Dodaj do ulubionych

skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego

21.01.15, 11:57
Czy bardziej opłaca się skrócić - od razu - okres kredytowania przez aneks do umowy i przy poniesieniu kosztu ok. 700 zł (kwota kredytu to ok. 140 tys.), czy lepiej skrócić ten czas za pomocą nadpłat?

Pytanie wynika stąd, że zaufałam (ale byłam durna!!!) pożal się Boże pośredniczce przy załatwianiu kredytu i ta pi... we wniosku zamiast 20 lat wpisała 30-letni okres spłaty. Umowę kredytową podpisałam z pewnych powodów, ale po prostu nie mogę tego kredytu spłacać dłużej niż maksymalnie 20 lat.

Czy warto płacić 700 zł za aneks, czy lepiej robić nadpłaty?
Proszę o radę.
Edytor zaawansowany
  • ziut19 21.01.15, 13:22
    Nadpłacaj. Nie ponosisz kosztów aneksu, a dodatkowo w sytuacji kłopotów finansowych masz niższy obowiązek ratalny. Sprawdź tylko na jakich warunkach możesz nadpłacać kredyt.

--
    Kredyty hipoteczne, gotówkowe, konsolidacyjne.
    ziut19@gazeta.pl
    forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46441
  • vhs11 21.01.15, 13:43
    Wielkie dzięki za odpowiedź.

Jestem ciężko kapująca, jeśli chodzi o finanse, stąd moje kolejne pytanie - czy nadpłata w celu obniżenia rat różni się od nadpłaty przeznaczonej na skrócenie czasu kredytowania? Wiem, że trzeba poinformować bank o celu nadpłacania, ale czy to jest np. tak, że jak nadpłacam w celu skrócenia czasu kredytowania, to kwota nadpłaty idzie i na kapitał, i na odsetki, a gdybym chciała obniżyć ratę, to wtedy nadpłata idzie na sam kapitał?
    Może to durne pytanie, ale szukam kruczka...
  • tomkill411 21.01.15, 13:43
    Nie wiem w jakim banku uruchomiłaś kredyt i kiedy.
    Niektóre banki dają możliwość nadpłaty kredytu w ciągu pierwszych 3 lat np. 30 % wartości kapitału.
    Po 3 latach za darmo. niektóre od każdej nadpłaty przez cały okres kredytowania będą pobierać np. 2 % (np. min. 200 zł) w takim przypadku lepiej byłoby zrobić aneks do umowy.
    Jeszcze jeden jest plus tego żeby zrobić aneks to jest to że będziesz miała niższy koszt kredytu niż w przypadku nadpłacania i mniej zachodu bo w niektórych bankach trzeba chodzić i robić polecenie nadpłaty kredytu nie we wszystkich zrobi to Pani przez internet.
    Jeżeli sądzisz że dasz sobie radę z wyższą ratą to zrób aneks, koszt 700 zł na pewno Ci się zwróci.
    doradca411@gmail.com
  • vhs11 21.01.15, 13:48
    Dziękuję za odpowiedź.
    PKO BP, umowa podpisana kilka dni temu. Chciałabym od razu zrobić aneks, bo się bardzo zestresowałam tym przedłużonym okresem spłacania. Po 3 latach mogę nadpłacać bez prowizji, ale faktycznie - trzeba to robić osobiście w oddziale.
  • makinetka82 05.04.19, 01:45
    a to ciekawe, podpisywać umowę o kredyt, napisaną, jak rozumiem, po polsku, a potem wyzywać pośredniczkę od p..

--
    Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wk...ć to już żaden problem big_grin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka