Dodaj do ulubionych

Warsztat 83

26.04.09, 23:12
Niniejszym rozpoczynam trzeci warsztat w swojej karierze smile
Kiedy byłam dzieckiem, uwielbiałam - do wypęku - pewną baśń. Katowałam ją na okrągło, katowałam siebie i innych smile
Do tej pory został mi sentyment do tej opowieści.
Co to za baśń? Może ktoś trafi konkretny tytuł, a może uda się odtworzyć fabułę?
Może być taki temat?
--
taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę
Edytor zaawansowany
  • coill 26.04.09, 23:29
    ale to do oglądania czy czytania?
  • maly-elf 27.04.09, 06:09
    Świetny tematsmileTeż lubię baśniesmile
  • higienistka 27.04.09, 07:45
    Nic nie powiem - chodzi przecież o treść baśni, nie o formę smile
    --
  • coill 27.04.09, 09:57
    fajnewink NIGDY nie kladlam kart na czegos takiego, jezeli ktoregos wieczora w ten
    tydz po powrociwe do domu nie bede zbyt zmeczona to chetnie poloze karty
  • kita32 27.04.09, 15:45
    Podoba mi się temat smile. Ja nawet kiedyś zadałam podobny - pytałam o opowieść biblijną, którą w kółko czytałam (musiałam czytać) swojemu synowi, gdy był mały. (Canada wtedy zastosowała rozkład, który bardzo mi się podobał. Szkoda, że nie pamiętam tego rozkładu dokładnie...)
  • kita32 27.04.09, 22:49
    Już zrobiłam rozkład i zaczęłam spisywać swoje hipotezy, ale dokończę jutro smile.
  • kita32 28.04.09, 16:12
    Rozkład:
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/bi/zc/8ybr/N037honbn8jCit44xB.jpg

pytania i krótkie komentarze:

Tło (wypadły): 9 Pucharów – o dążeniu do szczęścia; Paź Kijów – z udziałem kogoś pomocnego (wróżka, pomocne zwierzęta, ukochana pomaga);

Tytuł baśni: 5 Pucharów – z elementami smutku;
    Bohaterowie: VI Kochankowie, V Papież – o miłości, może z jakąś przestrogą. Może Kochankowie oznaczają, że bohaterami jest para – dziewczyna i chłopak;
    Fabuła:
    początek – 8 Monet – bohater pracuje lub zdobywa potrzebne rekwizyty;
    rozwinięcie – 2 Pucharów – główny temat to jak zdobyć ukochaną lub uwolnić ją lub zdobyć rękę królewny;
    punkt kulminacyjny – As Kijów – działanie – zdecydowane, szybkie, męskie. Kij może być też kosturem wędrownym – punktem kulminacyjnym może być jakaś wyprawa;
    potem – IX Pustelnik – bohater intensywnie myśli lub poszukuje czegoś lub jest zdany tylko na siebie;
    zakończenie – 6 Pucharów – szczęśliwe;
    przesłanie – XVII Gwiazda – o odrodzeniu, o przewodnictwie duchowym.

Dobrałam jeszcze 3 karty:
    Co pomagało – As Pucharów – miłość, dobroć, uczucia;
    Co przeszkadzało – 3 Monet – trzykrotna próba – trzy zadania, trzy problemy, trzy razy trzeba było coś wykonywać (to częsty motyw w baśniach);
    Z kim utożsamiała się Higienistka – 9 Monet – z księżniczką.

skojarzenia:

Kopciuszek. Tytuł (5 Pucharów) smutny. Bohaterowie – para – najpierw działa dziewczyna starając się udać na bal, potem chłopak szukając dziewczyny. Wróżka (lub duch matki) obrazuje pozytywną realizację kary Papież, a macocha negatywną. 3 próby były (3 Monet) realizowane zarówno przez Kopciuszka jak i Królewicza.
    Fabuła: Kopciuszek dużo pracuje i pracą (8 Monet) oraz przy pomocy innych (Paź Kijów) dostaje się na bal (2 Pucharów). Potem działanie przejmuje królewicz (As Kijów). Po zdobyciu bucika ukochanej poszukuje jej (Pustelnik) i po 3-ej próbie znajduje.
    Jest to baśń o odmianie i przemienieniu się z Kopciuszka w królewnę (Gwiazda).

Jaś i Małgosia. Tytuł nie jest smutny, ale przyczyną problemów jest bieda. Bohaterami jest dwójka dzieci (Kochankowie). Czy Papież pasuje do ojca chcącego pozbyć się dzieci oraz do Baby Jagi? Nie wiem... Ojciec 3-krotnie próbuje zostawić dzieci w lesie. Dzieci budzą się same w lesie (As Kijów) i nie mogą znaleźć drogi do domu, ale widzą chatkę z piernika (na mojej karcie As Kijów widać w oddali zameczek-chatkę). Zostają uwięzieni i zdani na własną pomysłowość (Pustelnik). Na zakończenie, gdy dzieci wracają do domu – już zostają w nim bezpieczne, bo rodzice zrezygnowali z pozbycia się ich.

Doskonale wiem, że karty pasują do wielu baśni. Baśnie często mają wspólne motywy np. jak 3-krotna próba. Ale już kończę pisać, bo wiem że jak nie wpadnę na dobry trop od razu, to później już nie...
  • higienistka 03.05.09, 18:24
    CytatTło (wypadły): 9 Pucharów – o dążeniu do szczęścia; Paź Kijów – z udziałem kogoś pomocnego (wróżka, pomocne zwierzęta, ukochana pomaga);
    Z grubsza się zgadza  Gerda dąży do szczęścia, do Kaja, a po drodze różni ludzie i zwierzęta udzielają jej pomocy. 9 Pucharów to stan stabilny, bez fajerwerków, i do przywrócenia go Gerda dąży.

CytatTytuł baśni: 5 Pucharów – z elementami smutku;
    Tytuł w swojej warstwie wierzchniej niewiele ma wspólnego ze smutkiem, ale Królowa Śniegu istotnie do najcieplejszych istot nie należy.

CytatBohaterowie: VI Kochankowie, V Papież – o miłości, może z jakąś przestrogą.
    Tak, o miłości. Zastanawiam się nad Papieżem – może symbolizuje Królową Śniegu (akcentując te mniej przyjemne strony Papieża)? A może czystą i uczciwą Gerdę?

CytatMoże Kochankowie oznaczają, że bohaterami jest para – dziewczyna i chłopak;
    Kaj i Gerda, z naciskiem na Gerdę.

Fabuła:
    Cytatpoczątek – 8 Monet – bohater pracuje lub zdobywa potrzebne rekwizyty;
    Gerda dostaje różne przedmioty, ale to później, natomiast nie pracuje, prowadzi zwyczajne życie. Może to o to chodziło?

Cytatrozwinięcie – 2 Pucharów – główny temat to jak zdobyć ukochaną lub uwolnić ją lub zdobyć rękę królewny;
    Tak jest - jak uwolnić osobę bliską i kochaną, czy generalnie relacja pomiędzy dwojgiem ludzi.

Cytatpunkt kulminacyjny – As Kijów – działanie – zdecydowane, szybkie, męskie. Kij może być też kosturem wędrownym – punktem kulminacyjnym może być jakaś wyprawa;
    Wyprawa jest w zasadzie głównym motywem, a Gerda jest ciężko zdeterminowana, działa zdecydowanie i dość szybko.

Cytatpotem – IX Pustelnik – bohater intensywnie myśli lub poszukuje czegoś lub jest zdany tylko na siebie;
    Gerda, mimo doraźnej pomocy, wędruje sama. I poszukuje, oczywiście. Na wielu kartach Pustelnik wędruje przez krainę zimną, szarą, smutną, skutą lodem.

Cytatzakończenie – 6 Pucharów – szczęśliwe;
    Pewnie 

Cytatprzesłanie – XVII Gwiazda – o odrodzeniu, o przewodnictwie duchowym.
    Tym odrodzeniem może być wiosna, która kończy baśń. Może też chodzić o przebudzenie Kaja. Ale – przynajmniej moim zdaniem – głównym motywem jest miłość.

CytatDobrałam jeszcze 3 karty:
    Co pomagało – As Pucharów – miłość, dobroć, uczucia;

Oczywiście – szczególnie Gerda, która kocha Kaja nad życie i znosi dla niego wszystko.

CytatCo przeszkadzało – 3 Monet – trzykrotna próba – trzy zadania, trzy problemy, trzy razy trzeba było coś wykonywać (to częsty motyw w baśniach);
    Nie, nie ma czegoś takiego, w każdym razie ja sobie nie przypominam

CytatZ kim utożsamiała się Higienistka – 9 Monet – z księżniczką.
    Z księżniczką – nie, ale z królową owszem  Gerdę też można podciągnąć pod kobietę widoczną na 9 Monet – silną, samodzielną, ale bliżej chyba jednak jest królowa.
    W sumie Kito byłaś na dobrym tropie, poszczególne motywy były właściwe, tylko nie te wnioski końcowe wink Ale było naprawdę blisko.
    --
  • canada53 28.04.09, 23:01
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/kg/ig/bgrb/1a2I8CDK5xhs4YCwnB.jpg

Karta na górze rozkładu (XIX Słońce) = symbol, ogólne przesłanie tej bajki
    Rząd środkowy (XVII Gwiazda, 4 Miecze, IV Cesarz) = główni bohaterowie bajki
    Rząd dolny (I Mag, 7 Kielichów, Król Denarów, III Cesarzowa, 7 Mieczy, As Denarów, Rycerz Mieczy) = treść bajki

Tym razem postanowiłam, że nie będę kombinować, tylko od razu napiszę co skojarzyło mi się, jak tylko spojrzałam na te karty. Otóż pierwszą myślą była bajka o śpiącej Królewnie. W centralnym punkcie dolnego rzędu jest Cesarzowa – czyli akcja bajki krąży wokół postaci kobiecej: pięknej, bogatej i szczęśliwej, czyli prawdopodobnie królewny. Główne postaci bajki to Ona: XVII Gwiazda, czyli piękna i dobra, ale trochę z głową w chmurach, marząca o swoim szczęściu i będąca pod opieką dobrych wróżek oraz On: IV Cesarz, czyli po prostu dzielny królewicz, który wyratuje ją z opresji i jej się na końcu opowieści oświadczy. Pomiędzy nimi 4 Miecze – będą musieli na siebie poczekać, ona zaśnie, a on ją obudzi. Bajka ma pozytywny wydźwięk i szczęśliwe zakończenie (XIX Słońce jako karta ogólna symbolizująca tę bajkę), nie podejrzewam więc, aby to była np. baśń o Królowej Śniegu, czy o Małej Syrence, przy których zdarzało mi się płakać w dzieciństwie. Ta baśń, o której mowa kończy się więc tradycyjnym: : „I żyli długo i szczęśliwie”.
    Treść, jak już wspominałam, opowiada o losach królewny. Karty na lewo od niej opowiadają o tym, jak samodzielnie zachciała spróbować przędzenia i siadła do wrzeciona (I Mag), jak po ukłuciu się nim zasnęła (7 Kielichów) i jak piękny książę ją obudził (Król Denarów) uwalniając pocałunkiem od złego czaru. Karty po prawej to: złość wróżki, która obraziła się za to, że nie zaproszono jej na chrzest królewny i zemsta jaką jej poprzysięgła rzucając klątwę (Rycerz Mieczy), kołowrotek, który pomimo zakazu wydanego przez króla jednak ostał się w królestwie (As Denarów) i podstęp złej wróżki (7 Mieczy), która rzuciła czar. Na całe szczęście dobra wróżka złagodziła sprawę i zamieniła klątwę niosącą królewnie śmierć (7 Mieczy) na długi sen (7 Kielichów).
    Drugim wariantem mogłaby tu też być bajka o Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach, oparta na podobnym schemacie. Jest tu także piękna królewna, która pod wpływem czaru zasypia w szklanej trumnie (4 Miecze) i którą przywraca do życia pocałunek królewicza. Cesarzowa symbolizowałaby tu zarówno samą królewnę, jak i piękną, ale złą macochę z jej „Lustereczko powiedz przecie…”. 7 Kielichów to oczywiście 7 krasnoludków, Mag mógłby obrazować proste i pracowite życie królewny w lesie razem z krasnoludkami. Król Denarów to tak jak i w tamtej bajce książę ratujący królewnę i zakochujący się w niej. As Denarów – to nic innego, jak jabłko podarowane przez złą i zazdrosną czarownicę (Rycerz Mieczy) królewnie, a 7 Mieczy to przebiegły postęp czarownicy usiłującej zgładzić królewnę, ale też i fortel myśliwego, który na jej rozkaz miał ją zabić, a zamiast tego ocalił jej życie zostawiając w lesie. Oczywiście na koniec dobro zwycięża i wszyscy bawią się na weselu młodej pary (XIX Słońce).
  • kita32 29.04.09, 00:07
    Przyjemnie się czyta baśniowe interpretacje smile.
  • ma_ewa01 30.04.09, 22:01
    Ale numer Kito, nawet dalej nie doczytałam, ale na tytuł mamy tę sama kartę- 5
    pucharów...
  • higienistka 03.05.09, 18:28
    W centralnym punkcie dolnego rzędu jest Cesarzowa – czyli akcja bajki krąży wokół postaci kobiecej: pięknej, bogatej i szczęśliwej, czyli prawdopodobnie królewny.
    Królowa Śniegu  Czy była szczęśliwa, to sprawa dyskusyjna, ale piękna i bogata na pewno.

Główne postaci bajki to Ona: XVII Gwiazda, czyli piękna i dobra, ale trochę z głową w chmurach, marząca o swoim szczęściu i będąca pod opieką dobrych wróżek
    Gerdzie może dobre wróżki nie towarzyszyły, ale zawsze się gdzieś dziewczynie przyfarciło wink

On: IV Cesarz, czyli po prostu dzielny królewicz, który wyratuje ją z opresji i jej się na końcu opowieści oświadczy.
    „Królewicz” był - Kaj, ale to jego trzeba było ratować.
    Zastanawiałam się, czy przypadkiem nie było odwrotnie – czy Cesarz nie obrazuje Gerdy, a Gwiazda – Kaja. To ona była twarda, zdecydowana, odważna, a on dał się uwieść marzeniom.

Pomiędzy nimi 4 Miecze – będą musieli na siebie poczekać, ona zaśnie, a on ją obudzi.
    Kaj zasnął (zaczarowany okruchami lustra), a Gerda musiała go obudzić ze złego snu. 4 Mieczy może oznaczać to, co ich dzieli, oczarowanie Kaja Królową, jego odejście.

Bajka ma pozytywny wydźwięk i szczęśliwe zakończenie (XIX Słońce jako karta ogólna symbolizująca tę bajkę), nie podejrzewam więc, aby to była np. baśń o Królowej Śniegu, czy o Małej Syrence, przy których zdarzało mi się płakać w dzieciństwie. Ta baśń, o której mowa kończy się więc tradycyjnym: : „I żyli długo i szczęśliwie”.
    A jednak big_grin ‘Królowa Śniegu’ właściwie też kończy się szczęśliwie, choć nie jest to typowo baśniowe ‘długo i szczęśliwie’. Na karcie Słońce jest zwykle dziecko albo dzieci – ‘Królowa Śniegu’ jest baśnią o dzieciach, o ich dorastaniu.

Drugim wariantem mogłaby tu też być bajka o Królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach,
    Ani ‘Śpiąca Królewna’, ani ‘Królewna Śnieżka’.  Szczerze mówiąc nie cierpiałam tego typu bajek, wkurzały mnie te ciapowate królewny, które zawsze musiały czekać, a to na królewicza, a to na wróżkę, bo same wydawały mi się wyjątkowo niegramotne.
    --
  • canada53 03.05.09, 19:18
    No, to tym razem wszystko zinterpretowałam na odwrót - ale znowu któż mógłby
    przypuszczać, że bajkę o Królowej Śniegu będzie u mnie w rozkładzie symbolizować
    karta XIX Słońce, która przecież mało co z lodem się kojarzy! Chociaż, jeśli
    pójdzie się tropem dzieci zwykle przedstawianych na tej karcie, to czemu nie...
    Reszta kart też pasuje.
    Masz rację, w tym wypadku to raczej Kaj jest symbolizowany kartą XVII Gwiazda, a
    Gerda (i Królowa Śniegu zarazem) to Cesarz - obydwie wiedziały czego chcą i
    walczyły o to z determinacją. A Kaj rzeczywiście był trochę nieobecny, na swój
    sposób szczęśliwy, ale niedostępny - zgodnie z symboliką arkanu XVII.
  • kita32 03.05.09, 19:29
    Zastanawiałam się nad Królową Śniegu, też mi pasowała, ale z wyjątkiem mojej interpretacji 3 Monet jako 3-y krotnej próby. W Królowej Śniegu nie ma takiej historii. Dlatego zrezygnowałam z tej myśli...
  • higienistka 03.05.09, 19:36
    Tak sobie pomyślałam, że ta 3 Monet to może być praca Kaja - próba ułożenia wyrazu WIECZNOŚĆ. W pewnym sensie była to przeszkoda, bo dopiero po zakończeniu układanki Kaj miałby to, czego pragnął.
    --
  • kita32 03.05.09, 19:43
    No tak, 3 Monet to zwykle budowanie, z tym, że mnie skojarzyło się z 3-krotnymi próbami, bo to taki typowy wątek w baśniach.
  • kita32 03.05.09, 19:44
    Higienistko, pięknie napisałaś komentarze i to wykorzystując możliwości kodowania BBC smile.
  • higienistka 03.05.09, 19:59
    Się starałam smile
    Mam nadzieję, że Mały_Elf się jakoś pojawi, bo czekam niecierpliwie na kolejny warsztat...
    --
  • higienistka 03.05.09, 19:34
    znowu któż mógłby
    > przypuszczać, że bajkę o Królowej Śniegu będzie u mnie w rozkładzie symbolizowa
    > ć
    > karta XIX Słońce, która przecież mało co z lodem się kojarzy!

I tu jest właśnie - dla mnie - kłopot z kartami smile Nie wiadomo, czy brać pod uwagę to, co karta zwykle, klasycznie oznacza, to, co mówi nam wczesniejsze doświadczenie, czy może to, co jest narysowane/namalowane, a jeśli to ostatnie, to który element. Ech...
    --
  • canada53 03.05.09, 21:59
    higienistka napisała:
    > I tu jest właśnie - dla mnie - kłopot z kartami smile Nie wiadomo, czy brać pod uw
    > agę to, co karta zwykle, klasycznie oznacza, to, co mówi nam wczesniejsze doświ
    > adczenie, czy może to, co jest narysowane/namalowane, a jeśli to ostatnie, to k
    > tóry element. Ech...

No właśnie. W tym wypadku ani pierwsze skojarzenie z kartą Słońce = lato, ani
    to, że to karta raczej radosna, a mnie jak już pisałam bajka o Królowej Śniegu
    kojarzy się bardziej ze smutkiem i ze łzami - nie było prawidłową drogą
    interpretacji. Cóż, tu już chyba tylko intuicja może podpowiedzieć co należy
    brać pod uwagę.
    A oczywiście jak mi się te 4 Miecze od razu skojarzyły z księżniczką leżącą w
    szklanej trumnie, to już nic innego nie mogło się przebić. Chociaż teraz, jak
    patrzę na rozkład znając już rozwiązanie, to widzę, że karty całkiem ładnie
    wszystko pokazały. Ech...
  • maly-elf 29.04.09, 10:43
    Moje karty znów mnie zaskoczyły. Wyszły mi same WA i Miecze. Ciekawe, prawda?
    Ale do rzeczy:
    Ogólny klimat baśni: Rydwan- szybka zmiana akcji, ruch, pęd lub też motywem
    baśni jest jakiś pojazd: kareta, sanie
    Dlaczego była to ulubiona baśń Higienistki: Słońce - jest to baśń optymistyczna,
    napawała ją radośćią
    Co najbardziej podobało się Higienistce w baśni: Siła- odwaga i męstwo głównego
    bohatera, bohaterki
    Główne wydarzenia w baśni:Wisielec, As mieczy, 6 Mieczy- Uwięzienie bohatera,
    uwolnienie go i ucieczka, nowe plany, nowe życie. Oczywiście chyba wszystkie
    baśnie mają podobne wydarzenia. Przychodzą mi na myśl dwie baśnie.(Jaś i
    Małgosia i Królowa Śniegu)
    Bohater baśni:5 Mieczy. Na mojej karcie są dwie oddalające się kobiety i jedna
    siedząca samotnie.Moje skojarzenie: ucieczka od Królowej śniegu lub czaownicy.
    Dwie kobiety przedstawiają Kaja i Gerdę lub Jasia i Małgosię.
    Akcja, miejsce baśni: 8 mieczy - pozorne zamknięcie, więzienie, chłodne miejsce
    czyli jednak pałac Królowej Śniegu
    Podsumowując stawiam na baśń Andersena . Dużo chłodu w tych moich kartach.
    Świetny temat. Fajnie mi się interpretowało karty.smilesmile
  • maly-elf 29.04.09, 10:49
    Jeszcze dodam coś do 8 Mieczy. Opaska na oczach kobiety na karcie bardzo się mi
    kojarzy z szkłem czy kawałkiem lodu(już nie pamiętam dokładnie) w oku Kaja.smile
  • kita32 29.04.09, 10:56
    > kojarzy z szkłem czy kawałkiem lodu(już nie pamiętam dokładnie) w oku Kaja.smile

... odłamek zwierciadła naładowanego złą diabelską energią - jeżeli dobrze pamiętam.
  • kita32 29.04.09, 10:59
    A ja mam 3-ią wersję która baśń. Miałam ją od razu, ale nie pisałam, bo pomyślałam - będę tak wymieniać wszystkie baśnie, które znam, hi! hi!

Po zobaczeniu kart Canady ta wersja "wypłynęła mi na wierzch", a jak teraz przeczytałam karty Małego Elfa, to znowu. Tylko nie mam kiedy napisać...
  • higienistka 29.04.09, 11:07
    Napisz, napisz smile
    Bardzo fajne te Wasze interpretacje.
    --
  • kita32 29.04.09, 16:08
    Mam jeszcze propozycję 3-ej baśni, która kojarzy mi się z moim rozkładem i rozkładami Canady i Małego Elfa. Ta baśń jest znana w wielu wersjach w różnych stronach świata. W tej chwili nie pamiętam dokładnie żadnej wersji ani żadnego tytułu – tylko ogólny zarys baśni.

Główną bohaterką jest dziewczyna, w której życiu w jakiś magiczny sposób pojawia się mężczyzna. Ale jest to półmężczyzna- półzwierzę. Np. w dzień jest gołąbkiem albo jakimś potworem, a (przystojnym) mężczyzną staje się w nocy, kiedy to zrzuca swoją zewnętrzną skórę. Nagle staje się coś, że traci swoją zwierzęcą skórę – w jednej wersji zazdrosna siostra spala tą skórę, w innych wersjach robi to dziewczyna (lub jej matka), żeby ukochany na zawsze pozostał pięknym młodzieńcem.

I wtedy okazuje się, że był on zaklęty i już tylko kilka dni dzieliło go od terminu uwolnienia się spod złych czarów, ale jak stracił skórę to musi odejść/odlecieć/zniknąć. Jeszcze tylko zdążył powiedzieć dziewczynie, że będzie za 7-a górami i 7-a morzami...

Dziewczyna nie może pogodzić się ze stratą ukochanego. Udaje się do mądrej czarownicy mieszkającej w środku głuchej puszczy w domku na kurzej łapce. Czarownica radzi jej zrobić sobie u kowala metalowy kostur, żelazne buciki i wziąć kamienny chleb i tak wyposażona może wybrać się na poszukiwania ukochanego. Jak będzie szła tak długo, aż schodzi żelazne buciki i metalowy kostur i zje kamienny chleb – to wtedy dotrze do swojego ukochanego.

Dziewczyna słucha rady i wybiera się w drogę. Idzie długo, długo, długo... Dochodzi do Matki Wiatrów. Tam czeka aż wrócą jej synowie, żeby dowiedzieć się czy widzieli gdzieś jej ukochanego. Nie widzieli. Dostaje od Matki Wiatrów jakiś niezwykły prezent, który jest i piękny i cenny (złoty) i ma jakieś niezwykle właściwości. Idzie dalej. Historia się powtarza. Dziewczyna odwiedza jeszcze Matkę Słońca i Księżyca.

Odnajduje ukochanego, ale on jest pod władzą jakiejś kobiety- czarodziejki. Dziewczyna 3-krotnie przekupuje prezentami od Matek tą kobietę i w zamian za prezenty dostaje możliwość bycia przez noc z ukochanym, ale on jest uśpiony przez czarodziejkę specjalnym napojem. Dopiero za 3-im razem mężczyzna wyczuwa podstęp i niezauważalnie wylewa napój i udaje, że zasypia. W nocy poznaje dziewczynę i wtedy zostaje uwolniony od wiążącego go zaklęcia. Kobieta- czarodziejka znika z ich życia (np. zamienia się w ptaka i odlatuje), a oni zostają w zamku jako mąż i żona i żyją w szczęściu i radości wink.

karty
    Z długą i samotną wędrówką (za 7 gór i mórz) w poszukiwaniu ukochanego kojarzy mi się moja karta Pustelnik, 7 Mieczy Canady i Rydwan Elfa.
    Głównym wydarzeniem jest taki rodzaj zawieszenia czasu między początkowym byciem razem (u mnie 2 Puchary) a późniejszym byciem razem (6 Pucharów) po uwolnieniu z zaklęcia. 4 Mieczy Canady i Wisielec Elfa świetnie to oddają. Mój Pustelnik też tutaj pasuje.
    Spalenie skóry to u mnie As Kijów, u Canady Mag (działanie) z 7 Pucharów (pod wpływem błędnego wyobrażenia sobie skutków), u Elfa As Mieczy (przerwane co było, gwałtowne rozdzielenie).
    Mądra czarownica z Puszczy i 3 Matki oraz zła czarodziejka są u mnie symbolizowane przez Papieża oraz Pazia Kijów (pomagają - z wyjątkiem czarodziejki, która przeszkadza).
    Przesłanie – Gwiazda – to odrodzenie pierwotnej sytuacji na tą samą ale na wyższym poziomie, to również przewodnictwo duchowe, które w baśni było przewodnictwem czarownicy i Matek.
    Ale również jest to baśń o zwycięstwie uporu i wytrwałości (Moc u Elfa) i o zwycięstwie, gdy podąża się za swoim przeznaczeniem (Słońce u Canady i Gwiazda u mnie).

…..Ładnie się rozpisałam wink. Dobrze wykorzystałam dłuższą przerwę w pracy wink, ale czy dobrze trafiłam? Jest tysiące baśni...
  • maly-elf 29.04.09, 16:35
    właśnie,jest tyle baśni a rozwiązanie tylko jedno. Oj robi się gorąco.Znów zżera
    mnie ciekawośćsmile.
    Kito, jestem pod wrażeniemsmile Faktycznie ta Twoja 3 wersja jest bardzo
    prawdopodobnasmile(A do niedzieli tyyyyyyyyyle czasu)buuuuuu...
  • kita32 29.04.09, 17:09
    > Znów zżera
    > mnie ciekawośćsmile.

...Mnie też smile. I ciekawa jestem bardzo co inni napiszą...
  • maly-elf 29.04.09, 17:12
    Oj tak. Dziewczynki piszcie swoje interpretacje, piszciesmile
  • higienistka 03.05.09, 18:28
    CytatMoje karty znów mnie zaskoczyły. Wyszły mi same WA i Miecze. Ciekawe, prawda?
    Coś w tym jest  Miecze kojarzą mi się z chłodem, mrozem.

CytatAle do rzeczy:
    Ogólny klimat baśni: Rydwan- szybka zmiana akcji, ruch, pęd lub też motywem
    baśni jest jakiś pojazd: kareta, sanie

Sanie, rzecz jasna. Ruch w sumie też, bo Gerda przecież podróżuje.

CytatDlaczego była to ulubiona baśń Higienistki: Słońce - jest to baśń optymistyczna,
    napawała ją radością

Napawała mnie radością, tak, nie tylko ze względu na siłę bohaterki, ale także dlatego, że mówiła o zimie, a to była moja ukochana pora roku.

CytatCo najbardziej podobało się Higienistce w baśni: Siła- odwaga i męstwo głównego
    bohatera, bohaterki

Tak, tak  Już pisałam o odważnej, silnej Gerdzie i jej lustrzanym, negatywnym (choć nie do końca) odbiciu czyli Królowej Śniegu.

CytatGłówne wydarzenia w baśni: Wisielec, As mieczy, 6 Mieczy- Uwięzienie bohatera,
    uwolnienie go i ucieczka, nowe plany, nowe życie. Oczywiście chyba wszystkie
    baśnie mają podobne wydarzenia. Przychodzą mi na myśl dwie baśnie.(Jaś i
    Małgosia i Królowa Śniegu)

Słusznie 

CytatBohater baśni:5 Mieczy. Na mojej karcie są dwie oddalające się kobiety i jedna
    siedząca samotnie. Moje skojarzenie: ucieczka od Królowej śniegu lub czarownicy.
    Dwie kobiety przedstawiają Kaja i Gerdę lub Jasia i Małgosię.

Najpierw ucieczka Kaja DO Królowej (ucieczka czy porwanie, sprawa dyskusyjna), potem ucieczka Kaja i Gerdy od Królowej.

CytatAkcja, miejsce baśni: 8 mieczy - pozorne zamknięcie, więzienie, chłodne miejsce
    czyli jednak pałac Królowej Śniegu

Tak jest  Tutaj odbywa się pewna część akcji.
    CytatPodsumowując stawiam na baśń Andersena . Dużo chłodu w tych moich kartach.
    Świetny temat. Fajnie mi się interpretowało karty.

Słuszny wybór big_grin Brawo 
    Z jakiej talii korzystałaś? Intryguje mnie ta 5 Mieczy.

--
  • dobema 30.04.09, 11:36
    fotoforum.gazeta.pl/photo/4/fb/fd/tvfh/a1WNZBNqtrqewBClSB.jpg" border="0" alt="fotoforum.gazeta.pl/photo/4/fb/fd/tvfh/a1WNZBNqtrqewBClSB.jpg">

1. co to za baśń która tak spodobała się higienistce - ogólnie? –
    Umiarkowanie
    Czytało się bardzo sympatycznie i miło. Jak zobaczyłam mojego
    aniołka na karcie Umiarkowanie to moją pierwszą myślą
    było „Dziewczynka z zapałkami” ale dalej odkrywając karty to tak
    średnio pasują i po długim gapieniu się w te karty stawiam
    na „Kopciuszka”.
    Baśń pozwalała się wyciszyć, zrelaksować, pomarzyć, była i
    podejrzewam że dalej jest taka w sam raz do podusi dla dziewczynek smile

2. fabuła baśni chronologicznie
    - początek baśni - Eremita
    - środek baśni – 9 denarów
    - zakończenie baśni – 9 buław
    Kopciuszek pomimo swojej wiedzy i wspaniałego wewnętrznego i
    zewnętrznego piękna, była źle traktowana. Karta Pustelnik w tym
    przypadku oznacza, że zamknęła się on w swoim świecie, poszukiwała
    swojego miejsca na ziemi, stawała się piękną, dojrzałą kobietą, ale
    nie miała pięknych strojów. Była samotna po śmierci rodziców, ale
    dojrzewała wewnętrznie. Kopciuszek mieszkała w zamku (9 denarów) i
    pewnej nocy dzięki wróżce i strojom przeobraziła się w księżniczkę i
    oczarowała księcia na balu. Myślę że ta karta 9 denarów, właśnie
    oddaje to jej piękno i bogadztwo. Księże po wielu trudach i
    poszukiwaniach (9 buław) znalazł wkońcu swoją ukochaną, no i żyli
    długo i szczęśliwie wink

3. Kim był główny bohater ulubionej baśni higienistki?
    - ogólnie – 3 denary
    - wygląd zewnętrzny – 6 denarów
    - charakter – 5 buław
    Kopciuszek jak wiadomo była pracowita (3 denary), hojna, potrafiła
    dzielić się z innymi (6 denarów) ale i nie poddała się, wywalczyła
    sobie (5 buław) szansę na przymierzenie pantofelka.

4. przesłanie/puenta jakie daje baśń – Królowa denarów
    Cierpliwość popłaca – ta królowa jest cierpliwa, bogata, płodna,
    kocha naturę i jest bogata nie tylko materialnego.
  • dobema 30.04.09, 11:38
    tak myślałam, że zdjęcia mi nie wklei, bo w pracy mam IE.
    W domku wkleję i będzie ok smile
  • kita32 30.04.09, 11:44
    rozkład Dobemy:
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/4/fb/fd/tvfh/a1WNZBNqtrqewBClSB.jpg
  • dobema 30.04.09, 11:55
    O!!
    Cudnie, dziękuję Ci bardzo Kito smile)
  • higienistka 03.05.09, 18:29
    Cytat1. co to za baśń która tak spodobała się higienistce - ogólnie? – Umiarkowanie
    Czytało się bardzo sympatycznie i miło. Jak zobaczyłam mojego aniołka na karcie Umiarkowanie to moją pierwszą myślą było „Dziewczynka z zapałkami” ale dalej odkrywając karty to tak średnio pasują i po długim gapieniu się w te karty stawiam na „Kopciuszka”.

Ani „Kopciuszek”, ani „Dziewczynka z zapałkami”, chociaż to drugie znacznie bliżej.
    Zastanawiam się nad znaczeniem Umiarkowania w kontekście „Królowej Śniegu’. Może oznacza to, że tytułowa postać nie jest do końca ani całkiem dobra, ani całkiem zła?

CytatBaśń pozwalała się wyciszyć, zrelaksować, pomarzyć, była i podejrzewam że dalej jest taka w sam raz do podusi dla dziewczynek
    Nie była do podusi, o nie 

Cytat2. fabuła baśni chronologicznie
    - początek baśni - Eremita
    - środek baśni – 9 denarów
    - zakończenie baśni – 9 buław

IMO Eremita oznacza samotną wyprawę Gerdy, która – 9 Monet – okazała się dzielną, przedsiębiorczą młodą damą. Może też oznaczać kobiety, które jej pomogły – księżniczka, mała rozbójniczka, obie tak samo energiczne i stanowcze.
    9 Buław – to konieczność zachowania przytomności umysłu, rozwagi. Może Królowa Śniegu powróci….?

Cytat3. Kim był główny bohater ulubionej baśni higienistki?
    - ogólnie – 3 denary
    - wygląd zewnętrzny – 6 denarów
    - charakter – 5 buław

Mam wrażenie, że bardziej te karty pasują do Królowej Śniegu – twórczej, pracowitej (w końcu to była jej robota, pokryć ziemię szronem i śniegiem), kobiety, która chciała dać Kajowi cały świat i parę nowych łyżew. Ale znowuż 5 Buław lepiej chyba przystaje do Gerdy, która musiała o Kaja walczyć.
    Cytat4. przesłanie/puenta jakie daje baśń – Królowa denarów
    Ciekawe, kim jest ta królowa – może dorosłą Gerdą? Bo Królowa Śniegu nie daje życia, tak, jak Królowa Monet, tylko je odbiera, zamraża, acz tylko na pewien czas.

--
  • dobema 03.05.09, 18:34
    no tak, zdecydowanie karty lepiej pasują do tej baśni, a ja jej nie
    znałam poprostu smile
  • higienistka 03.05.09, 18:39
    Oj, nie pomyślałam o tym, że ktoś tej baśni może nie znać sad
    --
  • ma_ewa01 30.04.09, 21:57
    1. Czas, miejsce i klimat Baśni- 6monet, Śmierć, Rycerz monet
    2..Kim jest główny bohater – Król Pucharów
    3.Przebieg wydarzeń – 6 pucharów, As pucharów, 7 pucharów
    4. Główny problem – Królowa Pucharów, Kapłanka
    5. Jaki jest morał basni – 8 pucharów
    6. Jaki jest tytuł basni – 5 pucharów
    7. czym ta baśń urzekła Higienistkę – 4 mieczy

Akcja ulubionej Baśni Higienistki toczy się w dawnych czasach, powiedzmy w
    średniowieczu, gdy był wyraźny podział na ludzi biednych i bogatych. Miejsce
    akcji – tam gdzie ludzie dokonują jakiegoś rozrachunku, żegnaja się z
    przeszłością, zamykają pewien etap życia. Najbardziej pasowałby mi cmentarz, ale
    nie umieszcza się przecież akcji baśni na cmentarzach. Ale może to być jakiś
    zapuszczony, zapomniany ogród, ruiny zamku, ciemny las…Może też to być kraina w
    której nie ma życia, wszystko jest np. skute lodem…Kraina Śniegu.
    Otoczenie jest raczej bogate, może dwór jakiegoś możnowładcy…Bohaterem baśni
    jest mężczyzna szukający miłości…, albo będący obiektem miłości. Jest gdzies
    daleko, niedostępny, nieosiągalny , może jakiś urok na nim ciazy…
    Zaczyna się jakimś dziecięcym niewinnym uczuciem, wspólna radościa, zabawą…
    powoli rodzi się miłość i nagle Obiekt gdzieś znika, staje się nieosiągalnym
    marzeniem…Ta 7-ka pucharów kojarzy mi się z puzlami, kawałkami, okruchami…
    Problem- zakochana dziewczyna, która pragnie odkryć jakąs tajemnicę, może
    uwolnić kogoś, zdjąć zaklęcie…Główny morał- podązaj swoja drogą, idz za swoim
    marzeniem, słuchaj głosu serca, nie rezygnuj…
    Tu nasuwa mi się Baśń Królowa Śniegu. On to Kaj, ona zdaje się Gerda. Uwalnia
    Kaja od złego zaklęcia okrutnej Królowej .
    Podobny motyw – uratowania chłopca, tym razem przez kochającą siostrę można
    odnaleźć w baśni Braciszek i Siostrzyczka- tam także widać dwoje szczesliwych
    dzieci ( 6 pucharów) , chłopiec pije wode z zatrutego Źródełka( As pucharów) i
    zamienia się w jelonka ( 7 pucharów). Siostrzyczka ( królowa pucharów) próbuje
    chronić jelonka, odkryć tajemnicę złego czaru i uwolnić braciszka ( Kapłanka) i
    znów poszukiwanie, ukrycie się gdzieś w głuchym lesie, z dala od ludzkich oczu i
    siedzib ( 8 pucharów) …

Nie mam zielonego pojęcia, czym ta baśń mogła urzekać Higienistkę w kontekście 4
    mieczy. Chyba, że była jej czytana na dobranoc, przed położeniem się spać…

Karta 4 miecze zasugerowała mi inne rozwiązanie – tzn Baśn o Królewnie Śnieżce,
    którą zła Królowa uraczyła zatrutym jabłkiem i leżała bidulka w kryształowej
    trumnie niczym ten nieborak na karcie 4 mieczy…

Pozdrawiam wszystkie uczestniczki i zabieram się za lekturę Waszych
    interpretacji- bo już się sporo osób wypowiedziało… Ciekawa jestem, czy podobnie
    typowałyście…
    Msmile
  • higienistka 03.05.09, 18:30
    CytatAkcja ulubionej Baśni Higienistki toczy się w dawnych czasach, powiedzmy w średniowieczu, gdy był wyraźny podział na ludzi biednych i bogatych. Miejsce akcji – [ciach] Może też to być kraina w której nie ma życia, wszystko jest np. skute lodem…Kraina Śniegu. Otoczenie jest raczej bogate, może dwór jakiegoś możnowładcy…

W dużej mierze tak – Królowa Śniegu i jej lodowy pałac, gdzie przebywa Kaj.

Cytat Bohaterem baśni jest mężczyzna szukający miłości…, albo będący obiektem miłości. Jest gdzies
    daleko, niedostępny, nieosiągalny , może jakiś urok na nim ciazy…

Kaj – jest kochany przez Gerdę, niedostępny nie tylko ze względu na odległość, ale też na to, że diametralnie zmienił się pod wpływem okruchów czarodziejskiego lustra.

Cytat Zaczyna się jakimś dziecięcym niewinnym uczuciem, wspólna radościa, zabawą… powoli rodzi się miłość i nagle Obiekt gdzieś znika, staje się nieosiągalnym marzeniem…Ta 7-ka pucharów kojarzy mi się z puzlami, kawałkami, okruchami… Problem- zakochana dziewczyna, która pragnie odkryć jakąs tajemnicę, może uwolnić kogoś, zdjąć zaklęcie…Główny morał- podązaj swoja drogą, idz za swoim marzeniem, słuchaj głosu serca, nie rezygnuj… Tu nasuwa mi się Baśń Królowa Śniegu. On to Kaj, ona zdaje się Gerda. Uwalnia Kaja od złego zaklęcia okrutnej Królowej .

Dokładnie tak.

Cytat Nie mam zielonego pojęcia, czym ta baśń mogła urzekać Higienistkę w kontekście 4
    mieczy. Chyba, że była jej czytana na dobranoc, przed położeniem się spać…

Może 4 Mieczy oznacza… zimę, czas, kiedy przyroda śpi, czekając na wiosnę. Tak, jak Śmierć wyżej. I to jest właśnie to, co mnie tak urzekało – zima, śnieg.

Cytat Karta 4 miecze zasugerowała mi inne rozwiązanie – tzn Baśn o Królewnie Śnieżce,
    którą zła Królowa uraczyła zatrutym jabłkiem i leżała bidulka w kryształowej
    trumnie niczym ten nieborak na karcie 4 mieczy…

Ma_Ewo – całkiem trafnie! 
    --
  • asia.33 30.04.09, 22:09
    Musze się przyznać, ze ten warsztat przysporzył mi najwiekszych
    problemów..tzn jest dla mnie chyba najtrudniejszy , cięzko mi było
    się zabrac za temat i nie bardzo wiedziałam jak podejsc do niego.

1.Główny bohater [zarys] = CESARZ
    2.Co było najważniejsze w bajce – morał = SĄD
    3.Co Higienistce najbardziej się w niej podobałao? = KOŁO FORTUNY

4.Jaki wpływ miała bajka na Higienistke? = 5 MIECZY
    5.Postaci 2-go planowe = 2 MIECZY
    6.Dlaczego „katowała „ całą rodzine ta bajką? = 5 MIECZY
    7.Co ja sądze o tej bajce? = 7 MONET
    8.Cechy głównego bohatera = 7 KIJI
    - pozytywne = rycerz monet
    - negatywne = As pucharów
    9. Jakich bohater miał wrogów = 5 PUCHARÓW.

Główny bohater może byc mężczyną ale nie koniecznie - z pewnościa to
    osoba bardzo silna, mająca władze i najważniejsza .Sama bajka mówi o
    tym, ze wszystko jest możliwe i wszystko można naprawic, odbudowac .
    Higienistce podobało sie to , ze duzo sie w bajce działo , mnóstwo
    wydarzen , zbiegów okoliczności, losowych wydarzen, na które postaci
    w bajce nie bardzo miały wpływ. Postaci drugoplanwoe...hmmm jakby
    ich nie było, nie widac ich moze sa gdzies daleko, nie wiem jak tu
    ugryzc 2 mi...postaci 2goplanowe sa niedostepneeczy...nie wiemy o
    ich istnieniu. Higienistka lubiła "przezywac" wspólnie z Rodzina
    histrie opowiadana w bajce - 2 pucharów, lubiła jak ktos obok równie
    angazuje sie w ta bajke i przezywa z Nia, moze odgrywa jakies
    scenki, nasladuje. Ja sama sądze ze ta bajka uczy cierpliwosci,
    pracowitosci i obiecuje nagrode za te cechy.Głowny bohater walczy z
    przciwnościami, lub broni sie przed kims, jest osobą pomocną , poda
    reke w potrzebie...ale za bardzo kocha? za bardzo sie angazuje? O
    wrogach wiadomo tyle , ze sa to osoby bliskie Bohaterowi, moze ktos
    z przeszłosci, moze z rodziny , ktos z kim było kiedys dobrze albo z
    kim powinno byc dobrze, ciepło rodzinnie
    Uffffffffffff...zgłupiałam
    Jakis samotnik walczący z przciwnoscimi losu.
    Pomysle chwile i dopisze odp.
  • asia.33 30.04.09, 22:41
    Spiaca Królewna ...z uwagi na pojawienie sie 2 mieczy i w
    tle - jako wrogowie ktos komu nie powinna zaufac a ufała - tu chodzi
    o macoche ...macocha była fałszywa i mimo iz miała zastapic matke
    nie miała dobrych zamiarów.
  • asia.33 02.05.09, 16:58
    do tej Spiącej Królewny pasuje mi jeszcze karta Sąd - spała i sie
    obudziła ;] a raczej Ktos ja obudził hihihi
  • higienistka 03.05.09, 18:31
    Cytat Główny bohater może byc mężczyną ale nie koniecznie - z pewnościa to
    osoba bardzo silna, mająca władze i najważniejsza .

Głównym bohaterem jest kobieta, a nawet dwie, ale obie silne, a jedna, tak jak piszesz, posiadająca władzę.

Cytat Sama bajka mówi o tym, ze wszystko jest możliwe i wszystko można naprawic odbudowac.

Niezupełnie.

Cytat Higienistce podobało sie to , ze duzo sie w bajce działo , mnóstwo wydarzen , zbiegów okoliczności, losowych wydarzen, na które postaci w bajce nie bardzo miały wpływ.

Dużo się działo, to fakt, trochę zbiegów okoliczności, ale bohaterki (Gerda, Królowa Śniegu) jakiś wpływ na to miały.

Cytat Postaci drugoplanwoe...hmmm jakby ich nie było, nie widac ich moze sa gdzies daleko, nie wiem jak tu ugryzc 2 mi...postaci 2goplanowe sa niedostepneeczy...nie wiemy o ich istnieniu.

Są, i to dobrze widoczne – Mała Rozbójniczka, Ren, Księżniczka, Laponka, Finka, sporo ich i mają wiele do powiedzenia.

Cytat Higienistka lubiła "przezywac" wspólnie z Rodzina histrie opowiadana w bajce - 2 pucharów, lubiła jak ktos obok równie angazuje sie w ta bajke i przezywa z Nia, moze odgrywa jakies scenki, nasladuje.

Moja rodzina czuła się skatowana męczącą powtarzalnością  Puszczałam płytę z ‘Królową Zimą’ albo żebrałam o film czy też wałkowałam do boląca tekst Andersena.

Cytat Ja sama sądze ze ta bajka uczy cierpliwosci, pracowitosci i obiecuje nagrode za te cechy.

Cierpliwości może tak. 7 Monet kojarzy mi się bardziej z czasem oczekiwania, w którym niewiele może się zmienić, w którym czekamy na zebranie tego, co wcześniej zasialiśmy.

Cytat Głowny bohater walczy z przciwnościami, lub broni sie przed kims, jest osobą pomocną , poda
    reke w potrzebie...ale za bardzo kocha? za bardzo sie angazuje?

Walczy, pomaga i uzyskuje pomoc, ale czy za bardzo kocha….? Miłość do Kaja daje Gerdzie siłę.

Cytat O wrogach wiadomo tyle , ze sa to osoby bliskie Bohaterowi, moze ktos z przeszłosci, moze z rodziny , ktos z kim było kiedys dobrze albo z kim powinno byc dobrze, ciepło rodzinnie

Może chodzi o staruszkę – czarownicę, która tak przywiązała się do Gerdy, że nie chciała jej wypuścić? Mała Rozbójniczka podobnie, przywiązała się do Gerdy i nie chciała się z nią rozstać.

Cytat Uffffffffffff...zgłupiałam Jakis samotnik walczący z przeciwnosciami losu.

Gerda 
    --
  • ma_ewa01 30.04.09, 22:16
    Widzę, że sporo tytułów sie powtarza. Jeśli to którys z nich, to Higienistka
    będzie miała nie lada kłopot. No jestem ciekawa. Sporo kart jest takich samych
    np 5 pucharów czy 7-ki albo 4 miecze...
    czekam z niecierpliwością na odp
    Msmile
  • higienistka 01.05.09, 06:36
    A ja z niecierpliwością czekam, żeby tej odpowiedzi udzielić smile Tylko mnie pilnujcie, żebym się nie pospieszyła, bo wydaje mi się, że dziś jest sobota, a nie piątek (dzień wolny od pracy smile ), i napiszę rozwiązanie jutro zamiast pojutrze wink
    --
  • krolowa.mieczy 01.05.09, 12:40
    Na razie karty. tarot 78 drzwi

1. Główny temat baśni - as kijów
    2. fabuła
    początek: 4 pucharów
    środek: słońce
    koniec: 3 kijów
    3. główny bohater: as monet
    4. "pomocnicy" bohatera: cesarzowa
    5. jakie zadanie stało przed bohaterem?
    cesarz, 9 kijów, wieża
    6. dlaczego Higienistka lubiła tą baśń?
    kapłanka
    7. tytuł baśni
    8 kijów

Podczas tasowania wypadł As Kijów.

Muszę pomyślec, pogapic sie w karty bo na razie tylko częśc łapię.
    A tak w ogóle to ciężko z tymi baśniami, bo grzebię w pamięci jakie
    babcia mi opowiadała i co sama czytałam - proza życia trochę je
    wymazała sad
    --
    Po 30. coraz mniej "muszę", a więcej "chcę"
  • krolowa.mieczy 01.05.09, 13:21
    Baśń zaczynałą się leniwie, początek może był niespecjalnie ciekawy np. dużo opisów. Bohater był młody wiekiem, duchem też raczej. Stawiałabym na mężczyznę, chłopaka. Bohater miał wszystko czego mu trzeba, nie zastanawiał się szczególnie nad swoim życiem. Nie chodzi mi o to że posiadał bogactwa, bardziej że zadowalał sie tym co ma. Stało się potem coś, co obudziło go z letargu życia i zmusiło do podjęcia działań. W królestwie rządził niedobry król; należało go obalic. Bohater musiał opracowac swoj plan strącenia z tronu króla w najdrobniejszych szczegółach, aby zmienic postac rzeczy i spraw; do cna zniszczyc tyrana. Pomagała mu w tym dobra wróżka, ewentualnie kobieta która posiadła wiedzę, mądrośc życiową, radziła bohaterowi jak postępowac. Jednak bohater miał dokonac dzieła sam. Słońce + 3 kijów – bohaterowi udały się zamierzenia i działania. Prawdopodobnie ogłoszono go królem, włądcą i rządził długo i szczęśliwie a lud go uwielbiał i kochał. Aha, i na pewno wziął za żonę córkę złego króla, która była anielsko piękna i uczciwa smile

Z tytułem baśni mam uuups. 8 kijów wskazywałaby na dynamiczne słowa, ewentualnie w jednym zdaniu ujęta cała fabuła baśni. Poza tym na karcie stoją 2 kobiety nad stołem, gdzie leży pełno kluczy, a jedna z nich ma wybrac właściwy za pierwszym razem... Chyba że to aluzja do mnie – na pewno wiesz, skojarz ;p
    Ło matko! Nie mam pojęcia.

Moja babcia opowiadała mi bajkę „O rycerzu i Szklanej Górze” i też ją uwielbiałam. Podobne wyzwania były przed mężczyzną. Może podobny tytuł?

A Higienistka uwielbiała tą baśń, bo była pięknie opowiadana przez mamę, babcię albo dziadka i przenosiła ją w magiczny świat, gdzie wszystko się dobrze kończyło. I słuchała jak zaczarowana big_grin
    --
  • higienistka 03.05.09, 18:32
    Cytat Baśń zaczynałą się leniwie, początek może był niespecjalnie ciekawy np. dużo opisów. Bohater był młody wiekiem, duchem też raczej. Stawiałabym na mężczyznę, chłopaka. Bohater miał wszystko czego mu trzeba, nie zastanawiał się szczególnie nad swoim życiem. Nie chodzi mi o to że posiadał bogactwa, bardziej że zadowalał sie tym co ma.

Na początku jest opowiedziana historia lustra złego czarownika, a Gerda i Kaj faktycznie nie mieli specjalnych rozterek egzystencjalnych. Żyli sobie bez zbędnych trosk, z dnia na dzień. Akcja staje się dynamiczna właściwie dopiero od porwania Kaja.

Cytat Stało się potem coś, co obudziło go z letargu życia i zmusiło do podjęcia działań. W królestwie rządził niedobry król; należało go obalic.

Kaj został porwany, a Gerda musiała go ratować. Królowa faktycznie nie należała do najlepszych wink tzn. dobrze sprawowała swoje obowiązki, ale brała to, co chciała, nie pytając o zgodę.

Cytat Pomagała mu w tym dobra wróżka, ewentualnie kobieta która posiadła wiedzę, mądrośc życiową, radziła bohaterowi jak postępowac.

Pomagało wiele osób.

Cytat Jednak bohater miał dokonac dzieła sam. Słońce + 3 kijów – bohaterowi udały się zamierzenia i działania.

Musiał sam – Laponka (albo Finka, nie pamiętam) mówi renowi, że niczego Gerdzie nie może dać, ona sama ma wystarczającą moc, żeby się uporać z Królową.
    Ślubu nie było, a jeśli był, to Andersen o tym nie napisał wink

Cytat Z tytułem baśni mam uuups. 8 kijów wskazywałaby na dynamiczne słowa, ewentualnie w jednym zdaniu ujęta cała fabuła baśni. Poza tym na karcie stoją 2 kobiety nad stołem, gdzie leży pełno kluczy, a jedna z nich ma wybrac właściwy za pierwszym razem... Chyba że to aluzja do mnie – na pewno wiesz, skojarz ;p
    Ło matko! Nie mam pojęcia.

 Znam tę kartę – myślę, że to jednak aluzja  Masz przed sobą wiele kluczy, znasz je, musisz tylko wybrać ten, który pasuje.

Cytat Moja babcia opowiadała mi bajkę „O rycerzu i Szklanej Górze” i też ją uwielbiałam. Podobne wyzwania były przed mężczyzną. Może podobny tytuł?

Raczej nie.

Cytat A Higienistka uwielbiała tą baśń, bo była pięknie opowiadana przez mamę, babcię albo dziadka i przenosiła ją w magiczny świat, gdzie wszystko się dobrze kończyło. I słuchała jak zaczarowana

Czytałam ją sama albo puszczałam na okrągło z płyty.

--
  • krolowa.mieczy 04.05.09, 14:21
    He he, to się dałam nabrać kartom ;D
    --
  • dana-25 02.05.09, 13:26
    1.Kto jest głównym bohaterem----3 pałek
    Jest to osoba lub osoby lubiące przygody, odważne, gotowe wyruszyć w świat w poszukiwaniu przygód.

2.Kto mu towarzyszy----Umiarkowanie, 10 kielichów
    Towarzyszy mu grupa przyjaciół i osoba znająca się na czarach jakiś mędrzec lub mag czyniący dobro.

3.Kto jest przeciwnikiem---10 mieczy
    Jest to ktoś kto wiadomo, ze przegra, może jeszcze o tym nie wie, ale znajduje się już na równi pochyłej, choć jego wpływy są jeszcze duże, to w widoczny sposób będą maleć. Ktoś kto stanął po niewłaściwej stronie, otoczony siłami ciemności. Z pewnością to jakiś mag zajmujący się czarną magią.

4.Gdzie toczy się akcja –5 pałek
    Pole bitwy, bohaterowie cały czas zmagają się z jakimiś przeciwnościami i przeciwnikami. Nie mają chwili oddechu. Przeciwnik stąpa po piętach.

5.Główny watek----Walet mieczy, Królowa mieczy, 5 denarów
    Jeden z głównych bohaterów jest młodym rycerzem, śmiałym, bystrym, walecznym, stara się pozyskać serce młodej, pięknej, inteligentnej a i wymagającej panny (królewny), poświęca się, wyrusza na wojnę, musi sobie radzić w wielu niebezpiecznych sytuacjach, aby zdobyć jej serce musi wykazać się odwagą, zaradnością i inteligencją.

6.Co robi główny bohater---As mieczy, Świat
    Zycie stawia przed nim wiele szans i wyzwań intelektualnych, bohater stara się temu sprostać, kreuje nowy świat, zapewne lepszy.

7.Jakie jest zakończenie --- Cesarzowa
    Siły dobra zwyciężają i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

8.Co jest charakterystyczne dla tej bajki --- Śmierć
    Bajka pokazuje koniec jakieś epoki.

9.Co w tej bajce zafascynowało Higienistkę—5 pucharów
    Baśń ta poruszyła jakieś jej wewnętrzne struny, w pewien sposób nią zawładnęła, dlatego baśń ta stała jej się bliska, z głównym bohaterem poczuła pewną jedność, na równi z nim przezywała jego smutki, zmagania również z samym sobą.

Podsumowanie- bajka ta kojarzy mi się z „Władcą pierścieni”
  • higienistka 03.05.09, 18:33
    Cytat1.Kto jest głównym bohaterem----3 pałek
    Jest to osoba lub osoby lubiące przygody, odważne, gotowe wyruszyć w świat w poszukiwaniu przygód.

Odważna, ale czy lubiąca przygody? Gerda chyba raczej wolałaby siedzieć na pupie przy piecu i słuchać opowieści babki. Chyba że mowa jest o postaci tytułowej – to tak, przecież Królowa pętała się po świecie, odwagi też jej nie brakowało.

Cytat2.Kto mu towarzyszy----Umiarkowanie, 10 kielichów
    Towarzyszy mu grupa przyjaciół i osoba znająca się na czarach jakiś mędrzec lub mag czyniący dobro.

Gerdzie nie towarzyszy nikt, idzie sama, ale uzyskuje pomoc. Na czarach zna się Laponka i zna się Finka. Jest też staruszka od róż, ale nie całkiem dobra.

Cytat3.Kto jest przeciwnikiem---10 mieczy
    Jest to ktoś kto wiadomo, ze przegra, może jeszcze o tym nie wie, ale znajduje się już na równi pochyłej, choć jego wpływy są jeszcze duże, to w widoczny sposób będą maleć. Ktoś kto stanął po niewłaściwej stronie, otoczony siłami ciemności. Z pewnością to jakiś mag zajmujący się czarną magią.

Dobrze opisałaś złego czarodzieja, twórcę magicznego lustra, które było przyczyną wszystkich kłopotów Kaja i Gerdy.

Cytat4.Gdzie toczy się akcja –5 pałek
    Pole bitwy, bohaterowie cały czas zmagają się z jakimiś przeciwnościami i przeciwnikami. Nie mają chwili oddechu. Przeciwnik stąpa po piętach.

Stąpać to nie stąpa, ale Gerdzie łatwo na pewno nie jest.

Cytat5.Główny watek----Walet mieczy, Królowa mieczy, 5 denarów
    Jeden z głównych bohaterów jest młodym rycerzem, śmiałym, bystrym, walecznym, stara się pozyskać serce młodej, pięknej, inteligentnej a i wymagającej panny (królewny), poświęca się, wyrusza na wojnę, musi sobie radzić w wielu niebezpiecznych sytuacjach, aby zdobyć jej serce musi wykazać się odwagą, zaradnością i inteligencją.

W zasadzie to odwrotnie wink Gerda musi odmrozić, pozyskać na nowo serce Kaja, i dlatego poświęca się, wyrusza na długą i niebezpieczną wyprawę.

Cytat6.Co robi główny bohater---As mieczy, Świat
    Zycie stawia przed nim wiele szans i wyzwań intelektualnych, bohater stara się temu sprostać, kreuje nowy świat, zapewne lepszy.

Główkować musi, to fakt. Świat może oznaczać po prostu podróż Gerdy.

Cytat7.Jakie jest zakończenie --- Cesarzowa
    Siły dobra zwyciężają i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

No ba 

Cytat8.Co jest charakterystyczne dla tej bajki --- Śmierć
    Bajka pokazuje koniec jakieś epoki.

Koniec zimy, ale też koniec dzieciństwa Gerdy i Kaja.

Cytat9.Co w tej bajce zafascynowało Higienistkę—5 pucharów
    Baśń ta poruszyła jakieś jej wewnętrzne struny, w pewien sposób nią zawładnęła, dlatego baśń ta stała jej się bliska, z głównym bohaterem poczuła pewną jedność,

Tak, pisałam o identyfikowaniu się z Gerdą i Królową. No i ta zima…. 

CytatPodsumowanie- bajka ta kojarzy mi się z „Władcą pierścieni”

„Władcę Pierścieni” bardzo lubię, ale to nie tym razem.

--
  • dana-25 02.05.09, 13:48
    Teraz widzę (po przeczytaniu Waszych odpowiedzi), ze ta moja baśń jest za długa
    aby ją codziennie na okrągło czytać, pewnie to jakaś krotka wzruszająca baśń,
    przy której się chce płakać. Dziewczyny, chyba macie rację, to będzie w stylu
    Śpiącej królewny, lub Królowej lodu. No zobaczymy.
  • higienistka 02.05.09, 17:50
    Za 24 h podam rozwiązanie smile
    Już je sobie napisałam, przygotowałam komentarze do Waszych interpretacji i
    czekamy smile
    Gdyby ktoś potrzebował więcej czasu - pisać, przesuniemy podanie rozwiązania!!
    --
  • kita32 02.05.09, 19:12
    > Już je sobie napisałam, przygotowałam komentarze do Waszych interpretacji i
    > czekamy smile

...świetnie smile
    To czekamy, może ktoś jeszcze się przyłączy smile
  • olga.78 03.05.09, 14:48

> > Już je sobie napisałam, przygotowałam komentarze do Waszych interpretacji

I to mnie przekonało żeby odgrzebać zrobiony parę dni temu i nie skończony
    rozkład i wysłać. Lubie jak osoba prowadząca komentuje, bo wtedy jest to
    bardziej obiektywne niż jak sama to robię.

1. Higienistka wtedy – Pustelnik P
    2. Co to za baśń (tytuł) – Papież P
    3. O czym opowiadała baśń – Rycerz kielichów P
    4. Gdzie rozgrywała się akcja – VII kielichów P
    5. Główny bohater/bohaterowie – Król buław P
    6. Watki poboczne – Giermek mieczy O
    7. Charakter baśni – Świat P

Prawie wszystkie karty proste. Zakładam więc, że baśń z rodzaju tych ze
    szczęśliwym zakończeniem niosąca bardzo pozytywne przesłanie traktująca o
    zwycięstwie dobra nad złem.
    Higienistka wtedy lubiła przeżywać w samotności szukając w sobie najwyższych
    wartości. Poszukiwanie w swoim wnętrzu drogowskazów dla siebie. Ta baśń miała
    duży wpływ na krystalizowanie własnych poglądów. Dawał Ci bardzo dużo siły i
    wiary w moc realizowania własnych marzeń po swojemu w przyszłości.

Baśń opowiada o pięknej, wzruszającej miłości, którą ktoś komuś ofiarowuje i
    zostaje przyjęta z miłością i wzajemnością. Akcja rozgrywa się na zamku gdzie
    rządzi mądry, energiczny i sprawiedliwy władca który jest równocześnie głównym
    bohaterem tej baśni. Królestwo jest dobrze zarządzane i bogate a intrygi
    zawistnych i rządnych władzy osób są w zarodku niszczone. W baśni występuje
    negatywny bohater, który sieje trochę zamętu jednak zostaje napiętnowany i
    pokonany.

Muszę już lecieć, ale i tak się cieszę, że Higienistka skomentuje tych parę
    moich zdań smile

• olga.78 03.05.09, 16:42
    Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi dorzucę swój typ: "Słowik" Hans Christian
    Andersen.
  • higienistka 03.05.09, 18:34
    Cieszę się, że się zdecydowałaś 

CytatPrawie wszystkie karty proste. Zakładam więc, że baśń z rodzaju tych ze
    szczęśliwym zakończeniem niosąca bardzo pozytywne przesłanie traktująca o
    zwycięstwie dobra nad złem.

Ba, no jasne 

CytatHigienistka wtedy lubiła przeżywać w samotności szukając w sobie najwyższych
    wartości. Poszukiwanie w swoim wnętrzu drogowskazów dla siebie. Ta baśń miała
    duży wpływ na krystalizowanie własnych poglądów. Dawał Ci bardzo dużo siły i
    wiary w moc realizowania własnych marzeń po swojemu w przyszłości.

Oprócz straszliwej pojary z powodu zimy rzeczywiście jakiś wpływ był. Jak już pisałam, Gerda i Królowa były dla mnie osobami interesującymi z powodu odwagi, samodzielności, determinacji. Wtedy pewnie nie umiałam tego nazwać, sprecyzować, ale pewnie gdzieś to we mnie zostało.

CytatBaśń opowiada o pięknej, wzruszającej miłości, którą ktoś komuś ofiarowuje i
    zostaje przyjęta z miłością i wzajemnością.

O miłości, prawda, ale IMO ten Rycerz Kielichów (bo to chyba jego w ten sposób interpretujesz?) może też oznaczać podróż w poszukiwaniu swojego skarbu, swojego własnego Graala. Dla Gerdy kimś takim był Kaj. Gdyby tak to zinterpretować, znów pojawiłaby się Gerda jako mężczyzna czy ktoś o męskich cechach. W baśniach częściej księżniczki czekają, a książęta szukają, tu jest odwrotnie – odważna, uparta Gerda szuka, Kaj, niczym śpiąca królewna, czeka.

Cytat Akcja rozgrywa się na zamku gdzie
    rządzi mądry, energiczny i sprawiedliwy władca który jest równocześnie głównym
    bohaterem tej baśni.

Trochę w tym racji, tytułową postacią jest przecież królowa, chociaż schowana pod Królem Buław. Ciekawe też, że władczyni mrozu i śniegu ukryła się pod kartą żywiołu ognia. Z drugiej strony nie można odmówić jej sprawnej ręki i energii (w którymś momencie królowa mówi, że musi zajrzeć do tych dymiących garnków – wulkanów, żeby je trochę pobielić, bo to wyjdzie na dobre cytrynom i winogronom).

CytatKrólestwo jest dobrze zarządzane i bogate a intrygi zawistnych i rządnych władzy osób są w zarodku niszczone. W baśni występuje negatywny bohater, który sieje trochę zamętu jednak zostaje napiętnowany i pokonany.

Być może tym Giermkiem Mieczy jest zły czarownik, który stworzył swoje lustro. Może też to być Kaj, chociaż on jest poniekąd ofiarą pewnych okoliczności, a Paź Mieczy kojarzy mi się z osobnikiem, który potrafi wpłynąć na pewne sprawy, pokierować, namieszać - wszystko to w białych rękawiczkach.

CytatMuszę już lecieć, ale i tak się cieszę, że Higienistka skomentuje tych parę
    moich zdań

Pewnie wiele z tych moich komentarzy nie wynika, ale może się coś tam komuś przyda 

CytatPo przeczytaniu Waszych wypowiedzi dorzucę swój typ: "Słowik" Hans Christian
    Andersen.

Autor się zgadza 

--
  • higienistka 03.05.09, 18:05
    Rozumiem, że nikt już nie chce niczego dopisać, i mogę podać rozwiązanie?
    --
  • higienistka 03.05.09, 18:15
    Czy aby na pewno już nikt...? wink
    --
  • dobema 03.05.09, 18:15
    higienistka napisała:

> Rozumiem, że nikt już nie chce niczego dopisać, i mogę podać
    rozwiązanie?

Skoro nikt nie krzyczy aby zaczekać, to myślę że możesz podawać smile
  • kita32 03.05.09, 18:17
    Tak, tak, podawaj smile
  • dobema 03.05.09, 18:18
    kita32 napisała:

> Tak, tak, podawaj smile

tak, bo my już z nogi na nogę przeskakujemy z ciekawości wink
  • higienistka 03.05.09, 18:21
    pl.wikisource.org/wiki/Królowa_Śniegu
    Baśń, którą katowałam matkę, ojca i siebie, była ‘Królowa Śniegu’ (wersja podstawowa plus wersja ‘Królowa Zima. Bajki Bolka i Lolka’wink. Uwielbiałam ją z dwóch względów – po pierwsze bohaterki, silne babki, po drugie zima – moja najukochańsza pora roku.
    W zasadzie baśń ta ma dwie bohaterki – Gerdę i Królową Śniegu. Królowa i Gerda są do siebie dość podobne. Dlatego też kiedy mowa była o głównym bohaterze, raz opisywałyście Królową, raz Gerdę. Kaja można uznać za sprawcę problemów wink , ale nie jest on postacią pierwszoplanową. Właściwie królowa też nie, ale jest postacią tytułową.
    W tej baśni – o miłości, odwadze, poszukiwaniach samego siebie, dorastaniu – identyfikowałam się głównie z Gerdą, ale nie ukrywam, że podziwiałam także Królową. Jest to też baśń o kobietach, które są silne, twarde i gotowe na wszystko, żeby zdobyć to, czego chcą. Może to właśnie powoduje, że w Waszych interpretacjach dość często następuje pomieszanie płci – Gerda i Królowa Śniegu ukazują się pod postacią kart męskich (karty dworskie, Cesarz, Papież).
    Wasze interpretacje były świetne, mnóstwo trafnych pojedynczych spostrzeżeń, natomiast właściwe rozwiązanie pojawiło się dwukrotnie.
    zatem
    Zwycięzcą warsztatu 83 jest Mały_Elf – jako pierwsza (i chyba najbardziej zdecydowana wink ) podała właściwą odpowiedź. Gratuluję! O włos minęła się z nią Ma_Ewa, która również podała ‘Królową Śniegu’ (ale chyba jako jedną z propozycji, nie była do końca pewna). Kita podała wiele prawdziwych szczegółów, ale potem interpretacja poszła w innym kierunku. U wielu z Was nastąpiła taka sytuacja – trafne szczegóły, ale nie ten obraz całości.
    Myślę, że warsztat o tyle nie był łatwy, że baśni o podobnym do siebie schemacie jest mnóstwo – porwanie, poszukiwanie, para dzieci. Motyw poszukiwań, zadań stojących przed bohaterem pojawiał się u Was często, tak jak kilkakrotnie wystąpił motyw budzenia się – z tym, że nie chodziło o zaklętą księżniczkę, a o Kaja pogrążonego w półśnie.
    --
  • kita32 03.05.09, 18:25
    Królowa Śniegu... smile

Mały Elfie, gratulacje!!!
    Ma_ewo, również gratulacje smile

Świetne warsztaty, Higienistko, dzięki smile
  • dobema 03.05.09, 18:27
    Dla mnie zdecydowanie temat był trudny właśnie dlatego że wszystkie
    baśnie mają podobne schematy i szcześciwe zakończenia.
    Ale i tak warto było wziąść udział, zresztą jak w każdym warsztacie.

Gratulacje Mału-elfie smile
  • ma_ewa01 03.05.09, 18:27

smilesmile smile
    Msmile
  • higienistka 03.05.09, 18:37
    W ogóle to bardzo się cieszę, że wzięłyście udział w warsztatach, a jeszcze bardziej, że każda z Was miała sporo trafnych spostrzeżeń.
    Myślę, co już napisałam wink, ale powtórzę, że wbrew pozorom warsztat łatwy nie był, a to ze względu na pewną schematyczność (mimo tego, że Andersen raczej nie był schematyczny) i powtarzalność motywów.
    Gratuluję zwycięzcy i jeszcze raz dziękuję za udział - sporo się nauczyłam.
    --
  • ma_ewa01 03.05.09, 18:37
    I ja sie przyłączam, gratulacje Mały Elfie!!!
    smile
  • canada53 03.05.09, 19:03
    Ja też się podłączam pod gratulacje, brawo, brawo. To wcale nie były takie łatwe
    warsztaty, jakby się mogło z pozoru wydawać.
  • asia.33 03.05.09, 20:24
    Gratulacje Mały Elfie kiss
    Trudne było eh
  • krolowa.mieczy 04.05.09, 14:21
    Mały Elfie!!! big_grin
    --
  • dana-25 03.05.09, 18:31
    A jednak Królowa Śniegu, Mały elfie gratulacje smilesmile
  • maly-elf 03.05.09, 20:48

jeju!!!!!!!!! Nie wierzę. To mój pierwszy sukces.Strasznie się cieszę.smileDziękuję
    za gratulacje. Czy temat nowego warsztatu mogę podać jutro? Nie spodziewałam się
    i nie mam teraz pomysłu.
    PS.Korzystam z talii Mistic Dreamer
  • higienistka 03.05.09, 20:59
    Myślę, że jutro może być smile
    Jeszcze raz gratuluję, trafiłaś bezbłędnie.
    Ciekawa ta Twoja talia, nigdy wcześniej się z nią nie spotkałam.
    --
  • olga.78 03.05.09, 22:45
    To mój pierwszy sukces.
    Pierwszy i nie ostatnismile Gratuluję! Świetnie Ci poszło!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka