Dodaj do ulubionych

doradaca finansowy? plan inwestycyjny?

11.01.12, 22:12
Witam, chciałabym zacząć oszczędzać lub w jakikolwiek sposób inwestować.
Posiadam program PAK (Bank Pekao SA)- akcje polskie- teraz nie za dobrze, ale mam nadzieję, że przyniesie jakieś tam pieniądze, program na 10 lat, założyłam jeszcze na studiach (2007) gdy podjęłam pierwszą pracę, co miesiąc pobiera 205 zł.
Nie wiem czy to dobry program, czytałam, że często tu polecacie fundusze w mbanku. Chciałabym coś, gdzie nie muszę wpłacać regularnie, a np. przez pół roku w roku.
Może warto otworzyć jakieś IKE (26 lat)? Ostatnio był u mnie pan z firmy phinance- mało informacji o nich znalazłam, proponował jakiś program oszczędnościowy z tzw. górnym kontem, gdzie mogę włożyć większą gotówkę, wyjąć kiedy chcę i ominąć tzw podatek Belki. Jednak pan wydał mi się mało wiarygodny, młodziutki, pracujący 4 m-ce w firmie, prosił o podanie 14 osób z którymi może się spotkać.
Najchętniej to spotkałabym się z kimś konkretnym, co mi mądrze doradzi, ale obawiam się, że wcisną mi kit, produkty od których ktoś ma największą prowizję. Doradzicie coś?
--
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku
Edytor zaawansowany
  • z17 12.01.12, 11:43
    Programy oferowane przez banki są dużo mniej złodziejskie niż propozycje ubezpieczycieli. Program w Pekao SA bym zostawił i płacił do końca - do 2017 roku giełda powinna odbić i wydaje się, że będzie z tego przyzwoity zysk.

Rządowy program IKE to jest takie opakowanie, które umożliwia obejście podatku Belki i które można nałożyć na dowolny produkt (od lokaty bankowej aż po rachunek maklerski). Skoro już inwestujesz w akcje, to jako IKE wybrałbym coś bardziej pewnego np. obligacje skarbu państwa. IKE Obligacje prowadzi bank PKO BP - możesz sobie tam założyć coś takiego i kupować obligacje dziesięcioletnie (są najwyżej oprocentowane).

IKE w mbanku w formie funduszy inwestycyjnych (bo o tym mówiliśmy na tym forum) oferuje co prawda aż kilkanaście różnych funduszy, ale niestety wszystkie są z jednej grupy kapitałowej (Skarbiec), która ostatnio cienko przędzie. Wyniki mają teraz tak kiepskie, że ja bym ich obecnie nie polecał.

Największym wyzwaniem emerytalnym jest kwestia produktu umożliwiającego sensowną wypłatę ze zgromadzonego kapitału (rentę dożywotnią). Bo jak już zgromadzisz oszczędności na starość, to skąd masz wiedzieć ile jeszcze pożyjesz? Oprócz PAK i IKE poszukałbym jeszcze jakiegoś produktu ubezpieczeniowego ze zdefiniowanym świadczeniem (warunkami świadczenia) dot.emerytury i zawarł taką polisę na minimalną możliwą kwotę z możliwością późniejszego dokapitalizowania. Generalnie jest to wyzwanie, bo ciężko obecnie znaleźć coś sensownego.

Doradcę, który na wstępie prosi o namiary na 14 osób, należny spuszczać kopniakiem ze schodów. Jego produkty również. Aegona, Axę, Bolero, Plan na Życie, Nordeę, Eventusa itp. itd.

Pozdrawiam
  • lapwing123 12.01.12, 14:21
    Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.

>to jako IKE wybrałbym coś bardzie
    > j pewnego np. obligacje skarbu państwa.
    Jeszcze mam coś takiego jak Pioneer Pieniężny, kiedyś rodzice mi to wykupili jako Pioneer Zrównoważony, a ja w panice w 2009 (?) roku przerzuciłam na Pieniężny, pewnie źle zrobiłam. Czy to jest coś podobnego?

Nie za bardzo rozumiem właśnie ten produkt IKE- czy to jest tak, że zbieram sobie jakieś pieniądze i póżniej po np. 10 latach mogę wypłacić całość? Bez tzw. podatku Belki?

W żadne III filary raczej się nie bawić? (których też przy okazji nie rozumiem czym się różnią od IKE).

>Bo jak już zgromadzisz
    > oszczędności na starość, to skąd masz wiedzieć ile jeszcze pożyjesz? Oprócz PAK
    > i IKE poszukałbym jeszcze jakiegoś produktu ubezpieczeniowego ze zdefiniowanym
    > świadczeniem

Szukać tego w bankach? Czy u ubezpieczycieli? Czyli tu chodzi o wykupienie czegoś w rodzaju polisy na życie? Że mogę wypłacać w ratach lub np. całość jednorazowo? Jest coś takiego?

--
    Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku
  • z17 13.01.12, 22:56
    Sorki, ale my tu nie edukujemy od samego korzenia. Zadajesz takie pytania, że w zasadzie nic nie wiesz i niewiele rozumiesz. Nie mam czasu tłumaczyć wszystkiego od początku.

*Pionieer Pieniężny jest bardziej bezpieczny niż Zrównoważony i w przeciwieństwie do tego ostatniego nie oparty na giełdzie. Więc ruch potencjalnie dobry, ale dużo zależy od tego kiedy go dokładnie zrobiłaś. Bo jak w lutym 2009 roku (maksymalny dołek giełdy), no to był to jednak ruch głupi, bo straciłaś na wycenie zrównoważonego (zależna od giełdy), a pieniężny tego nie mógł potem odbić, bo jego zysk jest z definicji śladowy (f. bezpieczny = symboliczne zyski)
    *Wypłata z IKE jest po ukończeniu 60 roku życia. Wypłacasz całość. Wszystko w temacie.
    *Każda forma dodatkowego oszczędzania na emeryturę nazywa się III filarem. IKE to program rządowy, którego cały sens wytłumaczyłem jednym zdaniem w poprzednim poście - czytaj uważnie.
    *Banki oferują zwykle programy rentierskie polegające na wypłacie odsetek od zgromadzonego kapitału, przy czym sam kapitał można też w każdej chwili wycofać. Ja mówiłem o UBEZPIECZENIU - dajesz kasę firmie ubezpieczeniowej w zamian za dożywotnie comiesięczne świadczenie. Jak można tego do cholery nie rozumieć? Emerytura przecież z grubsza polega na tym samym! Jak kojfniesz po 3 miesiącach pobierania świadczenia, no to kasa przepada, ale jak pociągniesz do 100 lat, to dołożą do ciebie grube setki tysięcy. Na tym polega umowa renty dożywotniej, oferowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

EOT !!!!
  • lapwing123 12.01.12, 14:33
    a może jest gdzieś jakaś wiedza podstawowa w pigułce o produktach typu ofe, ike itp?
    --
  • axel40 12.01.12, 19:04
    www.ike.edu.pl/
  • mmarek.1 13.01.12, 22:28
    Witam, program PAK mam jedną podstawową wadę, oparty jest na funduszach TFI Pionier a to jest tylko duże TFI ale na pewne nie największe. Jeśli chodzi o IKE to niestety zawsze jest oparte o jedno TFI (w sensie jednej firmy), analizując istniejące IKE moim zdaniem dobrym wyborem jest Legg Mason (założenie za free) , mają dobry fundusz akcyjny i w miarę przyzwoity mieszany. W rankingu (jak dobrze pamiętam ze strony Analizy.pl ) wyszło iż najlepsze IKE to w Union Inwestment, kilka dobrych funduszy ale jest jakaś opłata (chyba400 pln) za założenie. Polisy oszczędnościowe (AXA,Generali Aegon) itp mają sens przy 2 założeniach, składka powyżej 500 pln miesięcznie(przy niższych koszty za bardzo będą wpływały na efekt końcowy) oraz aktywne zarządzanie(zmiany funduszy). Pozdrawiam Marek
  • mmarek.1 13.01.12, 22:40
    oczywiście w mojej wypowiedzi pojawił się błąd, dotyczący TFI Pionier : jest to duże TFI i może nawet największe ale niestety daleko mu do czołówki w osiąganych wynikach.
  • easy-way 16.01.12, 11:38
    Witam

Pozwolę się podpiąć do wątku, otóż zastanawiam się nad założeniem teraz czegoś dla siebie z myślą o tym aby na emeryturze nie wbijać zębów w ścianę z głodu smile
    Rok temu zdecydowałem się na fundusz akcyjny Legg mason (z myślą o dziecku aby miał parę groszy na start jak podrośnie teraz ma 2 lata wiec to bardzo długa perspektywa odkładania, składka w zależności od możliwości w danym miesiącu ale nie mniej niż 200 zł.). Rozważam dwie opcje IKE bądź wybór funduszu, stąd moje pytanie czy jest sens zakładać IKE jeśli nie będę w stanie póki co wpłacać maximu 10. 578 czy nie lepiej poszukać jakiegoś funduszu akcyjnego (mam nadzieje ze lepiej teraz akcyjny gdzie jeszcze kilkadziesiat lat mi zostało pracy a potem przed końcem przenieść środki na jakiś bezpieczniejszy )??
  • z17 16.01.12, 19:35
    @easy-way

No przecież ten fundusz akcyjny Legg Mason może być Twoim IKE! Legg Mason prowadzi IKE.
    Absolutnie nie ma obowiązku wpłacać pełnego rocznego limitu w wysokości 10.578 zł, wpłacasz tyle, ile masz.
    Jeśli masz kilkadziesiąt lat do emerytury, no to ładuj 100% w akcje.
  • easy-way 16.01.12, 20:30
    zgadza sie może być , ale zastanawiałem się czy nie lepiej założyć gdzie indziej (ew skupować jednostki jakiegos innego funduszu) skoro już założyłem W legg mason dla dziecka ?? Różne fundusze różnie lokuja pieniążki.... A z IKe nie jest przypadkiem tak że np w tym roku wpłace 5tyś to w nastepnym (2013) musze wplacic nie mniej niż wlasnie te 5 tyś z roku poprzedniego ??
  • z17 17.01.12, 00:03
    @ easy-way

Może być i gdzie indziej, jeśli chcesz zdywersyfikować swoje oszczędzanie. Ale nie ma IKE, gdzie byłyby fundusze różnych towarzystw inwestycyjnych - musisz się niestety zdecydować na jedno TFI i zawsze będzie problem, czy to aby na pewno jest ten najlepszy wybór. Ja mam IKE w TFI Skarbiec i są oni obecnie dość kiepscy.

Stałe minimalne wartości wpłat na IKE są głównie w firmach ubezpieczeniowych, gdzie program inwestycyjny ma postać polisy. Wykupując IKE bezpośrednio w wybranym Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI), takim jak np. Legg Mason, Arka, Skarbiec, Pionieer, UniKorona czy inne, raczej będziesz miał absolutną dowolność wysokości rocznej wpłaty. Ewentualnie może być ustawiony bardzo nisko próg minimalny typu 200 złotych.

To ubezpieczyciele - hieny wiążą ludzi wieloletnimi, skrajnie niekorzystnymi umowami; zawierając IKE w banku, TFI czy biurze maklerskim warunki oszczędzania są zdecydowanie bardziej elastyczne (nie wspominam już o kwestii wcześniejszego wycofania kasy!).

@mieux
    Pozdro!
  • mmarek.1 18.01.12, 14:22
    Legg Mason Akcyjny jest naprawdę jednym z najlepiej radzących sobie funduszy na rynku, wiem że można myśleć nad dywersyfikacją ale jeśli myślisz nad IKE to polecam LM, jedynym wymaganiem w LM IKE jest wpłata w ciągu roku od założenia wplata nie mniej niż 1,5 lub 2 tys (nie pamiętam dokładnie) i tyle dalej nie masz obowiązku wpłat.
  • mieux 16.01.12, 22:02
    z17 napisał: (...)
    Wiesz ile milionów dolarów się wydaje, aby zastraszyć ludzi końcem świata w 2012? A Ty sobie tak to zwyczajnie olewasz smile
    Tyle publikacji, artykułów, polemik, programów, no media sr. w gacie, a Ty jak posąg.
    Dołączam mentalnie do Twojego towarzystwa i pozdrawiam.
  • kamilg01 19.01.12, 23:06
    witam

na wszelki wypadek zanim podejmiesz decyzje zapytaj eksperta moze byc OF lub EX lub GF

darmowe doradztwo na szczescie jeszcze jest darmowesmile

open: www.wszystkie-banki.pl/openfinance/fundusze.html

expander: www.wszystkie-banki.pl/expander/fundusze_inwestycyjne.html

gold: www.wszystkie-banki.pl/goldfinance/fundusze-inwestycyjne.html

Wszystkie biura znają oferty tak samo.. po prostu wybierasz biuro w Twoim miescie

Nie wpakuj się w rzeczy których nie rozumiesz!!! Lepiej zapytaj doradce - za darmo!!!

pozdrawiam

• axel40 19.01.12, 23:25
    darmowe doradztwo na szczescie jeszcze jest darmowesmile

Za darmo to możesz dobrze w pysk zarobić ,a nie dostać odpowiedni produkt finansowy i zarobić. W darmowej poradzie to ty dostaniesz produkt z którego ten człowiek ma największą prowizję. Gdzie ty chłopie żyjesz? Chyba w MLM.

• z17 20.01.12, 00:16
    he he ale się uśmiałem! darmowe doradztwo!!! dobre big_grin na jakich psycho-szkoleniach tak piorą mózgi?

wszystko co jest "darmowe" jest de facto BARDZO DROGIE dla klienta, bo zawiera ukrytą prowizję sprzedażową za ową rzekomą "darmowość"
  • mieux 21.01.12, 19:13
    kamilg01 napisał:
    >zapytaj eksperta moze byc OF lub EX lub GF

Ekxperta? Tacy eksperci są po dwudniowym kursie, potem formalnie zdają egzamin z wiedzy o produktach z danego syfu finansowego, który praktycznie wygląda tak, że prowadzący mówi, już macie egzamin zaliczony, tu macie potwierdzenie zdania egzaminu wraz z podpisami i pieczątkami. Teraz idźcie i łowcie jeleni, np. na jakimś forum, jeśli nie macie na początku odwagi oszukiwać publicznie.

Kamil01 to ten początkujący niewyszczekany.
  • z17 29.03.12, 20:40
    kamilg01 napisał:

> spam

KOSZ
  • lisia312 02.04.12, 21:53
    z17, taki znawca jak Ty pyta na forum oszczędzamy?smile
    forum.gazeta.pl/forum/w,20012,134760268,134760268,Realizowac_strate_czy_czekac_na_koniec_kryzysu_.html
  • z17 03.04.12, 03:07
    Kto pyta, nie błądzibig_grin Na tamtym forum siedzą prawdziwe centusie, więc ich głos jest cenny.

A problem mam rzeczywisty, bo wszedłem w IKE z gwarantowanym przez 10 lat oprocentowaniem 7,29% netto u Czarneckiego, a szkoda mi przelewać tam IKE z mbanku po 8 latach z tak miernym zyskiem. W dodatku kasa mi się tam nieźle buja w rytm codziennych wycen funduszy - dziś jest 50k jutro może być 60k. Wyceny fundów są żenadne nawet w porównaniu z zeszłym rokiem (jakby były wyceny z kwietnia 2011 to miałbym 60k).

No to chyba przyznasz, że jest nad czym dumać?
  • lisia312 03.04.12, 18:58
    baaaardzo się cieszę, że to nie mój problem smilesmilesmile
    Trzymam kciuki za dobrą decyzję.

Chociaż jak Żyd chciał się zenić, przyszedł do rabbiego i pyta:
    -Rabbi, mam się żenić?
    Ten mu odpowiedział:
    -Cokolwiek zrobisz i tak będziesz żałował!
  • z17 03.04.12, 22:55
    dzięki smile
  • hiekws 23.12.14, 02:42
    Każdy chciałby nie martwić się o jutro , nie martwić się o swoje pieniądze, o swoją przyszłość i o przyszłość swoich dzieci.

Chciałbym napisać kilka kwesti, które pozwolą państwu wybrać najlepszy sposób oszczędzania

1. ZUS odpowiadający za emerytury jest zadłużoną instytucją, której m.in prezes mówił o tym aby ludzie odkładali dodatkowo. Oraz szef rady nadzorczej ZUS-u powiedział publicznie ,że tam nie ma pieniędzy: golden-line.com.pl/zus-wydal-nielegalnie-pieniadze/

2. Polisy inwestycyjne z funduszem kapitałowym to chyba największe finansowe oszustwo trwające ponad 15 lat. Dziś można odzyskać pieniądze nawet z 1998r z upadłej polisy lub zerwanej przez nas. Wyroki sądów są już w sprawie funduszy inwestycyjnych jednolite. Z ponad 13- tu TU można odzyskać środki
    Aby dowiedzieć się więcej o łamiących prawo polisach proszę wejść na stronę totalfreedom.pl/pomoc/odzyskaj-pieniadze-polis/
    Po sprawie wygranej przeciwko Generali: twojakasa.com.pl/finanse/po-sprawie-przeciwko-generali/
    ponad 50 mln zł kary dla firm oferujących polisy inwestycyjne:
    twojakasa.com.pl/finanse/ponad-50-mln-kary-dla-firm-oferujacych-polisy-inwestycyjne/
    Inwestycja w grunty w porównaniu do inwestycji w polisy inwestycje-grunty.pl/polisy-inwestycyne-inwestycja-grunty/

3. Jeśli chodzi o banki trzymając tam pieniądze tracimy je non stop z powodu inflacji , a poza tym system bankowy upada i musi upaść, bo nie można spłacać długu poprzez inflację, czyli drukować w nieskończoność banknotów.
    Więcej tu: golden-line.com.pl/system-bankowy-sie-rozpada/

Najbezpieczniejsze formy lokowania majątku są to grunty inwestycyjne i metale szlachetne

Najlepsze formy oszczędzania: twojakasa.com.pl/finanse/najlepsze-formy-oszczedzania/

Polecam zacząć dzielić majątek tak jak na poniższej stronie:
    golden-line.com.pl/rezerwa-gotowkowa/

Pamiętajmy grunty nie dają nam takiej płynności jak kruszce , bo je możemy w każdej chwili zamienić na gotówkę.
    Zakup metali szlachetnych tutaj:
    golden-line.com.pl/zakup_metali-szlachetnych

***Uwaga***

Potrzebujesz pilnie pieniędzy lub znasz kogoś kto chce zarobić w jeden dzień ( jednorazowo ) nawet ponad 1000 zł bez wkładu własnego i polecania.
    lub pilnie potrzebuje np. gotówki to prześlij mu tę stronę: twojakasa.com.pl/darmowa
    Takie możliwości daje branża finansowa i jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na zarobienie pieniędzy w Polsce przez internet. Jeśli twój klient nie może spłacić dlugu to wyślij mu ten sposób, a dodatkowo możesz na tym zarabiać!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka