Dodaj do ulubionych

jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli?

15.04.14, 19:27
W tym roku w Warszawie nieziemski konkurs. Moja starszaczka zdawała na Krasińskiego na skrzypce, na których uczy się grać od półtora roku metodą Suzuki. A przyjęli ją na wiolonczelę.

No i oczywiście bardzo się cieszymy, że przy takim konkursie w ogóle się udało. I wiolonczela jest przepięknym instrumentem. Natomiast lekko jesteśmy w kropce, co dalej ze skrzypcami. Marianka bardzo lubi grać. Mogłaby chodzić tak bardziej na luzie dalej do szkoły Suzuki. I tu moje pytanie: Czy znacie kogokolwiek kto uczyłby się jednocześnie na wiolonczeli i skrzypcach? Nie chodzi mi tu w tej chwili o to, czy dziecko podoła, czy znajdzie czas, tylko o to, czy w ogóle te instrumenty się wzajemnie nie wykluczają (tu smyczek i tam smyczek, pewnie inne przyłożenie, dużo podobieństw a zarazem dużo różnic)?

Chcę złożyć jednak odwołanie od tej decyzji, żeby ją jednak przenieśli do klasy skrzypiec, ale nie wiem, czy będą chcieli uncertain

Obserwuj wątek
    • tijgertje Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 15.04.14, 20:19
      Da sie. Na poczatku moze byc trudno, ale sie da. Niby podobne, ale na jednym instrumencie gra sie w pionie, na drugim w poziomie i mimo podobnrego ruchu uklad dloni jest inny, klucze sa innem struny inne, uklad palcowania inny. Tak, ze tych roznic jest wiecej niz podobienstw i na poczatku moze byc ciezko i latwiejby bylo odstawic skrzypce na pierwsze kilka miesiecy, potem jak juz sie rece uloza mozna grac na obu. Moja nauczycielka wiolonczeli uczyla grac nauczycielke skrzypec swojej corki i nie byl to wjatek. U nas wiolonczele wybiera troche nauczycieli w szkolach muzycznych, bo na niej najprosciej jest zagrac uczniowi akompaniament. Na pewno latwiej przestawic sie ze skrzypiec na wiolonczele niz odwrotnie.
      • kulju Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 15.04.14, 21:38
        Nasz nauczyciel od skrzypiec kategorycznie mojemu synowi odradzil. Ale on jest starej daty, bardzo konserwatywny. Poza tym moj starszy syn bardzo powaznie podchodzi do tych skrzypiec i nauczyciel tez.
        Powiedzial: albo skrzypce albo wiolonczela i moj syn musial wybrac. Teraz mlodszemu od czasu do czasu pomaga przy cwiczeniach, komponuje na wiolonczele i wtedy troche pogrywa, ale zadnych lekcji i zadnych powazniejszych cwiczen.
        Nasz pierwszy nauczyciel od wiolonczeli uczyl takze skrzypiec, wiec pewnie mozna to jakos laczyc. Ja nie jestem profesjonalista crying wiec tylko przekazuje to co slyszalam.
        Pozdr,
        Magda
        • geve Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 29.05.14, 23:42
          Całkiem niedawno kwestia ta dotyczyła znajomej dziewczynki, która chciała rozpocząć równocześnie grę na skrzypcach. Nauczyciele byli zgodni, iż w przypadku skrzypiec i wiolonczeli brak opanowania jednego z tych instrumentów może utrudniać naukę drugiego, zwłaszcza u młodszych dzieci.

• mama_dorota Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 30.05.14, 09:05
            geve napisała:

> Całkiem niedawno kwestia ta dotyczyła znajomej dziewczynki, która chciała rozpo
            > cząć równocześnie grę na skrzypcach. Nauczyciele byli zgodni, iż w przypadku sk
            > rzypiec i wiolonczeli brak opanowania jednego z tych instrumentów może utrudnia
            > ć naukę drugiego, zwłaszcza u młodszych dzieci.
            >

Możesz jeszcze raz przeczytać to, co napisałaś? Mam wrażenie, że miało być odwrotnie.
            --
            inteligentny-projekt.pl

kazdystudent.pl
            • geve Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 02.06.14, 22:07
              ?
              Nie bardzo rozumiem... Nie ma znaczenia, czy młodsze dziecko jest w klasie wiolonczeli czy skrzypiec - brak opanowania gry na jednym z tych dwóch instrumentów może utrudniać naukę drugiego. Znaczy - jeśli dziecko nie opanowało dobrze gry na skrzypcach (wiolonczeli) nie powinno w trakcie nauki sięgać po wiolonczelę (skrzypce).
              O dziewczynce, która grała rok metodą Suzuki nie można powiedzieć, że opanowała grę na instrumencie...
    • werbena11 Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 15.04.14, 23:41
      Moja corka drugi rok gra na wiolonczeli, piaty na skrzypcach
      Wg mnie skrzypcom wiolonczela nie szkodzi, ale wiolonczeli skrzypce tak.
      Oba instrumenty Suzuki, nauczycielki sie godza. Do szkoly muz moja corka sie nie dostala, niby dlatego ze malo punktow miala, ale ja wczesniej mowilam, ze ze skrzypiec nie zrezygnujemy i mysle ze to bylo powodem, bo sluch ma dobry. Na obu instrumentach znajdzie kazdy dzwiek.
      Czasowo - widze ze jeden instrument wspiera drugi. Po 3 tygodniach bez grania na wiolonczeli, w tym jeden tydzien na warsztatach skrzypcowych - gra na wiolonczeli nagle lepiej brzmiala. Natomiast lewa reka zapadnieta jak w skrzypcach, przypominam czesto, ze kciuk ze wskazujacym maja takie kolko robic, mowie na to pierscionek. Na razie to nie przeszkadza, mysle ze kiedys wybierze.
      W ogole to pomiesiacu jej kliknelo w glowie tak jak z jazda na rowerze i umiala wszystkie utwory w 1. Pozycji z 1 ksiazki zagrac na wiolonczeli. Smyczkowanie takie samo, szybko pojela i potrafila smyczkowac w przeciwna strone patrzac sie na film na youtube. Na skrzypcach to co do gory na filmie smyczkuje sie do gory i to latwiejsze jest.

• pepperann Re: jednocześnie na skrzypcach i wiolonczeli? 16.04.14, 10:54
      Och, trochę podniosłyście mnie na duchu, zwłaszcza Verbena!

Djpa, a rozumiem, że wy nadal czekacie?

Tak naprawdę mam nadzieję, że może ją jeszcze przeniosą. Może ktoś zrezygnuje i na skrzypcach miejsce się zwolni?

Nasza nauczycielka skrzypiec powiedziała, że nie miała takiego przypadku (ale ona jest b. młoda smile). Marianna teraz gra menuety Bacha, wreszcie to zaczęło jakoś ładnie i nawet czysto brzmieć, bardzo lubi skrzypce, i nagle miałaby zostawić? Nie wyobrażam sobie. Może zresztą ta wiolonczela będzie strzałem w dziesiątkę, kto wie? ale jesli miałaby zostawić skrzypce, to wolałabym, żeby to wynikało z jej decyzji, a nie decyzji komisji, która widziała ją 10 minut...
      --
      Marianna 27 sierpnia 2007
      Helena 16 marca 2009

cosłychaćudziewczynek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka