Dodaj do ulubionych

Wladywostok: 7-8 lipca 2012

20.07.12, 14:01
Ta podroz w koncu musiala dojsc do skutku. O tej podrozy, marzylem jeszcze w latach szczeniecych. O podrozy na koniec swiata. Tam zawsze chcialem pojechac, tam hen daleko, najdalej jak tylko mozna dojechac koleja z Warszawy.

Podrozujac latami palcem po mapie, zawsze mi wychodzilo, ze najdalej jedzie sie Koleja Transyberyjska do Wladywostoku....

Nie tak dawno sobie uswiadomilem, ze ja juz pracuje dwa lata w Chabarowsku. Czyli... bedac od „konca swiata” we Wladywostoku na „rzut beretem” nie wolno mi zaprzepascic okazji zorganizowania sobie krotkiego wypadu „na poludnie” i przejazdzki Transibem. A nitki torow kolejowych Transibu biegna za plotem mojego miejsca pracy i kiedy tylko mam sposobnosc to pozdrawiam machaniem rak przejezdzajace pociagi i serdecznie usmiecham sie do zmeczonych podroznych ciekawie i z widocznym utesknieniem wygladajacych z okien wagonow juz bardzo bliskiego dworca stacji Chabarowsk 1.

Wreszcie spelnily sie moje marzenia. Z Chabarowska (miasta na calej trasie Transibu najdalej wysunietego na wschod) pojechalem do Wladywostoku (miasta na calej trasie Transibu najdalej wysunietego na poludnie) pociagiem ekspressowym „Okean”. Opuscilem Chabarowsk w piatek 6 lipca o 21ej czasu lokalnego. Do Wladywostoku, po pokonaniu 757 kilometrow dojechalem w sobote rano 8.05 puntualnie co do minuty. Po drodze, ekspress mial tylko dwukrotnie dwu minutowe postoje. „Okean” to pociag kultowy kursujacy wedlug stalego rozkladu jazdy niezmiennie od 1992 roku.

WLADYWOSTOK, stolica Kraju Nadmorskiego, polozona jest niemal na "koncu swiata" nad Morzem Japonskim, rozrzucona na kilkunastu uroczych wzgorzach nad zatoka Zloty Rog. Miasto odlegle od Moskwy o 9288 kilometrow. Wladywostok jest nazywany rosyjskim San Francisco, dzieki wlasnie swojemu malowniczemu usytuowaniu. Przyrownywany jest rowniez do Stanbulu, wlasnie z powodu nazwy Zatoki Zloty Rog ale tez przez skojarzenie z dwoma poteznymi mostami bardzo przypominajacymi mosty wiszace nad Bosforem.

Wladywostok to dzisiaj wielki i znaczacy dla Rosji port handlowy; takze do niedawna najwazniejszy rosyjski port wojenny. Slady morskiej potegi, tej czasow Rosji Imperialnej, jak tez czasow pozniejszych spotyka sie w miescie dosc sporo.

Miasto jest stosunkowo mlode; liczy sobie raptem 152 lata. Przystan Wladywostok utworzyli zolnierze 4 batalionu liniowego „floty amurskiej”, ktorzy 2. lipca 1860 r. pod dowodztwem komandora Nikolaja W. Komarowa zeszli z lekkiego transportowca „Mandzuria” na lad przy dzisiejszym Placu Centralnym, czyli w centrum wspolczesnego Wladywostoku. W 1880 r. port uzyskal prawa miejskie, a kilka lat pozniej stal sie stolica obwodu. W 1891 r. we Wladywostoku car Mikolaj II, uroczyscie oglosil budowe linii kolejowej, laczacej Moskwe z ... waznym portem na Oceanie Spokojnym (tak jest zapisane w akcie rekcyjnym). Budowa Kolei Transsyberyjskiej trwala blisko 12 lat. Pierwszy pociag z Moskwy przyjechal do Wladywostoku w 1903 roku ale trasa jeszcze przez Mandzurie. (Budowe Transibu na terytorium Rosji ukonczono w 1915 roku)

Miasto mialo swoje „ciezkie i trudne czasy”. Niemal od konca drugiej wojny swiatowej az do 1992 roku, Wladywostok byl miastem zamknietym, miejscem stacjonowania floty wojennej radzieckiej armii. Wydaje sie, ze obecnie miasto w bardzo szybkim tempie nadrabia wieloletnie zaniedbania okresu post-stalinowskiego i brezniewszczyzny. Wladywostok to prawie, ze juz obecnie miasto kosmopolityczne. Tak mozna wnioskowac po spotkaniu licznych grup obcokrajowcow.Wsrod turystow dominuja Chinczycy, Koreanczycy i Japonczycy, ale rowniez w czasie mojego krotkiego pobytu spotkalem holenderskie malzenstwo, Niemcow, Dunczykow i Wlochow, ze nie wspomne o bardzo licznej grupie przybyszow z Ameryki Srodkowej i Poludniowej uczestniczacych w trwajacym 3 dniowym Festiwalu Muzyki Latynoskiej.

Udalo mi sie zamiescic fotki z wyprawy wladywostockiej na fotoforum gazeta.pl. Chetnych zapraszam do obejrzenia. Pozdrowienia.

fotoforum.gazeta.pl/5,4,135393.html
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka