dziecko obok kierowcy- od kiedy? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • od jakiego wieku/wzrostu mozna wozic dziecko na przednim siedzeniu zgodnie z
    przepisami?

• Jeśli w samochodzie nie ma poduszki przy siedzeniu pasażera, to mozna przewozić
      dziecko od początku w foteliku. Jesli poduszka jest, to bez fotelika od 12 lat
      lub 150 cm (co wczesniej).
      • Joswi70, akurat ostatnio jechałam ze swoim 11-letnim synem, który siedział na
        przednim siedzeniu i przy kontroli policyjnej zostałam pouczona,
        że oba warunki muszą być spełnione jednocześnie!
        Na szczęście policjant się szczególnie nie czepiał, syn ma prawie 160 wzrostu.
        • > Joswi70, akurat ostatnio jechałam ze swoim 11-letnim synem, który siedział na
          > przednim siedzeniu i przy kontroli policyjnej zostałam pouczona,
          > że oba warunki muszą być spełnione jednocześnie!

To straszne, moja 8 letnia corka ma 146 cm i nie wyobrazam sobie zby miala
          jezdzic w foteliku do 12 roku zycia, bo gdzie kupic taki fotelikwink
          Foteliki sa zrobione do 36 kg. Zuzia ma w tej chwili 33. Na czym ma siedziec
          pozniej? Dziwne - ale przepisy często są bez sensu
        • hi hi, jaka szkoda, że na mnie nie trafiło!!
          mój syn ma 170 cm wzrostu, a 11 lat skończył dwa miesiące temu. Wyobrażam go
          sobie na poddupniku, z tyłu, w małym samochodzie smile)
          szczerze mówiąc, jeszcze nie słyszałam o interpretacji "12 lat ORAZ ponad 150
          cm", być może WSZYSTKIE teksty prasowe na ten temat kłamią, podobnie obaj
          instruktorzy (świetni i polecani), którzy mnie uczyli jeździć, byli idiotami,
          wszystko możliwe smile)
      • joswi70 napisała:

> Jeśli w samochodzie nie ma poduszki przy siedzeniu pasażera, to mozna
        > przewozić dziecko od początku w foteliku. Jesli poduszka jest, to bez
        > fotelika od 12 lat

A możesz tę alternatywę nieco bardziej zrozumiale i po polsku mi przedstawić?

--
        Ne puero gladium!
    • Prawo o ruchu drogowym:

Art. 39.
      3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku
      do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym
      lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi
      dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
      4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem
      pogotowia ratunkowego lub Policji.

Art. 45.
      2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
      4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
      na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
      dla pasażera;
      5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat
      na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

--
      Ne puero gladium!
    • 4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
      na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
      dla pasażera;

ten przepis mowi tylko o tym ze nie mozna przypiaz fotelkia tylem (czyli chodzi
      o fotelik dla niemowlakow)na przednim siedzeniu jesli jest poduszka. normalny
      fotelik lub podkladke mozna przypiac z przodu . Byloby iiracjonalne jesli nie
      mozna bylo , przeciesz sa auta dwoma miejscami siedzacymi tylko.

• carmelaxxx napisała:

> 4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
        > na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
        > dla pasażera;
        >
        >
        >
        > ten przepis mowi tylko o tym ze nie mozna przypiaz fotelkia tylem (czyli
        chodz
        > i
        > o fotelik dla niemowlakow)na przednim siedzeniu jesli jest poduszka. normalny
        > fotelik lub podkladke mozna przypiac z przodu . Byloby iiracjonalne jesli nie
        > mozna bylo , przeciesz sa auta dwoma miejscami siedzacymi tylko.
        >
        a jak to jest,jeśli niemowlak siedzi koło kierowcy przodem do kierunku jazdy to
        nie dostanie oczopląsu?
    • No tez sie zdziwilam, na krotkich odcinkach czasami woze dzieci (<12 lat) z
      przodu, oczywiscie w odpowiednim fotelu.
    • wg kodeksu dziecko z przodu obok kierowcy jak ma skończone 12 lat.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.