo więcej .Rok dłużej w nauczaniu nie ma żadnego znaczenia , ale jednak jest faktem .
 • Gość: gość123 IP: *.centertel.pl 05.11.18, 13:47
  Kurator z hiszpańskiego:
  podstawówka przeszło - 35/445 uczniów
  gimnazjum - 108/313 uczniów
 • Gość: Km IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.18, 22:31
  Dla osmoklasistow i gimnazjalistow arkusze WOS byly takie same.
 • cemiranda 07.11.18, 15:27
  Piszcie jak u was kuratoryjne z ang w SP i gimnazjum. Czy gdzieś już były wyniki? Małopolska jutro...
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.11.18, 17:59
  W Mazowieckim angielski szkolny moja córka ( 3GIM) oceniła jako trudny. W zeszłym roku była finalistką 66 % a w tym roku nie jest pewna, czy przejdzie do rejonowego.
  Za to biologia ponoć była łatwa.
 • moikas 07.11.18, 18:15
  Potwierdzam. Takie same odczucia mojego dziecka!
 • lilka2011 07.11.18, 20:31
  Dzisiejszy angielski dla SP to jakiś żart. MSCDN chyba oderwał się od rzeczywistości.
 • moikas 07.11.18, 20:43
  Boją się powtorki z zeszlego roku, gdzie w rejonowym z ang bylo bardzo duzo dzieci. W tym roku im to nie grozi.
 • lilka2011 07.11.18, 21:21
  Na pewno będzie zastosowany próg 5%. Dlatego jest ważne, żeby szkoły wprowadzały do panelu wszystkich startujących, bo od tej liczby będzie liczone 5%. Jesli np. z fizyki startowało blisko 1900 osób, to z ang jest szansa na 5-6 tysięcy, a może więcej. Wtedy 300-400 osob przeszloby do II etapu.
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.11.18, 23:07
  Moje dziecko tez twierdzi, ze angielski dla sp był trudny. O wiele trudniejszy niż olimpiada JA dla gimnazjalistow (choc tam mogą startowac o rok starsi)
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.11.18, 23:15
  A fizyka w mazowieckiem? Zastosowano zasadę 5% i na jej podstawie przeszły osoby, ktore zdobyły... 17 z 30 punktów. Czyli jak rozumiem była powszechna masakra wśród podstawówkowiczów
 • moikas 07.11.18, 23:39
  Konkurs z fizyki i chemii dla sp po roku nauki to żart....
 • lilka2011 07.11.18, 23:57
  Nie inaczej konkursy językowe (francuski, hiszpańsku), czy np. wos po 1 miesiącu nauki :).
 • mama_wojtka 08.11.18, 07:47
  Mój syn jak był w drugiej klasie gimnazjum, wziął udział w konkursie z fizyki i uzyskał tytuł laureata. A było to po jednym roku nauki właśnie. Jest to wiec możliwe do uzyskania. Oczywiście wkład własny, a przede wszystkim super nauczycielka była.
 • lilka2011 08.11.18, 08:20
  W tym roku z konkursów językowych, w ktorych do 2 etapu przeszlo po 30 osob, tez ktos uzyska tytul laureata. Moze beda to 3 osoby a moze 5, bo gwarancje ma 25% startujacych w ostatnim etapie. Zaden to argument. Chodzi o dopasowanie poziomu konkursu do wymogow wskazanych w programach merytorycznych, do podstawy programowej w SP, do możliwosci uczniow SP i w koncu do zdrowego rozsadku, a tego jak widac organizatorowi konkursow brakuje.
 • Gość: mima_1234 IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.18, 10:44
  Zadania mieli praktycznie identyczne jak gimnazja (chyba tylko podpunktu 7.3 zabrakło). Były tylko w innej kolejności ze zmienionym porządkiem zdań opisujących treść .....
 • cemiranda 08.11.18, 18:36
  czy ktoś może mi wyjaśnić ten próg 5%? Pierwszy raz się z tym spotykam, chociaż moje dziecko bierze udział w konkursie kuratoryjnym po raz trzeci.
 • mysiaapysia 08.11.18, 18:57
  Próg 5% uczestników etapu szkolnego przy przejściu do etapu II od wielu lat funkcjonuje w województwie dolnośląskim.
  Kolejny próg - przy kwalifikacji do etapu III (finału) to 10%. Czyli finalistami zostaje pół procenta uczestników etapu szkolnego. A spośród finalistów połowa zostaje laureatami.
 • cemiranda 08.11.18, 20:47
  hmmm, nie jest to dla mnie zbyt jasne. W zeszłym roku w Małopolsce do finału doszło 291 osób ( z 1600 osób z rejonu), z czego finalistami (próg 50%) zostało 231 osób a laureatami (próg 85%)
 • helena31 08.11.18, 20:50
  tu jest mowa tylko o etapie szkolnym , etap wojewódzki ma osobne uregulowania.
 • cemiranda 08.11.18, 20:52
  dzięki za informację, teraz zdecydowanie jaśniej
 • helena31 08.11.18, 20:39
  w mazowieckim jest tak :
  Etap szkolny
  1. Uczniowie, którzy uzyskają minimum 80 % punktów możliwych do zdobycia na etapie szkolnym zostaną zakwalifikowani do etapu rejonowego.
  2. W przypadku uzyskania progu 80 % przez mniej niż 5 % uczestników konkursu , do etapu rejonowego zostanie zakwalifikowanych 5 % uczniów z najwyższą punktacją.
  To jest formalna ochrona mscdn przed opcją , kiedy przestrzelają arkusze i np. możliwe jest , że próg 80% przekracza niewielka liczba osób.
 • magda724 08.11.18, 21:06
  Co województwo to inaczej. W zachodniopomorskim 80 % ale jeśli tylko 1 osoba w szkole osiągnie 80% lub nikt, to przechodzą że szkoły 2 osoby z najlepszymi wynikami pod warunkiem że jest pow.30%. W większości konkursów że szkoły poprzechodzily właśnie po 2 osoby, wyjątki to 1 osoba że szkoły. Pojedyńcze szkoły mają po kilka osób w konkursach. Wg córki np angielski był trudny, trudniejszy niż Olimpiada. Fizyka i chemia pogrom. Niemiecki w miarę. Ale co dziecko to inne odczucia, bo dla niej biologia była prosta A sądząc po ilości osób zakwalifikowanych do rejonów chyba niekoniecznie.
 • cemiranda 08.11.18, 21:20
  cieszę się, że jednak w Małopolsce pisał. W tym roku w naszej szkole wyjątkowy wysyp geniuszy. Na 6 osób, które przeszły do następnego etapu, 3 osoby osiągnęły próg powyżej 90%.
 • cemiranda 08.11.18, 15:03
  Tu się nie zgodzę. W Małopolsce dziś wyniki z ang dla SP. Przeszło ponad 2000 osób. Rok temu ok. 1660.
 • moikas 08.11.18, 15:06
  No to w mazowieckim na prwno tego nie będzie...
 • helena31 08.11.18, 17:31
  W mazowieckim angielski był trudny i trochę szkoda tych dzieciaków. Nie jestem pewna , czy zadziała zasada 5 % najlepszych . Biorąc pod uwagę wszystkich dwujęzycznych , wracających z anglojęzycznych krajów i z prywatnych sp z wieloma godzinami angielskiego -może być te 5% na 80%. Prosżę spojrzeć na listy z hiszpańskiego , gdyby odrzucić wszystkie nazwiska obco brzmiące , też tak mogłoby się stać( jak z fizyki czy wosu). Niestety, języki zwłaszcza w Warszawie rządzą się swoimi prawami.

 • moikas 08.11.18, 18:18
  A szczerze to się dziwię, że nikt z tym nic nie zrobił - chodzi mi o udział dzieci z domów obcokrajowców. Jak na to popatrzeć obiektywnie - to kogo wyłoni taki konkurs? Naprawde ucznia z mega talentem jezykowym??? Bo o ppdstawach programowych nie wspomne. Ale karma wraca. Znam laureata z jez rosyjskiego (tata Rosjanin) ktory dostał się do Czackiego? I co? Nie dał rady na żadnym froncie. Kolejny raz kuratorium pokazuje, że jest ślepe, głuche i .... głupie!
 • Gość: madremia IP: *.centertel.pl 08.11.18, 18:37
  A co organizatorzy konkursu mieliby zrobić? Wykluczyć tylko tych z zagranicznym obywatelstwem? Czy także tych którzy spędzili czas za granica? A jesli tak to ile czasu? Rok wystarczy? A dwa wakacyjne miesiace? Rozumiem, że wykluczamy też tych, którzy chodza do anglojęzycznych szkół? A tych pół-anglojęzycznych, ktorych jest sporo? I które w dodatku chwala się, że sa całkiem anglojęzyczne? A może wykreślimy jeszcze tych, którzy mieli prywatne lekcje? Nie da się ustalić sprawiedliwej granicy. Z innych przedmiotów też, bo np. jedni maja wspaniałych nauczycieli, a innym się nie poszczęściło
 • jan.nowak.7 08.11.18, 19:00
  Też uważam że to nie jest takie proste odsianie tych uczniów, dla których język konkursu jest językiem codziennej komunikacji z jednym z rodziców. My widzimy tych uczniów którzy maja obce nazwiska, albo imiona i nazwiska. Ale są jeszcze tacy, którzy mając polskie nazwisko i neutralne imię, mają matkę mówiącą innym językiem. Na to w zasadzie nie ma sposobu, mogą być półśrodki w mnożeniu pytań z lektur. W konkursach z j. rosyjskiego startują niemal wyłącznie dzieci rosyjskojęzyczne i wcale nie wszystkie z nich mają zapewniony tytuł laureata. Opowiadanie, że wygrywają konkurs nieudacznicy z rosyjskim jest nadużyciem. To nie są bezwartościowe tytuły, ale fakt, że uczące się od zera polskie dziecko nawet jak jest geniuszem ma małe szanse. Miałoby większe, gdyby laureatów było więcej. Ale nie będzie ich więcej. Będzie ich mniej, bo to jest realna strategia organizatorów – popatrzcie na listy do II etapu z francuskiego i hiszpańskiego – tam będzie po kilku laureatów.
 • cemiranda 08.11.18, 20:50
  Fakt, trudne jeśli nie niemożliwe jest jasne sprecyzowanie takich kryteriów. Z drugiej strony w zeszłym roku u nas w szkole dzieciaki "robiły" na komputerze konkurs BIG CHALLENGE i w regulaminie było jasno napisane, że jest to konkurs przeznaczony dla dzieci, dla których język angielski jest językiem wyuczonym, nauczanym w szkole.
 • cemiranda 08.11.18, 20:58
  W Małopolsce wiele lepiej nie jest. Nie brakuje na listach szkół z dwujęzycznymi oddziałami i prywatnych szkół z większą ilością godzin ang. Tutaj nawet świetna szkoła językowa nie wystarczy. W takich szkołach gramatyka ważna jest, ale przede wszystkim liczy się żywy język. W konkursach kuratoryjnych gramatyka wygrywa. Znam dzieci świetnie mówiące po angielsku, które mają problem z etapem szkolnym i słabsze, które potrafią siedzieć godzinami nad gramatyką i te właśnie przechodzą dalej. Nie neguję ciężkiej pracy, bo jest ona konieczna przy tego typu konkursach, ale tak mi się marzy, by w tym konkursie bardziej liczyła się umiejętność posługiwania się żywym językiem, rozumienie ze słuchu, swobodna rozmowa na różne tematy. Pomarzyć można :)
 • helena31 08.11.18, 21:05
  jak nie kuratoryjny ,to drugą, dobrą opcją jest OJAG - sporo mówienia , trzeba być wszechstronnym .
 • cemiranda 08.11.18, 21:14
  właśnie zauważyłam ten nowy wątek i zaglądnęłam na ich stronę. Wygląda ciekawie. Nie wiem tylko czy uczeń 8 klasy może brać w niej udział. Teoretycznie jest dla gimnazjum. Ale w przyszłym roku ich już nie będzie. Może zrobią dla podstawówek? Zdecydowanie bardziej kreatywny
 • helena31 08.11.18, 21:18
  VII i VII klasy także mogą brać udział od zeszłego roku . Tytuł finalisty i laureata daje wstęp do liceum .
 • cemiranda 08.11.18, 21:23
  Dziękuję za informację. Teraz tylko trzeba nauczyciela zainteresować tematem. Ten rok już stracony w tym temacie, ale zostaje jeszcze przyszły. Też jestem ciekawa opinii i doświadczeń tych, którzy brali udział w tej olimpiadzie.
 • jan.nowak.7 08.11.18, 21:38
  Nie śledzę sprawy na bieżąco - może zaszły jakieś zmiany w zasadach, ale OJAG w ostatnich latach miał opinię konkursu trudnego. Stawia wprawdzie po części na mówienie, są spotkania z komisją via łącza internetowe (tu zdarzają się zarzuty że górą są dzieci, którym ktoś potrafi pomoc w przygotowaniu takiego wystąpienia), ale testy pisemne też były na końcowych etapach zawrotnie trudne, z wyrafinowanym specjalistycznym słownictwem.
 • moikas 08.11.18, 21:21
  To prawda. Ojag jest ciekawszy jezeli chodzi o wszechstronnosc użycia języka. Część dzieci jest już po 2 cz etapu 1. Jak cz1 byla latwa i duzo dzieci przeszlo dalej, tak cz2 to byla masakra!!!! Pytania o nazwy części samochodu :-/
 • cemiranda 08.11.18, 21:26
  wow, mogło być zaskoczenie. Z tego co patrzyłam olimpiada bardziej rozbudowana etapowo, ale wygląda ciekawie. Czy gramatyka też jest na tak wysokim poziomie jak w kuratoryjnym?
 • helena31 08.11.18, 21:29
  Tak myślałam, że będzie ciężko. 1 etap nie był taki trudny .Ciekawa jestem, czy te części jakieś podstawowe , czy takie specjalistyczne .
 • moikas 08.11.18, 21:42
  Felga.... no nie wiem czy to podstawowe...
 • magda724 08.11.18, 23:04
  Coś jeszcze ciekawego oprócz mechaniki stosowanej? Bo zaczynam mieć mocno mieszane odczucia. Od kiedy to podane w regulaminie B2/B1?
 • Gość: policja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.11.18, 23:34
  Halo, ten etap jeszcze trwa! Ani słowa więcej
 • moikas 08.11.18, 23:58
  Chyba nie sadzisz, że są cały czas takie same zadania....
 • magda724 09.11.18, 09:38
  Jest więcej niż logiczne, że pytania muszą się zmieniać. W innym przypadku cały konkurs nie miałby najmniejszego sensu.
 • moikas 09.11.18, 11:18
  Dla „policji” jak widać nielogiczne....
 • cemiranda 08.11.18, 14:54
  Mój syn VII kl twierdzi, że w tym roku etap szkolny był trudniejszy. Jednak próg to "tylko" 75% . Rok temu było, o ile dobrze padobrze, 80%. Ale w zeszłym roku do rejonu przeszło ok. 1600 osób a w tym ok. 2000. Strach pomyśleć, co będzie w II etapie.
 • jan.nowak.7 03.11.18, 16:10
  I jeszcze głos w dyskusji o tym czy tegoroczni uczestnicy konkursów będą mieli równe szanse na punkty w rekrutacji:

  serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1327675,rpd-uczniowie-klas-viii-i-gimnazjalisci-w-konkursach-kuratoryjnych.html?fbclid=IwAR1HKkc-lKGiak8XLoOYUdVPIXi1-oKmxs-3Cp6Ur8_3nk1pgPg6qobmf98

  I jeszcze głos w dyskusji o tym czy tegoroczni uczestnicy konkursów będą mieli równe szanse na punkty w rekrutacji. Pytanie raczej retoryczne. Rzecznik Praw Dziecka wskazuje na ósmoklasistów jako potencjalnie poszkodowanych. Wygląda jednak, że to nie tak prosto. Szanse na dodatkowe punkty będą zależały od szczęścia, bo będą w wysokim stopniu zależały od przedmiotu, który uczeń wybrał i od województwa. Warto także przypomnieć o województwach, w których ósmoklasiści mają trzykrotnie mniej przedmiotów do wyboru niż gimnazjaliści.
 • cemiranda 03.11.18, 17:47
  A co mają powiedzieć uczniowie klas VII i młodszych? Piszą te same konkursy co VIII klasa, bo są one przeznaczone dla klas IV-VIII. Rozumiem, że ósmoklasiści są w bardzo trudnym położeniu, ale w całym tym bałaganie rykoszetem dostają młodsze klasy i w tym roku zdobycie laureata lub finalisty w np VII klasie jest jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj.
 • moikas 03.11.18, 21:11
  Ja mówiłam kilka lat temu, że to nierespektowanie zasady równości obywateli wobec prawa i jawną ich dyskryminację w momencie gdy wiekszość wojewodz robilo konkursy dla uczniow sp a w woj mazowieckim tylko dwa!!!
 • ewakac 07.11.18, 19:05
  W Gimnazjum mojego dziecka w Warszawie nie są znane wyniki etapu szkolnego z matematyki.
  Pani jest chora.
  Szkoda tych nerwów
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.11.18, 19:54
  Ale czy chociaż ktoś w waszej szkole wprowadził te wyniki do panelu? W tym roku szkoła wprowadza. Ja się martwię, że nasi nauczyciele mogą o tym nie wiedzieć, bo to nowość jest i musieli by zajrzeć na stronę mscdn żeby o tym wiedzieć. Mam zamiar dyskretnie ic uświadomić, gdzieś tak bliżej naszego terminu wyników w przyszłym tyg ( ang, biol)
 • ewakac 07.11.18, 21:23
  Dla pozostałych konkursów które się odbyły - wyniki zostały podane.
  Z matematyki....niestety nie.
  Denerwujemy się więc czekając na informacje.
 • helena31 08.11.18, 20:57
  Wiem , że wątek jest o konkursach kuratoryjnych , ale mam pytanie o OJAG . Czy Wasze dzieci startują ? Startowały w zeszłym roku ? Jakie odczucia , poziom , na co się nastawiać ?
 • cemiranda 08.11.18, 21:28
  dyskusje24.pl/szukaj/forum/ojag Może tu warto poczytać?
 • jkircz 22.12.18, 17:05
  x
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.11.18, 21:32
  Moje po raz pierwszy w tym roku. Pierwszy test był łatwy zdecydowanie, przeszło po kilkadziesiat dzieci ze znanych mi szkół warszawskich. Więc prawdziwy odsiew dopiero będzie. Żadnego programu czy literatury nie podano. W internecie znajdziesz kilka filmikow ktore dzieciaki nagrywały do kolejnego etapu. Mam wrażenie ogladajac probne testy, ze większe nastawienie na niuanse jezyka i rozne ciekawostki (np. rozwiń WWW) nie ma natomiast pytan wprost z historii czy geografii. (Na kuratoryjnym były chyba dwa, w tym o to ile stanów założyło USA). Ale to takie pierwsze wrażenia, może się mylę
 • helena31 08.11.18, 21:39
  Pytania z tzw . kultury pojawiają się w późniejszych etapach i mam wrażenie, że są jeszcze bardziej rozległe i szczegółowe , niż na kuratoryjnym .
 • tajmk 09.11.18, 08:46
  A czy czyjeś dzieci brały udział w konkursie kuratoryjnym z chemii?
  Jezeli rak to jakie mają odczucia?
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.11.18, 20:26
  Moje juz po drugiej części ojag. Zdecydowanie trudna, słowa których niektórzy uczestnicy moga nie znać nawet po polsku.
  A jeśli chodzi o chemię to zauważyłaś pewnie tajmk, że z okazji święta ogłosili wyniki przed terminem. Co za organizacja :)
 • tajmk 10.11.18, 22:44
  Tak zauważyłam :-)
 • troye 18.11.18, 21:29
  Córka jest ubiegłoroczną laureatką. Przeszła kolejne etapy bez większych problemów, komisja była bardzo przyjazna, poziom wysoki, wiedza specjalistyczna/pasje to duży plus. Moja jest pasjonatką i Olimpiadę wspomina lepiej od kuratoryjnego. Klasa 2 gimnazjum
 • troye 21.11.18, 19:24
  Druga część pierwszego etapu bardzo trudna - tak oceniła młodzież z klasy MYP IB... Najgorzej odbierają test z „lukami”
 • moikas 21.11.18, 19:33
  Bo pierwszy byl za latwy i przeszlo za duzo osob...
 • Gość: Kasia33 IP: *.centertel.pl 29.11.18, 18:32
  Ktoś juz coś wie o wynikach OJAG które miały być dziś?
 • helena31 29.11.18, 19:20
  u nas pogrom , nikt nie przeszedł :(
 • troye 30.11.18, 19:41
  U córki 7 osób z klasy przeszło do 2 etapu
 • troye 30.11.18, 19:43
  A pisali wszyscy - 25 osób, 2 odpadły po 1 części...
 • troye 30.11.18, 19:54
  20 osób przeszło do etapu rejonowego konkursu kuratoryjnego z angielskiego
 • magda724 30.11.18, 20:39
  Ciekawe... u nas też pogrom. U Was klasa dwujęzyczna? Gdzie tak dobrze uczą?
 • troye 30.11.18, 20:44
  Klasa z programem MYP IB :)
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 30.11.18, 21:22
  Czy wiadomo co będzie z programem MYP po likwidacji gimnazjów?
 • troye 30.11.18, 21:41
  U córki jest zespół: gimnazjum + liceum. Program MYP będzie dokończony, ale od przyszłego roku szkolnego będzie tylko liceum :( 4 lata są potrzebne na MYP, więc chyba zniknie, niestety... A to świetny program jest
 • magda724 30.11.18, 22:57
  Czyli mamy odpowiedź. U nas w zwykłej szkole I część przeszło 7 osób, drugiej... nikt.
 • ania739 30.11.18, 23:17
  Wielkopolska - wyniki etapu rejonowego konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego dla SP: Rejon I - 8 na 90; Rejon II - 9 na 96 czyli 17 osób w etapie wojewódzkim. Masakra.
 • cemiranda 01.12.18, 09:32
  Ania739 ale chyba w Wielkopolsce jest więcej niż 2 rejony. Niemożliwe żeby z całej Wielkopolski przeszło 17 osób do III etapu. Mój syn pisze w poniedziałek, ale w Małopolsce rejonów jest 16. A jak u was było w tym roku z liczebnością w rejonowym. U nas w porównaniu do zeszłego roku przeszło prawie 1000 osób więcej, więc też nie liczę na to, że rejonowy będzie prostszy niż w zeszłym roku, a i zeszły rok był trudny.
 • magda724 01.12.18, 12:53
  Niestety, są tylko dwa rejony dla SP. Niestety jest sztywny zapis w regulaminie -84%. Niestety w etapie wojewódzkim znalazło się tylko kilkanaście osob
 • magda724 01.12.18, 12:58
  Jeżeli zachowa się taki odsetek czyli 10% to będzie 2 laureatów. I nie ma problemu z przywilejami rekrutacyjnymi.
 • jan.nowak.7 01.12.18, 14:41
  A jak wyglądają wyniki w gimnazjach? III etap będzie liczniejszy, czy też taki szczątkowy?
 • magda724 01.12.18, 15:42
  Lepiej . Na 97 osób piszących programów przekroczyło 38.
 • magda724 01.12.18, 15:43
  Próg, nie programów
 • moikas 01.12.18, 15:51
  Ja już sie pogubialam... nie wiem czy piszecie o kuratoryjnym, ojagu, jakich województwach.....moze zmieniajcie podtytul w watku
 • magda724 01.12.18, 19:08
  Oczywiście że kuratotyjny, wielkopolskie. OJAG nie podaje wyników do publicznej wiadomości, więc nie wiadomo jak wyszło w poszczególnych rejonach.
 • cemiranda 01.12.18, 19:12
  Macie wyjątkowo syfny regulamin, eliminujący jak największą liczbę uczniów. Narzekam na nasze małopolskie kuratorium, ale w porównaniu z waszym to bajka. Ciekawa jestem ile u was osób w ogóle przeszło do rejonu. A jak jest w innych województwach? Czy ktoś jest już po rejonowym ze wstępnymi wynikami przesłanymi na Panel Dyrektora?
 • magda724 01.12.18, 21:01
  Zachodniopomorskie już po wszystkich rejonach, ale wyniki dopiero 14 grudnia. Czekamy niecierpliwie, bo jeśli ktoś jest pewien wymaganych 85% to ok, ale w przypadku , kiedy niewiele brakuje, każdy liczy na zasadę 25% piszących. Bardzo zróżnicowana trudność konkursów- fajny niemiecki, angielski wg piszących łatwiejszy niż na etapie szkolnym, bardzo trudna chemia, fizyka , matematyka, trudna biologia i polski. Mam na myśli SP. My jednego pewni jesteśmy, na inne trzeba czekać, bo tuż pod kreską jest. Rok temu próg był 80%, teraz 85, ale w przeciwieństwie do wielkopolskiego jest to zastrzeżenie w regulaminie mówiące, że jeśli 25% piszacych nie osiągnie wymaganego progu, to lista zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego może być poszerzona do 25%piszących rejon . Zastrzeżenie jest, muszą mieć pow.30%
 • cemiranda 02.12.18, 17:43
  W Małopolsce w takim wypadku jak piszesz to 20% piszących więc trochę gorzej i muszą mieć min. 70%, ale jeszcze nigdy się nie zdarzyło, by próg w rejonie był tak niski. Przynajmniej 75% a czasem 80%.
 • troye 19.12.18, 20:09
  Pierwsza część drugiego etapu OJAG nie była bardzo trudna, tak ocenili ją piszący z klasy córki
 • troye 17.03.19, 21:59
  W klasie Córki 12 osób zdobyło tytuł Laureata OJAG + Córka z ubiegłorocznym tytułem. Czekamy na wyniki KK z angielskiego :)
 • jan.nowak.7 17.03.19, 23:05
  No, robi wrażenie. SP czy gimnazjum (zgaduję że to drugie)? Klasa dwujęzyczna? Szkoła publiczna, czy niepubliczna?
 • mamamisi2005 18.03.19, 18:42
  gimnazjum nr 24 w Gdyni
  Gratulacje :)
 • troye 24.03.19, 20:12
  24 Gimnazjum w Gdyni (przy 3 LO). Klasa dwujęzyczna. W klasie Córki jest 25 osób, 21 z tytułem lub wielokrotnym tytułem Laureata, reszta ma Finalistę. Mowa tylko o Olimpiadach i KK. Liderka klasowa ma 6 x Laureata i kilka finałów... ostatni rocznik tego gimnazjum, niestety 😬
 • helena31 13.11.18, 21:01
  Jak Wasze odczucia po angielskim w mazowieckim ?Nauczyciele powoli sprawdzają testy i w znanych mi sp pogrom niestety :(
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.11.18, 21:31
  Nie mam reprezentatywnej wiedzy a dziecię oceniło, że “nie za łatwe”. A czy wiesz które pytania okazały się najtrudniejsze? Podobno poza jezykowymi było ile stanów założyło USA oraz drugie gdzie lezy “coś tam”
 • cemiranda 13.11.18, 21:48
  A w Małopolsce brak pytań kulturowych na szkolnym. Pojawiają się za to w rejonie. Gramatyka, jak zwykle, kosmos. Ciekawa jestem jaki będzie próg procentowy w Mazowieckim. U nas "tylko" 75%. Rok temu 80%. Mam na myśli SP.
 • helena31 13.11.18, 21:54
  W mazowieckim próg jest ustalony na 80 % . Zmieni się , kiedy mniej niż 5% napisze na te 80%.
 • helena31 13.11.18, 21:50
  mówisz o mazowieckim ?Z kultury były inne : symbol Walii i coś o koloniach . Najtrudniejsze dla większości było uzupełnianie brakujących wyrazów.
  Ojag 2 etap bardzo trudny , o wiele trudniejszy niż kuratoryjny .
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.11.18, 22:02
  Moze “Ile kolonii założyło USA?”
 • helena31 13.11.18, 22:44
  możliwe , wiem , że dobra odpowiedź to 13 ;-)
 • cemiranda 13.11.18, 22:25
  Nie, o Małopolskim Kuratoryjnym. Z OJAG nie mamy jeszcze doświadczenia. To dopiero przed nami. A OJAG zawsze taki trudny? Bo czytałam różne opinie o różnych latach.
 • helena31 13.11.18, 22:45
  Chyba tak .Z tego co słyszałam , specjalizują się w specjalistycznym słownictwie .
 • cemiranda 14.11.18, 07:57
  A czy wcześniej wiadomo z jakiego zakresu będzie to słownictwo?
 • moikas 14.11.18, 08:24
  Nie....
 • cemiranda 14.11.18, 21:32
  Dziękuję za informacje. To trochę niezrozumiałe. Nawet jak uczeń ma bogate slownictwo to niekoniecznie specjalistyczne.
 • moikas 14.11.18, 22:33
  Dlatego tak jestesmy zbulwersowani....
 • moikas 15.11.18, 16:49
  W szkole moich dzieci - niepublicznej sp razem z umierajacym gimn- do 2 etapu konkursu kuratoryjnego z angielskiego przeszla tylko 2 dzieci - obydwoje dzieci nativow...
 • cemiranda 15.11.18, 18:24
  Warszawa? Straszny pogrom. To jaki był próg %?
  U nas przeszło 7 osób, 3 z VII i 4 z VIII. Szkoła publiczna. Tylko 8kl była przygotowywana przez nauczyciela. Reszta we własnym zakresie.
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.18, 19:24
  Cemiranda, a ile startowało osób? Jakoś dużo u was przeszło. U nas nie wiem ilu w szkole Moja przeszła ale ledwo. Nie wie, czy przeszedł ktoś jeszcze oprócz niej.
 • moikas 15.11.18, 21:28
  Wawa
 • cemiranda 15.11.18, 21:30
  Mała szkoła. Raptem 3 klasy startowały. 1 x 7kl i 2x 8kl. W sumie około 20 osób podeszło . W zeszłym roku mniej, ale przeszły tylko 2 osoby. Ale i próg był wyższy, bo 80%. W całej Małopolsce przeszło 2000 osób. Rok temu ok. 1600. A jak był u was próg? 80%?
 • cemiranda 15.11.18, 21:33
  Kiedy macie rejon? U nas 3.12. Trochę się obawiam czy nie wywindują już i tak wysokiego poziomu, by max zmniejszyć ilość w III etspie.
 • gasinka 16.11.18, 10:47
  To super wynik. U nas nie przeszedł nikt. Najlepszy wynik dziewczynki dwujęzycznej i tak poniżej progu. Czy możecie zdradzić dla dobra przyszłych pokoleń (rodzice dzieci z polskojęzycznych domów, które przeszły dalej), jak przygotować dzieci do tego konkursu (mam na myśli mazowiecki)? Z czego się uczyć? Co jest skuteczne?
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 16.11.18, 11:07
  W klasie mojego syna, kilka lat temu (topowe gimnazjum dwujęzyczne), konkurs kuratoryjny i OJAG robili tylko Ci uczniowie, którzy B2 mieli udokumentowane certyfikatem najpóźniej po 6 klasie. Niektórzy idąc do gimnazjum mieli już C1. Co najciekawsze, były to dzieci po państwowych podstawówkach. Wszyscy laureaci ( a w ciągu dwóch lat, bo startowali zarówno w drugiej jak i w trzeciej klasie) byli na poziomie minimum C1. Lekcje prywatne, dobry poziom w szkole, sporo pracy własnej i wakacyjne kursy języka w Anglii. Tylko jeden uczeń miał rodzica obcokrajowca.
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.18, 11:12
  I tak Wam wszystkim zazdroszczę bo nasza szkoła milczy jak zaklęta chociaż wyniki musieli przedwczoraj wysłać do organizatora. Może też nikt nie przeszedł i wstydza się powiedzieć? Co za brak szacunku dla sporej grupy czekajacej na te wyniki!
  A jeśli chodzi o przygotowania to podane w lekturach podręczniki Pearsona sa fajne, bo jest do nich strona internetowa z automatycznym sprawdzaniem odpowiedzi, więc rodzic nie musi
 • cemiranda 16.11.18, 14:02
  Zadanie Termin
  Przeprowadzenie etapu szkolnego. 18 października 2018 r.
  godz. 13.00
  Opublikowanie zadań i schematu oceniania na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w zakładce konkursu. 19 października 2018 r.
  Wgląd do prac uczestników konkursu. 22 października 2018 r.
  Składanie zastrzeżeń. 23 października 2018 r.
 • cemiranda 16.11.18, 12:34
  Mój syn 7kl jest na poziomie B2. Niestety szkoła nie jest dwujęzyczna, bo to SP publiczna. Angielski uwielbia, ma ku niemu "dryg" ale do tego konieczna jest własna nauka i to ciężka. Gramatyla gramatyka i raz jeszcze gramatyka. A zdolności pomagają, ale swoje trzeba przerobić. Uczy się pod kierunkiem studentki, która przygotowywuje go stricte pod konkurs. Plusr tematyka kulturowa. Testy z roku na rok trudniejsze. Pomocy ze strony szkoły żadnej. Wyniki szkolnego etapu poznaliśmy dopiero na stronie kuratorium, choć rok temu wiedziałam o wyniku 3 dni później.
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 16.11.18, 12:51
  Regulamin przewiduje możliwość wglądu do pracy i odwołania od oceny już na etapie szkolnym. Trzeba wystąpić z pismem do dyrekcji, dodatkowo można dać do wiadomości MSCDN. Nie rozumiem czekania aż do momentu upublicznienia listy przez organizatora. A jeśli szkoła popełni błąd w ocenie? U mnie w ubiegłym roku była odwrotna sytuacja. Córka przeszła do drugiego etapu po czym organizator zażyczył sobie wglądu do pracy i obciął punkty (o ile pamiętam albo 1,5 albo 2,5 pkt), co spowodowało, że dziecko nie przeszło. Potem oczywiście było odwołanie i na powrót przyznano obcięte punkty. Nie życzę nikomu takiego młyna i tylu emocji. Córka ciężko to przeżyła.
 • cemiranda 16.11.18, 13:59
  Fakt. Zgodnie z regulaminem jest wyznaczony dzień na "wgląd" do prac. Chyba kilka dni po konkursie, Na stronie kuratorium jest podana data. Trzeba przypilnować, bo nie zawsze jest nauczyciel, który powinien to nadzorować, tak było u nas. Choć jeśli prace zostały już przesłane, to już po terminie, a to o tyle dziwne, że bez wglądu nie ma zastrzeżeń, bo nie wie Pani, co było w pracy... Czasu na złożenie zastrzeżenia jest bardzo mało 1-2 dni. Z żadnym pismem do dyrekcji nie musiałam występować.
 • 67-tat 20.11.18, 22:00
  W jakim to było konkursie? Co było w odwołaniu, że ponownie przyznano punkty? To jakiś absurd.
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 21.11.18, 07:12
  W odwołaniu było uzasadnienie dlaczego odpowiedź zawierająca wszystkie elementy przewidziane w kluczu powinna być uznana. Wybranie pracy mojego dziecka do sprawdzenia było wg mnie podyktowane innymi względami, które wertując forum dotyczące konkursów z ubiegłych lat można znaleźć. Dostałam po łapach. Już nie walczę ani z organizatorem ani z kuratorium.
 • cemiranda 21.11.18, 15:32
  Ale przecież prace na etapie szkolnym są sprawdzane przez nauczyciela i dopiero potem wysyłane. Nie wiem co organizator chciał osiągnąć. ..
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 21.11.18, 17:16
  No właśnie. Nauczyciel sprawdził i wysłał wynik ale po jakimś czasie organizator zarzyczył sobie przesłanie właśnie tej pracy do kontroli.
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 21.11.18, 17:17
  O Raju! zaŻyczył oczywiście :)
 • cemiranda 21.11.18, 18:22
  Czyżby było w tym coś "osobistego" ? Nie spotkałam się z takim przypakiem choć mam informacje, że konkursy kuratoryjne bywają niezbyt przejrzyste
 • jan.nowak.7 21.11.18, 18:23
  Nie wiem jak to jest w innych regionach, ale mazowiecki organizator konkursów przedmiotowych od ok. 4 lat prowadzi dodatkowe kontrole prac. Kontrolą objęte są głównie prace w okolicy progu (tuż nad nim). I tak MSCDN już po sprawdzeniu prac przez nauczyciela (w I etapie) chce nie tylko samych wyników, ale i oryginałów prac. Dość często ujmuje punktów anulując decyzję o przejściu do II etapu. Podobnie dzieje się na II i III etapie. Rodzice oglądający prace widzą, że były przyznane punkty przez pierwszego sprawdzającego, które kolejny "kontroler" zabrał. Gdy moje dziecko składało reklamacje w III etapie tak wyglądała i jego praca i jego kolegów ze szkoły - chodziło o zabranie 1-2 punktów decydujących o tytule laureata. Wszystkim tym osobom udało się te decyzje odwrócić, ale mam jasność, że dzieci bez mocnego rodzicielskiego wsparcia nie mają szans na pozytywne wykłócenie się z organizatorami.
 • cemiranda 22.11.18, 08:32
  W Małopolskim w SP odkąd pamiętam, a przynajmniej d 3 lat standardem jest, że prace po sprawdzeniu, są przekazywane przez nauczycieli . Prace są oczywiście wcześniej do wglądu dla rodziców, na terenie szkoły - etap szkolny.
 • gasinka 20.11.18, 09:09
  Dzięki! Ale z jakich książek się uczy. I w jaki sposób części kulturowej?
 • cemiranda 20.11.18, 21:48
  W Małopolsce z Vince Michael + kulturówka ze stron internetowych podanych przez kuratorium. No i to, co dostaje od nauczycielki.
 • magda724 24.11.18, 19:58
  A w zachodniopomorskim sytuacja konkursów językowych lekko ... dziwna. Etapy szkolne trudne, z większości szkół przechodziły 1-2osoby, pojedyńcze szkoły, gdzie przeszło więcej, głównie Szczecin. A etapy rejonowe, delikatnie mówiąc proste. I to zarówno angielski jak i niemiecki. Młoda po rejonie z niemieckiego skomentowała, że przedszkole. Konkurs przewidziany na 90 minut napisany w pół godziny na ponad 95%. I teraz już boi się, co będzie na wojewódzkim.
 • cemiranda 24.11.18, 20:29
  Zazdroszczę. Oby w Małopolsce wpadli na ten sam pomysł 😀 Do tej pory szkolny trudny, rejon jeszcze trudniejszy, a ostatni etap wiadomo. A jaki mieliście próg % w szkolnym?
 • tajmk 24.11.18, 20:43
  Czy na 2 etapie obowiązuje strój galowy
  Czy nie?
 • cemiranda 24.11.18, 20:59
  Nieee😊 Piszą go u siebie w szkole. No chyba, że szkoła sobie zażyczy. U nas uczniowie nie przychodzili nigdy ba galowo
 • magda724 24.11.18, 22:40
  80% . Ale jeśli tylko 1 osoba lub nikt nie napisał na tyle to wg regulaminu przechodziły 2 najlepsze osoby ze szkoły byle pow.30%. Dlatego na rejon przeszło z większości szkół 1 lub 2 osoby. Taki regulamin po raz pierwszy w tym roku. Rejon - 85% lub 1/4 piszących przechodzi do etapu wojewódzkiego. Laureat 90% lub 20 osób! z najlepszymi wynikami jeśli mniej niż 20 osób uzyska 90% . Oczywiście jeśli 20ta osoba ma taki są wynik jak te za nią lista ulega poszerzeniu.
 • tajmk 24.11.18, 23:09
  Pierwszy etap w szkole więc nie na galowo
  Drugi etap poza szkołą więc czy trzeba na 2 etap na galowo?
 • cemiranda 25.11.18, 08:01
  Pozostaje się w szkole zapytać ;-)
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.18, 08:43
  Ja uważam, że na galowo, z tym że z pewną dozą dowolności. Tzn moje dziecko wkłada białą bluzkę i niejaskrawy sweter, dół ciemny, niekoniecznie w pantofelkach, tylko tak, żeby było jej wygodnie i odpowiednio ciepło. Reprezentuje szkołę, więc w porozciąganych domowych ciuchach czy na różowo raczej nie wypada.
 • cemiranda 25.11.18, 09:18
  czyli elegancko ale niekoniecznie po szkolnemu :) Mój syn, choć piszą w szkole, ubiera się podobnie, taki ukłon w stronę organizatorów.
 • cemiranda 25.11.18, 08:34
  U nas był próg 75% (rok temu 80%), ale w tym roku na 7 osób, które przeszły do rejonu aż 3 napisały powyżej 90%. Rok temu do etapu wojewódzkiego przeszło 25% -300 osób a z tego laureatami zostało tylko 16 osób, więc nawet nie 20 osób. Jednak co rejon to inaczej. Zobaczymy co wymyślą w tym roku, biorąc pod uwagę, że do rejonu przeszło prawie 1000!! osób więcej...
 • cemiranda 26.11.18, 07:56
  Czy ktoś ma informacje jakie jeszcze konkursy z angielskiego mogą, w przypadku finalisty, dawać dodatkowe punkty na świadectwie? ALBUS, OLIMPUS? może coś jeszcze? Macie jakąś wiedzę na ten temat?
 • Gość: ale IP: *.netfala.pl 26.11.18, 09:41
  Poszukaj zeszłorocznej listy na stronie swojego kuratorium. Lista powinna być opublikowana do końca lutego. Jest duża szansa, ze jeśli konkurs był na liście w lutym 2018 to na ten rok szkolny również będzie.
 • cemiranda 26.11.18, 18:19
  Szukam od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć szczegółowej listy. Są kuratoryjne, olimpiady i ogólnie określone jako akceptowane przez kuratorium.
 • jan.nowak.7 26.11.18, 22:50
  Z tego co pamiętam, lista w Krakowie była w zeszłym roku dużo szczuplejsza niż w Warszawie, gdzie mieliśmy ok. 1000 punktowanych konkursów! Nie ma jednak żadnej gwarancji, że tegoroczne listy będą wyglądały tak samo.
 • cemiranda 27.11.18, 07:24
  Póki co napisałam do kuratorium plus do organizatorów, którzy zaznaczają, że ich konkursy "często są wpisywane do konkursów wiedzy przez kuratorium". Zobaczymy co odpiszą. W szkole nie wiedzą, na stronie kuratorium ogólniki, na stronie MEN to samo.
  A inny temat, czy ktoś się spotkał w tym roku ze zjawiskiem, że po kilku dniach od ogłoszenia listy zakwalifikowanych do etapu rejonowego pojawiła się nowa lista , 300 osób więcej, zawierająca tych uczniów, których "prace zostały dostarczone z opóźnieniem + ci którzy zostali omyłkowo pominięci" Po raz pierwszy się z czymś takim spotykam.
 • Gość: mamusisko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.11.18, 11:41
  My tu się entuzjazmujemy (bądź smucimy) wynikami naszych dzieci w jednym konkursie, a w Warszawie jest dziewczynka która przeszła do drugiego etapu już w pięciu, a przypuszczam że okaże się, że jeszcze w szóstym i siódmym :)
 • moikas 27.11.18, 12:21
  :-0 jest tez i chlopiec multi
 • magda724 27.11.18, 15:12
  Takie "multi" na rejonie nie są niczym dziwnym, wcale takich dzieci nie jest mało. Gorzej z przełożeniem tego na tytuły laureata- To są pojedyńcze osoby,wybitnie uzdolnione
 • jan.nowak.7 27.11.18, 20:13
  Nie wiem czy chodzi o dziewczynkę kolekcjonerkę tytułów z zeszłego roku, ale pewnie tak. To Linda Wnętrzewska z II LO Batorego w Warszawie - rok temu jako uczennica II klasy gimnazjum została laureatką z języka polskiego, angielskiego, matematyki i fizyki. W tym roku pewnie pokusi się o pobicie tego rekordu.
 • magda724 27.11.18, 23:13
  Chyba nie.
 • Gość: mamusisko IP: *.centertel.pl 27.11.18, 23:20
  Nie, moja tajemnicza bohaterka startuje w kategorii podstawówek :)
 • olla111111 01.12.18, 18:51
  gdzie i kiedy będa dostępne wyniki konkursów kuratoryjnych w łódzkim?
 • cemiranda 01.12.18, 19:41
  a nie możesz sprawdzić na stronie kuratorium w zakładce konkursy? Powinien być załącznik z dokładnym harmonogramem i na stronie zazwyczaj są podawane wyniki, przed weryfikacją, do tygodnia są przesyłane na Panel Dyrektora. To akurat chyba nie powinno się różnić w zależności od rejonu.
 • ania739 01.12.18, 19:56
  W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim do etapu wojewódzkiego dostało się 20 uczniów: 9 zostało laureatami, a 11 finalistami. W tym roku jest podobnie - 17 osób jest w etapie wojewódzkim. W tym roku etap wojewódzki składa się z części pisemnej i ustnej. Jak to wygląda u Was?
 • cemiranda 01.12.18, 20:01
  Małopolska - do etapu wojewódzkiego trochę ponad 300 osób, 16 laureatów a finalistów ok. 250. A myślałam, że u nas jest marnie, ale może to wynika z ilości osób startujących do konkursu....
 • ania739 01.12.18, 20:10
  W ubiegłym roku w etapie szkolnym wystartowało 8180 uczniów, do etapu rejonowego przeszło 283.
 • Gość: Kasia33 IP: *.centertel.pl 01.12.18, 20:14
  W mazowieckiem w podstawowkach do rejonowego weszlo ponad 700 osob z ponad 12 tys startujacych. W gimnazjach ok 400 z 6660 startujacych. W obu przypadkach test byl tak trudny, ze trzeba bylo zastosowac zasade 5%, czyli wchodzi 5 % najlepszych nawet jesli nie osiagna wymaganych 80%. Dla podstawowek wystarczylo 24/40 punktow, dla gimnazjow 30/40. Podejrzewam ze test był taki sam
 • olla111111 01.12.18, 22:11
  A z jakiego przedmiotu było tak trudno? Mnie interesuje łódzkie, ale jak na razie nie ma info o statystyce
 • Gość: Kasia33 IP: *.centertel.pl 01.12.18, 22:39
  Angielski. Z tego co pamiętam zasada 5% musiala zostac uruchomiona takze z fizyki, biologii i wos, więc nieźle poszaleli z pytaniami w mazowieckiem :)
 • tamarasz 02.12.18, 07:46
  W łódzkim statystyk ogólnodostępnych to chyba nigdy nie było. Dotąd organizator, czyli jakieś centrum kształcenia nauczycieli upubliczniał po drodze listy zakwalifikowanych do następnych etapów, ale teraz chyba kuratorium to przejęło i wyniki wszystkie mają być dopiero końcowe, tzn. listy laureatów i finalistów. Czyli ok. marca. Jakiekolwiek więc informacje to u siebie w szkole może się zdobędzie... Ochrona danych szaleje, w zeszłym roku nie było nawet wyników kangura.
 • olla111111 02.12.18, 07:52
  Dzieki. To szkoda, ze nie ma udostępnionych statystyk. Tym bardziej, że kurator łódzki zlikwidował możliwość startowania prawie we wszystkich konkursach dla SP.
 • cemiranda 02.12.18, 08:31
  W małopolskim bardziej rozbudowany test w tym roku, rok temu można było uzyskać 40 pkt, w tym roku na 50 i wystarczyło mieć 44 punkty na 50. Więc podobnie. Ale u nas w regulaminie stoi, że "1. Do etapu rejonowego kwalifikuje się uczniów, którzy w etapie szkolnym uzyskali co najmniej 60% punktów możliwych do zdobycia, ale liczba zakwalifikowanych do etapu rejonowego nie może przekroczyć 20% liczby uczestników etapu szkolnego." Rok temu próg był 80% w tym roku 75%
 • cemiranda 02.12.18, 11:40
  Poprawka. Max pkt w tym roku 60. Min do rejonu 44 pkt.
 • olla111111 01.12.18, 22:08
  Niestety w zakładce konkursy nie ma takiej informacji
 • cemiranda 02.12.18, 12:45
  A w szkole? U nas w pn konkurs a w pt na Panel Dyrektora wyniki %. Wstępne bo wstępne, ale będą. A 10.12 wgląd w prace. U was tego nie było?
 • olla111111 02.12.18, 14:17
  Wynik mojego dziecka znam. Ale okazało sie, ze nikt ze szkoły nie przeszedł w żadnym konkursie do eliminacji rejonowych (min 80%). Fakt, ze nauczyciele wogóle nie byli zaangażowani w przygotowania uczniów, ale dziwi mnie, że nikt nie przeszedł eliminacji szkolnych. Jestem ciekawa, jaki procent uczniów dostało sie do rejonowych w łódzkim.
 • cemiranda 02.12.18, 17:48
  noo, u nas jeśli chodzi o angielskiego też zero zainteresowania, ale udało się przejść 7 uczniom (VII i VIII klasa) w sumie z 3 klas. Ale nie było sztywnego progu. Zależał ostatecznie jaki był wynik 20 % z najlepszymi wynikami, skończyło się na 75%.
  Z innych przedmiotów nauczyciele się przyłożyli i też przeszło po kilka osób, ale tylko z 8 klas. Matma już po rejonie, z naszej szkoły nikt nie przeszedł. Podobno trudniejsze zadania niż w gimnazjum. Z naszego rejonu wymagany próg osiągnęły tylko 3 osoby. A to 4 spore dzielnice z dużą ilością szkół podstawowych.
 • moikas 07.12.18, 13:49
  Ktoś wie jaki poziom na rejonowym w mazowieckim z WOSu?
 • kamilia_21 10.12.18, 09:07
  Koledzy syna pisali WOS i podobno łatwiejszy niż w zeszłym roku, mój jutro pisze historię - zobaczymy co to będzie.
 • moikas 10.12.18, 09:21
  powodzenia!!!!!! @kamila_21
 • kamilia_21 10.12.18, 18:49
  Moikas - nie będę dziękować żeby nie zapeszyć ;)
 • moikas 11.12.18, 22:53
  Kamilia- jak historia?
 • kamilia_21 12.12.18, 09:27
  Podobno łatwa, okaże się 20 grudnia ;)
 • moikas 12.12.18, 10:39
  Fajnie, że wyniki bedziecie znać przed świętami. My po :-/
 • kamilia_21 12.12.18, 11:31
  Właśnie zauważyłam, że dziwnie podane są wyniki z etapu rejonowego, nie wiadomo ile było można maxymalnie zdobyć punktów, nie ma informacji, którzy uczniowie osiągnęli próg 90%.
 • moikas 12.12.18, 11:42
  No dziwnie..... tylko sucha info ile pkt... mozna sprawdzić z poprzednich lat na ile pkt jest test. Zazwyczaj byl 50. No i samemu policzyc. Jezeli 1/4 nie uzyskala tych 45pkt to biorą 1/4. Moze sie jednak okazać ze ktoś z odwolania „z dolu listy” dostanie dodatkowe pkty i próg 1/4 zostanie podniesiony. Byly juz takie przypadki. Tak wiec po ogloszeniu wstepnych wynikow mozna sie tylko zorientowac ale pewnym byc nie mozna (no chyba ze sie uzyskalo 90%). Ostateczna lista jest podawana w kolumnie oznaczonej Termin ogłoszenia listy uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego godz. 11.00. Szkoda tez ze nie podają z jakich szkol jest dziecko.
 • cemiranda 12.12.18, 12:16
  Nie podają z jakich szkół? W Małopolsce jest oprócz nazwiska zawsze nazwa szkoły i miejscowość. Łatwy wgląd jaki jest stosunek szkół publicznych do innych.
  RODO im chyba nie zabrania publikować takich faktów?
 • moikas 12.12.18, 12:32
  Nie, nie podają...... w tym roku po raz pierwszy. Mam wrażenie, że czytają z mscdnu nasze forum i po analizach jan.nowak w zeszłym roku stwierdzili, że nie będziemy juz pisać, która szkoła jest kuźnią laureatów....
 • kamilia_21 12.12.18, 12:34
  Z tego co pamiętam to w roku ubiegłym przy uzyskanych punktach był podany %, w tamtym roku też podane były szkoły i chyba klasy, teraz nie mogą bo RODO.
 • moikas 12.12.18, 13:03
  RODO obowiązuje w całym kraju. Tylko dlaczego w jednym województwie jest podana szkoła a w drugim nie????
 • kamilia_21 12.12.18, 13:07
  Tego nie wiem, ale wg przepisów RODO nie można podać danych, które mogą zidentyfikować osobę, samo imię i nazwisko nie identyfikuje (no chyba, że jakieś niespotykane itp) ale w połączeniu ze szkoła już jest to działanie wbrew RODO. To, że ktoś tego nie pilnuje to już inna bajka.
 • cemiranda 12.12.18, 15:06
  To widać w Małopolsce nie pilnują Ale jak tak czytam o mazowieckich konkursach kuratoryjnych to widzę, że może być jeszcze gorzej ....
 • ankar_a 12.12.18, 15:39
  Wszystko zależy od tego, jakie oświadczenie w zakresie udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych podpisywaliście w imieniu swoich małoletnich w poszczególnych województwach. Zakres udzielanej zgody w poszczególnych województwach może się różnić, w zależności od tego jaką inwencją twórczą wykazał się IOD w kuratorium/MSCDN itd.
 • kinka3 14.12.18, 13:33
  Podobno na dzisiejszym konkursie z biologii w Mazowieckim dali pytanie z lipcowego numeru miesięcznika "Wiedza i życia", tymczasem do drugiego etapu trzeba było znać zakres z numerów od stycznia do czerwca 2018. Znajomość artykuły z numerów lipiec-grudzień 2018 w zapisano dopiero na trzeci etap. Wychodzące z sali dzieciaki mówiły, że trzeba pisać odwołanie aby anulowali to pytanie. Czy ktoś coś wie na ten temat?
 • Gość: nina IP: *.147.42.117.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 14.12.18, 15:21
  Dzwoniłam do mscdn, pani w sekretariacie mówi żeby napisać na ich adres mailowy to przekażą koordynatorowi. Napisać jaki konkurs i jakie zastrzeżenie. Bardzo mnie to zdenerwowało - nie potrafili ułożyć pytania z zakresu? Kolejne zmniejszenie szans dzieci które były przygotowane.
 • jan.nowak.7 14.12.18, 15:54
  A ten błąd dotyczy arkusza dla szkół podstawowych, czy gimnazjów? A może obu arkuszy?
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.18, 16:09
  Moja córka jest w gimnazjum. O arkuszu dla szkół podstawowych nic nie wiem.
 • kamilia_21 14.12.18, 16:16
  Dotyczy także arkusza dla szkół podstawowych.
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.18, 12:19
  Czy ktoś dostał odpowiedź od organizatora w sprawie tego nieregulaminowego pytania na rejonowym z biologii? Ile mają czasu na rozpatrzenie? Ja jeszcze nic nie dostałam. Zastanawiam się też, czy w przypadku anulowania tego pytania wszystkim przyznawany zostaje za niego 1 pkt, czy też po prostu go nie liczą i przy mniejszej liczbie pytań obniżą trochę próg.
 • jan.nowak.7 02.12.18, 23:56
  Porównanie efektów I etapów konkursów przedmiotowych wskazuje, że szanse uczniów na tytuł laureata mocno zależą od regionu. Weźmy listy mazowiecką i małopolską. Mazowieckie ma ok. 40% więcej ludności niż Małopolska – i zapewne z grubsza o 40% więcej uczniów. Tymczasem porównanie list z angielskiego, fizyki, matematyki i polskiego pokazuje, że w małopolskie listy dopuszczonych do II etapy są 2-3 razy liczniejsze niż mazowieckie! Biorąc jeszcze pod uwagę różnice w liczbie ludności te dysproporcje są kolosalne. Porównanie kolejnych województw da pewnie jeszcze bardziej zaskakujące wyniki.
 • helena31 03.12.18, 00:22
  Ciekawe spostrzeżenia. Mnie najbardziej szkoda Wielkopolski, z tym sztywnym progiem. To najbardziej eliminująca zasada .
  Obserwuje, jak mscdn w mazowieckim układa testy i np. angielski z roku na rok jest coraz trudniejszy .Zresztą wyniki sp pokazują, że poziom szkolny naprawdę był wyśrubowany (mocna matura rozszerzona, a niektórzy twierdzą , że nawet wyżej). Kiedy to się zatrzyma ? Na szczęście mamy opcję 5 % najlepszych, bo gdyby nie to, te konkursy stałyby się odrealnioną fikcją dostępną dla nielicznych . Ciekawa jestem etapu rejonowego . 90% wydaje się całkowicie nieosiągalne dla większości .
 • cemiranda 03.12.18, 08:36
  Helena, aż sprawdzę z ciekawości jak wyglądał wasz test szkolny z angielskiego. Dam Młodemu do zrobienia i zobaczę co powie. W Małopolsce test był niewątpliwie trudniejszy niż w zeszłym roku, bardziej na rejon niż szkolny. Dzisiaj rejonowy, za kilka godzin będę wiedzieć co wymyślili, by zredukować liczbę uczestników w następnym etapie. Bo wątpię,by było jak w Zachodniopomorskim, że rejon był łatwiejszy niż szkolny. O tym możemy sobie pomarzyć, choć nie starcza na to wyobraźni ;)
 • Gość: nina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.12.18, 14:54
  Ja też czekam , aż zostanie opublikowany ten niesławny test z angielskiego. W szkole mojej córki do następnego etapu przeszła tylko ona,( w zeszłym roku 3 osoby, 2 zostały finalistami) ale wynik nie był powalający :-( Słabo to wróży na kolejne etap. Moim zdaniem program powienien być już na stronie mscdn, czy ktoś wie, skąd to opóźnienie?
 • cemiranda 03.12.18, 15:50
  Małopolska. My już po rejonie. Jak stwierdził mój syn mega trudny, o wiele trudniejszy niż rok temu. . Połowa wg niego łatwa druga bardzo trudna, szczególnie gramatyka, która nigdy łatwa nie była. W pt wstępne wyniki ale jaki próg będzie nikt nie wie.
 • magda724 03.12.18, 20:10
  Fajnie, że w piątek, my na wyniki rejonów musimy czekać od 2 do 3 tygodni. Rejony zaczęły sie 20 listopada, codziennie inny, a wyniki wstępne wszystkich dopiero 14 grudnia
 • cemiranda 03.12.18, 20:31
  W pt tylko wstępne na Panel Dyrektora ale to zawsze jakiś ogląd sytuacji. Na ostateczne też ok 2 tyg.
 • magda724 03.12.18, 21:39
  Ja o wstępnych mówię. Ostateczne 2 tygodnie później czyli koniec grudnia.
 • cemiranda 03.12.18, 21:43
  To współczuję. Dla nas te 5 dni to mordęga. A w pn wgląd do prac.
 • cemiranda 06.12.18, 06:27
  Wczoraj na stronie kuratorium zadania + klucz. Nauczyciele twierdzą, że test bardzo trudny i momentami daleko odbiegający poziomem od B1 , którego to program teoretycznie miał obejmować.
  Czy ktoś pisał kiedyś zastrzeżenie związane z niezgodnością tematu, w tym wypadku nadmiernego rozszerzenia poziomu? Daje to w ogóle jakiś skutek?
 • cemiranda 06.12.18, 06:52
  Czytając twoje posty mam prośbę o radę. Wczoraj zamieszczone zadania i klucze z ang w Małopolsce. Część z nich zdecydowanie wykracza poza wskazany w regulaminie poziom B1. Jutro wyniki. Raczej nie mam złudzeń, choć syn ma zdany FCE. Czy jest sens zawalczyć i w ewentualnym zastrzeżeniu powołać, wykorzystując konkretne przykłady, właśnie na niezgodność poziomu z tym wyznaczonym w załączniku do regulaminu? Jak oceniasz szansę na pozytywne rozpatrzenie? Będę wdzięczna za radę. Może ktoś jeszcze coś podpowie...
 • magda724 06.12.18, 23:08
  Mamy wstępne wyniki rejonów z języków i matematyki dla SP w zachodniopomorskim.
  Niemiecki- 333osoby, próg 85% osiągnęło 183
  Angielski- 625osob, próg 85% 85 osób, korzystamy z zasady 25%piszących przechodzi dalej czyli 164 osoby przejdą próg wyniesie 80%
  Polski- 617osob, 1 osoba 85%, z zasady 25% przejdzie 188osob z progiem 64,5%
  Matematyka- 519osob, 9osob ma 85%, przejdzie 129 z progiem 58,25%.
  Czekamy na dalsze wyniki.
 • olla111111 07.12.18, 06:38
  A gdzie te wyniki są dostępne? Gdzie szukać danych z innych województw. Na stronie łódzkiego kuratorium nie ma
 • cemiranda 07.12.18, 08:31
  W szkole powinni wiedzieć, a jak nie to po prostu zadzwonić do kuratorium i dopytać. A w regulaminie też nic nie jest napisane? Z tego co piszesz olla 111111 w łódzkim macie dość duże zamieszanie informacyjne, a wszystko powinno być podane czytelnie na początku, gdzie, kiedy i w jaki sposób.
 • olla111111 07.12.18, 09:19
  Niestety szkoła jest mało zainteresowana konkursami i podali tylko informację odnośnie wyniku mojego dziecka. Reszty nie wiedzą. A do kuratorium nie można się dodzwonić, na maile tez nie raczą odpowiedzieć.
 • tamarasz 07.12.18, 13:47
  Co prawda jeszcze w zeszłym roku byłam bardziej zainteresowana tym całym bałaganem, ale z tego co się zorientowałam, to w łódzkim jest tak: w regulaminach konkursów (na stronie kuratorium, zakładka rodzice, zakładka konkursy) jest napisane, że do publicznej wiadomości będą podane dopiero oficjalne i zatwierdzone listy laureatów i finalistów, to będzie pewnie około początków marca. Co prawda w zeszłym roku w regulaminach było napisane to samo, ale organizator widać nie wytrzymał i publikował na bieżąco wyniki, z których można było sobie coś ewentualnie wywnioskować. Statystyk chyba nigdy nie było. Nie wiem, czy to z tego powodu, ale w tym roku kuratorium samo się tym zajmuje i w ten sposób wszyscy zainteresowani mogą sobie przeczytać rozporządzenia i regulaminy, hurra. A, i pokazały się nawet zadania, które były na szkolnych etapach. Już wspominałam, że w zeszłym roku nie ujawniono w ogóle wyników kangura, zasłaniając się ochroną danych. Uczeń dowiedział się tylko, ile punktów zdobył i już. W konkursach kuratoryjnych to oczywiście wygoda dla organizatorów, nie widać wtedy, jak nierówne szanse dają różne konkursy w danym roku, że niektóre testy były idiotycznie łatwe, a inne absurdalnie trudne... nic nie publikują i mają spokój. No, są wyraźnie sprytniejsi niż w innych kuratoriach :)
 • cemiranda 07.12.18, 06:49
  magda724 a u was nie obniżają progów jeśli są słabe wyniki? W Małopolsce też jest zasada wprawdzie nie 25 ale 20% ale progi nie są sztywne przynajmniej w szkolnym i na rejonie. W wojewódzkim teoretycznie 90% dla laureata, ale i tak w zeszłym roku próg był 85%.
 • annka78 07.12.18, 08:37
  w małopolskim nie obniżają progów, co najwyżej podwyższają, i tak, wyciąg z regulaminu:
  2. Do etapu wojewódzkiego kwalifikuje się uczniów, którzy w etapie rejonowym uzyskali
  co najmniej 70% punktów możliwych do zdobycia, ale liczba zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego nie może przekroczyć 20% liczby uczestników etapu rejonowego.
  co oznacza, że gdy więcej niż 20% uczestników osiągnie 70%, próg jest podwyższany, ale w drugą stronę to nie działa - trzeba uzykać 70% aby przejść dalej.
 • cemiranda 07.12.18, 08:56
  Tak, na pewno w rejonowym i wojewódzkim, ale w zeszłym roku na szkolnym próg ustalili ostatecznie na 80% a w tym roku tylko na 75% co zresztą zaowocowało monstrualną liczbą uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego, 2100 osób, czyli 3 x tyle ile w mazowieckim. W tym roku też pewnie minimum 70% w rejonie, ale biorąc pod uwagę poziom trudności czy próg nie może być obniżony jeśli mniej niż 20% uzyska ten wynik?
 • annka78 07.12.18, 10:39
  zasady są jasne: przechodzą uczniowie:
  - którzy co najmniej uzykali minimalny próg, i są to : w etapie szkolnym 60%, w etapie rejonowym 70%, do uzyskania laureata 85%. Jest to kryterium konieczne.
  - dodatkowo, jeśli konkurs okazuje się łatwy, i ponad 20% uczestników uzyska wyżej wymienione progi, lista obcinana jest do tych 20% => w konsekwencji próg wzrasta.
  Jednak regulamin nie przewiduje obniżenia progu, np aby kwalifikowało się zawsze 20% najlepszych.
  Duża liczba uczestników rejonowego z angielskiego wynika z dużej ilości uczestników (w etapie szkolnym musiało wziąć udział ponad 10 tys uczniów, skoro 2100 się zakwalifikowało, próg nie wyniósł 60%, bo widocznie więcej uczniów niż 20% osiągnęło 60% i wyżej).
 • cemiranda 07.12.18, 15:04
  annka78, jeśli dobrze Cię zrozumiałam to nawet jeśli w tym roku mniej niż 20% uczniów napisze poniżej 75% to i tak progu na rejonie nie obniżą?
  Ciekawa jestem czy wymóg ponad 10 tyś uczniów był też w innych rejonach, jeśli dla porównania w mazowieckim, które jest większym województwem do rejonu przeszło tylko 650 uczniów czyli mniej niż 1/3 Małopolski...
  Czy macie już info z Panelu Dyrektora jak wygląda sytuacja u was w szkole? U nas na razie cisza. A dzisiaj powinny być wstępne wyniki.
 • annka78 11.12.18, 11:43
  etap rejonowy wymaga 70%. Regulamin nie przewiduje obniżenia tego progu.
 • cemiranda 11.12.18, 12:42
  Dzięki. Wgłębienie się w regulamin też mi rozjaśniło sytuację. Czy ktoś ma już wstępne wyniki a angielskiego z Małopolski? Jak poszło waszym dzieciom? Test do łatwych nie należał, to pewne. Jedno najistotniejsze pytanie: jaki próg ustalą w tym roku .....
 • annka78 12.12.18, 09:34
  o angielskim nic nie wiem, moje dziecko startowało z matematyki, dzisiaj ogłoszono wyniki, do etapu wojewódzkiego przeszło 69 osób (w tamtym roku było to 248 osób, a startowało mniej niż w tym roku). wystarczyło uzykać minimum 70% - jak widać tylko 69 osobom w województwie się udało. Myślę, że niechcący wyszedł im już ten 3-ci etap.
 • cemiranda 12.12.18, 12:12
  Niechcący to chyba nie ten przysłówek:) Wiem, że matma była mega trudna, od nas z rejonu, duża dzielnica z kilkudziesięcioma szkołami do wojewódzkiego przeszło raptem 3 osoby. Z angielskiego zrobili podobnie. Nie tylko poziom kosmiczny ale i przykłady nastawione na wyeliminowanie jak największej ilości uczniów. I przynajmniej jedno zadanie, które wykraczało poza podany zakres wiedzy B1. 21.12 wyniki, trzeba uzbroić się w cierpliwość ...
 • jkircz 22.12.18, 17:06
  x
 • magda724 07.12.18, 09:31
  No właśnie są obniżone
 • cemiranda 07.12.18, 09:45
  Ale w szkolnyym. Ajak z rejonem?
 • magda724 07.12.18, 09:47
  To wyniki wstępne etapu rejonowego
 • annka78 07.12.18, 10:41
  tak, u was są obniżone, ale mówimy tu o innym województwie niż małopolskie prawda? Regulaminy różnią się między sobą. Osobiście uważam, że opcja X% najlepszych przechodzi jest najlepsza -> bo organizatorzy mogą nie trafić z poziomem i raz dać za łatwy, raz za trudny. Wtedy opcja X% najlepszych jest najsprawiedliwsza.
 • magda724 07.12.18, 11:31
  Jak pisałam chodzi o zachodniopomorskie
 • maciek2003 19.12.18, 19:45
  Nie ma co marudzić. Ja przeszedłem w tym roku do III etapu z fizyki, woj. Mazowieckie. Uważam, że pierwsze dwa etapy były niesamowicie proste. Pierwszy napisałem na 97% (z głupim błędem),a drugi na 100%. Zobaczymy co czas przyniesie, ale liczę na sukces i nie uważam, aby w tym roku konkursy były jakoś trudniejsze, niż w latach poprzednich.
 • helena31 19.12.18, 21:15
  Gratuluję .
  Tu pojawia się drugi problem konkursów kuratoryjnych - skala trudności z poszczególnych przedmiotów. Fizyka w tym roku była rzeczywiście łatwa i kto w niej startuje może rzeczywiście poczuć się jak " młody bóg ";-) Nie chce mi się wierzyć , że nagle objawiły nam się talenty fizyczne w takiej ilości, a z chemii czy językowo po prostu nikt sobie nie radzi .Patrząc na to ile osób osiągnęło próg 90% z fizyki,prawie możemy powiedzieć , że to masówka . Kolego młody nie narzekamy , tylko stwierdzamy fakty , a to różnica,
 • maciek2003 20.12.18, 15:02
  Prawda jest taka, że z chemii dali tak trudny 2 etap, bo bardzo dużo dzieci przeszło 1, więc musieli zredukować liczbę uczestników w 3 etapie. Chcieli po prostu wpuścić 25% najlepszych. Natomiast z fizyki do 2 etapu przeszło tylko 116 osób, więc musieli zrobić łatwy konkurs, by około połowa z tych osób przeszła do finału.
 • moikas 20.12.18, 15:22
  Dziwna teoria.... z historii do 2 etapu tez przeszlo duzo osob i 2 etap nie byl jakas killernia. Do 3 etapu przeszli tylko Ci z 90%.
 • maciek2003 21.12.18, 20:49
  Może to przez to, że mamy 100 lecie odzyskania niepodległości, więc postanowiono w tym roku nagrodzić tytułem laureta z dziedziny historii więcej uczniów, niż normalnie.
 • cemiranda 21.12.18, 20:56
  W Małopolsce wystarczyło 85% w historii do etapu wojewódzkiego
 • jkircz 22.12.18, 17:08
  W mazowieckim, z niemieckiego w SP, nikt nie uzyskał 85%, nawet ci, z obcymi nazwiskami. Inaczej było na liście gimnazjalistów. Test prawdopodobnie ten sam. Wygląda na to , że uczniowie SP, którzy uczą się niemieckiego jako języ