Dodaj do ulubionych

ibuprofen, paracetamol

27.11.09, 23:21
jesli dziecko dostało doodbytniczo paracetamol i nie pomógł to po
jakim czasie można zastosować doustnie ibuprofen?

--
A gdy sądząc, że jestem odrobinę bezpieczny nie czując pokusy,
znajduję siebie niekiedy zupełnie pokonanym z powodu lekkiego
podmuchu
Tomasz a Kempis
Edytor zaawansowany
  • 27.11.09, 23:21
    oczywiscie przeciwgorączkowo

    --
    A gdy sądząc, że jestem odrobinę bezpieczny nie czując pokusy,
    znajduję siebie niekiedy zupełnie pokonanym z powodu lekkiego
    podmuchu
    Tomasz a Kempis
  • 27.11.09, 23:38
    Maksymalna dawka paracetamolu jaka mozna podac jednorazowo to 10-15
    mg/kg masy ciala. Mysle, ze powinnas odczekac jakies 4 godziny zanim
    podasz kolejny lek. Poza tym jezeli goraczka jest powyzej 38 stopni
    to paracetamol wolniej zbja taka goraczke. Lepiej sobie z tym radzi
    ibuprofen, ktory takze jest dostepny w czopkach dla dzieci.

    Pozdrawiam
  • 27.11.09, 23:44
    mozna po 2 godzinach
    --
    Jednak niektórzy ludzie to gady.
  • 28.11.09, 09:02
    po 4 godzinach. Paracetamol i ibuprofen mozna stosowac zamiennie, a
    nie uzupelniac jeden drugim, bo mozna przedawkowac.
  • 28.11.09, 23:13
    tijgertje napisała:

    > po 4 godzinach. Paracetamol i ibuprofen mozna stosowac zamiennie, a
    > nie uzupelniac jeden drugim, bo mozna przedawkowac.

    nie można ich przedawkować w taki sposób, bo to dwie rózne substancje.

    co 4 godziny najczęściej mozna podawać paracetamol po paracetamolu, albo
    ibuprofen po ibuprofenie. Naptimiast ibuprofen po paracetamoli (lub odwrotnie)
    można podać po 2 godzinach.
    Oczywiście dotyczy to przypadków wysokiej i cięzko zbijalnej gorączki.
    --
    Większość ludzi to ssaki.
  • 29.11.09, 08:33
    Nie moge sie z tym zgodzic. W Holandii przestrzegaja przed takim
    laczeniem tych lekow. Nie dlatego, ze to te same leki, ale moga na
    siebie wzajemnie wplywac, znacznie zwiekszajac ryzyko wystapienia
    skutkow ubocznych i obajwow przedawkowania.
  • 29.11.09, 12:22
    A w PL w przypadku trudno zbijalnej lub bardzo szybko nawracajacej
    wysokiej goraczki lekarze wlasnie zalecaja podawanie tych 2 srodkow
    naprzemiennie. Spotkalam sie z tym juz kilkarotnie i czasami bylam
    zmuszona stosowac, chociaz nie przepadam za podawaniem ibuprofenu
    doustnie dziecku, bo sama "dorobilam" sie po nim wrzodow, ze wzgledu
    na obciazenie genetyczne.
  • 30.11.09, 11:37
    tijgertje napisała:

    > Nie moge sie z tym zgodzic. W Holandii przestrzegaja przed takim
    > laczeniem tych lekow. Nie dlatego, ze to te same leki, ale moga na
    > siebie wzajemnie wplywac, znacznie zwiekszajac ryzyko wystapienia
    > skutkow ubocznych i obajwow przedawkowania.

    to co zrobisz w takim razie, jeśli po podaniu paracetamolu (albo
    ibuprofenu) po 2 godzinach gorączka ciągle nie spadła albo z powrotem wróciła do
    wyjściowego poziomu (ponad 39 stopni) ??????
    Okłady,kapiele itp nie zbiją na trwałe gorączki przecież.

    PS. Dodam, że pyralgina ma o wiele gorsze działania uboczne niż ibuprofen i
    paracetamol razem wzięte.
    --
    Są tacy co lubią gady, ja nie.
  • 30.11.09, 12:15
    chalsia napisała:

    >
    > PS. Dodam, że pyralgina ma o wiele gorsze działania uboczne niż
    ibuprofen i
    > paracetamol razem wzięte.


    A i owszem, wystarczy przeczytac ulotke, zeby zejsc na zawalwink
    Czasami jednak nie ma wyjscia. Sama jako swiezo upieczona mloda mama
    niemowlaka, ktory pierwszy raz w zyciu dostal goraczki 39,7 zmuszona
    bylam wezwac w nocy pogotowie, bo ani paracetamol ani ibuprofen nie
    dzialal. Przyjechal mlody pan doktor z tekstem "Prosze pani, u
    takiego maluszka to tylko pyralgina". I faktycznie, to bylo jedyne,
    co na Mloda dzialo w takim wieku. Dzieki Bogu goraczkowala raz na
    ruski rok a teraz dobrze dziala na nia paracetamol.
  • 30.11.09, 19:20
    Pyraligna jest zakazana w wielu krajach Europy zachodniej i USA, wycofano ja z
    rynku chyba z 50 lat temu, ciekawe czemu w Polsce nie.
  • 30.11.09, 13:04
    chalsia napisała:
    to co zrobisz w takim razie, jeśli po podaniu paracetamolu
    (albo
    > ibuprofenu) po 2 godzinach gorączka ciągle nie spadła albo z
    powrotem wróciła d
    > o
    > wyjściowego poziomu (ponad 39 stopni) ??????
    > Okłady,kapiele itp nie zbiją na trwałe gorączki przecież.

    To samo, co zrobilam, jak mlody mial 40,7 i mnie lekarz odeslal z
    niczymwink Oklady, chlodna kapiel itp sa rownie skuteczne jak leki,
    tyle, ze niestety wowczas trzeba troche czasu poswiecic na to, zeby
    nie dopuszczac do wzrostu goraczki, ale jak dziecko ma baaardzo
    wysoka goraczke (w okolicach 40), to i tak go samego nie zostawiam,
    wiec wisi mi, czy siedze z maluchem w lazience, czy nie. Moj mlody
    ze wzgledu na alergie ma abnsolutny zakaz zazywania ibuprofenu,
    radzimy sobie paracetamolem i naturalnymi metodami, bo goraczke
    powyzej 39,5 to on miedzy 1. a 4. urodzinami pewnie ze 20 razy
    zaliczyl. Czesto lapal wirosowki, bez innych objawow, goraczka nie
    dawala sie zbic przez 3 dni, potem mijala bez sladu, w pewnym
    momencie za namowa lekarza nawet przestalam do niego chodzicv, bo
    poza paracetamolem i tak dziecku nic innego nie mogl dac, mialam sie
    zglaszac, jesli goraczka utrzymue sie dluzej, pojawia sie inne
    objawy albo bedzie zbyt wysoka (powyzej 40 zazwyczaj dzwonilam sie
    skonsultowac).
  • 30.11.09, 14:42
    > To samo, co zrobilam, jak mlody mial 40,7 i mnie lekarz odeslal z
    > niczymwink Oklady, chlodna kapiel itp sa rownie skuteczne jak leki,
    > tyle, ze niestety wowczas trzeba troche czasu poswiecic na to, zeby
    > nie dopuszczac do wzrostu goraczki, ale jak dziecko ma baaardzo
    > wysoka goraczke

    no cóz, Ty NIE MASZ innego wyjścia, skoro dziecko jest uczulone na ibuprofen.
    Ale moje nie jest i dzieki podawaniu na zmianę jednego i drugiego leku co 2 godz
    mam pewność, że zwalczę gorączkę. Kąpiele i okłady natomiast nie dają mi takiej
    gwarancji, co w efekcie mogłoby się skończyć podaniem pyralginy, a tego się
    zdecydowanie bardziej obawiam (skutków ubocznych).
    Cóz, w innym kraju żyjesz, w Polsce normalnie zaleca się stosowanie tych leków
    na zmianę co 2 godz.
    --
    Większość ludzi to ssaki.
  • 30.11.09, 18:47
    chalsia napisała:
    Cóz, w innym kraju żyjesz, w Polsce normalnie zaleca się stosowanie
    tych leków
    > na zmianę co 2 godz.

    No tak, tylko skad wiadomo, w ktorym kraju maja racje? wink Ja
    zakladam, ze bez przyczyny ostroznosci nie zalecaja, tyle, ze to
    wyjdzie pewnie dopiero za kilka-kilkanasice latuncertain
  • 30.11.09, 18:34
    Dawkę leków p/goraczkowych zawsze przeliczam na aktualną wagę
    dziecka. Nie zdazyło się żeby nie zadziałalo. Może tu lezy klucz do
    niepowodzeń z lekami?
  • 30.11.09, 18:40
    przeciwcialo napisała:

    > Dawkę leków p/goraczkowych zawsze przeliczam na aktualną wagę
    > dziecka. Nie zdazyło się żeby nie zadziałalo. Może tu lezy klucz
    do
    > niepowodzeń z lekami?

    Chyba nie, ja zawsze podawalam mozliwa, najwieksza dostosowana dawke
    (a Mloda w czasach niemowlecych wagowo byla ponizej normy). Mysle,
    ze to zalezy od konkretnego organizmu. Zreszta kilku lekarzy mowilo
    mi, ze male dzieci czesto nie reaguja na paracetamol.
  • 30.11.09, 23:59
    Problem w tym że paracetamol jest zarejestrowany w zbyt małych dawkach aby skutecznie i na długo obniżyć gorączkę. Na podstawie publikacji podaje moim dzieciom 1 tabletkę czyli 500 mg przy wadze ok 19 kg. wg dawek zarejestrowanych powinni dostać 1/2 tabletki. Działa wtedy tak samo długo jak ibuprofen w odpowiedniej dawce. A że paracetamol jest dużo mniej toksyczny od ibuprofenu to ryzyko jakichkolwiek działań niepożądanych niewielkie.
    Problem ze zbiciem zwykle też dotyczy początku infekcji, później zazwyczaj udaje się to jakoś trzymać w ryzach przy czym czasami wymaga to podawania naprzemiennie paracetamolu i ibuprofenu co 4 godz niezależnie od wskazań termometru byle tylko nie dać nabić gorączki ponownie. Oczywiście mówimy tylko o naprawdę wysokiej temperaturze czyli powyżej 39 stopni.
    --
    pozdrawiam
    Dorota i Kuba&Bartek
  • 01.12.09, 14:18
    Dawki na opakowaniach syropów sa dostosowane do działania
    p/bólowego. P/goraczkowe działanie wymaga wiekszej dawki.
  • 30.11.09, 23:13
    przeciwcialo napisała:

    > Dawkę leków p/goraczkowych zawsze przeliczam na aktualną wagę
    > dziecka.

    ja równiez. Co nie zmienia faktu, iz już kilka razy była taka gorączka, która po
    2 godzinach wracała do punktu wyjsciowego.
    --
    Większość ludzi to ssaki.
  • 01.12.09, 14:19
    Ile mg paracetamolu "przewidujesz "na kg masy ciala?
  • 01.12.09, 15:43
    Doustnie:30 mg/kg m.c. pierwsza, 15 mg/kg m.c. kolejne (dawka dobowa max 90 mg/ kg m.c.
    Doodbytniczo: 40 mg/kg m.c. (dawka dobowa ta sama)
    Ciekawe, że działania niepożądane z przedawkowania są częstsze u dorosłych niż u dzieci (dawka toksyczna u dorosłych 150 mg/kg m.c.; dla dziecka 250 mg/kg m.c.).
    Dawki zarejestowane są zarówno p/bólowe jak i gorączkowe w sensie wskazań.

    Można wygooglać sobie fajne zestawienie w tym temacie. Stosowanie paracetamolu w powyższych dawkach jest bezpieczniejsze niż stosowanie ibuprofenu w dawkach zarejestrowanych.
    --
    pozdrawiam
    Dorota i Kuba&Bartek
  • 01.12.09, 18:08
    > Ile mg paracetamolu "przewidujesz "na kg masy ciala?

    15 mg/kg
    --
    Jednak niektórzy ludzie to gady.
  • 01.12.09, 18:24
    > 15 mg/kg

    w postaci tabletki musującej
    --
    Jednak niektórzy ludzie to gady.
  • 27.11.09, 23:51
    A ile czasu minelo od podania paracetamolu?
  • 28.11.09, 09:20
    iktoto napisała:

    > jesli dziecko dostało doodbytniczo paracetamol i nie pomógł to po
    > jakim czasie można zastosować doustnie ibuprofen?

    Po około 4 godzinach.
  • 28.11.09, 14:15
    Nasz pediatra twierdzi, ze po JEDNEJ godzinie, o ile goraczka
    faktycznie nic nie spadla. Jesli i to nie pomoze nalezy zastosowac
    chlodne oklady/kapiel a w ostatecznosci pyralgine w czopku.
  • 28.11.09, 15:02
    Ibuprofen i paracetamol to leki o różnym składzie. Jeśli jeden nie zadziałał to
    można podać drugi bez względu na ilość godzin jaka upłynęła od podania
    pierwszego. Należy tylko zachować odpowiednią ilość godzin przerwy w stosowaniu
    leku o tym samym składzie. Paracetamol - min. 4 godz
    Ibuprofen - min. 6 godz
  • 28.11.09, 20:09
    magdapik napisała:

    > Ibuprofen i paracetamol to leki o różnym składzie. Jeśli jeden nie
    zadziałał to
    > można podać drugi bez względu na ilość godzin jaka upłynęła od
    podania
    > pierwszego. Należy tylko zachować odpowiednią ilość godzin przerwy
    w stosowaniu
    > leku o tym samym składzie. Paracetamol - min. 4 godz
    > Ibuprofen - min. 6 godz


    Nasz pediatra potwierdzawink. Przy czym jeśli nie zadziałał
    paracetamol (a działa rzadko), to już w ogóle likwidujemy jego
    podawanie i dajemy tylko ibufen/ibuprofen
  • 03.12.09, 23:16
    ibuprofen z tylenol na zmiane co 2 godziny i wachlowac dzieciaka caly
    czas,zamiast chlodnych kapieli.

    images.google.com/imgres?imgurl=http://www.sushi-
    shop.pl/images/HRB-1883.jpg&imgrefurl=http://www.sushi-
    shop.pl/popup_image.php%3FpID%3D1183&usg=__2o4llbSMbzzTbQIe9y3tPTSgyh
    8=&h=550&w=800&sz=396&hl=en&start=1&sig2=s0_uu7hNha22Ex8t5vfW0Q&um=1&
    itbs=1&tbnid=gvP11MC8jcs7UM:&tbnh=98&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dwach
    larz%2Bjaponski%26hl%3Den%26rlz%3D1C1CHMB_en___US356%26sa%3DX%26um%3D
    1&ei=WzgYS9mOB9eJnAeltsnkAw

    Nie musi byc dokladnie taki,moze byc zwykla gazeta.
  • 05.12.09, 02:01
    Zastanawiam sie dlaczego dorosli jak im goraco to sie wachluja,a nie
    stosuja tego w stosunku do dzieci,przeciez w obu przypadkach chodzi o
    przegrzanie.
  • 04.12.09, 03:13
    Mniej wiecej po 1.5 - 2 godzinach, chyba ze temp zamiast spadac
    rosnie to reagowac wczesniej.
    U mnie normalka jak dzieciak ma wysoka temp. Tyle ze ja podaje
    doustnie i zaczynam od ibuprofenu bo ma lepsze dzialanie.Jak nie
    zadziala tak jak sobie zycze to leci acetominofen( paracetamol) i
    wtedy dwa srodki zaczynaja pracowac.Z tego co mi lekarz powiedzial to
    podawac naprzemiennie jak wskazane w ulotce( u mnie ibuprofen co 6
    godzin a acetominofen co 4)i nie panikowac jak przyjdzie podac dwa
    srodki razem - maja rozne dzialanie i sie nie przedawkuje.Ale to u
    mnie.Najlepiej zeby byc pewnym - zasiegnij opinii farmaceuty badz
    swojego lekarza i bedziesz wiedziec na bank na przyszlosc
  • 12.12.09, 16:23
    wg zaleceń farmakoterapii w infekcjach dróg oddechowych z 2010 (czyli
    opublikowane nieoficjalnie i prezentowane na sympozjum dotychczas),
    lekiem pierwszego rzutu u dzieci przy obniżaniu temp. jest ibuprofen.
    Bezwzględnie stosuje się go również przy wszelkich objawach stanów
    zapalnych. W drugiej kolejności można stosować paracetamol.
    --
    A mnie to Vichy!
  • 13.12.09, 13:34
    dzieciom do 12 roku zycia nie wolno podawac aspiryny i pyralginy
  • 13.12.09, 13:38
    x.armide napisała:

    > dzieciom do 12 roku zycia nie wolno podawac pyralginy

    doustnie tak. Natomiast doodbytniczo pyralgine stosowalam juz u
    niemowlaka, jako zalecenie 3 lekarzy. Chociaz przy czytaniu na
    ulotce o mozliwych skutkach ubocznych "umieralam" z przerazenia

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.