Dodaj do ulubionych

pompa ciepła

14.11.11, 18:21
czy można zainstalować pompę ciepła w 18 letnim domu i czy podłączenie w jakiś sposób wdo istniejących kaloryferów jest możliwe i sensowne ekonomicznie?
Edytor zaawansowany
  • janfranco1 05.01.12, 09:47
    Możliwe? TAK
    Sensowne ekonomicznie- w naszym klimacie ŚREDNIO
    --
    www.dietek.pl- Nowy wymiar odchudzania
  • m_jak_mysz 08.01.12, 19:57
    Czy możliwe - nie wiem, lepiej pytac o to fachowca i to nie pierwszego lepszego z brzegu. Natomiast co do sensowności - nie wiem, co ma tu klimat do rzeczy. Tegoroczna zima faktycznie na razie słaba, ale raczej nie ma co liczyć, że tak będzie co roku. Bardziej istotna jest gleba na działce, na której stoi dom. Bo nie każda pozwala uzyskać taką samą efektywność pompy. Podobno glina jest najlepsza, piach najsłabszy. My akurat mamy glinę, pompę mamy i my, i nasi sąsiedzi. My używamy drugi sezon, sąsiedzi trzeci. Jesteśmy w nich głęboko zakochani, bo to chyba jedyny rodzaj ogrzewania, który w ogóle nie wymaga myślenia o nim na co dzień. Aha - co do kaloryferów: do istniejących prawie na pewno się nie da podpiąć pompy, bo to urządzenie, które pracuje na grzejnikach niskotemperaturowych, czyli najlepiej na podłogówce. Ale nie tylko - na górze mamy grzejniki, i to wcale nieprzewymiarowane, jak zazwyczaj się mówi, że musi być, tylko w miarę normalne. Ale gdybym robiła jeszcze raz, to bym się nie chrzaniła i zrobiła wszędzie podłogówkę, ale tak to jest jak kto asekurant ;)
    --
    Zaprawdę powiadam wam, nie robi naprawdę nic ten, co nic nie robi
  • korhana 08.01.12, 23:20
    A pytanko mam ,jak koszty z ogrzewaniem ,czy to też pobiera prąd ??
    --
    ,,Każdy powinien mieć kogoś,z kim mógłby szczerze pomówić,bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny,czasami czuje się bardzo samotny''- Ernest Hemingway
  • m_jak_mysz 09.01.12, 00:23
    tak - tak samo jak piec gazowy, który też pobiera prąd. Pompa jest urządzeniem podobnie działającym do lodówki, ma sprężarkę. I prąd pobiera, ale nie tyle żeby ogrzać dom, tylko żeby urządzenie działało. jeśli jest wyjątkowo duży mróz, który długo sie utrzymuje, to pompa włącza coś w rodzaju dodatkowego "wspomagania", ale to też nie jest tak, jakbyś miała ogrzewanie elektryczne ;) Wiele też zależy od tego jaka jest sama pompa, bo my i sąsiedzi mamy różne. Np. u nich jest tak, że oni grzeją w nocy (mają inną taryfę niż my), a w dzień pompa odpoczywa. Nasza z kolei pobiera sobie z czujnika na zewnątrz info o temperaturze na dworze i włącza się w zależności od tego czy uzna że trzeba, żeby w domu panowała zadana temperatura.
    Generalnie - pompa jest kosztowna w instalacji, samo urządzenie kosztuje ponad 20 tys., za to w eksploatacji jest najtańsza - pod warunkiem właściwego dobrania mocy do kubatury, ocieplenia, szczelności, technologii w jakiej zbudowany jest dom, no i przekroju gruntu. No może opalanie drewnem byłoby tańsze, ale wygoda jest nieporównywalna mimo wszystko. Oczywiście trudno powiedzieć, że taka inwestycja szybko się zwraca, ale prawdę mówiąc z naszych doświadczeń wynika, że takie wyliczenia, kiedy co się zwróci i pod jakimi warunkami - nie bardzo mają sens, za dużo się zmienia. U nas nie było możliwości zrobienia ogrzewania na gaz, a nie mieliśmy miejsca na składowanie opału, oleju nie chcieliśmy "bo nie". Została pompa i nie żałujemy. No i jest to jednak najczystsze ekologicznie rozwiązanie, co ma dla nas znaczenie.
    Natomiast na uniezaleznienie się od prądu całkiem niestety póki co nie ma co liczyć, bo nawet kominek z płaszczem wodnym jest od niego w pewnym sensie uzależniony.
    --
    Zaprawdę powiadam wam, nie robi naprawdę nic ten, co nic nie robi
  • korhana 09.01.12, 23:24
    Ostatnio zaczęliśmy interesować się Legalett -em - to płytowy fundament grzewczy ...jednakże nie mam znajomych ,którzy by mieli coś takiego ...dlatego spytałam ,jak to wygląda z pompą. Znajoma znajomej ma też pompę ciepła Octopus,ale koszty pobierania prądu na ocieplenie tego domu był duży .Niby znajoma mówiła,że to tylko tak na początku ...ale dzięki jeśli miałabym płacić oprócz kredytu dodatkowe 1000 zł za prąd miesięcznie !! Z innej strony zastanawiam się ,czy oby nie przesadzają z tymi kosztami ??
    --
    ,,Każdy powinien mieć kogoś,z kim mógłby szczerze pomówić,bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny,czasami czuje się bardzo samotny''- Ernest Hemingway
  • joanka-r 04.11.12, 12:20
    pompa ciepla to żródł grzania tzw niskotemperaturowe, do normalnych kaloryferów się nie nadaje. My mamy pompę, ale w całym domu jest podlogowka.
    --
    ''No właśnie Wy wydajecie się nie wiedzieć o czym mowa''
    by Zia 86.
  • joanka-r 04.11.12, 12:23
    '' dodatkowe 1000 zł za prąd miesięcznie ''
    nie mozliwe aby pompa miesiecznie pobierała prąd na taką sumę. Osobiście mamy podlicznik przy pompie i w skali całego roku, (latem ogrzewa wodę) jest to suma 1500 zł.
    --
    by Zia 86.
  • dwapsyikot 06.11.12, 20:42
    ale czy pompa ciepła zapewnia ogrzewanie , czy trzeba dołożyc inne?i jak z ogrzewaniem wody?,bo ja mam teraz ekogroszek i woda jest ogrzewana jakby w cenie...
  • ela38 07.11.12, 11:03
    Niestety, jak ktoś ma niewłaświą pompę, to koszty prądu do jej obsługi są ogromne. Znajomi za dom ok. 180 m2 płacą, uwaga, ok. 1500 zł miesięcznie za prąd... Wiem, szaleństwo. Ale to jedyny taki przypadek, o którym słyszałam. Twierdzą, że mają pompę o zbyt dużej mocy. Nie wiem, nie znam się. Na pewno mają coś schrzanione...
  • joanka-r 08.11.12, 18:00
    Moc nie ma nic do rzeczy, to kwestia złego wyregulowania, tak myślę.

Pompa podgrzewa też wodę, jest na tyle ciepła, ze dla dzieci dolewam zimnej, nic innego do ogrzewania nie potrzebujemy, dom 150 metrów. Kominek bez płaszcza wodnego, używany rekreacyjnie. W zimę chodziłam w krótkim rękawie a mróz za oknem minus 20 stopni. Dom był jeszcze nie wygrzany, bo to pierwszy sezon po wprowadzeniu (połowa stycznia), w tym roku koszta pójdą w dół.
    --
    by Zia 86.
  • nawalonych7krasnali 12.11.12, 01:11
    joanka-r napisała:

> Dom był jeszcze nie wygrzany, bo to pierwszy sezon po wprowa
    > dzeniu (połowa stycznia), w tym roku koszta pójdą w dół.

daj znać jak po WYGRZANIU... :)
  • ewa.834 08.12.15, 22:55
    zależy jaką pompę dobierzesz. jeśli chcesz żeby była jedynym źrodlem to moze zapewnic ogrzewanie. i sa pompy do co+cwu (masz i ogzrewanie i ciepła wodę) albo same pompy ciepła do cwu. jesli ogrzewasz juz ekogroszkiem, a nie chcesz inwestowac duzo (pompy ciepła do co i cwu sa raczej drogie), to tania jest pompa ciepła do cwu. ale nie wiem czy chcesz zmienic caly system? czy cos dokupic do kotła?
  • eri22 29.12.15, 14:45
    czy to prawda ze ponizej -20stopni pompa powietrzna przestaje działać?

--
    Eri
  • ewa.834 30.12.15, 19:07
    nie wiem czy całkowicie przestaje działac, ale bardzo mocno spada efektywnosc jej pracy. ale takich temperatur w Polsce jest bardzo mało, kilka godzin w roku. jakie teraz mamy świeta? wiekszosc temperatur powyzej zera była
  • doradca_galmet 23.01.16, 09:37
    w przypadku pomp ciepła Airmax^2 koperta pracy pompy ciepła jest do -20 stopni. Realnie takie temperatury występują bardzo rzadko, a jak już to są to chwilowe spadki. Zawsze standardowo w urządzeniu jest zabudowana grzałka, która w razie -30 stopni przejmie rolę źródła ciepła. Oczywiście możemy wyłączyć grzałkę zupełnie, aby mieć pewność, że się nie załączy, niektórzy klienci obawiają się o to. Sterowanie jest bardzo dobrze przemyślane, tak by było ekonomicznie, ale oczywiście żeby klient w żadnym wypadku nie być narażony na brak ogrzewania.
  • arkadiuszrut 26.04.16, 17:50
    Witaj dwapsyikot :) Temat jak najbardziej do zastanowienia. My z żoną zdecydowaliśmy się na podobne rozwiązanie i do 12 letniego domu zamontowaliśmy pompę ciepła powietrzną do c.o. i c.w.u. Mamy pompę Airmax? firmy Galmet, którą polecił nam znajomy i jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni. Pompa podgrzewa nam wodę i podłogówkę w 150m domu. Dużym plusem było to, że pompa była zamontowana na zewnątrz i nie zajmuje nam miejsca w domu. Polecam rozważenie tego rozwiązania.
  • doradca_galmet 30.04.16, 12:14
    Najekonomiczniej jest łączyć pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym, gdyż jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a takie zalecane jest dla tego typu urządzeń, po to, by SCOP było jak najwyższe. SCOP to średnioroczny współczynnik efektywności. Dla aplikacji wysokotemperaturowych (grzejniki) SCOP jest około 1 niższe niż dla zastosowań niskotemperaturowych (podłogówka). Drugim aspektem jest temperatura zasilania obiegu grzewczego, gdyż jeśli grzejniki są zaprojektowane na temperaturę zasilania 80 st. C to nie osiągniemy takiej temperatury przy użyciu pompy ciepła, a maksymlanie 60 st. C. Zatem w tym wypadku trzeba by dołożyć grzejników lub je wymienić. Podsumowując instalacja w termomodernizowanym budynku jest możliwa lecz wymaga ustalenia kilku kwestii by klient był zadowolony. Koszt zawsze będą trochę wyższe niż w przypadku podłogówki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.