Dodaj do ulubionych

warsztat 219 "filmowy"

04.12.11, 19:07
witajcie w kolejnym warsztacie. szukałam na szybko co by tu wymyślić...

kiedyś spotykałam się z pewnym chłopakiem, który był zainteresowany szczególnie takimi regionami świata, które mnie w ogóle nie ciekawią wink dzięki niemu sporo się o nich dowiedziałam i nawet troszeczkę mnie one zaczęły interesować. kiedyś zaprosił mnie do kina na film związany z tymi rejonami, fabuła została oparta na prawdziwych wydarzeniach (w przybliżeniu tylko powiem, że mieści się w latach osiemdziesiątych XX wieku).

co chcemy wiedzieć o tym filmie:
1. jakiego państwa albo jakiego rejonu świata dotyczy film, gdzie się dzieje akcja?
2. jaki problem ma główny bohater na początku filmu?
3. jak próbuje sobie z nim poradzić (co robi)?
4. z jakim wydarzeniem z przeszłości wiąże się jego problem? (co się stało w jego życiu że ma teraz taki problem?)

nie chodzi oczywiście o tytuł itp. tylko o ogólne jakby rozpatrzenie problemu.
tak jak ludzie nas pytają o zerknięcie w karty, dlaczego mają taki a taki problem, gdzie jest źródło, jak temu zaradzić - o to nam chodzi.

powodzenia Dziewczyny i miłego ciepłego tygodnia Wam życzę! ściski!
Edytor zaawansowany
 • ivana 04.12.11, 21:05
  1. Jakiej czesci swiata dotyczy ten problem?
  Smierc Król Mieczy

  Kraj w okresie transformacji, na pólnocy, moze gorzysty albo chodzi o skandynawskie fiordy

  2. Cecha charakterystyczna tego panstwa

  Wisielec, Sąd, 10 Bulaw

  Jakies inne reguły i zasady tam panuja niz zazwyczaj przyjelo sie obowiazujace. Ciezko jest tam zyc.

  3.Jaki problem ma glowny bohater na poczatku filmu?

  4 Puchary Paź Denarow(-) Krolowa Pucharow

  Ma problemy emocjanalne, poniewaz nie widzi perspektyw dla siebie, wkolo panuje marazm. Czarno widzi swoja przyszlosc, poniewaz nie ma wyksztalcenia , nie moze zdobyc pracy. Nie wierzy w swoje mozliwosci a jedyna osoba ktora w niego wierzy jest jego matka albo zona albo dziewczyna i chce wyrwac sie z tego wlasnie dla niej

  4. Co robi aby przezwyciezyc problem?
  10 Denarow(-) Paź Bulaw 2 Denary

  Podejmuje inicjatywe i podpisuje jakas umowe i zatrudnia sie w jakiejs firmie, fabryce ale nie czuje sie tam najlepiej. Ma w pracy problemy bo w jakims sensie nie pasuje do tego srodowiska. Jest inny i bolesnie to odczuwa

  5.Co sie stalo w przeszlosci ze borykal sie z tym problemem?
  Mial problemy z ojcem, ktory nie stanal na wysokosci zadania. Moze go nie bylo albo pił. W kazdym razie czul sie tak jakby nie mial ojca tylko madra matke, doswiadczona przez los. Bal sie go i czul sie przez niego odrzucony....

  To tyle ode mnie.
  Pozdr.
 • ivana 04.12.11, 23:58
  Ewentualnie kraj o ktory chodzi to kraj Bliskiego Wschodu. Tak sobie teraz skojarzylam te Smierc i Krola Mieczy, jako ze z tej czesci swiata wywodza sie Samuraje....
 • olkacool 05.12.11, 10:34
  Przełożenie 6 Monet 10 Kielichów 6 Kielichów finansowa pomoc rodzinom i dzieciom.. ewentualnie ogólnie jakaś pomoc datki, lekarstwa, odzież, organizowanie czegoś .. może to misja była?
  Ziemia woda woda.. nawilżanie ziemi jałowej.. był lekko polityczny film, przyziemny, dotyczący konkretnych problemów jak i bardzo emocjonalny, poruszający.. dokument lub dramat..suma Moc .. walka z problemem, na sposób łagodny jak i siłą..


  1. jakiego państwa albo jakiego rejonu świata dotyczy film, gdzie się dzieje akcja?
  klimat/jaka pogoda przeważa Kapłanka
  może być ciepło (moja Kapłanka ubrana w cienką, przewiewną, długą suknię - do kostek), ale też kojarzy mi się że kobiety maja mieć ciała zakryte.. albo np. silny wiatr jest i trzeba się chronić przed nim..


  polityka,co się tam dzieje.. Umiarkowanie co najmniej 2 ugrupowania polityczne lub więcej i starcia na tym tle..  ale tez rozmowy dyplomatyczne, może być względny spokój na zmianę z walkami.. wojna domowa też pasuje Być może ma to związek z ONZ (łagodzenie tego co się tam dzieje)


  kierunek Sąd na wchód od nas, 8 Mieczy południe (patrzyłam w którą stronę są głowy zwrócone) Afryka lub Bliski Wschód, Strefa Gazy, Palestyna Izrael...  2. jaki problem ma główny bohater na początku filmu?
  jaki Diabeł 2 miecze
  coś nielegalnego, może przemyt.. związane z pracą lub samą osobą.... może to dyplomata lub polityk. Suma Gwiazda ma nadzieję na coś, wierzy w ideały, chce pomoc z całego serca, chce by było dobrze.. może konkretnie lub metaforycznie chce przekroczyć jakąś "granicę".. możliwe że stoi na rozdrożu 2 Miecze jako trudny wybór... Diabeł jako zniewolenie, bardzo silne negatywne emocje, poczucie zagrożenia..


  czego/kogo dotyczy Moc lekarstw? Szczepionek .. może coś ze zwierzętami? albo z agresją, siłą przemocą.. problem dotyczy walki z kimś lub czymś.. Moc bardzo często pokazuje mi ogólnie problem i walkę z nim, starcie z kimś lub czymś.. ale tez siłę psychiczną i fizyczną..


  3. jak próbuje sobie z nim poradzić (co robi)? 2 Monet 6 Buław suma Księżyc coś nielegalnego robi, 2 Monet to jak awers i rewers tej samej monety, jednym pokazuje prawdziwą twarz, przed innymi udaje kogoś innego dla swoich własnych celów. Być może coś organizuje potajemnie.. robi pod osłoną nocy.. chyba próbuje utrzymać równowagę.. w tych 2 monet, albo jest ostrożny w tym co robi ..

  4. z jakim wydarzeniem z przeszłości wiąże się jego problem? (co się stało w jego życiu że ma teraz taki problem? 4 Buław Mag suma Kapłan
  z jakąś władzą wyższą, urzędem..  być może ma to związek z jego rodziną lub wcześniejszym niepewnym postępowaniem, ewentualnie z ojcem, religią..

  To tyle.. trudny temat jak dla mnie tongue_out .. albo karty nie teges...  Miłego tygodnia dziewczynki smile

  --
  tarotmojapasja.blogspot.com/

  fotoforum.gazeta.pl/72,2,1146,111801051,113834094,0,2.html?v=2
 • kita32 10.12.11, 17:15
  Zwykle wybieram talię z której mam skorzystać posługując się wahadełkiem. Teraz też, ale pomyślałam, żeby wyciągnąć wszystkie talie jakie mam (razem ze swoją ręcznie zrobioną) i wybrać wahadełkiem z wszystkich. Wybór padł na talię Marsylską wink.
  Posługując się tą talią bez obrazków do Małych Arkanach interpretuję MA według numerów, tzn np. 5 Pucharów to jak V i uzupełniająca XV z WA – ograniczone do żywiołu wody.

  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/bi/zc/8ybr/FIzGrv01K2A2moAdDB.jpg

  Wiersz I: rejon świata: ogólnie - 3 Puchary (-), klimat – As Pucharów; państwo – Król Monet; charakter stosunków międzyludzkich – 5 Pucharów.
  Wiersz II: główny bohater: płeć – 7 Mieczy, wiek – 6 Mieczy, czym się zajmuje – 5 Mieczy, jego charakter – Królowa Kijów (-). (Przy tasowaniu, gdy myślałam o głównym bohaterze – wypadł mi Wisielec (-).)
  Wiersz III: jego problem: ogólnie – Świat, kogo/czego dotyczy – Mag (-), jak go odczuwa – Słońce (-), przyczyna problemu – Sąd Ostateczny (-).
  Wiersz IV: co robi, aby sobie z nim poradzić – chronologicznie: Księżyc (-), Moc (-), Paź Mieczy; efekt końcowy – 10 Mieczy.

  Interpretacja:
  To rejon świata w którym woda jest błogosławieństwem lub problemem. Może to być rejon roponośny, bo 3 odwrócone puchary kojarzą mi się również z wydobywaniem ropy. Państwo jest albo bogate, albo rządzi nim król lub ew. dyktator. Jeżeli chodzi o stosunki między ludźmi, to emocje odgrywają dużą rolę (5 Pucharów). Być może w tym kraju działa prawo wendety, zemsty rodowej? Po 5-ce spodziewam się silnego patriarchatu.
  Pasowałby mi tu jakiś kraj arabski lub afrykański z rejonu deszczy monsunowych (klimat – As Pucharów). Chociaż właściwie jak czytam teraz co napisałam, to myślę, że przecież to powinien być jakiś deszczowy lub nadmorski rejon świata.

  Główny bohater jest młodym mężczyzną w wieku dojrzewania lub w wieku „szukania żony”. Może jeszcze uczyć się (studiować) lub może uczy się sztuk walki (5 Mieczy). Jego zajęcie jest albo umysłowe, albo wymaga jakiejś szybkości, zręczności.
  Zwraca na siebie uwagę (Królowa Kijów), ale po odwróconej karcie spodziewam się, że może mieć coś ze słonia w składzie porcelany. Więcej myśli niż robi, więcej chce niż może (odwrócone Wisielec i Królowa Kijów).

  Jego problem dotyczy całościowo jego życia (Świat), a najsilniej spraw prywatnych. Jest niezwykle ważny (w tym wierszu są same WA). Dotyczy prawdopodobnie jego osobiście lub czegoś, czego nie zrobił, a powinien (odwrócony Mag). Problem pozbawia go spontanicznej radości lub pozbawia go poczucia opieki (boskiej opieki ?). Mam skojarzenie z problemem podobnym do problemu Hamleta, który i chciał i nie mógł.
  Odwrócony Sąd Ostateczny jako przyczyna problemu... – nie wiem... Nie posłuchał jakiegoś wezwania?

  Co robił? Najpierw próbował działać magicznie, ale robił to raczej nieudolnie lub prosząc o pomoc niewłaściwe osoby (Księżyc odwrócony). Potem próbował zadziałać przemocą lub przez kogoś mającego duże możliwości (Moc - ). Ogólnie trochę wydoroślał, bo blotki Mieczy zastąpił Paź Mieczy. Myślę, że Paź Mieczy oznacza, że zdał się na własne siły, albo też poprosił o pomoc kogoś młodego i niedoświadczonego, ale życzliwego.

  Na koniec filmu doszedł do 10 Mieczy – sytuacji której nie dało się już dłużej ciągnąć. Główny bohater doszedł do momentu w którym, aby „przeżyć” musiał się przetransformować. X i XX mówią o konieczności zmiany, więc 10 Mieczy to konieczność zmiany sposobu myślenia. Karta ta może również oznaczać, że film zakończył się zostawiając jego sprawę bez dokończenia, w nieprzyjemnej sytuacji, a widz ma sobie dopowiedzieć koniec.

  Czuję, że ta interpretacja mi nie wyszła – tak jakoś „chropowato” (tzn, nie gładko) mi się pisało. Ciekawa jestem rozwiązania wink
 • helgeyaska 11.12.11, 18:18
  film, o którym myślałam, to "Walc z Baszirem".

  1. akcja i problem bohatera są osadzone w Libanie, sporadycznie w Izraelu, czyli Bliski Wschód to też dobry strzał

  2. główny bohater (równocześnie reżyser tego filmu) ma rozmowę ze swoim przyjacielem (obaj narodowości żydowskiej). przyjaciela dręczą koszmary związane z wojną w Libanie. natomiast główny bohater nie ma z tej wojny żadnego wspomnienia, wyparł wszystko z pamięci.
  po rozmowie z przyjacielem w miewa sny i "wizje" przedstawiające tylko jedną scenę z tej wojny - taką żółtą łunę nad libańskim miastem, on jest młody, ma karabin i wychodzi razem z innymi żołnierzami z morza w kierunku plaży i miasta.
  i kiedy już ma tą swoją wizję jedną, to jego problemem staje się pytanie - dlaczego nie pamięta niczego z wojny i co oznacza jego wizja?

  3. jego działania sprowadzają się do tego, aby przypomnieć sobie tamte zdarzenia - w związku z tym jeździ po swoich znajomych - żołnierzach, którzy byli razem z nim na wojnie, i wypytuje. stopniowo jego wizja się rozszerza, zaczyna sobie przypominać...

  4. bohater przypomina sobie o masakrze uchodźców palestyńskich, w którą wojsko izraelskie było zamieszane, w której on poniekąd też brał udział (w sensie nie zabijał bezpośrednio, lecz takimi światłami naprowadzał tych zabijających do obozu uchodźców).
  więcej można przeczytać o tej masakrze tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Sabrze_i_Szatili
  stąd wyparcie wspomnień wojennych - z powodu potężnych wyrzutów sumienia u 19-letniego wówczas chłopaka.
 • ivana 11.12.11, 18:33
  No to moja interpretacja jest zupełnie do bani;-(
 • helgeyaska 11.12.11, 18:41
  w sumie kraj całkiem dobrze opisałaś, tylko może się za bardzo zasugerowałaś że na północy on jest
  tak samo dobrze, że problem jest na tle emocjonalnym

  natomiast jeśli chodzi o tego ojca, to poniekąd jest coś na rzeczy, ponieważ jak on jeździ po tych znajomych i dopytuje się, to też trafia do przyjaciela-psychologa. psycholog mu tłumaczy, że jego zainteresowanie wojną bierze się z tego, że już w dzieciństwie coś o niej słyszał, emocjonalnie był związany - i bohater to potwierdza, ponieważ jego rodzice byli w Oświęcimiu podczas wojny i wiedział o holokauście itp.
  tylko to jest jakby dodatek do tej głównej przyczyny problemu, czyli udziału jego samego w masakrze.
 • ivana 11.12.11, 18:55
  Helge potem dopisalam ze to kraj na Bliskim Wschodzie...
 • helgeyaska 11.12.11, 19:06
  tak widziałam, więc to też dobre trafienie smile
  ale chodzi mi o opis, że górzysty i napisałaś, że fiordy - chodziło mi o to, że to jest dobre skojarzenie, bo kraj nadmorski tylko nie na północy
 • helgeyaska 11.12.11, 18:33
  jak zwykle trudno było mi wyłonić zwycięzcę big_grin
  w zasadzie każda z Was odgadła kilka elementów.
  ale sugerowałam się super subiektywnym "ogólnym wrażeniem" i wg mnie najbliżej celu była Olka.
  może jak będę mieć chwilę w tygodniu to napiszę więcej o tych interpretacjach.

  także gratuluję, dziękuję Wam za współudział w warsztacie, życzę udanego tygodnia smile
  film również polecam, jeśli ktoś lubi takie dramaty wojenne.

  ściskam Was smile
 • ivana 11.12.11, 18:37
  Gratuluje serdecznie Dziewczyny. Wasze interpretacje byly bardzo dobre a moja do bani;-(
  Olko brawo!
  Dzieki Helge za warsztat.
 • kita32 11.12.11, 18:45
  Ivano, nie przesadzaj smile
  Trafiłaś z Bliskim Wschodem, z krajem w okresie transformacji, z:
  "Jakies inne reguły i zasady tam panuja niz zazwyczaj przyjelo sie obowiazujace. Ciezko jest tam zyc. ",
  "Ma problemy emocjanalne",
  "Podejmuje inicjatywe",
  "w jakims sensie nie pasuje do tego srodowiska. Jest inny i bolesnie to odczuwa "

  i blisko:
  "Mial problemy z ojcem", tylko zamiast ojca trzeba wpisać ojczyznę lub dowódcę wojskowego.

  To przecież dużo smile

  Dziewczyny, gratulacje!!! Olkacool - gratulacje!!!
 • ivana 11.12.11, 18:52
  Dzieki Kito za pocieszeniewink Masz rację, cos tam zgadlamwink Dzieki raz jeszczewink
 • helgeyaska 11.12.11, 19:08
  Kita, Ty też byłaś bardzo blisko, także brawo smile
 • kita32 11.12.11, 19:30
  Dzięki smile
 • olkacool 11.12.11, 18:39
  Trudno Ci było.. ja sama miałabym problem kogo wybrać wink

  ..za każdym razem wyciągam kartę w niedzielę, z pytaniem czy wygram .. ot żeby poćwiczyć, dziś miałam 4 Kielichy i sobie pomyślałam, pewnie tak .... ale nic a nic nie będzie mnie to cieszyć, bo będzie daleko od właściwej interpretacji..

  Zaraz pomyślę nad pytaniem...

  --
  tarotmojapasja.blogspot.com/

  fotoforum.gazeta.pl/72,2,1146,111801051,113834094,0,2.html?v=2

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.