17.10.11, 09:32
Witam,
dziś przyszedł przymrozek, a w związku z nim:
1. komarowca chcę postawić na klatce schodowej przy oknie (płn.), podlewać go i nawozić
2. surfinie jak uschną, wyrzucić
3. wrzos zostawić na balkonie, tak samo begonię i smagliczkę - tylko: czy postawić przy oknie na parapecie zewnętrznym, czyli w głębi balkonu, i liczyć na kiepską izolację budynku czy może postąpić inaczej?
Smagliczka jest piękna, ma duże kępy, najładniej zaczęła kwitnąć od połowy września. Czytałam,że to roślinka wieloletnia - czy w uprawie doniczkowej również?
Dziękuję z góry za rady!
Edytor zaawansowany
  • yoma 17.10.11, 13:33
    Komarowiec (rozumiem plektrantus?) OK, surfinie OK, wrzos OK, smagliczka która? Nadmorska jest jednoroczna, skalna jest byliną. Begonia, jaka by nie była, na balkonie zmarznie ci.
    --
    Kobyła ma mały bok
    Ogrodnik ma wielki łeb, jest ślepy, lubi dobrze zjeść i czyta Herriota
  • szonik1 18.10.11, 07:37
    Tak, plecantrus. Od wczoraj mieszka na klatce schodowej, przycięłam go tylko trochę, bo latem się bardzo rozbujał i puścił dłuuugie pędy.
    Smagliczka niestety nadmorska, sprawdziłam:/sztrasznie szkoda, nadal pięknie kwitnie - taki biały i fioletowy kobierzec małych kwiatków. Trudno, będę się cieszyć nimi jak długo się da. Begonię do mieszkania w takim razie już teraz?
  • szonik1 18.10.11, 07:42
    A begonia nie jest jednoroczna?(Ta balkonowa przynajmniej, chyba semperflorens)
  • yoma 18.10.11, 11:24
    Wiecznie kwitnąca jest jednoroczna, owszem. No to dylemat się rozwiązał smile

Plektrantusa można ciąć do woli, a to obcięte ukorzeniać i uszczęśliwiać sąsiadów, ukorzenia się jak dziki w szklance z wodą. Tyle że obcięty nie zakwitnie, bo kwitnie na końcach pędów, ale też kwiaty nie są specjalnie spektakularne, więc nie szkoda. Chociaż ja osobiście lubię...
    --
    - Gdzie z tą kosiarką po naszym niebie!
  • bakali 18.10.11, 13:38
    Wrzos Ci zimą zmarznie, on źle zimuje w donicach.
  • yoma 18.10.11, 14:11
    Jak go postawi w głębi, a jeszcze czym owinie, to czemu nie?
    --
    - Proszę państwa, całka z e do x jest tak idealna, że nawet PiS nie mógłby jej nic zarzucić.
  • szonik1 18.10.11, 20:43
    Z begonią problem rozwiązany, wrzos w głębi już stoi, a w weekend chcę kupić jakieś styropianowe osłonki na doniczki.
    Dzięki za rady!
  • yoma 18.10.11, 21:28
    Nie ma za co. Robią takie? Osłonki.

Bakali ma rację z tym, że wrzos kiepsko zimuje w donicy, ale jak mówię, a nuż się, zacisznie ustawionemu, uda. Nawet jak padnie, to jeszcze chwilę będzie zdobił.
    --
    Grupa G8. Kraje rozwinięte. Trzeci Świat. IV RP.
  • szonik1 21.10.11, 16:21
    Ja sama zrobiesmile skleje odpowiednio styropian. Zobaczymy... chce tez tak zaizolowac smagliczke,zeby jak najdluzej byla taka piekna. Surfinie juz powoli koncza zywot...
  • horpyna4 22.10.11, 09:27
    Nie wiem, czy zmarznie, czy uschnie. Może warto go podlewać? Albo obsypać śniegiem, wtedy sam się podleje przy odwilżach, a podczas mrozów będzie przykryty.
  • math-ilda 22.10.11, 23:02
    Ja się tylko do wrzosa wtrącę. W zeszłym roku postawiłam w doniczkach na parapecie w głębi balkonu (choć w sumie balkon znowu nie taki głęboki) razem z iglakami. Wszystko przymarzło i zdobiło mi balkon przez całą zimę, do porządniejszej odwilży. Potem oczywiście były do wyrzucenia, ale balkon ładny zimą miałamsmile
  • i-meadow 28.10.11, 20:01
    Co do wrzosów też się wtrącę smile Jestem ich miłośniczką i rok w rok zimują pięknie na tarasie w owiniętych agrowłókniną i jutą skrzynkach. Te w donicach owijam agrowłókniną i wstawiam jeszcze w karton z gazetami lub styropianem. Na wierzch czasem jodłowe gałązki. Wiosną przycinam poniżej przekwitniętych kwiatostanów, wypuszczają śliczne młode listeczki, a potem obficie i pięknie kwitną smile W tej chwili jeszcze po przymrozkach 4 letni pączkowy jest cudną karminową kępą. I co roku są większe smile Także proszę , nie skazujcie wrzosów, dajcie im szansę smile
  • kotka.szrotka 29.10.11, 10:09
    Ja wrzosy trzymam bez niczego, nawet nie przesadzam. Traktuję sezonowo jak pelargonie. Kiedyś się bawiłam w zimowanie kwiatów, ale i tak część przemarzała. To co zostało też było dość kiepskie. Poza tym te kartony, styropiany na wierzchu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.