Dodaj do ulubionych

Parkiet merbau - da się "rozjasnić"?

06.06.11, 12:42
witam :)
mam takie dziwne pytanie: otóż popełniłam wielki błąd przy wyborze parkietu: merbau olejowany.
Jest to koszmar wyglądowy i pielęgnacyjny. Parkiet ciemnieje cały czas (podobno tak ma merbau (o czym niestety nie wiedziałam) do tego pielęgnacja i wygląd podłogi olejowanej jest dramatem.
I zastanawiam się czy merbau można jakoś wybielić a potem polakierować...
Chętnie zrobiłam bym nowa podłogę (dąb bielony - mam dość ciemności) ale przeprowadziłam się rok temu więc wolałbym tańsza wersje;)

Dziękuję bardzo.
Edytor zaawansowany
  • cyklina-klimkiewicz 06.06.11, 21:14
    Nawet olejowany może być biały, w kilkunastu odcieniach bieli. Może też mieś różną przezroczystość, Może też być i lakierowany . Jest sporo możliwości, ale zawsze trzeba zrobić próbkę na takim drewnie jakie jest na podłodze. Nie rozumiem co za koszmar. Rozumiem,że można nie być zdecydowanym, ale ten brak decyzji zawsze kosztuje, lepiej się dłużej namyślać, wtedy jest taniej. Wygląd mogę zrozumieć,że się coś nie podoba, Ale pielęgnacja, jest łatwa i prosta.Jaki to problem aby powiedzieć wprost czego się oczekuje, dobrać materis\ały do realizacji , i zrobić. B.Klimkiewicz.
  • loola_kr 06.06.11, 21:41
    dziękuję bardzo za odpowiedz.
    czyli można "wybielić " takie ciemne drewno.
    To zrobimy próbki...
    Pielęgnacja może i łatwa ale po umyciu czy "wypastowaniu" wygląda tak samo na brudna jak przed. cały czas ogólnie wygląda na brudną :(
    Niestety nikt mnie nie ostrzegł jak działa olejowanie chociaż pytałam... I na forum (innym) i znajomego który sprzedaje parkiety...
    Chciałam ciemny ale ten "czernieje" w oczach :) na próbkach był znacznie jaśniejszy i nie miał czerwonego odcienia...
  • cyklina-klimkiewicz 07.06.11, 07:08
    Oczywiście, można. Niemniej jednak musisz się liczyć z tym, ze ten gatunek egzotyku ma takie własne cechy. To drewno od światła zmienia kolor. Jest właśnie ze względu na ciemny kolor wybierane, ze względu na swoje cechy też należy dobrać do niego bardzo starannie, całą resztę produktów zabezpieczających i wykonać próbki, których ocenę przeprowadzać po kilkudniowym sezonowaniu w warunkach tego pokoju. Mnie jest obojętne , co klient wybiera, zawsze kilka razy namawiam do przemyślenia decyzji, bo mam świadomość,że zły wybór to brak zadowolenia i satysfakcji. Gdyby twój znajomy zrobił próbkę dla Ciebie, a ta próbka była w twoim domu , byś mogła nią patrzeć przez powiedzmy ze 2-3 tygodnie, to wiedziała być co kupujesz.Da się zrobić to czego chcesz, ale doradzam kilka próbek i dobre przemyślenie decyzji, no i dłuższe zastanowienie się nad tym, co tak naprawdę Ci się podoba. B.Klimkiewicz.
  • jamni 08.06.11, 16:31
    Ale jak to, że wygląda na brudną? Nie rozumiem. Ja mam właśnie merbau olejowany od 2 lat i jestem bardzo zadowolona. Myję raz na 2-3 miesiące, raz na rok kładę olej i wygląda pięknie-błyszczący, nie rozsycha się, tzn. rozsycha zimą, ale nie pęka jak lakierowany, a latem znów się rozpręża i jest super. Fakt, że po wprowadzeniu myłam częściej bo ten pobudowlany kurz ciągle na nim wyłaził, ale teraz jest ok.
  • cyklina-klimkiewicz 09.06.11, 00:40
    Takie podłogi sprawdzają się w różnych miejscach,pielęgnacja, prosta. No ale jak podoba się jasna podłoga, a ten egzotyk jest ciemny, to trudno być zadowolonym i jest problem. B.Klimkiewicz.
  • loola_kr 09.06.11, 08:47
    podoba mi sie teraz jasna bo ta ciemna wygląda okropnie :( brudno :(

A jaki jest najtwardszy lakier?
  • cyklina-klimkiewicz 09.06.11, 10:43
    Ona tak wygląda, bo źle zrobiona, olejem , który jest cały czas mokry. Trzeba go zeszlifować cykliniarką bo na ten niczego kłaść nie można,wygląda ,że ktoś dolał jadalnego do niego, było oszczędniej, a skutki widać. Litr oleju z pestek winogron to 10zł, taki do podłóg, który wysycha to koło 80zł, Dlatego jest cały czas mokra, bo ten do smażenia, nie ma dodatków powodujących wysychanie i twardnienie. To znajomy? chyba masz niewłaściwe znajomości. Jak chcesz lakierować to potrzebne cyklinowanie. Lakier dobiera się jako system z resztą produktów do barwienia, bo razem one muszą się sprawdzić na podłodze. B.Klimkiewicz.
  • loola_kr 09.06.11, 11:01
    tak, znajomy....
    muszę poszukać nowej ekipy :)

dziękuję bardzo!
  • loola_kr 09.06.11, 08:45
    byłam wczoraj u koleżanki która ma merbau olejowany. I wygląda zupełnie inaczej! jest dużo (ale to baaaardzo duzo) jaśniejszy i do tego ma lekki połysk.
    Moja jest kompletnie matowa, do tego jak sie po niej przejdzie to sa ślady, niezależnie czy w butach, czy w pantoflach czy na boska, taka jakby wysmarowana olejem jest. Do tego bardzo brudzi skarpety czy ubrania dziecka jak bawi się na podłodze. Zaraz po umyciu ZAWSZE sa smugi, jest matowa a potem znowu to samo: pare kroków i cała jest jakby "wypaćkana".

Sadząc po tym co zobaczyłam u koleżanki chyba mam cos źle zrobione... może mam gorszy gatunek drewna (chociaż miałą byc 1 klasa), może cos źle zrobili nakładając olej.... nie wiem. jest brzydka po prostu :(
  • cyklina-klimkiewicz 09.06.11, 10:29
    Owszem źle zrobione, olejem, który nie wysycha, źle jest konserwowany. Jak się coś robi to trzeba określić czego się oczekuje, dobrać produkty do realizacji, oglądać próbki i je zaakceptować . Potem zrealizować projekt. Sprawdzić zgodność ze wzorem, i się cieszyć z inwestycji. B.Klimkiewicz.
  • loola_kr 09.06.11, 11:06
    no właśnie nie miałam żadnych próbek, zaufałam znajomemu bo od lat sprzedaje różnego rodzaju podłogi i ma dobrych parkieciarzy....
    Cieszyłam się dopóki nie napaćkali mi tego oleju ;) wcześniej był piękny brąz nie za ciemny ani śladu czerwieni a potem było tylko gorzej.
    dziękuję.
  • cyklina-klimkiewicz 09.06.11, 20:20
    Jeszcze jeden może być powód, ten olej mógł być stary przeterminowany, albo przemrożony i z tego powodu też może nie wysychać. Takie powody na końcu przychodzą do głowy, bo ja kupuję u autoryzowanego sprzedawcy Bona, stare się nie trafia, w zimie nie ma zwrotów ani wymiany, towar zawsze we właściwej temperaturze i warunkach przechowywany. Do wysokich standardów łatwo się przyzwyczaić. B.Klimkiewicz.
  • cyklina-klimkiewicz 24.06.11, 06:23
    Wyjścia są właściwie tylko ,albo wycyklinować,zabarwić na białawy prześwitujący i polakierować, albo wycyklinować położyć biały olej transparentny. Tylko tak, będzie jaśniejsza, bo biaława. Z lakierowaniem na kolor naturalny, zawsze jest związane ciemnienie drewna, od światła, w tym egzotyku dość znaczne.Olejowanie olejem naturalnym, zawsze tez przyciemni drewno, więc jest z założenia sprzeczne z oczekiwaniami. Można jeszcze ługować ługiem białym i potem olejować olejem białym. B.Klimkiewicz.
  • loola_kr 30.06.11, 21:27
    umówiłam sie na próby :)
    ja wróći polecany cykliniarz z wakacji to mi zrobi.
    Wycyklinuje i zrobi próbki z jakims białym czy szarawym kolorem (żeby znowu rózowy nie wyszedł...) a potem na pewno polakieruję. Nie chce juz olejowanego.
    Dziekuję bardzo :)
    Zobaczymy co wyjdzie... a jak bedzie fatalnie to bede zbierac kase na wymiane parkietu ;)
  • cyklina-klimkiewicz 30.06.11, 22:17
    Biała bejca + lakier Remmers jest OK. Może być transparentna, lakier też Remmers. Trzeba zobaczyć nim się zdecyduje, to cała linia produktów do renowacji zabytków i stolarni, do produkcji mebli. Dobrze wybrać to podstawa. To nie ten co doradza mieszka i patrzy na podłogę ,a inwestor i on zawsze jest najważniejszy. Zastanowić się zawsze warto. Powodzenia. B.Klimkiewicz.
  • woloszyn.gosia 07.03.19, 17:39
    loola i co, wybieliłaś ten merbau? Ja mam ten sam problem co Ty, nie podoba mi się tak ciemna podłoga, jestem przed cyklinacją dlatego zastanawiam się nad wybieleniem

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.