Dodaj do ulubionych

Ile lektur w ciągu roku szkolnego?

05.06.17, 21:54
Chodzi mi konkretnie o klasę IV SP. Tak z ciekawości. Te dłuższe, "porządne" lektury, nie jakieś opowiadanka na 3 strony albo fragmenty.
U nas było 4. Po 2 na półrocze.
W sumie - niewiele wink.

--
Aha, czyli savoir-vivre obowiązuje tylko stacjonarnie?
(by taki-sobie-nick)
Obserwuj wątek
    • livia.kalina Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 22:08
      U mojego syna (IV klasa) były:
      Pinokio
      Mikołajek i inne chłopaki
      Opowieści z Narnii
      Przygody Tomka Sawyera
      Baśnie Andersena
      Akademia Pana Kleksa
      Charlie i fabryka czekolady

Inni rodzice w klasie narzekali, ze bardzo mało ja nie mam starszych dzieci to nie mam doświadczenia. wydaje mi się, ze mogło być więcej.
      • iwoniaw Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 22:12
        O, przypomniałaś mi, co było u mojego dziecięcia:

1. Lew, Czarownica i stara szafa
        2. Przygody Tomka Sawyera
        3. Charlie i fabryka czekolady
        4. Baśnie Andersena
        5. Bracia Lwie Serce

Mikołajka tylko fragmenty czytali obowiązkowo.

--
        Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
        Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
    • iwoniaw Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 22:09
      U nas też niewiele - 4 albo 5. Ale za moich czasów sto lat temu _w podstawówce_ wcale nie mieliśmy więcej lektur (co innego w liceum), tylko wydaje mi się, że więcej nad nimi pracowaliśmy (znaczy pisaliśmy o nich - w domu, w klasie, na sprawdzianie - teraz połowy takich rzeczy, mam wrażenie, się nie robi).

--
      "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
      • zlababa35 Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 22:32
        No tak, teraz jest "test z lektury". Chociaż na pracy klasowej tematy odnosiły się do lektur, ale bardzo ogólnie. Dłuższych prac domowych, pisemnych, związanych z lekturami w sumie nie ma. Chociaż, czekaj, była praca dodatkowa, na zasadzie wymyślenia i opisania kolejnej przygody Mikołajka i spółki.

--
        (by taki-sobie-nick)
        • stillgrey Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 23:02
          To zależy tylko od nauczyciela. U syna lektury są omawiane bardzo dokładnie, każde dziecko dostaje do opracowania poszczególny rozdział lub rozdziały i omawiają w taki sposób całą lekturę na lekcji. Piszą dużo, długich wypracowań związanych z lekturą (rekord syna to wypracowanie na 16 stron), charakterystyki bohaterów, opisują ulubione przygody, wymyślają własne, alternatywne zakończenia, przygotowują prezentacje na temat autorów.
        • asia_i_p Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 09:15
          Może to czwarta klasa jest taka? Ja pamiętam jak desperowałam, że półrocze minęło, a z wypracowań córka pisała tylko przepis na zupę pomidorową. A potem w piątej zaczęli pisać bardzo dużo, w szóstej też praktycznie przez cały czas - ja to wiązałam ze zmianą nauczyciela, myślałam, że p. dyrektor się po prostu nie chciało sprawdzać, a może to program tak wygląda?

--
          Moja siostrzenica do myszy uratowanej przed kotem: "Nie bój się nas, myszko, my jesteśmy człowiekami. Nie zjemy cię, bo jesteś obrzydliwa".
          • stillgrey Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 09:37
            Asia, ale ja wyżej piszę o IV klasie. Żeby nie było tak różowo to jednak dużo tych lektur w całości nie przerobili. Pinokio, Akademia Pana Kleksa, Lew Czarownica i stara szafa, Tomek w krainie kangurów, poza tym były tylko wiersze, krótsze baśnie i fragmenty dłuższych książek.
    • ophelia78 Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 22:33
      U nas wprawdzie 2 a nie 4 sp ale lektur 5
      Kajtkowe przygody
      Zaczarowana zagroda
      Pieciopsiaczki
      Detektyw Pozytywka
      Karolcia
      +to co ew.pani im czytala na lekcji.
      Biorąc pod uwage ze to kl.2 to uważam ze w sam raz.

Mysle ze 2 lektury w semestrze w 4 klasie to malo. Powinno byc ok.4 w semetrze, cos lolo 1 na miesiac. Oczywiście
      przeplatane dłuższe/ciezsze i krotszle/latwiejsze.
          • grey_delphinum Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 23:01
            Mój syn czytał obowiązkowo:
            "Akademię..."
            "Lwa, czarownicę i starą szafę" (Narnia)
            "Charliego i fabrykę czekolady"
            spory wybór baśni
            "Mikołajka"
            "Magiczne drzewo" (1 cz.)
            "Daleki rejs"

Jeszcze coś mi chodzi po głowie, ale nie potrafię sobie tak na szybko przypomnieć.

Uważam, że było w sam raz - dzięki temu mogli trochę czasu poświęcić na omówienie tekstu, a nie tylko przesmyrgnęli się po treści.
            Inna sprawa, że syn "łyknął" jeszcze w tym roku szkolnym cały cykl o Panu Samochodziku, serię "Zwiadowcy" i kilkanaście jeszcze innych książek, więc miał wystarczająco duży kontakt ze słowem pisanym, ale są dzieci, które ograniczyły się tylko do tych książek i dla nich to pewnie zbyt mało, by wzbogacić język.
    • aurinko Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 05.06.17, 23:39
      Co miesiąc inna książka. Raz wybiera nauczyciel a raz dzieci głosując. I tak Hobbit poznał Małego Księcia a dla chętnych na wakacje Trylogia czasu.
      W piątej klasie jest zmiana nauczyciela ale szkoła kładzie duży nacisk na czytanie więc liczę na utrzymanie tempa.
    • stacie_o Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 09:02
      O, pacz pani zlababo, teraz się zorientowałam, że mamy dzieci w tej samej klasie.
      wczoraj sprawdziłam i czytali:
      Pana Kleksa
      Pinokia
      Mikołajka
      Przygody Tomka Sawyera
      Małą Księżniczkę
      niewiele więcej niż u Ciebie wink

--
      Rozważają mnie takie stereotypy wielu męskich facetów jak Matthew McConaughey nosi długie włosy czy nosiło np. Colin Farell. Mój młody zapisz włosy na surfera no już takie miał ale Pani fryzjer mądry niepany przycial. bergamotka77
    • kawka74 Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 09:18
      U nas zasada była taka: lektur jest pięć w roku, z czego ta piąta to książka wybrana wcześniej przez ucznia, zatwierdzona przez nauczyciela i zaprezentowana klasie. To był najlepszy myk na nakręcenie manii czytania - skoro kolega opowiada i poleca, to musi być coś fajnego, bo przecież nauczyciel się nie zna wink
      W pierwszej klasie lektury są cztery, jedna gorsza od drugiej. O ile rozumiem pewne archaiczne pozycje w starszych klasach, gdzie można odnieść się do warstwy językowej i kulturowej, omówić nie tylko fabułę, ale i okoliczności powstania, tło historyczne i tak dalej, o tyle 'Szewczyk Dratewka' czy starszy od mojej matki 'Cudaczek Wyśmiewaczek' i jego powojenna pedagogika dla siedmiolatka to fatalny wybór.

--
      'Donosi się, iż karczmarz Haitke (ulica Freta) przechowuje głowę ściętego przed kilku laty na szafocie przestępcy Grzymały. [..] pokazuje głowę Grzymały licznym odwiedzającym [...]' (1823)
        • asia_i_p Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 14:17
          "Oto jest Kasia" jest bardzo fajna, jeżeli się potraktuje jako pisaną przez subiektywnego narratora i próbuje z dzieckiem uobiektywnić - ja rozmawiałam z córką, co rodzice Kasi robili źle, jak powinni byli ją przygotować na pojawienie się siostry i jak zachowywać się potem. Bo książka w warstwie obserwacyjnej jest rewelacyjna, tylko oceny autorskie są od czapy.

--
          Moja siostrzenica do myszy uratowanej przed kotem: "Nie bój się nas, myszko, my jesteśmy człowiekami. Nie zjemy cię, bo jesteś obrzydliwa".
          • zlababa35 Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 15:05
            Daj spokój, pamiętam do dzisiaj, jak wywołałam w podstawówce zamęt na lekcji, upierając się przy tym, że Kasia jest źle traktowana i że jej smutno, bo nikt na nią nie zwraca uwagi wink. Zależy od nauczyciela, w jakim kierunku rzecz poprowadzi.

--
            (by taki-sobie-nick)
    • mondovi Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 10:06
      U syna też cztery: "Akademia pana Kleksa", "Opowieści z Narnii", "Pinokio" i "Tomek w krainie kangurów". Też uważam, że mało. Nauczycielka przykłada dużą wagę do ortografii, w ciągu roku było osiem dyktand (dwadzieścia słów, jeden błąd - ocena w dół) i gramatyki.

--
      nie lubię pustych głów, pustych słów i pustych butelek
    • 1matka-polka Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 12:59
      A moje dziecko, które ma 6 lat, ma już połowę lektur z podstawówki przerobione (i to po 2 razy) oraz 2/3 dziecięcej klasyki z ostatnich 2 wieków, bo uwielbia słuchać audiobooków wink

--
      Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
      Wolter
      • iwoniaw Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 13:14
        No to wiadomo, że dzieci z domów z jakimś tam zapleczem kulturowym, nie chowane na pustyni, nie muszą się wszystkiego dowiadywać w szkole od zera - i dotyczy to także treści części obowiązkowych lektur. Z takimi "oczytanymi wcześniej" zapewne łatwiej pracować nauczycielowi i tyle. A rodzice jak to rodzice - zawsze będą tacy, którzy uznają, że dzieci są przeciążane, jak i tacy, którzy stwierdzą, że dzieci nic nie robią. Takich zadowolonych, że akurat, pewnie będzie najmniej - choć może zbytni pesymizm przeze mnie przemawia?

--
        Ignorantia non est argumentum
          • iwoniaw Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 13:28
            No więc właśnie, wyżej pisałam, że "za moich czasów" (i "za mojej nauczycielki", co też dość istotne, bo trzymała nam poziom w klasach IV-VIII wysoki, co w liceum było widać na tle ludzi z innych szkół) pewne rzeczy robiło się w nieco innych proporcjach i innymi metodami, ale sama liczba omawianych w ciągu roku lektur była porównywalna do tego, co widzę u dzieci dzisiaj.

--
            Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
            Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
            • elf1977 Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 14:06
              Ja za to, ucząc w gimnazjum, zauważyłam, że niektóre dzieci w podstawówce miały sporo lektur, za to nie zostały nauczone podstaw gramatyki. Niestety, trzeba zachować tutaj umiar, wiadomo, że gramatyka nie jest tak wdzięcznym tworzywem jak treść i problematyka lektury, ale trzeba jej też nauczyć.
              • iwoniaw Re: Ile lektur w ciągu roku szkolnego? 06.06.17, 14:29
                Zgadzam się w zupełności, zwłaszcza z punktu widzenia osoby, która staje naprawdę przed sporym wyzwaniem, gdy chcąc wytłumaczyć grupie osób (nie małych już dzieci, ale dorosłych, a przynajmniej starszych nastolatków) jakąś zasadę gramatyczną obowiązującą w obcym języku, nagle orientuje się, że 80% z nich nie ma bladego pojęcia, co to jest strona bierna, o czasowniku nieprzechodnim nie wspominając... wink

--
                Ignorantia non est argumentum

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka