Dodaj do ulubionych

Z co myślicie o zielniku na balkonie?

13.02.07, 13:53
Witam serdecznie,
niezykle się cieszę, że znalazłam taki wątek - bardzo mało wiem o roślinach,
a bardzo lubię swój balkon wiosną, latem i jesienią. Zwykle wsadzam
tradycyjnie w skrzynki pelargonie, aksamitki, brody itp. W zeszłym roku
wpadłam na pomysł, że fajnie by było mieć trochę ziółek za oknem na własny
użytek. Wysadziłam z nasion: bazylię, oregano, pietruszkę oraz ambitnie
lawendę. Niestety, efekty były marne. Czy ktoś odnosi jakieś sukcesy na tym
polu? Chętnie wysłucham porad, bo nie zamierzam się poddawać...
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • marynia30 Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 13.02.07, 15:36
      Ja zakupiłam w zeszłym roku sadzonki oregano, majeranku, tymianku, rozmarynu i
      bazylii. Mam nadzieję, że rozmaryn i tymianek przezimowały w kartonowym pudle
      na balkonie i po przycięciu będą ładnie rosły. Reszta roślin została niestety
      pod koniec lata zaatakowana przez przędziorka i musiałam wyrzucić.
      Lawendą sie nie przejmuj, mnie z dwóch opakowań nasion wyrosły 4 sztuki raptem.
      Bardzo ciężko wyhodować ją z nasion.

W upalne dni i wieczory zioła niesamowicie pachniały, a oregano systematycznie
      używałam do pomidorów.
      Zielnik na balkonie absolutnie polecamwink
      • koofel Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 15.02.07, 21:22
        Witam.Mam co roku; mięte, rozmaryn, oregano,bazylię, tymianek ,lawendę.Niestety
        z sadzonek .W tedy jest mniejsza frajda,ale niestety mieszkanko ma 35m a więc
        mimo najszczerszych chęci miesca nie ma.Kiedy wysadzałam zioła do wspolnej
        skrzyneczki nie były tak okazale jak w tedy kiedy rosną sobie każde w osobnej
        donicy.
    • kunley Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 15.02.07, 22:09
      Nie przejmuj się niepowodzeniami w zeszłym roku. Najpierw zimna wiosna, niewiele
      ziół mogło dobrze rosnąć, a potem przyszło jeszcze gorsze - upalne lato. W tej
      temperaturze próchnica w skrzynkach rozkładała się tak intensywnie, że brak
      tlenu prowadził do zatrucia korzeni. Można było temu zaradzić ograniczając
      podlewanie - ale wtedy rośliny wysychały. Trudno przewidzieć, co będzie w tym
      roku. Na wszelki wypadek najlepiej przygotować przewiewną glebę
      piaszczysto-torfową (zobojętnioną, jeżeli torf był kwaśny, ziołom
      śródziemnomorskim dobrze zrobi nawet znaczny dodatek potłuczonego wapienia),
      unikać gliny i nadmiaru azotu.
      Wiele ziół to rośliny szczególnie wrażliwe na zgodność dni siewu, sadzenia i
      pielęgnacji z kalendarzem biodynamicznym. Warto to wziąć pod uwagę.
      Pierwszym objawem wiosny w moich skrzynkach ziołowych jest pojawianie się pędów
      estragonu. Już mają 3 cm wysokości! Zieloną pietruszkę, rozmaryn i tymianek
      jadłem całą zimę.
      Życzę powodzenia!
      • chanel15 Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 21.02.07, 21:48
        Mam od kilku lat na balkonie (południowym) szeroki, duży pojemnik, do którego w
        pierwszej połowie maja wysadzam sadzonki bazylii zielonej i czerwonej, oregano,
        estragonu, melisy, majeranku. Pachną fantastycznie, szczególnie gdy przejedzie
        się po nich ręką, wyglądają super, a do tego zawsze mam świeże przyprawy. Czuję
        się tak, jakbym miała swoją własną namiastkę Krety pachnącej ziołamismile)) Są
        jednoroczne, nigdy nie udało mi się ich przechować na drugi rok, nawet w dobrych
        warunkach. Z lawendą kiepsko mi wychodzi, bo słabo kwitnie i zawsze marznie zimą.
          • xkropka Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 22.02.07, 09:23
            Supermarketową bazylię nagminnie przesadzam do większych doniczek i potem
            pięknie mi rośnie.
            Sadzonki innych ziół można kupić np. już teraz w Obi - mają majeranek, szałwię,
            rozmaryn, melisę i tymianek w dwóch odmianach. Ale ja nie polecam - kilka już
            razy z Obi przyniosłam sobie do domu przędziorki. W tym roku sadzonki kupię
            gdzie indziej, a bazylię wysieję sama.
          • em_es ładne zioła miewają w Kauflandzie 28.02.07, 08:09
            polecam, duże, dobrze ukorzenione, zdrowe roślinki, mam od kilku miesięcy
            rozmaryn, szałwię i bazylię - znaczy bazylia właśnie zakończyła żywot, ale to
            nie dziwne, w końcu zima jest, natomiast szałwia i rozmaryn z lekka zmarniały
            teraz, ale rosną

jak się zrobi ciepło to wystawię je na balkon, albo się zabiorą, albo padną do
            reszty - wtedy kupię nowe

z wysiewaniem ziół to ja się już poddałam - jak już coś wzejdzie to jakieś
            rachityczne i zaraz pada, z sadzonkami zdecydowanie łatwiej wink
            --
            emes
      • mms741 Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 27.02.07, 13:27
        czy mogę prosić o więcej szczegółów: jak przygotować przewiewną glebę?Ale tak
        bardzo szczegółowo, jak dla laikasmileJak wysiewasz nasionka? Ja kupiłam i nie
        wiem czy już wysiewać, czy poczekać jeszcze trochę. Każde nasionko do osobnego
        pojemniczka? jak cęsto podlewać?
    • koloris5 Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 02.03.07, 10:05
      cześć wszystkim milośnikom ogródków balkonowych!
      Uwielbiam świeże zioła i chciałabym zasiać nasionka. Nie wim jednak kompletne
      nic na ten temat...Czy może mi ktoś obiaśnić jak gęsto sieje sie nasionka? Na
      czym polega przepikowanie? Będe wdzięczna za szczegółową instrukcję. Pozdrawiam
    • makare1 Re: Z co myślicie o zielniku na balkonie? 02.03.07, 18:34
      A ja w zeszłym roku wysiałam bazylię, tymianek i miętę. Wzeszły wszystkie więc
      je przesadziłam na balkon. Pocieche miałam tylko z mięty(rosła jak szalona!) i
      tymianku. Bazylia nie wiedziec czemu padła! Ciekawe czy mięta odbije po zimie?
      W ogrógku zawsze odbijała i pięknie rosła...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka