Dodaj do ulubionych

Pachnący balkon

09.05.11, 14:40
Witam wszystkich na tym cudownym forum smile
Od tego roku mam do zagospodarowania dwa duże balkony - jeden wschodni i drugi południowo zachodni. Nie mam na nie pomysłu zupełnie , wiem na 100% że nie chce iglaków. Marzy mi się balkon pachnący, ale co w takim razie posadzić i w jakich donicach skrzynkach i skrzyniach?
Edytor zaawansowany
  • bakali 09.05.11, 15:09
    Polecam lekturę ubiegłorocznych wątków
    forum.gazeta.pl/forum/w,45873,110641797,110641797,Motyle.html
    forum.gazeta.pl/forum/w,45873,110649375,110649375,Pierwsza_pachnaca_balkonowa_kompozycja.html
    W skrócie polecam: maciejkę, groszek pachnący, heliotrop, lawendę. pachnące surfinie i bratki (przy zakupie koniecznie powąchaj sadzonki, bo nie wszystkie pachną), z wieloletnich (domowe, na balkon tylko na lato): oleandry i cytryny.
    Dodatkowym plusem jest to, że pachnące rośliny przyciągają motyle.
  • pyskata.1 09.05.11, 20:05
    Bakali, jak długo kwitną bratki?
    --
    http://img408.imageshack.us/img408/927/witzig.gif Myśli odwrotne
  • bakali 10.05.11, 10:45
    pyskata.1 napisała:

> Bakali, jak długo kwitną bratki?

Bratki drobnokwiatowe kwitły mi zawsze całe lato, az do jesieni. W lipcu - sierpniu na jednym krzaczku zawsze miałam już co najmniej 40-50 kwiatów. To tak żywotne roslinki, że nawet jesienią nie przekwitają, we wrzesniu wkopuję je na działce, gdzie dokonują żywota, a wiosną mam masę małych rozsianych z nasion.
    Bratki o duzych kwiatach kwitną tylko do lata.
    Te małe są niesamowite, polecam.
  • pyskata.1 12.05.11, 17:19
    Dziękuję. Ja mam te duże na balkonie smile
    --
    http://www.sesja.neostrada.pl/image023.gif Myśli odwrotne
  • kotka.szrotka 09.05.11, 16:32
    Ja też zawsze dbam by pachniało na balkonie. Z jednorocznych to jeszcze bidens (miodem), fioletowe surfinie i petunie, fioletowe werbeny, lantany (u mnie jednoroczne, gorzko pomarańczami), tytoń pachnie pięknie wieczorem, goździki (krótko kwitną). Oczywiście zioła - te wszystkie szałwie (można kupić w różnych kolorach), bazylie, tymianki, oregano, rozmaryny, ale to na słońcu. Cudnie pachniała lonicera , ale wybierz pachnącą (na pewno serotina, może inne) - to pnącze wieloletnie polecane właśnie do sadzenia przy wejściu, przy ławeczce. Pachnie jaśmin pnący. Idź do jakiegoś centrum ogrodniczego i bierz co się spodoba. Żeby się zainspirować to pooglądaj jakieś albumy czy strony ogrodnicze czy przejdź się po kawiarnianych ogródkach, zrób zdjęcie dla utrwalenia i wyczujesz w czym sadzić. Ogólne to w tym co się podoba - drewno, glina, jakieś ceramiczne, plastikowe.
  • i-meadow 09.05.11, 19:47
    Musi pachnieć koniecznie smile) Ja mam tak dobrane rośliny, że jak jedna pachnąca przekwita, to zaczyna następna i zawsze coś pachnie: najpierw w kwietniu poduchy skalnic (delikatnie, górską łąką), potem akebie (troszkę cynamonowo, cudnie), natępnie goździki skalne (obłęd!!), heliotropy i werbeny, powojnik betty corning (takie dzwoneczki lila), maciejka, groszek pachnący (dziki szał smile), no i wspomniana cudowna lonicera czyli wiciokrzew (u mnie heckrotti, pachnie jak szalony, aż do mrozówsmile
  • rozowarozyczka 16.05.11, 16:05
    Bardzo dziękuję za porady i zapraszam do mojej fotogalerii.
    Mój balkon prawie gotowy smile
  • rozowarozyczka 16.05.11, 16:11
    fotoforum.gazeta.pl/5,2,rozowarozyczka.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka