Dodaj do ulubionych

projekt indywidualny - koszt i jak się do niego za

10.01.19, 11:27
Jak kształtują się ceny projektów indywidualnych?
Dom będzie jednorodzinny, prosta bryła na bazie prostokąta, dach dwuspadowy, częściowo podpiwniczony, powierzchnia ok. 170m2.

Jedyną fanaberią, która będzie w projekcie to to, że garaż dwustanowiskowy będzie w stosunku do reszty budynku wkopany na głębokość 1,70m i część domu będzie podwyższona, a część nad garażem nieco niższa. Działka w miejscu wyjazdu z garażu jest 1,4 nad poziomem drogi... Wjazd ma być prosty, brama otwierana do środka...

Jakie macie rady, przemyślenia, doświadczenia.
Oczywiście wiem, że będzie drożej niż projekt z katalogu. Ale chcę aby wszystko odbyło się w granicach rozsądku...
Edytor zaawansowany
  • art-tu 10.01.19, 12:16
    Zapraszam, pomogę.
    na wstępie należy wybrać pracownię, spotkać się, pokazać swoje inspiracje; dobrze przemyśleć funkcje - ja przekazuję klientom zestawienie powierzchni w excelu (np salon - 30-35m2, kuchnia 15m2 otwarta na salon, ale nie widoczna wprost, jadalnia 15m2 na granicy salon-kuchnia; koło kuchni spiżarka 2m2), co daje możliwość łatwiejszego przemyślenia powierzchni, funkcji. No i musisz wiedzieć czy twoja działka jest objęta MPZP, czy musisz wystąpić o warunki zabudowy; jeśli tak - potrzebujesz koncepcji - bez niej da się wystąpić o WZ, ale jest to ryzykowne. Następnie warunki techniczne mediów - oficjalnie ich nie potrzebujesz, ale warto znać sytuację z mediami. Potem architekt pokazuje koncepcję, po jej zaakceptowaniu robi projekt budowlany. W międzyczasie musisz zamówić badania gruntu (2-4 punkty wierceń w rzucie domu), oraz mapkę do celów projektowych.
    W mojej praktyce namawiam klientów, aby myśleli od końca - czyli np co postawią w łazienkach (łazienka z prysznicem, umywalką i wc jest zupełnie inna niz łazienka z wanną, wc, bidetem i dwoma umywalkami); warto wiedzieć czy marzy sie o wyspie w kuchni, o lodówce o szer 90cm, czy piekarnik w wysokiej zabudowie, czy kącik śniadaniowy w kuchni, czy wyjście z kuchni do ogrodu (warto).
    Ale też jaki styl we wnętrzu jest marzeniem inwestora, jakie meble..czy cegła, beton, drewno itd. Co na podłogach - jelsi deski sosnowe - należy isc dalej w tym kierunku. Jeśli styl nieco romantyczny, rodem ze starych kamienic - wówczas detale domu projektuje sie nieco inaczej.
    Bo najfajniej jest myśleć o domu kompleksowo.

No i przemyślenia dotyczące energooszczędności i ogrzewania domu.
    na koniec - dom powinien być mały...

--
    empea, ART-TU
    www.architektura.waw.pl/
  • awok 10.01.19, 13:45
    Moje przemyślenia mniej więcej mam. Nie w excellu, w wordzie ;-) Jest MPZP, media są w drodze. Działka w Gdańsku. Nadal nie wiem za ile to można zrobić :-) z mojego widzenia nie musi być to pracownia z nagrodami, raczej ktoś kto pochyli się nad moimi oczekiwaniami, rozwiązaniami i pomysłami dostępnymi na rynku i zaprojektuje fajny domek :-)
  • art-tu 10.01.19, 14:24
    Ceny sa różne, od kilku do kilkunastu tysięcy. Zależą od zakresu - czy tylko projekt do pozwolenia na budowę, a Pani sama dogrywa szczegóły, czy porządny projekt budowlano-wykonawczy z instalacjami.
    Znajdzie pani fajną pracownię - ja nie wzbraniam się przed projektowaniem w Gdańsku, ponieważ często tam bywam, ale nie namawiam :)

--
    empea, ART-TU
    www.architektura.waw.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.