Dodaj do ulubionych

Plaga mszyc

25.05.15, 23:34
Oglądam dzisiaj moje pelargonie na balkonie i co . . . dostrzegam rój mszyc. Jakaś katastrofa. Jeszcze dobrze nie odrosły od ziemi a tu już to paskudztwo oblega młode listki.

Doradźcie dobry sposób na to paskudztwo.
Edytor zaawansowany
  • m.a.l.a_syrenka 26.05.15, 15:39
    Idziesz do sklepu z chemią ogrodniczą, opowiadasz to, co w poście i pryskasz rośliny.
    Gdyby mszyc było mało, możnaby pokusić się o zmywanie płynem do naczyń, do szyb, roztworem orzechów piorących, czosnkiem (chociaż ja próbowałam tego sposobu bez efektu, tzn.efektem był mój krwotok z nosa). Ale przecież pelargonie to nie sałata. smile o tej porze roku jest urodzaj na mszyce, trzeba szybko działać.
  • banieczka 28.05.15, 20:39
    Nie nie nie - żadnych psikadeł! Mało skuteczne (działa tylko powierzchownie i do czasu pierwszego deszczu), a poza tym szkodliwe dla pszczół. Mnie w zeszłym roku koleżanka z forum ogrodniczego doradziła rewelacyjny produkt - teppeki. Są to granulki do robienia roztworu, którym podlewa się rośliny - wystarczy raz na cały sezon. Jego cudowność polega na tym, że wraz z wodą dostaje się do liści i paraliżuje mszyce - nie są w stanie wbić się w liść i po paru dniach wszystkie znikają. I już się nie pojawiają, bo preparat cały czas krąży w sokach i dociera do nowych liści. Nie uwierzyłabym, gdybym na własne oczy nie zobaczyła. Jest jeden problem - teppeki chyba już nie jest sprzedawany w małych opakowaniach po 1,4g, a jedynie w dużych puszkach chyba po 40g i taka puszka kosztuje ok. 100zł. Za to wystarcza na parę lat lub na baaaardzo duży balkon wink
  • kredka.zielona 31.05.15, 19:17
    ledwo posadziłam na balkonie sadzonki pelargonii, to i moje obsiadły jakieś białe 'kreseczki' - kupiłam psikadło w ogrodniczym na mszyce i mączlika szklarniowego, psikałam dwa razy i niby znikło, ale sporadycznie się jednak pojawia to coś

natomiast liście zaczęły mi brązowieć, robią się takie pergaminowe w środku - czy wiecie może co to jest?

przykro mi, bo jeszcze się nie zdążyłam tymi pelargoniami nacieszyć, a liczyłam na piękne kwiatowe kaskady sad

• zyrafa46 28.06.15, 10:23
    Banieczko, napisz, proszę gdzie można kupić teppeki (najlepiej w Warszawie).
    Wczoraj kupiłam papierosy (NIE PALĘ!) i szukałam sposobu jak je zastosować.
    Znalazłam Twój wpis i jestem zachwycona smile

Tylko GDZIE SZUKAĆ (ZNALEŹĆ) TEPPEKI?

--
    Sprzątałam po swoim psie.
  • banieczka 10.07.15, 09:51
    Żyrafo, ja kupowałam w ubiegłym roku przez internet, w opakowaniach po 1,4g. Od razu kupiłam 10 na zapas. Jedno opakowanie rozpuszczam w 10 l wody i tym podlewam dosyć obficie (nie pryskam, mimo że to w zasadzie preparat do oprysku). Niestety, chyba wycofali te małe opakowania i teraz najmniejsze to 140g, więc zapas pewnie na 5 lat wink W internecie znalazłam najtaniej za ok. 100zł. W sumie się opłaca, bo tyle zapłaciłam za 10 opakowań po 1,4g, czyli razem 14g. Jak będziesz kupowała takie duże opakowanie, to zapytaj o datę przydatności, żebyś np. po roku czy dwóch nie musiała wyrzucać.

U mnie, po tym jak podlałam w maju, ani jednej mszycy - wszystkie zniknęły w ciągu jednego dnia i mam święty spokój. Roślinom nie zaszkodziło, nic nie żółknie ani nie usycha; pszczoły przylatują, a ja się cieszę z pięknego balkonu!
  • pand-a89 28.07.15, 21:53
    Ja próbowałam tego. Wydaje mi się, że najlepszy był wyciąg z czosnku www.kreatywna.pl/styl-zycia/ogrod/10-sposobow-na-zwalczenie-mszyc/
    Powodzenia w boju smile
  • jasna25 14.08.15, 10:21
    W tym artykule skuteczneddd.pl/artykuly/a/20/mszyca poznasz bliżej mszycę oraz metody walki z nimi
  • paluch686 04.01.19, 17:36
    Ja używam tylko ekologicznych środków na szkodniki i dotychczas się sprawdzały. target ma dobrą linię właśnie tych eko
    Zobacz sobie, może Tobie także pomogą www.target.com.pl/produkty/ochrona-roslin/naturalne/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.