Dodaj do ulubionych

dziecko obok kierowcy- od kiedy?

19.04.07, 23:42
od jakiego wieku/wzrostu mozna wozic dziecko na przednim siedzeniu zgodnie z
przepisami?

Edytor zaawansowany
  • 20.04.07, 09:08
    Jeśli w samochodzie nie ma poduszki przy siedzeniu pasażera, to mozna przewozić
    dziecko od początku w foteliku. Jesli poduszka jest, to bez fotelika od 12 lat
    lub 150 cm (co wczesniej).
  • 20.04.07, 09:36
    Joswi70, akurat ostatnio jechałam ze swoim 11-letnim synem, który siedział na
    przednim siedzeniu i przy kontroli policyjnej zostałam pouczona,
    że oba warunki muszą być spełnione jednocześnie!
    Na szczęście policjant się szczególnie nie czepiał, syn ma prawie 160 wzrostu.
  • 20.04.07, 10:09
    > Joswi70, akurat ostatnio jechałam ze swoim 11-letnim synem, który siedział na
    > przednim siedzeniu i przy kontroli policyjnej zostałam pouczona,
    > że oba warunki muszą być spełnione jednocześnie!

    To straszne, moja 8 letnia corka ma 146 cm i nie wyobrazam sobie zby miala
    jezdzic w foteliku do 12 roku zycia, bo gdzie kupic taki fotelikwink
    Foteliki sa zrobione do 36 kg. Zuzia ma w tej chwili 33. Na czym ma siedziec
    pozniej? Dziwne - ale przepisy często są bez sensu
  • 20.04.07, 10:59
    Może siedzieć na poddupniku. Ja często wożę dzieci z przodu na podkładce, przypięte pasami.
    --
    ---
  • 20.04.07, 13:45
    hi hi, jaka szkoda, że na mnie nie trafiło!!
    mój syn ma 170 cm wzrostu, a 11 lat skończył dwa miesiące temu. Wyobrażam go
    sobie na poddupniku, z tyłu, w małym samochodzie smile)
    szczerze mówiąc, jeszcze nie słyszałam o interpretacji "12 lat ORAZ ponad 150
    cm", być może WSZYSTKIE teksty prasowe na ten temat kłamią, podobnie obaj
    instruktorzy (świetni i polecani), którzy mnie uczyli jeździć, byli idiotami,
    wszystko możliwe smile)
  • 21.04.07, 16:47
    wysokie dziecko jezdzi bez poddupnika ale Z TYŁU a nie z przodu
    poddupniki sa dla dzieci ktore wyrosly z fotelikow ale sa niskie i dorosle pasy
    moglyby je przydusic
    dziecko poniezej 12 roku zycia nawet jak ma 2 metry to jezdzi z tylu

    --
    LPR = LUDZIE POZBAWIENI ROZUMU.
  • 21.04.07, 17:32
    nioma napisała:

    > dziecko poniezej 12 roku zycia nawet jak ma 2 metry to jezdzi z tylu

    Możesz podać podstawę prawną?

    --
    Ne puero gladium!
  • 09.06.07, 10:45
    > dziecko poniezej 12 roku zycia nawet jak ma 2 metry to jezdzi z tylu

    A jak to Kamaz albo Corvetta i z tyłu się nie da?
  • 20.04.07, 13:11
    joswi70 napisała:

    > Jeśli w samochodzie nie ma poduszki przy siedzeniu pasażera, to mozna
    > przewozić dziecko od początku w foteliku. Jesli poduszka jest, to bez
    > fotelika od 12 lat

    A możesz tę alternatywę nieco bardziej zrozumiale i po polsku mi przedstawić?

    --
    Ne puero gladium!
  • 21.04.07, 17:38
    Prawo o ruchu drogowym:

    Art. 39.
    3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku
    do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym
    lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi
    dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
    4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem
    pogotowia ratunkowego lub Policji.

    Art. 45.
    2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
    4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
    na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
    dla pasażera;
    5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat
    na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

    --
    Ne puero gladium!
  • 21.04.07, 22:47
    4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
    na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
    dla pasażera;



    ten przepis mowi tylko o tym ze nie mozna przypiaz fotelkia tylem (czyli chodzi
    o fotelik dla niemowlakow)na przednim siedzeniu jesli jest poduszka. normalny
    fotelik lub podkladke mozna przypiac z przodu . Byloby iiracjonalne jesli nie
    mozna bylo , przeciesz sa auta dwoma miejscami siedzacymi tylko.

  • 03.05.07, 22:19
    carmelaxxx napisała:

    > 4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy
    > na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną
    > dla pasażera;
    >
    >
    >
    > ten przepis mowi tylko o tym ze nie mozna przypiaz fotelkia tylem (czyli
    chodz
    > i
    > o fotelik dla niemowlakow)na przednim siedzeniu jesli jest poduszka. normalny
    > fotelik lub podkladke mozna przypiac z przodu . Byloby iiracjonalne jesli nie
    > mozna bylo , przeciesz sa auta dwoma miejscami siedzacymi tylko.
    >
    a jak to jest,jeśli niemowlak siedzi koło kierowcy przodem do kierunku jazdy to
    nie dostanie oczopląsu?
  • 25.04.07, 10:48
    No tez sie zdziwilam, na krotkich odcinkach czasami woze dzieci (<12 lat) z
    przodu, oczywiscie w odpowiednim fotelu.
  • 09.06.07, 09:33
    wg kodeksu dziecko z przodu obok kierowcy jak ma skończone 12 lat.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.