Dodaj do ulubionych

Marki -to już "prawie" Warszawa?

03.02.17, 10:04
To już prawie pewne, że zostaniemy podpięci do stolicy.
-Czy to będzie miało jakieś znaczenie dla mieszkańców?
-Macie związane z tym jakieś obawy?
Dziwnie cicho w tym temacie na tym forum.
Edytor zaawansowany
  • kama2201 03.02.17, 13:39
    Na razie to jest "czeski film",czyli nikt nic nie wie.Według niektórych wypowiedzi Marki pozostaną samodzielną gminą,ale w nowym powiecie.W dokumentach trzeba będzie zmienić powiat wołomiński na warszawski.To tyle o korzyściach z warszawskości.A jeżeli chodzi o koszty komunikacji obejmującej cały super powiat,to ktoś będzie musiał za to zapłacić.Zgadnijcie komu zwiększą się opłaty.PozdKM.
  • ej.r 03.02.17, 15:13
    Poza tym wzrosną wszystkie koszty ( podatki, wywóz śmieci, woda, odprowadzanie ścieków itd). Już kiedyś była na tym forum dyskusja na ten temat, bo wielu ( najczęściej młodym) snobom, chciało się być warszawiakiem. Tłumaczyłam, że dziura w Marszałkowskiej będzie ważniejsza od naszej kanalizacji. Proponowałam im wtedy przeprowadzkę, tak jak ja to zrobiłam, tylko w odwrotną stronę. Ja mieszkam w Markach ponad 20 lat. Przeprowadziłam się z Warszawy i nie chcę żeby ktoś na siłę mnie tam przyłączał. Uważam, że powinno być referendum.
  • gnomek100 04.02.17, 15:18
    Nikt nie chce przyłączać siłą okolicznych miast i gmin do Warszawy. Tak naprawdę ta ustawa z punktu widzenia miasta Marki nic nie zmienia - Marki dalej będą funkcjonowały jak funkcjonują. Będzie autonomiczny budżet, burmistrz wybierany w wyborach bezpośrednich i rada miasta.

W tej ustawie chodzi o coś innego:
    Prezydent Warszawy ma być jednocześnie Starostą dla Warszawy i wszystkich gmin wymienionych w w/w ustawie. Tylko wybór tego "starosty" będzie nieco dziwaczny, ponieważ będzie wybierany bezpośrednio przez mieszkańców.
    W praktyce, to mieszkańcy okolic Warszawy będą decydować w dużej mierze kto będzie jednocześnie prezydentem Warszawy, i pośrednio ich starostą. Jest to oczywisty skok PiS-u na Warszawę.

Co się zmieni dla mieszkańców Marek? Pewnie nic.
    W Wołominie zostaną powołane delegatury urzędów powiatowych, tyle że pod szyldem Warszawy. Starostwo w Wołominie i wszystkie wydziały zamienią się w oddziały tych warszawskich. Mieszkańcy Marek będą więc musieli nadal ganiać z byle bzdurą nie do Warszawy gdzie każdemu bliżej i praktyczniej w dojeździe, lecz do Wołomina bo tam nas przydzielą.

Ps. A co do kosztów kosztów życia w Warszawie to proponuje zobaczyć na ceny wody i ścieków. Warszawa za kilka lat nas nie dogoni, a Wodociąg Marecki już zapewne planuje kolejne podwyżki bo im ciągle koszty rosną i rosną.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.