Dodaj do ulubionych

Ile płacicie za ślub?

02.07.09, 11:10
Witam

U mnie kosztuje 600 zł + 100 zł organista. A wy?
Obserwuj wątek
  • malenka_30 Re: Ile płacicie za ślub? 12.03.10, 22:55
   Ile kosztuje ślub?
   Koszty ślubu sprowadzają się do dobrowolnej ofiary. Najczęściej narzeczeni, którzy pytają księdza o należności, słyszą w odpowiedzi: "co łaska". Ale zdarzają się parafie, w których ta odpowiedź jest inna: "co łaska, ale nie mniej niż 500 zł".

   Organista
   Organista zagra nam na ślubie „Marsza Mendelsona”, „Ave Maria” i inne pieśni za ok. 100 zł. Dodatkowe 50 zł kosztuje wynajęcie chóru kościelnego. Taką samą opłatę należy wnieść, jeśli chcemy, aby śpiewał, np. ktoś z rodziny. Płacimy wtedy kościelnemu chórowi rekompensatę. Romantyczny zwyczaj, aby ceremonie ślubu uświetniała muzyka skrzypiec kosztuje ok. 150 zł. Na szczęście fotograf i kamerzysta we własnym zakresie uzgadniają i opłacają zgodę na pozwolenie fotografowania i filmowania w kościele podczas ślubu.

   Kościelny
   Przed ślubem należy opłacić kościelnego. Co łaska otrzymuje ok.100 zł. Jego obowiązkiem jest otworzenie kościoła przed ceremonią, tak aby goście mogli wcześniej zajmować miesce w ławkach; zapalenie światła i świec. Jeśli państwo młodzi nie wyznaczyli wcześniej innej osoby, kościelny w odpowiednim momencie ceremonii podaje obrączki. Ponadto obsługuje i pomaga księdzu podczas mszy.

   Inne opłaty
   Jeśli para młoda nie życzy sobie, aby podczas ceremonii ślubu, kościelny zbierał pieniądze na tacę, powinna uiścić dodatkową opłatę ok. 100 zł. Dekoracja kościoła kwiatami i rozłożenie dywanu w nawie głównej, to wydatek ok. 300 zł. I w końcu udzielenie ślubu przez księdza to kosztuje od 400 zł. Opłaty, które wnosimy w kancelarii parafialnej są przeznaczone na opłacenie prądu i ogrzewania podczas ślubu. W czasie ślubu w kościele zapala się zazwyczaj wszystkie światła i świece. Para młoda korzysta również z kościelnych mikrofonów. Po ślubie przed kościołem ktoś to musi posprzątać porozrzucany ryż, czy kwiaty. Poza tym nie tylko ślub w kościele jest drogi. Również w Urzędzie Stanu Cywilnego za wydanie zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa należy zapłacić ok. 100 zł. Należy pocieszyć się myślą, że nie docenia się niczego, co tanie, a tym bardziej darmowe. Jeżeli małżeństwo ma być na całe życie, to trzeba w nie inwestować od samego początku, zarówno materialnie jak duchowo.
   • brat_niedzwiedz Re: Ile płacicie za ślub? 17.06.10, 17:18
    Czyli podsumujmy :)

    Organista = 100 zł
    Chór = 50 zł
    Skrzypek = 150 zł
    Kościelny = 100 zł
    Opłata za brak tacy = 100 zł
    Ozdobienie koscioła = 300 zł
    Ksiądz = 400 zł

    Razem = 1200 zł

    To teraz powiedz mi i wszystkim
    gdzie takie opłaty zaistniały , bedziemy omijać
    WIELKIM łukiem ten kościół :)


    --
    brat_niedzwiedz@gazeta.pl
    Tylko WŁÓKNIARZ CKM
    • alex-1987 Re: Ile płacicie za ślub? 06.01.11, 02:43
     brat_niedzwiedz napisał:

     > Czyli podsumujmy :)
     >
     > Organista = 100 zł
     > Chór = 50 zł
     > Skrzypek = 150 zł
     > Kościelny = 100 zł
     > Opłata za brak tacy = 100 zł
     > Ozdobienie koscioła = 300 zł
     > Ksiądz = 400 zł
     >
     > Razem = 1200 zł
     >
     >


     Wg mnie to jeszcze małe opłaty. Teraz za wystrój to przynajmniej 800-1000zł
     A ksiądz 500-700zł

     Więc za te dwa elementy już u mnie w kościele wychodzi drożej. Aż mnie to przeraża.
     • serduszko.22 Re: Ile płacicie za ślub? 09.01.11, 14:56
      Faktycznie przerażające ceny ;/ nie wiem czy to prawda ale słyszałam, że podobno jak pójdzie się do Kościoła i zapyta się o sakrament małżeństwa to podobno księża odpowiadają że za sakrament się nie płaci, więc trzeba uważać jakich słów się używa :P słyszał ktoś o czymś takim? Alex-1987 w którym kościele bierzesz ślub?
  • marcelka89 Re: Ile płacicie za ślub? 10.01.11, 14:14
   Kurcze to u was ksiądz ma cennik? U nas jest co łaska i nie słyszałam wcześniej żeby kwota była narzucona. Dodatkowo organiście i kościelnemu po 50zł.

   --
   Poszukujesz informacji na temat ślubu lub wesela? Zajrzyj na forum ślubne!
  • iwcia-0 Re: Ile płacicie za ślub? 06.04.11, 20:30
   Dziś załątwiałam w św.Antonim licencje czyli zgode na ślub w św Zygmuncie bo przez więcej niż połowe mojego życia to Zygmunt był moją parafią więc chcę tam mieć ślub.Ale wyobraście sobie że ksiądz w św.Antonim powiedział że za ślub muszę zapłacić u nich połowe i połowę w św.Zygmuncie rozwaliło mnie to i nie wiem jak to teraz rozegrać bo nie mam zamiaru w dwóch kościołach płacić,a wy jak byście to rozegrali???
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka