rtg nadgarstka !!! Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • napiszcie mi proszę.....wykonując rtg nadgarstka podaje się wiek metrykalny dziecka prawda?....a nie aktualny rok zycia dziecka.....pytam bo odebrałam zdjęcie i w opisie mam wpisane ze dziecko ma lat 8 mimo że córa ma 7,3l (na prześwietleniu jest 7l).....a wiek kostny określony na 7l.....w zeszłym roku rtg miała robione mając prawie 6l (bez tygodnia)...i tak było podane a wiek kostny wyszedł ok 5 lat....czyli równie dobrze mogło byc 4 l i 11mwink......tamten opis się zgadza......ale nie sądzę zeby nagle w przeciągu roku z ok 5 skoczył jej na 7l....bo nadal rośnie wolno i ma posturę 5 latki...i teraz wydaje mi się ze babka się pomyliła ...napisała ze lat 8 i opóźnienie o rok...a powinno byc ze ma 7l a wiek kostny 6l...co by sie zgadzało....napiszcie mi czy mam rację ...bo jutro planuję pojechać do babki i ją opierniczyć i zarządać dokładnego opisu tj co do mcawink
    • A podałaś im datę urodzenia czy rok urodzenia dziecka?
      --
      -------------------------------------------------------------
      Moda na Sukces jest jak półprosta. Ma początek, ale nie ma końca.
      • datę ...na zdjęciu rtg jest ok 7l...na opisie 8l....i teraz nie wiem czy źle zobaczyła i obliczała dla 8-latki a ponieważ był ten rok opóźnienia to wpisała wiek kostny 7l.....czy w jakiś cudowny sposób córka nadrobiła....w co wątpię
        • a nie możesz zamiast opierniczać zapytać zwyczajnie czy nie ma pomyłki, bo jakiś dziwny ten wynik? przecież zdjęcie ciągle mają, wiec sprawdzą raz jeszcze.
          --
          Sygnaturka się zgubiła....
          • dzisiaj przy odbiorze zapytałam grzecznie !! czy mogę skonsultować z panią specjalistką radiodiagnostyki owy opis na co w rejestracji usłyszałam że będzie jutro....więc wytłumaczyłam tej babce, która była o co mi chodzi ..więc ta mi na t,o że pani dr przy dacie dziecka napisała aktualny rok zycia córki....smile z którego to roku przeżyła narazie 3 mce. Dziwne bo zawsze mi się wydawało, że bierze się wiek metrykalny do porównania....na rtg jest tak jak trzeba wiek dziecka 7l..dlaczego zatem w opisie jest 8...dla mnie bardzo ważne jest to czy mała ma czy nie ma opóźnienia a jak ma to ile....a tu dostaję takie coś....zdjęcie mam u siebie....a zła jestem bo za opis się płaci a nie potrafią go właściwie zrobić....w dodatku jest zimno a ja mam ostrą pokrzywkę na niskie temp..a będę musiała jeszcze raz tam jechać i wcale nie wiem czy mnie przyjmie..wink
            • Licho wie jak się bierze. Lekarka pewnie wzięła rok urodzenia twojej córki i odjęła od 2012. Wchodzenie w niuanse, że dziecko urodziło się w listopadzie i jak listopad odjąć od lutego wymaga pewnie wyższych studiów matematycznych. wink
              --
              Wiesz, co myślę ? - powiedziała Anna - Myślę, że to wszystko, co napisane było w gazecie, to kłamstwo. Bo to zupełnie wszystko jedno jak się mówi do małych dzieci. Czy się mówi łagodnie i uprzejmie, czy się na nie krzyczy, robią i tak, co chcą.
            • ja jeśli chodzi o jakieś lekarskie zapisy, na receptach, skierowaniach czy wynikach dotychczas spotkałam się z odwrotnym zapisem, nawet jak jest dzień do 6 urodzin to wszędzie wpisują 5, więc powinno być 7 według tego owszem.
              --
              • mi też się wydaje że powinno być 7 a jeśli tak to czy wiek kostny to 6l jeśli jest nadal to opóźnienie czy nie ma....idąc takim tokiem rozumowania jak pani z rejestracji to jest nadal ...bo córka ma niby 8-my rok życia czyli 7,3wink a wiek kostny to 7l czyli jakieś 6,3l wink
                • ja mam napisane na wyniku: Pacjent: A. D. lat 4(młoda miała 4,5 bodajże jak robiłyśmy). Wiek kostny wskazuje na trzyletnią dziewczynkę-jakoś w ten deseń, nie chce mi się szukać wyniku jak dokładnie.
                  --
          • czy to mozliwe? jak to mozliwe?.......................................?
            borgia
            --
            Ein Optimist ist jemand, der genau weiß, wie traurig die Welt sein kann, während ein Pesimist täglich neu zu dieser Erkenntnis gelangt. Peter Ustinov
    • Jak dla mnie, to powinna napisać - wiek kostny tyle i tyle, a nie - że opóźnienie rok od niewiadomego wieku. Byłoby jednoznacznie bez względu na wiek młodej.
      --
      -------------------------------------------------------------
      Moda na Sukces jest jak półprosta. Ma początek, ale nie ma końca.
    • Tak, podaje się wiek metrykalny. Najważniejsze jednak jest by rentgen był opisany pod kątem ewentualnych odchyleń tj żeby zawierał informację że wiek kostny odpowiada wiekowi kalendarzowemu... lat i .. miesięcy.
      Z doświadczenia wiem , że nie każdy prawidłowo interpretuje wynik badania.
      Ponieważ syn ma dość duże odchylenie utrzymujące się od kilku lat (ponad dwa lata opóźnienia wieku kostnego do metrykalnego) przy kolejnym badaniu wcale nie uspokoiła mnie informacja o lekarki, że wiek kostny ma w normie. Przy okazji pobytu w szpitalu poprosiłam o interpretację wykonanego rtg . Tak jak przypuszczałam to co wcześniej uznano za normę okazało się opóźnieniem wieku o ponad 2 i pół roku.
      Sądzę, że powinnaś zażądać dokładnego opisu ewentualnie możesz dać rtg do opisu innemu lekarzowi. Niestety mało kto chce się podjąć opisu wykonanego gdzie indziej badania ( nie wiem czemu), nawet odpłatnie.
      W Warszawie na pewno dobrze opisują w szpitalu na Działdowskiej i na Kopernika.
      Pozdrawiam Asia
      • byłam dziś u babki....okazało się ze wiek 8l źle wygenerował komputer....a wiek kostny 7l jest prawidłowo....no i mam zagadkę czy możliwe jest nadgonienie 2l w ciągu roku.....jutro mam wizytę u endo zapytam.. myślałam zeby pójść z tym zdjęciem do innego lekarza tylko musze poszukać takiego....w sumie to się nie cieszę....bo jednak wolałabym żeby miała to opóźnienie dalej...miałaby więcej czasu żeby nadgonić braki urodzeniowe....uncertain
        • inx123 napisała:

....w sumie to się nie cie
          > szę....bo jednak wolałabym żeby miała to opóźnienie dalej...miałaby więcej czas
          > u żeby nadgonić braki urodzeniowe....uncertain

u mnie to samo, moja młoda też nadgoniła. miała rok opóźnienia, teraz ma w normie. na co endokrynolog stwierdziła: szkoda, trochę tego zapasu by się jednak przydało.
          co za paranoja - norma nie cieszy, chciałoby się w tym przypadku trochę z niej "wypaść", być poniżej (oczywiście poniżej normy w normie confused)
          pozdrawiam i powodzenia
          ps. my mamy kolejną wizytę za m-c
    • lekarz ustala wiek kostny na podstawie zdjęcia rentgenowskiego
      zupełnie niezależnie od tego, ile dziecko ma w rzeczywistosci
      więc jeśli zobaczyła, że wiek kostny ok, 7 lat, to wiek kostny jest ok. 7 lat
      a to, ile dziecko ma naprawdę, to przecież wasz lekarz i tak wie :o)
      porozmawiaj z waszym lekarzem, w końcu ten rentgen ktoś wam zalecił chyba

nadrobić mogła, dlaczego nie?
      wszak to normalne, że dzieci rozwijają się raz szybciej, raz wolniej

moja córka miała "posturę zerówkowiczki" jeszcze w czwartej klasie
      a z rentgenu nadgarstka plus wszystkiego innego (hormony, pomiary, etc.) wychodziło, że po prostu taka jej uroda

pozdrawiam
      Judyta

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.