Dodaj do ulubionych

Lawenda - jak uprawiać?

01.04.08, 13:47
Witam
Chciałabym posiać do skrzynki lawendę. Balkon zachodni, dużo słońca.
Słyszałam, że słabo kiełkuje. Czy jest szansa,że zakwitnie jeszcze w tym roku.
Jak się "obchodzić" z roślinkami? Czy łatwiej ukorzenić gałązki(gdyby udało mi
się je zdobyć), bo najłatwiej chyba z podziału kępy?
smydan
Obserwuj wątek
    • kawonka Sadzonki w OBI 21.04.08, 17:40
      Od dziś (chyba od dziś) w OBI sprzedawane są sadzonki lawendy w sześciopakach po
      17,99, czyli po 3 złote za sadzonkę.
      Sadzonki ładne, jeszcze nieprzesuszone.
      • krista57 Re:siac czy nie siac? 16.02.09, 22:46
        Zwariowalam chyba bo zakupilam dzisiaj nasionka lawendy lekarskiej.
        Chcialam popytac jak i co...bo w necie nic ciekawego nie znalazlam.
        Dogrzebałam sie do starego topiku,przeczytalam.Wynika,że lepiej kupić
        gotowe już sadzonki.
        Pytam siać,pikować i czekac do roku następnego na kwiaty.
        Marzy mi się cały łan...
        • ixeska Re:siac czy nie siac? 16.02.09, 22:58
          Chyba siać nie warto.

A przyciąć można także wiosną.
          Ja też to będę musiała zrobić, bo latem jakoś mi się zapomniało.

A lawenda rośnie u mnie jak dzika!!!
          W tym roku dokupię i posadzę ją z jakąś różą. Chyba.
          • bakali Re:siac czy nie siac? 04.03.09, 12:29
            Ja zamierzam kupić sadzonki, żeby nie bawić się w sianie i pikowanie. W moim
            mieście są dbre sklepy ogrodnicze, roślinki zimują tam w nieogrzewanych halach i
            już wczesną wiosną można kupić ładne sadzonki: podciete i przygotowane na
            wiosnę. Posadzę w dużej donicy na balkonie, a dodatkowo wysieje kilka nasion,
            żeby później ew. uzupełnić nimi wolne miejsca, sadzonki przeciez nie rozrosną mi
            się w jeden sezon.
            Życzcie mi powodzenia.
            Jeszcze pytanie: w jakiej ziemi hodujecie lawendę, podobno powinna mieć lekką,
            piaszczystą, przepuszczalną i zasadową. Wszystko jest do zrobienia, tylko jak
            uzyskac te zasadową, czy są jakieś srodki do odkwaszania poza wapnem?
            • yoma Re:siac czy nie siac? 04.03.09, 15:37
              Życzymy ci powodzenia smile Do odkwaszania jest kreda, dolomit...

Moja gruntowa rośnie na piaskach mazowieckich i jakoś tam rośnie, karmiona
              kompostem. Piaski mazowieckie są kwaśne, a żyje, więc myślę, że taka zwykła
              ziemia tzw. uniwersalna w zupełności wystarczy.
              --
              - Prawdopodobnie połknąłem resztki zjełczałego kota - poskarżył się Bimsley.
              • gabula777 Re:siac czy nie siac? 05.03.09, 11:24
                Lawenda w sklepach to najczęściej odmiany, są z reguły niższe niż gatunek,
                bardziej zwarte, kwiatostany mają niewysokie i ciemniejsze barwy kwiatków.Ja
                siałam lekarską w zeszłym roku, tak sobie, żeby sprawdzić jaka wychodzi z
                nasion, a mam do obsadzenia spore, suche i słoneczne miejsce.Posiałam w lutym
                potem były jeszcze jakieś przymrozki, wykiełkowała na początku maja, a w
                pierwszej połowie czerwca rozsadzałam sadzonki wys.ok 5cm.w miejscu niezbyt
                odpowiednim, bo dość cienistym i wilgotnym, ale nie miałam innego.Rośnie szybko,
                jesienią zakwitła, ale jest wysoka, ma listki dość długie i słabo się
                krzewi.Teraz ja przycięłam,przesadzę na właściwe miejsce, zobaczymy jak się
                spisze.Zależy mi na bardziej zielonkawej( nie szarej), takiej, która ma
                bladofioletowe kwiaty, ale gęsto pędów i tworzy jakby gęste kępy.
                • gabula777 Re:siac czy nie siac? 05.03.09, 11:31
                  Na balkon lepiej kupić sadzonki, lawendy są bardzo różne.Ja mam tez taka jakby
                  karłową, koleżanka przywiozła z Holandii(pracowała przy nich) w zeszłym roku i
                  mimo, ze były maleńkie to silnie rozkrzewione, a korzenie były zapakowane w coś
                  co wyglądało jak cygaro.Posadziłam je 'do przedszkola' w ogrodzie z tym
                  'cygarem',ładnie urosły i świetnie przezimowały.Teraz maja ok 15 cm wys., są
                  silne i zwarte, jedne szare, drugie bardziej zielone(dwa rodzaje).Posadzę je w
                  ogrodzie skalnym i ciekawa jestem czy na dłużej zachowają swój karłowy pokrój.
                  • ixeska Re:siac czy nie siac? 10.03.09, 10:34
                    Moja lawenda posadzona w zeszłą wiosnę w piaszczystej suchej ziemi,
                    w pełnym słońsu - wręcz na patelni rozrosła się i kwitła BOSSSSSKO!!

Zapomniałam jej tylko przyciąć w sierpniu, po kwitnieniu.
                    Musze to zrobić na wiosnę.
                    Teraz ciąć czy poczekać do kwietnia?
                      • bakali Re:siac czy nie siac? 11.03.09, 10:44
                        No właśnie, może dziwne pytanie, ale właśnie mi się urodziło.
                        Jak myślicie, że do lawendy mogę wziąc morski piasek, oczywiście wypłukany z
                        wody? Czy musi byc taki gruby, budowlany? Mieszkam nad morzem i piasku mam w
                        bród smile
                        I czy ten piasek wymieszac jeszcze ze żwirkiem, kamieniami, a może dodac zwykłej
                        ziemi ogrodowej? jak myślicie?
                          • bakali Re:siac czy nie siac? 17.03.09, 20:06
                            No i posadzilam lawende! Na balkonie, w duzej drewnianej skrzyni, z niezbyt
                            szczelnym dnem i gruba warstwa drenazu. Rosnie w mieszance: ziemia z
                            ogrodniczego + piasek + zwir + pokruszony styropian + wapno. Na wierzchu ma
                            czysty piasek. Naczytalam sie o tej lawendzie i chcialam dla niej jak najlepiej,
                            mam nadzieje, ze nie przesadzilam w druga strone smile Na razie krzaczki sa cztery,
                            jeszcze je troche oslaniam, mam nadzieje, ze sie rozrosna. Oczywiscie dam znac
                            jak sie trzyma smile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka