Dodaj do ulubionych

kolejność poznawania liter

08.05.13, 13:54
Czy mozecie mi podać, jaka jest kolejność poznawania liter w zerówce? Pamiętam, że była inna, niż alfabetyczna smile Z góry dzięki za pomoc.
Edytor zaawansowany
  • jagabaga92 08.05.13, 13:57
    U mojego syna zaczęło sie od o (najprostsze w zapisie), potem a, m, t, a potem bodajże l, żeby mozna było zapisac pierwsze slowa - np. ma, to, mama, tata, lala, lato itd.

--
    Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
  • mama-ola 08.05.13, 14:33
    Bywa różnie. To zależy od autorów programu. Może być na przykład taka:
    O, A, I, E, U, Ó, M, T, D, L, K, Y, S, J, W, R, P, B, C, G, Ą, Ę, Z, N, Ł, F, H, CH, Ż, RZ, SZ, CZ, NI/Ń, CI/Ć, SI/Ś, ZI/Ź, DZ/DZI, DŻ.
    --
    Synowie: A. (8 lat) i M. (4 lata)
  • bbkk 08.05.13, 14:37
    mgla_jedwabna napisała:

> Czy mozecie mi podać, jaka jest kolejność poznawania liter w zerówce?

Obecnie w 'zerówce' nie ma wprowadzania liter.

--
    'Demokracja ma sens jedynie kiedy jest kontrolowana'
  • tymianek21 08.05.13, 16:20
    Wszystko zależy od podręcznika jaki został wybrany przez nauczyciela. Nie jest prawdą że w 0 nie wprowadza się liter (są to litery drukowany). Co więcej w ostatnich grupach przedszkolnych oraz grupach 0 w szkole było bardzo dużo 5 latków i one tez poznawały już literki tak jak 6 latki. Znam wiele podręczników (tzw. teczek) przeznaczonych dla 6 latków i w każdej są litery, sylabowanie, głoskowanie itd. Pzdr
  • tymianek21 08.05.13, 16:36
    Zapomniałam napisać że w 0 nie wprowadza się literek typu ś, ć, cz, sz, jest u ale nie ó, h ale nie ch. Te poznaje się w 1 klasie. Kolejność wprowadzania liter pisemnych też zależy od podręcznika.
  • mama-ola 09.05.13, 09:15
    > Obecnie w 'zerówce' nie ma wprowadzania liter.
    Zgadza się. Ja podałam przykładową kolejność dla I klasy.
    --
  • tymianek21 09.05.13, 14:25
    Nie rozumiem czemu piszecie że w 0 nie wprowadza się liter. Oczywiście że dzieci nie piszą wyrazów z poznanymi literami ale poznają litery. Piszą po śladzie, wyszukują wśród innych literek. Znam wiele podręczników z różnych wydawnictw i w KAŻDYM są literki. Napiszcie mi nazwę podręcznika dla 6 latków w którym nie ma liter.
  • marika012 09.05.13, 14:42
    W "zerówce " powinny być obecnie 5-latki a w pakietach dla nich nie przewiduje się poznawania liter.
  • tymianek21 09.05.13, 14:52
    Tylko że w wielu 0 będą dzieci 5 -letnie oraz 6- letnie (bo rodzice nie posłali ich do 1 klasy). Zarówno w moim przedszkolu oraz w przedszkolach lub szkołach podstawowych gdzie pracują moje koleżanki "ostatnia" grupa będzie pracowała z podręcznikami przeznaczonymi dla 6 latków.
  • bbkk 09.05.13, 14:47
    Pytanie dotyczyło kolejności wprowadzania liter w zerówce. Zakładam - że chodzi o roczne przygotowanie przedszkolne - obowiązkowe dla 5latków.
    6latki, które ponownie są zerówkowiczami, obowiązuje ten sam program.

--
    'Demokracja ma sens jedynie kiedy jest kontrolowana'
  • mama-ola 09.05.13, 14:47
    > Nie rozumiem czemu piszecie że w 0 nie wprowadza się liter. Oczywiście że dziec
    > i nie piszą wyrazów z poznanymi literami ale poznają litery.

Nikt przed dziećmi z zerówki ani młodszymi nie ukrywa istnienia liter, to wiadomo smile Pokazuje się dzieciom litery, a także całe słowa. W przedszkolu zachęca się dzieci do czytania globalnego (od razu całych słów), np. nazw dni tygodnia i inne przydatnych wyrazów, które warto rozpoznawać po ogólnym wyglądzie słowa.
    Wydaje mi się, że na tym etapie (przedszkole i klasy O) poprzestaje się na kształtach drukowanych.

Ale termin "wprowadzanie" liter rozumiem jako zespół wszystkich czynności, które uczeń musi powykonywać z daną literą:
    - rozpoznawać wielką i małą drukowaną
    - rozpoznać wielką i małą pisaną
    - napisać wielką i małą pisaną (drukowanych nie uczymy pisać)
    - napisać wielką i małą pisaną w połączeniu z inną literą, wcześniej poznaną (ma, mo, me)
    - umieć odszukać w rozsypance znaków (znajomych i nieznajomych) literę poznawaną na danej lekcji
    - umieć przeczytać słowo złożone z liter, które już zna (mama, tata)
    - umieć wyszukać i zaznaczyć w tekście np. wszystkie litery m (tekst ma też litery, których dziecko jeszcze nie przerabiało), chodzi o wyszukanie wzrokiem litery wśród innych
    - ułożyć kształt literę ze sznurka, plasteliny, guzików (aby wykazać się znajomością kształtu)

> Znam wiele podręczników z różnych wydawnictw i w KAŻDYM są literki.

Czy są w nich ćwiczenia podane przeze mnie wyżej?
    --
  • tymianek21 09.05.13, 14:55
    @mama-ola - tak też napisałam że nie wymaga się czytania, pisania ale dzieci poznają litery, w kilku podręcznikach dzieci nie piszą literek po śladzie ale muszą sami je dokończyć (tak jak w 1 klasie) itd
  • mama-ola 09.05.13, 15:02
    Czyli się dogadałyśmy smile
    --
  • tymianek21 09.05.13, 15:11
    Ostatnio nawet na ten temat rozmawiałam z koleżankami! Każdy teraz dyskutuje czy 6 latki poradzą sobie w 1 klasie a tu nagle pojawił się problem 5 latków i "podręczników " dla nich. Oczywiście ze powinni korzystać z tych dla 5 latków ale wielu nauczycieli wybiera podręczniki które jeszcze w tym roku miały dzieci o rok starsze. W tym roku 5 latki miały podręczniki w których kolorowały, naklejały, łączyły w pary, robiły pierwsze szlaczki a od IX 5 latki będą zaznaczały głoski, pisały literki itd. Pzdr
  • mama-ola 09.05.13, 15:38
    > a od IX 5 latki będą zaznaczały głoski, pisały literki itd.

Nie, 5-latki nie będą tego robiły... Zerówkowicze nie mają mieć wprowadzanych liter (w takim poszerzonym sensie, o którym pisałam).
    Czasami zdarza się, że nauczycielka wprowadza zerówkowiczom elementy pisania, ale po dyskusji na wywiadówce - rodzice muszą o to wystąpić. Tego nie robi się według programu, bo programy tego nie mogą zakładać. Wręcz jest zakaz. Spotkałam się nawet z żartobliwym określeniem "tajne komplety" smile Czyli nauczyciel uczy liter, choć nie wolno mu.

niezalezna.pl/16989-tajne-nauczanie-w-przedszkolach

www.ratujmaluchy.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=158

czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,12699017,W_przedszkolach_nie_wolno_uczyc__Organizuje_sie_tajne.html
    --
  • jagodasoft2 09.05.13, 15:23
    W zerówce jest poznawanie liter, nie ma tylko pisania
    --
    Asia mama Sandry (10.03.2005) i Emilki (12.08.2007)
  • graz.ka 09.05.13, 20:52
    Jak dzieci chcą i zaczynają pisać, piszą.
    Demonstruje im prawidłowy sposób, dostarczam wzorów.

Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolanego smile

--
    Forum ORIGAMI

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka