Operacja? Dyscopatia wielopoziomowa z przepukliną Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam
    Od kilku miesięcy cierpię z powodu codziennego bólu głowy. Co jakiś czas pojawiają się bóle nóg (zwłaszcza mięśni ud), ból pośladków. Kilka tygodni temu pojawił się silny ból prawej ręki i barku. Ból,który promieniuje i powoduje drętwienie w chwili ruchów szyją, zwłaszcza do tyłu, przodu i w prawo.
    Teraz te promieniowanie staje się nie do wytrzymania, zwłaszcza w pozycji siedzącej. Ten ból jest równoczesny z silnym bólem głowy.

Zrobiłem badanie tomografem, a opis przedstawiam :

Zaostrzenie krawędzi trzonów szyjnych. Wielopoziomowe obniżenie wysokości krążków najbardziej nasilone na poziomieC5-6. Na poziomie C4-5 szerokopodstawna centralna i lewostronna przepuklina krążka zwęża lewy otwór m-kręgowy i uciska worek oponowy. Mniejsza wypuklina na poziomie C5-6.

Pytanie moje brzmi:

Czy mój przypadek kwalifikuje się do operacji kręgosłupa? Jakie ryzyko niesie za sobą taki zabieg?
    Skierowanie do dalszego leczenia neurochirurgicznego już posiadam. Wizyta za 3 dni (06.06.12).

Proszę o opinię

• Witam ponownie.

Po wizycie u neurochirurga zlecono mi badanie MR odcinka szyjnego.

Podaję wynik:

*Badanie wykonano w 5 sekwencjach T1, T2 i PD zależnych, w dwóch projekcjach.
      Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tendencją do niewielkiej kifozy na poziomie C4/C5.
      Tylna wypuklina odwodnionego krążka m-k C4/C5, uciskająca worek oponowy.
      Niewielka tylna wypuklina krążka m-k C6/C7 , uciskająca worek oponowy i wpuklająca się do prawego otworu m-k.
      Poza tym kręgosłup szyjny w normie.
      Rdzeń kręgowy w zakresie badania o prawidłowej intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych, nieuciśnięty*.

Ból, drętwienie prawej ręki / barku / dłoni oraz ból głowy występuje cały czas.
      Proszę o opinię, czego mogę się spodziewać?
      Najbliższa wizyta u neurochirurga na początku sierpnia, a ból nie do zniesienia...

Pozdrawiam
      • Masz typową dyskopatię w segmencie szyjnym kręgosłupa. Ból, który odczuwasz może wynikać z ucisku na korzenie nerwowe dysku, który przerwał pierścień włóknisty (przepuklina) i "wypadł" ze swoje miejsca. Ale nie jest to na 100 procent pewne, ponieważ bóle głowy musi ocenić neurolog (mogą być jeszcze inne ich powody).

Czy kwalifikujesz się do operacji? W internecie nikt nie powinien Ci tego potwierdzać ani temu zaprzeczać. Taką diagnozę może postawić neurochirurg, a zasugerować - neurolog. I to tych lekarzy koniecznie musisz odwiedzić. Ryzyko operacji? Dziś już nie ma takiego jak dawniej. Poza tym są metody operowania mniej inwazyjne niż kiedyś (ciekawostka z sprzed kilku lat: e-dyskopatia.pl/2011/02/dyskopatia-szyjna-przeszczep-dyskow/). Co może stanowić zagrożenie? Blizna po operacji kręgosłupa czasem ogranicza możliwość pełnego wykonywania ruchu (niektórzy pacjenci skarżą się na to, że boli). Przede wszystkim jednak złe nawyki ruchowe, jeśli nie zostaną zniwelowane przez Ciebie po operacji, mogą spowodować nawrót dolegliwości i konieczność wykonania tzw. reoperacji, gdy wszystko zacznie się od nowa. Nie zniechęcam Cię w ten sposób, lecz przestrzegam: po zoperowaniu nie stajesz się nagle człowiekiem zdrowym jak nowo narodzony. Ostrożność należy zachowywać, by nie sprowokować nawrotu choroby.

Zniesienie lordozy szyjnej oznacza, że naturalne wygięcie do przodu zostało zmienione w mniej naturalne, czyli takie, które może generować kłopoty z kręgosłupem (przepraszam za prostackie wyjaśnienia, ale staram się pisać jak najprościej). Porównaj z lordozą (wygięciem kręgosłupa ku przodowi) w krzyżu i kifozą (wygięcie ku tyłowi) na plecach, na wysokości piersi (to jest odcinek piersiowy kręgosłupa).

Ucisk na korzenie nerwowe może powodować ból ręki, karku i głowy. A stres towarzyszący temu bólowi - dodatkowo usztywnia mięśnie. Więcej pisać nie będę, bo dopiero teraz zauważyłem, że wizytę miałaś w sierpniu... Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź na stronę: e-dyskopatia.pl/ - znajdziesz tam wiele tysięcy osób chorujących na dyskopatię, z których drobna część (mimo to dość liczna) wypowiada się na temat tych dolegliwości. Powodzenia! A jeśli to przeczytasz, napisz na wskazanej stronie, co wyszło, może ktoś będzie mógł Ci pomóc np. poprzez wskazanie lekarza...
        • To znowu ja.
          dziękuje e-dyskopatia za opis.

Jestem po wypadku samochodowym – sierpień 2012 (uderzenie w drzewo). Kilka dni po wypadku poczułem bardzo silny, piekący ból który promieniował do lewej ręki i lewego barku. Ból był tak silny, że przez kilka – kilkanaście nocy nie szło spać. Poza tym nie mogłem ruszać lewą ręką. Trafiłem do specjalisty od metody McKenziego i poprzez odpowiednie ćwiczenia sprawność w ręce powoli powracała. Ból również, dzięki ćwiczeniom stawał się coraz słabszy. Po ok. 1 miesiącu ćwiczeń bóle całkowicie minęły. Okres bez bólu trwał ok. 1,5-2 miesiące. I nagle, niespodziewanie – ten silny, piekący ból w tylnej, lewej części szyi i promieniowanie przez łopatkę do lewego barku ( ramienia) powrócił. Jest bardzo silny.
          Zlecono mi badanie MR, które zrobiłem. Podaję opis wyniku:

MR KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO Z DN. 28.11.2012

Badanie wykonano w 5 sekwencjach T1, T2 i PD zależnych, w dwóch projektach.
          Zniesienie fizjologicznej lordozy z niewielka kifozą kręgosłupa szyjnego. Drobne osteofity przednich i bocznych krawędzi trzonów kręgowych.
          Tylna wypuklina krążka m-k C4/C5 z możliwą drobną protruzją / przepukliną jądra miażdżystego do lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego – z uciskiem worka oponowego i dyskretnym modelowaniem rdzenia kręgowego na tym poziomie.
          Nieznaczne uwypuklenie tylnego brzegu krążka m-k C5/C6.
          Tylna wypuklina krążka m-k C6/C7, uciskająca worek oponowy i przewężająca otwory m-k.
          Poza tym kręgosłup szyjny w normie. Rdzeń kręgowy w zakresie badania o prawidłowej intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych, modelowany jw.

Ten piekący, silny ból w tylnej części szyi i lewym barku trwa już ponad 3 tygodnie.
          Proszę o jakąkolwiek informację – co wynika z tego opisu? Co mnie może czekać?
          Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje i podpowiedzi.

Pozdrawiam
        • Witam serdecznie,mam 34 lata,badanie MR odc. szyjnego kr. ze względu na trwające już 4 lata piski w głowie o dużym nasileniu(nieustanne),ostatnio bóle szyi dość mocne,bóle głowy.
          Wynik badania MR;
          Badanie wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych w postaci:
          -na poziomie C3/4 centralnej wypukliny pierścienia włóknistego,wielkości 2 mm,powodującej
          umiarkowany ucisk na worek oponowy i zwężenie otworów międzykręgowych,
          -na poziomie C4/5 centralnej przepukliny jądra miażdżystego wielkości 3-4 mm,powodującej
          wyraźny ucisk na worek oponowy z modelowaniem przedniej powierzchni rdzenia kręgowego, oraz
          -na poziomie C5/6 centralnej wypukliny pierścienia włóknistego, wielkości 2 mm,powodującej umiarkowany ucisk na worek oponowy i zwężenie otworów międzykręgowych.
          Wymiar przednio-tylny kanału kręgowego na tych poziomach wynosi odpowiednio 11 mm,
          8 mm,i 12 mm,co w drugim wypadku odpowiada bezwzględnemu, a w pozostałych
          względnemu zwężeniu kanału.
          Obecności innych zmian patologicznych,poza kifozą w odcinku C3-C5,nie wykazano.

Jestem po wizycie u neurologa , "jest źle" odpowiedź, i skierowanie do neurochirurga
          celem: kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.
          Proszę o radę ?!
          Pozdrawiam,Bartek.
    • Miałam objawy podobne 6 mies. po wypadku. Wykryli guza w głowie, padaczkę i tym się zajęli a to zostawili na później....
      Wynik:
      Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE, FSE (obrazy T1 i T2 - zależne), FAT - SAT oraz MERGE, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych celowanych..

Wyprostowanie fozjologicznej lordozy z bardzo niewielkim kifitycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego.
      Na poziomie C3/C4 widoczne jest uwypuklenie krążka międzykręgowego, uciskające worek oponowy.
      Na poziomie C4/C5 stwierdza się pośrodkową przepuklinę krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy i bardzo nieznacznie modeluje poprzednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
      Na poziomie C5/C6 widoczna jest kolejna pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy i bardzo nieznacznie modeluje poprzednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
      Niewielkie uwypuklenie krążka międzykręgowego C6/C7, nieznacznie uciskające worek oponowy.
      Ponadto stwierdza się zaostrzenia tylnych krawędzi trzonów C3, C4, C5, i C6, które dodatkowo uciskają worek oponowy.
      Co powinnam zrobić po takich badaniach i gdzie się udać????
      Ciągłe mrowienia kończyn i potworne bóle głowy oraz mięśni.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.