Dodaj do ulubionych

Zaproszenie na komunię - kiedy?

17.12.12, 09:32
Na ile wcześniej wysyła się "oficjalne" zaproszenia na komunię? Znajoma wysyłała już w listopadzie, ale czy to nie za wcześnie?

--
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Edytor zaawansowany
 • tititu 17.12.12, 10:09
  Jeśli znasz już dokładnie datę i godzinę to możesz zapraszać oficjalnie.
  Ja przy okazji świąt zaprosiłabym ustnie, a jakbym czuła potrzebę "oficjalności" to wg. mnie 2 miesiące wcześniej wystarczy.
 • beatulek 17.12.12, 10:21
  Ja wysyłałam około miesiąca przed uroczystością ale wszyscy goście wiedzieli wcześniej, że Komunia będzie. Zaproszenia to była formalność.
 • renata28 17.12.12, 10:41
  A może wiecie, gdzie kupić fajne zaproszenia
 • pasik 17.12.12, 14:39
  na allegro są śliczne
  --
  pozdrawiam.Pasik
  PUSZCZYKOWO MIASTO OGR_od_ÓW fotoblog
  Przez pierwsze dwa lata uczysz dzieci chodzić i mówić a przez następne szesnaście lat marzysz o tym żeby usiadły spokojnie i się zamknęły
 • buniasz 21.01.13, 13:22
  tutaj jest duży wybór;
  www.studiokartek.pl/oferta/zaproszenia-pozostale/
 • angazetka 17.12.12, 10:46
  Jasne, że za wcześnie, wystarczy z miesiąc wcześniej.
 • feniks_z_popiolu 17.12.12, 15:16
  W listopadzie to chyba dla artystów układających swoje trasy koncertowesmile. U mnie wystarczyło miesiąc przed uroczystością. wcześniej zresztą i tak nie znaliśmy terminu
 • kanna 18.12.12, 12:32
  Żartujesz?? Termin musi być znany we wrześniu, żeby zamówić lokal. W październiku już tylko spady zostają.
  wink
  --
  Jak można taką podłą być i mieć tak ładny biust
 • wuwujama 18.12.12, 13:46
  Oficjalne zaproszenia na takie uroczystosci wysyla sie nie poxniej niz 6-8 tygodni przed. Pamietaj, ze zwyczajowo na taka okazje kupuje sie prezenty, trzeba tez skompletowac elegancki stroj. Musisz dac gosciom na to odpowiednia ilosc czasu. A dokad nie dostaniesz zaproszenia, nie mozesz miec pewnosci, ze zostaniesz w ogole zaproszona.
  Ja wyslalam 3 miesiace przed.
 • oliwija 18.12.12, 14:02
  zazwyczaj najblizsza rodzina wie ze dziecko w tym roku szkolnym idzie do komunii. Termin znany jest we wrześniu. rzeczywiście jak ktos szykuje male wesele to we wrzesniu musi sie juz starac o lokal i inne bzdety.
  Ja zapraszałm miesiac przed komunią i nikt sie nie obrazął nie szykował nie wiadomo jakich strojów i prezentów.... toz to uroczystosc duchowa a nie wyścig szczurów... który da wiekszy i lepszy przent.

  a zaproszenia sa faktycznie śliczne na allegro
  --
  :_
 • jagabaga92 18.12.12, 14:07
  Z okazji komunii dziecka planujemy kameralne przyjęcie w domu, więc nikogo z gości nie "planuję" narażać na koszty, więc po waszych odpowiedziach, za które dziękujęsmile, myślę, że te wysłanie zaproszeń na 1,5-2 miesięcy wcześniej będzie optymalnym wyprzedzeniemsmile.

  --
  Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
 • wuwujama 19.12.12, 18:14
  jagabaga92 napisała:

  > Z okazji komunii dziecka planujemy kameralne przyjęcie w domu, więc nikogo z go
  > ści nie "planuję" narażać na koszty, więc po waszych odpowiedziach, za które dz
  > iękujęsmile,
  Czasami nam sie tylko wydaje, ze cos nie jest dla innych kosztem a w rzeczywistosci jest.

  myślę, że te wysłanie zaproszeń na 1,5-2 miesięcy wcześniej będzie o
  > ptymalnym wyprzedzeniemsmile.
  Tez tak mysle, wysylanie w listopadzie to troche za wczesnie, ale w sumie lepiej szybciej niz poxniej.
 • wuwujama 19.12.12, 18:11
  oliwija napisała:

  > zazwyczaj najblizsza rodzina wie ze dziecko w tym roku szkolnym idzie do komuni
  > i.
  Nie kazdy zaprasza tylko najblizsza rodzine jak Ty, ja czy autorka posta. A skad moja kuzynka czy ciocia ma wiedziec, czy je zaprosze (jak moj brat czy siostra) czy nie, bo robie tylko skromna uroczystosc? Pytac wprost o takie rzeczy nie wypada. A ja np. dlugo nie wiedzialam, czy zrobie wieksze przyjecie=wiecej gosci czy skromne=tylko najblizsza rodzina, zalezalo to od kondycji finansowej w danym czasie.

  Termin znany jest we wrześniu. rzeczywiście jak ktos szykuje male wesele to
  > we wrzesniu musi sie juz starac o lokal i inne bzdety.
  U nas terminy znane sa na 3 lata wstecz. Tutaj nie chodzi o rezerwowanie lokalu tylko odpowiednia ilosc czasu dana gosciom na przygotowanie.

  > Ja zapraszałm miesiac przed komunią i nikt sie nie obrazął nie szykował nie wia
  > domo jakich strojów i prezentów.... toz to uroczystosc duchowa a nie wyścig szc
  > zurów... który da wiekszy i lepszy przent.
  No widzisz, a ja zdaje sobie sprawe, ze dla niektorych sam koszt dojazdu na miejsce, kwiatow i kartki z zyczeniami jest na tyle duzy, ze potrzebuja np. dwoch miesiecy na uzbieranie tej kwoty. Niektorzy maja naprawde napiety budzet, a chcieliby podarowac komunikantowi chociaz drobiazg za 20 zl.
 • 42andzia 20.12.12, 14:28
  Moim zdaniem głupota, wystarczy Kwiecień początek a nie tak wczas.
  --
  stylowi.pl/kategoria/kuchnia
 • budzik11 21.01.13, 20:28
  IMO miesiąc przed zdecydowanie wystarczy. Przecież i tak każdy wie, że będzie w rodzinie komunia i na nikogo to raczej nie spada nagle, to nie pogrzeb. I zwykle każdy się spodziewa, że będzie to maj/czerwiec, więc to też nie niespodzianka. Zaproszenie jest tylko formalnością i potwierdzeniem dokładnej daty, miejsca i godziny.
  A moim zdaniem zapraszanie wiele miesięcy naprzód może sugerować, że rodzice uznają, że muszą informować z AŻ TAKIM wyprzedzeniem, bo spodziewają się BÓG WIE jakich prezentów, kreacji itp. i dają czas gościom na zorganizowanie tego wszystkiego.
 • sylabina 22.01.13, 08:10
  Sprawa tylko z pozoru wydaje się tak błaha. Moja rodzina jest nieliczna, ale rozrzucona po świecie. Chrzestni w Anglii i na Ukrainie. Jeden gość specjalny mieszka w Nowym Jorku. W niedzielę informuję chrzestną, że komunia w pierwszą niedzielę maja, bo ona dopiero wtedy mogła wybrać termin chrztu swojego dziecka. Trudno wymagać, żeby z Londynu przyjeżdżała w odstępach dwu-trzytygodniowych. A tak ich chrzest i nasza komunia odbędzie w dwóch kolejnych niedzielach. W środę dowiedzieliśmy się, że mamy w rodzinie jeden ślub na wiosnę i mój mąż ma być starostą na weselu. I niestety tamta część rodziny musiała się dostosować do naszego terminu. Nie liczę, że nasz przyjaciel z Nowego Jorku przyleci specjalnie na komunię, ale już 3 miesiące temu zaprosiłam go, tak żeby mógł datę komunii uwzględnić w planowaniu urlopu. Nasza komunia będzie kameralna i nie sądzę, żeby był problem z lokalem na 10 osób, w ostateczności zrobimy to w domu, ale ludzie robią imprezy na 40-50 osób, bo mają tak liczne rodziny. Spróbuj teraz znaleźć jakiś lokal na tyle osób. A lokale wymagają podania ilości gości. Lepiej wiedzieć znacznie wcześniej, kto przyjedzie. Dlatego warto poinformować o dacie komunii i uprzedzić o zaproszeniu znacznie wcześniej. Samo wysłanie papierowego zaproszenia jest już sprawą wtórną.

  --
  <http://fotoforum.gazeta.pl/a/58516.html>
 • budzik11 22.01.13, 10:40
  sylabina napisała:

  Samo wysłanie papierowego zap
  > roszenia jest już sprawą wtórną.
  >

  no ale wątek jest właśnie o tych "oficjalnych", papierowych zaproszeniach:

  jagabaga92 napisała:

  > Na ile wcześniej wysyła się "oficjalne" zaproszenia na komunię? Znajoma wysyłał
  > a już w listopadzie, ale czy to nie za wcześnie?

  Co do takiego nieformalnego informowania (komunię mamy w 2014r.!), to jeśli ktoś mnie pyta, to mówię, że w "Zielone świątki", bo u nas zawsze wtedy są komunie. Więc ciekawych informuję 1,5r. wcześniej wink
 • sylabina 22.01.13, 10:58
  Ja osobiście czuję się zaproszona dopiero, kiedy dostaję oficjalne zaproszenie. Znam datę chrztu, znam miesiąc ślubu, ale dopóki nie dostanę zaproszenia na papierze, uważam, że wszystko może się wydarzyć. O, ślub np. może być w sierpniu. A chrztu może wcale nie być, bo rodzice coś tam, np. nie mają ślubu. Mnie osobiście szlag by trafił, gdybym 1,5 miesiąca przed jakąś imprezą rodzinną, również komunią, dostała zaproszenie. Zwłaszcza, gdy chodzi o odległą miejscowość albo sprawy chrzestny/a czy świadek/świadkowa. To, że są komunie w rodzinie wiadomo, ale niekoniecznie musimy być na nie zaproszeni.

  <http://fotoforum.gazeta.pl/a/58516.html>
 • iin-ess 22.01.13, 14:15
  Ci którzy wysyłają w listopadzie to chcą chyba, aby goście mieli czas na odłożenie odpowiedniej kwoty na odpowiedni prezent...smile
 • budzik11 22.01.13, 19:39
  sylabina napisała:

  To, że są komunie w rodzinie wiadom
  > o, ale niekoniecznie musimy być na nie zaproszeni.

  Z tymi, którzy nie mają być zaproszeni, po prostu nie rozmawia się o komunii. Innymi słowy nie informuję o terminie uroczystości (jakiejkolwiek) osób, których nie zamierzam zapraszać. Poza tym każdy rozsądny człowiek chyba wie, czy może się spodziewać zaproszenia, czy nie. Mnie dotychczas pytały o termin komunii babcia i chrzestni - osoby, które oczywiście zaprosimy.
 • olga727 22.01.13, 16:45
  budzik11 napisała:

  > sylabina napisała:
  >
  > Samo wysłanie papierowego zap
  > > roszenia jest już sprawą wtórną.
  > >
  >
  > no ale wątek jest właśnie o tych "oficjalnych", papierowych zaproszeniach:
  >
  > jagabaga92 napisała:
  >
  > > Na ile wcześniej wysyła się "oficjalne" zaproszenia na komunię? Znajoma w
  > ysyłał
  > > a już w listopadzie, ale czy to nie za wcześnie?
  >
  > Co do takiego nieformalnego informowania (komunię mamy w 2014r.!), to jeśli kto
  > ś mnie pyta, to mówię, że w "Zielone świątki", bo u nas zawsze wtedy są komunie
  > . Więc ciekawych informuję 1,5r. wcześniej wink
  Ten nakaz o wstrzymaniu Komunii w 2014 r. to chyba ogólnokrajowy był.
 • sylabina 22.01.13, 17:27
  Zmobilizowana wątkiem pojechałam pociągiem do powiatowej mieściny w celu nabycia zaproszeń. Fajne są te zaproszenia z Waszych linków, ale strasznie skomplikowany sposób rozliczenia. Mi np. jest potrzebne tylko 10 sztuk, więc muszę dopłacić, dopłata za kopertę, dopłata za personifikacje. Znalazłam tez piękne zaproszenia zamawiane on line, ale tam odrazu było w treści wymienione miejsce obiadu, a tego jeszcze nie wiemy. Kiedy w papierniczym spytam o zaproszenia na komunię, pani spytała koleżankę zza lady: Są już? Czyli w sumie sprawa się dopiero rozwija.....
  Za zawrotną sum 20 zł kupiłam 20 ślicznych zaproszeń, w zestawie koperty i osobny liścik informujący o lokalu, w którym będzie miał miejsce obiad. A w nagrodę czekałam na pociąg opóźniony 50 minut!
  --
  <http://fotoforum.gazeta.pl/a/58516.html>
 • budzik11 22.01.13, 19:41
  olga727 napisał(a):

  > Ten nakaz o wstrzymaniu Komunii w 2014 r. to chyba ogólnokrajowy był.

  Nic mi na ten temat nie wiadomo. Dzieci z klasy córki zaczynają przygotowania do komunii, która ma się odbyć w 2014r.
 • olga727 22.01.13, 19:48
  budzik11 napisała:

  > olga727 napisał(a):
  >
  > > Ten nakaz o wstrzymaniu Komunii w 2014 r. to chyba ogólnokrajowy był.
  >
  > Nic mi na ten temat nie wiadomo. Dzieci z klasy córki zaczynają przygotowania d
  > o komunii, która ma się odbyć w 2014r.
  z jakiej archidiecezji jesteście ? My z gdańskiej i w przyszłym roku na 100 % nie ma komunii.Jest w tym roku(ostatni rok po drugiej klasie),potem rok przerwy i dopiero będzie w 2015 roku( już po trzeciej klasie).
 • budzik11 23.01.13, 11:56
  olga727 napisał(a):

  > z jakiej archidiecezji jesteście ?

  Nie mam zielonego pojęcia. Diecezja łowicka, ale archidiecezja - nie wiem (jaka jest różnica?).
 • budzik11 23.01.13, 12:02
  Znalazłam takie info na stronie diecezji:
  Cytat b) dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat, realizują trzyletni program przygotowania i przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w klasie III,


  to właśnie dotyczy mojej córki, która w III klasie będzie w 2014r.

  www.diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=806&idd=431
 • monia4545 27.01.13, 14:18
  chyba coś jednak nie tak, może źle zrozumiałaś. Moja poszła w wieku 6 lat do szkoły (urodzona 2005r), obecnie jest w drugiej klasie i komunię ma w tym roku w 2013r.
  W 2014 roku wg informacji od księdza nie ma komunii w ogóle w całym kraju. Dzieci, które poszły do klasy pierwszej w 2012r. (bez względu na to czy poszły jako 6-latki czy 7-latki) komunię mają w klasie trzeciej czyli w 2015r.
 • budzik11 27.01.13, 16:43
  Nie będę z tobą polemizować, wiem lepiej, kiedy moje własne dziecko ma komunię.
 • olga727 27.01.13, 15:05
  budzik11 napisała:

  > olga727 napisał(a):
  >
  > > Ten nakaz o wstrzymaniu Komunii w 2014 r. to chyba ogólnokrajowy był.
  >
  > Nic mi na ten temat nie wiadomo. Dzieci z klasy córki zaczynają przygotowania d
  > o komunii, która ma się odbyć w 2014r.
  W jakim wieku te dzieci są i w jakim wieku poszły do pierwszej klasy ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.