Dodaj do ulubionych

Gimnazjum i liceum - jak się uczyć języka obcego

22.06.13, 12:07
W nawiązaniu do wątków o językach ostatnio popularnych na forum, krąży mi po głowie jeszcze jedna kwestia: mianowicie jak dzieciaki uczą się języków, ns ile angażują się w tę naukę i na ile jest ona skuteczna.
Wiadomo - jak pisałyście wątku o 2 języku w gim i LO - ogólnie poziom znajomości języków wśród młodzieży jest lepszy niż był kiedyś, objęcie nauką języka wszystkich uczniów na poszczególnych etapach edukacji daje pewne efekty: młodzież potrafi się dogadać, z podstawawą komunikacją po angielsku nie ma raczej problemów. Zastanawia mnie jednak poziom znajomości - przy takiej ilości godzin nauki, uważam że efekty ogólne są mimo wszystko średnie.

Pytanie moje brzmi - jak wasze dzieci uczą się języków i jak oceniacie efekty? Na ile dzieci są same zainteresowane nauką i jak ją realizują. Interesuje mnie okres gimanzjum i liceum, wcześniej wiadomo, że dziecko jest pod tym względem raczej mało samodzielne i musi być raczej ogarnięte przez rodziców. Mój dzieć:

GIMNAZJUM (prawie) - nauka polega na odrabianiu zadań (z lekcji w SP i kursu w dobrej szkole językowej). Czyli robi tyle, ile każą. Efekt niezły, ale dzięki temu, że rodzic dba o naukę, czyli posłał do dobrej szkoły. Poziom angielskiego oceniony na prawie B1, niemieckiego na A2 słabsze.
Motywacja samodzielna - znikoma, czyli w skrócie:
- nie słucha radia i nie ogląda w internecie filmów czy też fragmentów czegokolwiek
- brak zainteresowania prasą oryginalną - ani w wersji tradycyjnej ani papierowej
- rodzic czasami coś podsuwa na zasadzie - może nie zna ale się zainteresuje - raczej brak odzewu

POdsumowując: dzieć zdolny i inteligentny, w szkole piątkowy. Efekty z języków na tym poziomie wiekowym - tylko dzięki fajnej i motywującej grupie, nauczycielce, lektorce. Samodzielne rozwijanie języków - raczej zerowe, mimo wszelkich możliwości jakie daje internet itd. To właśnie mnie bardzo dziwi - mnie, czyli osobę, która w młodości nie miała takich możliwości wydawałoby się bardzo ciekawych, rozwijających itp.
Może to kwestia wieku? Czy dzieciaki dorastają później do częściowo samodzielnego uczenia się ? Jak to wygląda u was?
Edytor zaawansowany
  • joa66 22.06.13, 13:04
    W podstawówce, poza lekcjami szkolnymi (5 h w tygodniu, w tym jedna z nativem), uprawiałam propagandę, co jest nieco trudno przy upartym dzieckuwink. Moja rola to: podróże, w tym językowe, lektury (artykuły, książki na adekwatnym poziomie, ale jednak ciekawe), filmy (napisy, nie lektor), itd. Rola i zaangażowanie dziecka - łaskawe przyzwolenie, jeżeli to działo się niezbyt często wink

Motywacja i zaangażowanie samego "dziecka"pojawiły się na początku gimnazjum - od tej pory samodzielne lektury , coraz bardziej zaawansowane (teraz w liceum literatura faktu na poziomie niemal ojczystym, piękna wymaga więcej wysiłku, ale też bardzo dobrze), filmy w oryginale, udział w forach anglojęzycznych, TV, korespondencja/skype z anglojęzycznymi rówieśnikami, rozwijanie pasji poprzez źródła "międzynarodowe", ponieważ polskich materiałów jest mało, itd

Moja rola ogranicza się teraz do finansowania konwersacji z nativem, jeżeli nawet przynoszę jakiś interesujący dla niego materiał po angielsku, to bez żadnych językowych podtekstów.

W skrócie - na jego własną motywację wpływ miały:

-moja propaganda
    -porządna nauka - sam widział postęp i sens nauki
    -zainteresowania kierujące ku międzynarodowym źródłom wiedzy i informacji

Z drugim językiem jest trochę gorzej , bo w liceum nie mógł kontynuowac języka z gimnazjum i zaczął kolejny od podstaw, ale propagandowo już mu truję, że po maturze powinien wybrać język, który pociagnie do C2 w ciągu 2 lat. O dziwo, zgadza się ze mną.

W sumie jest bardzo dobrze jak na człowieka, którego pasją nie są języki obce.
  • jagoda2 23.06.13, 22:10
    Powiem szczerze, że nie chce mi się już kolejny raz pisać tego, co pisałam w tamtym wątku. Ja uważam, że ze znajomością języków wcale nie jest tak dobrze, jak się wszystkim wydaje. Sama to świetnie skomentowałaś: "Samodzielne rozwijanie języków - raczej zerowe, mimo wszelkich możliwości jakie daje internet itd. To właśnie mnie bardzo dziwi - mnie, czyli osobę, która w młodości nie miała takich możliwości wydawałoby się bardzo ciekawych, rozwijających itp." Właśnie - możliwości mają nieograniczone, a zupełnie ich nie wykorzystują. Co więcej, wydaje im się, że już wszystko umieją, są mega komunikatywni, w ogóle ach i och - guzik prawda. Wyjątki są dopilnowane, douczone i naprawdę świetne językowo, reszcie tylko się wydaje, że jest taka dobra.
  • an.16 24.06.13, 15:04
    Mój foniszujący 6 klasista, raczej słabo "ogarniany" przeze mnie językowo (lekcji tyle co w programie, nie wiem 2 czy 3 / tyg. + 1 godz. indywid. od połowy 5 klasy, bardzo często, sam z siebie, baz jakichkolwiek podtekstów czy przymuszania z mojej strony ogląda sporo filmików po ang, słucha piosenek, tłumaczy ich słowa. Interesuje sie muzyką, nigdy nie był miłośnikiem zadnych gier, za to you tube i nowości muzyczne ma "obcykane". B. dobrze zdał test kompetencji i prawdopodobnie zdecydujemy sie na gimnazjum dwujęzyczne. Mnie w ogóle nie interesują pozomy A1 czy B2, w ogóle nie wiem co to znaczy. Sama skończyłam studia w obcym języku nie mając ogóle tego typu certfikatów. Język jest po to aby komunikować się, czytać fachową( i nie tylko)prasę i literaturę, studiować.
  • aka10 24.06.13, 17:57
    an.16 napisała:
    Mnie w ogóle nie interesują
    > pozomy A1 czy B2, w ogóle nie wiem co to znaczy. Sama skończyłam studia w obcym
    > języku nie mając ogóle tego typu certfikatów. Język jest po to aby komunikowa
    > ć się, czytać fachową( i nie tylko)prasę i literaturę, studiować.
    en.wikipedia.org/wiki/Common_European_Framework_of_Reference_for_Languages

--