Emeryturę podziel na trzy Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Minister Rostowski i Fedak chcą poprawić najbardziej idiotyczny pomysł
    emerytalny. Całość pieniędzy powinien dostawać ZUS. To są potężne pieniądze którymi fundusze obracają a w ZUS brakuje. A z reklam które wtedy funkcjonowały (emeryt pod palmami) to jedyna prawda że pod palmami od chwili powstania OFE to się opala wierchuszka OFE. Kto to słyszał aby płacić komuś za to że dostaje do obracania pieniądze. Piszę o obowiązkowej prowizji dla OFE. Owszem niech dostaną ale dopiero po zarobieniu przez mądre inwestowanie. Jak już zarobią, dopiszą do otrzymanych pieniędzy z 8% i z nadwyżki niech biorą swoje honoraria za mądre obracanie. Ale wątpię czy wtedy by namnożyło się tyle tych OFEów. A tak po darmowe pieniądze(prowizja za obracanie pieniędzmi) to chętnych nie brak. A na otwarte fundusze emerytalne to powinien płacić składkę każdy sam- dobrowolnie. Będzie chciał mieć kiedyś dokładkę do emeryturki niech płaci sam dodatkowo. Ja uważam że powstanie OFE i tryb funkcjonowania to najgorsze co mogli rządzący wymyślić.Z moich prowizorycznych wyliczeń wynika że OFE samej prowizji przez te lata dostały kilkanaście milionów. O tyle zmniejszone zostały fundusze emerytalne przeznaczone do "obracania". Do tego doprowadziła zasada że najpierw OFE z kapitału bierze swoją działkę (prowizję)a dopiero reszta idzie do "obracania" i rzekomy wzrost emerytur. Ale to tylko powierzchowne rozważania. OFE NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ CAŁKIEM. A rzekomi specjaliści zarabiający na OFE niech bzdur nie wypisują. Mają w tym interes aby chora sytuacja trwała nadal. A co do niemożności inwestowania ZUS na giełdzie czy obracania kapitałem nadwyżkowym , za ewentualne nadwyżki mógłby kupować obligacje skarbu państwa. Wtedy wszyscy by mieli zysk i państwo i emeryci, no oczywiście oprócz urzędasów z OFE i ich popleczników.(ekspertów) Tyle pokrótce.
    • Prawa demografii są nieubłagane. Ludzie żyją coraz dłużej i coraz dłużej
      pobierają emerytury. Coraz mniejsza liczba pracujących nie wyżywi rosnącej
      rzeszy emerytów. Stąd pomysł inwestowania części składki emerytalnej na rynku
      kapitałowym.

Nie bronię OFE, ale dotychczasowy system repartycyjny nie da się obronić. Chyba,
      że będziemy pracować do 70-tki.

PS. W Zus-ie nie ma i nie będzie żadnego "kapitału nadwyżkowego". Poczytaj ile
      budżet państwa dokłada co roku do emerytur. Kupowanie państwowych obligacji
      przez zus byłoby niezbyt mądre- to jest dokładnie to, co dziś robią OFE z
      większością składki. Przekładanie pieniędzy z jednej państwowej kieszeni do
      drugiej.
      • Dokładnie - system OFE trzeba dość gruntownie zmienić (zniesienie limitów inwestycyjnych, premiowanie lepszych wyników, ograniczenie de facto rolowania długu na rzecz instrumentów udziałowych, a w zakresie dłużnych - być może w szerszym zakresie np. obligacje korporacyjne, municypalne, być może jakieś rozwiązania systemowe w zakresie finansowania budownictwa i infrastruktury, pozwalające na emisję właśnie szczególnego rodzeju obligacji).

ZUS to dziura bez dna ; co rok 1/3-1/4 dochodów państwa polskiego trafia do tej czarnej dziury i bez udziału systemu kapitałowego jest pewnikiem, że ta część się powiększy. A więc - trzeba będzie zwiększać podatki i / lub dług publiczny, bądź podwyzszać koszty pracy. Więc - wyboru nie ma.

System OFE ma mnóstwo wad, ale mam wrażenie, że jego oponenci próbują odwrócić uwagę od spraw istotniejszych (kluczowa zmiana reformy należała jednak do I filara, o czym mało kto wie i polegała na zindywidualizowaniu składek i powiązania ich z przyszłymi emeryturami) :

- podwyższenie wieku emerytalnego do 65-67 lat, zapewne w dalszej przyszłości i wyżej, co się z tym wiąże - programy aktywizujące osoby 50+ - jest bezsensem, że nie wykorzystuje się potencjału i doświadczenia takich osób (spójrzmy, co w tym zakresie robi Europa - da się i warto)
        - wyeliminowanie przywilejów branżowych - mundurówka, górnicy, nauczyciele, poza ograniczoną liczbą stanowisk faktycznie uprawniających do wcześniejszych emerytur
        - powiązanie systemu rentowego z wysokością faktycznie odprowadzanych składek
        - no i poluzowanie części kapitałowej, o której wcześniej pisałem
      • Problem ZUSui skubania szaraków będzie tak długo trwał jak długo składki na przymusowy system emerytalny nie będą ograniczone limitem zarobków.
        Dziś "elity" dają jałmużne na ZUS czasami tylko w styczniu czasami do kwietnia - czerwca, a potem mogą spokojnie mając kasę myśleć o zabezpieczeniu siebie i swoich bliskich....
        Całe zamieszanie wokół OFE nie ma sensu bo tka szanse na emerytury z systemu przymusowego mamy minimalne - i te składki zŋóry traktować należy jako podatek a nie kapitał sad
        No chyba że społeczeństwo zmądrzeje i dokona kiedyś mądrego wyboru politycznego.
        Mnie zastanawia jedno dlaczego banda Tuska - chce wprowadzić jakieś IKZE z ulgą podatkową - zamiast zmodyfikować zapisy o IKE, zamist zwolnić z opodatkowania świadczeń w ramach PPE?
        Pawlok
        • Nie można znieść limitu składki na ZUS z wielu różnych względów. Jeden z nich to zasada adekwatności świadczeń - musiałbyś im potem równie dużo wypłacać, co mogłoby zgilotynować budżet państwa. A największym problemem przed ustanowieniem owego limitu było zjawisko masowej zachorowalności prezesów. Ustalał sobie jeden z drugim pensję 100.000 zł/m-c , po czym szybciutko leciał na chorobowe. Jak Bozia przykazała na całe pół roku... a potem znowu wink Od drugiego miesiąca choroby, to ZUS wypłaca świadczenie.

PPE nie są opodatkowane, chyba, że chcesz wypłacić przed czasem (ludzie robią sobie transfer do IKE i wypłacają... głupota, ale niestety powszechna)
          • PPE jest opodatkowane - jezeli pracodawca placi skaldke pracownikowi , powieksza to dochód pracownika.
            Co chorobowego - tu rozmawiamy o emeryturach a fundusz chorobowy jest odrebna skladka o ile o tej porze czegos nie myle...
            Pawlok
            • 1. Mi chodziło o podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki), którego w PPE nie ma. Co do faktu, że kasa idąca na PPE wlicza się do dochodu i jest obłożona podatkiem dochodowym (pitem) - jest dość oczywiste, że tak musi być. Zważywszy na łatwość wycofania pieniędzy z PPE (o czym wcześniej mówiłem), w innym przypadku byłaby to furtka do wyjmowania pieniędzy dla właścicieli firm i ich rodzin (limity na PPE są większe niż na IKE i byłyby to istotne pieniądze). Powiem Ci więcej - do dochodu pracownika wlicza się nawet polisa ubezpieczeniowa z funduszem kapitałowym, o ile firma ma kaprys mu ją opłacać.

2. Fundusz chorobowy owszem jest odrębną składką, ale wszystkie składki zusowskie wylicza się od zadeklarowanej kwoty wynagrodzenia. To są naczynia połączone płatne w jednym pakiecie. Więc gdybyś dopuścił płacenie składki na ubezpieczenie społeczne bez górnego limitu, to tak samo bezlimitowo płacone byłoby chorobowe. Z konsekwencjami o jakich napisałem w poprzednim poście.

Pozdrawiam
              • Co do PPE - nadal uważam że nie powinno to być objęte podatkiem dochodowym - wtedy być może ta forma by się lepiej przyjeła. Dziś jest to niestety rzadkość.
                Co liniowości składek na ZUS - nic nie szkodzi na przeszkodzie by prawo było mądre tzn np patologii zwolnień można łatwo zapobiec ustalając górną podstawę naliczania chorobowego np jako średnią krajową.
                Podsumuwując - nie byłoby cyrku z OFE - gdyby problem ten dotyczył elit finansowych, wtedy ONI zadbali by o swoje pieniądze, a tak drobne do zakładu składek utraconych ich nie bolą.
                Pawlok
    • Ale po co się denerwować emeryturą ? Lepiej się starać o Emeryturę z Anglii.
      Płaci się dużo mniejszy ZUS niż w Polsce. Oczywiście wszystko jest legalne. Jest
      dużo firm proponujących nie płacenie ZUSu. A co najlepsze ZUS nic nie może
      zrobić. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym coś więcej zapraszam na tą stronę :
      www.zuswuk.pl . Na prawde warta poczytania i bardzo przydatna.Można zaoszczędzić
      ponad 800 zł/msc .
      • To dotyczy z pewnością osób prowadzących działalność gospodarczą i samodzielnie
        opłacających ZUS.
        Dla innych też jest taka możliwość?
        • kazdy moze przystapic do tego programu, dla prowadzacych swoja dzialanosc jest
          to niewatpliwy zysk,

dla pracujacych na etat- juz nie, bo to pracodawca za nich odprowadza zus. chyba
          ze sie zwolnia , zaloza dzialanosc i beda sie ze starym pracodawca rozliczac
          wystawiajac fakture na kwote wiekszą o brakujacy zus,ale to ciut skomplikowane smile

nizsze skladki(bez polecania nawet), i wyzsza emerytura od krolowej sa jednak
          kuszace

bezrobotni i rowniez ci na etacie moga sie w to bawic,ale skąds musza miec te
          499zl na abonament.. chyba zepoleca 5 innych osob, wtedy wszystko jest
          sprowadzone do 0zł
      • Jasne. 37 mln Polaków wyjedzie do UK.
        • nigdzie nie wyjezdzasz. praca zdalna jako konsultant telefoniczny. wszystko legalnie, gosc na www.zuswuk.pl opisal bardzo szczegolowo, lacznie z podstawami prawnymi
          • jasne, teraz omijać ZUS, a potem chcieć z niego emerytury, super uczciwe! Dla porządku dodam, że też prowadzę działalność i też mnie szlag trafia jak co miesiąc wywalam 830 zł prawie w błoto. Wychowałam 4 dzieci bez pomocy Państwa, więc teoretycznie powinnam liczyć na emeryturę, eh....
            --
            Jestem kowalem swego losu ?!!!
            • Mam podobną sytuację, ZUS mnie zjada co miesiąc na prawie 900 PLN. Bez dodatkowego indywidualnego oszczędzania leżymy. Stąd tyle osób korzysta z produktów chociażby łączących ubezpieczenie z oszczędzaniem.
    • Ponawiam pytanie po co dodatkowy twór IKŻE skoro są IKE.
      A teraz cytacik kŧóry powalił mnie z nóg:
      "Ich wątpliwości budzi również dziedziczenie środków na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego. Rządowy projekt daje spadkobiercom takie prawo. Nie będzie to jednak wypłata w gotówce. Środki zostaną dopisane do subkonta spadkobiercy. Jeśli takiego nie ma, to ZUS je specjalnie utworzy."
      wyborcza.biz/finanse/1,105684,9022403,Obnizka_skladek_do_OFE_niezgodna_z_konstytucja_.html
      A wiec to także skok na wypłaty gotówkowe w przypadku śmierci płatnika składek.
      Jak to k..przejdzie...brak słów...
      Pawlok
      • No to dziś uzyskałem odpowiedź:
        wyborcza.biz/biznes/1,101562,9156659,Rzad_da_dzis_ulge_w_podatku__ale_zaplacisz_z_emerytury.html
        "...Rząd chce, byśmy w momencie przechodzenia na emeryturę zapłacili podatek od pieniędzy wypłacanych z IKZE. Czyli to, co zaoszczędzimy dzisiaj na uldze i zainwestujemy w fundusze inwestycyjne, lokaty czy obligacje, będziemy musieli oddać fiskusowi za kilkadziesiąt lat w formie podatku...."

Za mało danych na temat dziedziczenia, wypłat cześciowych itp itd ale na dziś wybieram IKE...
        Na starość gdy nagle z wypłaty człowiek wpadnie w świadczenia i będzie brakowało na utrzymanie stylu życia - ileś procent podatku może być bardzo istotne tymbardziej że nie znamy jaki wysoki podatek może być za kilkadziesiąt lat.

Pawlok

• Projekt IKZE to kompletny humbug! Będziesz mógł wpłacić zaledwie 2% od rocznego dochodu, ale od nie więcej niż 110.000 złotych. Czyli 2.200 PLN ROCZNIE!!!!

Już się podpaliłem jak końska dupa do bata na samą myśl o wpłacie tych zayebiście wielkich pieniędzy! Co to w ogóle qrwa jest? Nawet IKE gdy startowało w 2004 roku miało limit ponad 3.000 złotych.

Kolejna skucha to fakt, że te grosiki owszem odliczysz od podatku w PIT, ale przy wypłacie potraktują ją jako JEDEN ZBIORCZY DOCHÓD i przywalą podatek dochodowy. Jak będziesz oszczędzał 40 lat i uskładasz powiedzmy 100.000 złotych, to w chwili wypłaty będzie tak, jakbyś właśnie ZAROBIŁ ową dużą stówę. Podatek będzie od tego na dziś 30% , a może i większy (kto wie co te chuje w przyszłości wymyślą...)

Po trzecie i ostatnie, wypłata możliwa będzie DOPIERO w wieku 65 lat, czyli 5-10 lat później niż z IKE (w IKE jest 55 lub 60 lat w zależności od osobistych uprawnień do emerytury). Bredzą coś o możliwości wypłaty z IKZE w 10 ratach, co niby trochę zniwelowałoby obciążenie podatkowe przy wypłacie środków, ale... Jak dożyję 65 lat, to chcę mieć kasę tu i teraz, a nie bujać się z wypłatami na raty i kombinowaniem jak uniknąć podatku.

REASUMUJĄC. Bardzo bardzo bardzo marny pomysł. Żenująco niskie limity wpłat + żenujące warunki wypłaty zgromadzonych środków. Korzyści iluzoryczne. Będę wpłacał w przypadku kaprysu połączonego z posiadaniem nadmiaru środków finansowych. I oczywiście tylko na rachunek maklerski, bo dalibóg nie wiem co innego miałbym zrobić z 1.300 zł rocznie (tyle mi wyjdzie z PIT, resztę mam z biznesów).
    • witam. Proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety dotyczącej inwestycji, która jest mi niezbędna do pracy licencjackiej. Wypełnienie ankiety zajmie minute-dwie. z Góry dziękuję
      Studentka

webankieta.pl/ankiety/woc3ada99tgk

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.