Jak wystawić fakturę dla kontrahenta zagranicznego Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam, muszę wystawić fakturę dla belgijskiej firmy. Obie strony
    mają NIP europejski. Usługa była wykonana w Polsce. Czy wystawić
    zwykłą fakturę z Vat, czy jakoś inaczej bez VAT (jak?)? Nie mam
    bladego pojęcia jak to zrobić, szukam, kopię i nic nie znalazłam w
    internecie :-(
    Proszę o szybką pomoc:-)
    --
    Suwaczek Bartosza
    • poszukaj najpierw w ustawie VAT
      --
      Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
    • Wystawiasz zwykłą fakturę vat, ale...
      1. zamiast stawki podatku wpisujesz NP (nie podlega opodatkowaniu)
      2. Podajesz swój i Belga NIP unijny
      3. Wstawiasz formułkę "należny podatek zapłaci nabywca usługi.

      Podstawa prawna: art. 28b ustawy o vat + par 25 ust.4 rozporządzenia w sprawie
      wystawiania faktur.
      --
      WYPADKI
      • taaak ? a czy założycielka wątku przekazała wystarczająco dużo informacji nt. stanu faktycznego, aby powołać AKURAT art. 28b ?????
        --
        Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
        forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
      • tredve dzięki, coś podobnego znalazłam, ale nadal nie do końca wiem
        jak to zrobić.

        jck.x
        "taaak ? a czy założycielka wątku przekazała wystarczająco dużo
        informacji nt. stanu faktycznego, aby powołać AKURAT art. 28b" -
        jaką informację powinnam podać, żeby mieć pewność?
        Nie chcę, żeby ktoś miał przeze mnie później jakieś problemy.
        • mając nawet niewielką wiedzę o VAT, powinnaś była wiedzieć, że ważny jest charakter usługi
          --
          Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
          forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
          • myślałam, że to jest forum, na którym można znaleźć poradę, pomoc, a
            Ty widzę specjalizujesz się w zgryźliwościach

            • taaaa ... jestem stary i zgryźliwy, a przecież powinienem poza godzinami pracy dawać pomoc i porady na forum. A także czytać w myślach, bo napisanie kilku słów na temat CHARAKTERU usługi przekracza możliwości intelektualne większości księgowych w kraju.


              --
              Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
              forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
              • A może ja nie jestem księgową i dlatego nie wiem jak to zrobić?
                Jakbym miała o tym jakieś pojęcie to bym sobie poradziła, ale tego
                widać nie przemyślałeś. Grzecznie spytałam, kto chciał mógł
                odpowiedzieć, kto nie chciał nie musiał. Po poprzedniej
                Twojej "miłej" odpowiedzi spytałam co powinnam podać, żeby uzyskać
                fachową informację. Nie mogłeś normalnie odpowiedzieć? Po co
                zakładałeś takie forum? Ktoś Cię zmusza??? Nikt Ci nie każe czytać w
                myślach ani siedzieć godzinami, jeśli normalna odpowiedź Cię
                przerasta to może daj sobie spokój, co?

                Charakterem usługi była opinia inżynierska dotycząca rozwiązania
                projektowego wystawiona przez firmę świadczącą usługi geotechniczne,
                geologiczne i geodezyjne oraz projektowe w w/w dziedzinach. Raczej
                na tym się znam, fakturę muszę wystawić, bo musze. Firma
                wystawiająca FV jest z Polski, opinia dotyczyła terenu polskiego,
                nabywca usługi jest z Belgii.

                Mam nadzieję, że ktoś jednak jest tu życzliwy i chętny do pomocy i
                podpowie krok po kroku totalnemu księgowo laikowi jak to zrobić.
                Będę wdzięczna.
                • > Mam nadzieję, że ktoś jednak jest tu życzliwy i chętny do pomocy

                  A jak sądzisz, dlaczego założyciel forum je założył?

                  > Charakterem usługi była opinia inżynierska dotycząca rozwiązania
                  > projektowego wystawiona przez firmę świadczącą usługi geotechniczne,
                  > geologiczne i geodezyjne oraz projektowe w w/w dziedzinach.

                  W zasadzie 28b wchodziby w grę, chyba że usługę można zakwalifikować jak o
                  związaną (choćby pośrednio) z nieruchomościami, wtedy decyduje miejsce położenia.
                • > A może ja nie jestem księgową i dlatego nie wiem jak to zrobić?

                  a po co angażowałaś tego geodetę ? przecież na pewno gdzieś jest forum, gdzie życzliwi inżynierowie, geodeci itp. w czasie wolnym od pracy takie opinie wydają od ręki !

                  A teraz poważnie: dużo wskazuje, że usługa powinna być zafakturowana z VAT (22%). Potwierdzić to może (na 100%) dopiero tekst umowy lub dokładny opis faktury, specyfikacja usługi itp.

                  Póki co, jestem tego pewny jedynie na 80%.

                  chcesz opinii ? - wpisz w google: "doradca podatkowy" + nazwa miasta/dzielnicy

                  --
                  Zapraszam na forum o: podatkach, prawie i księgowości:
                  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=46596
                  • Ło matko, czy ta księgowość musi być aż tak skomplikowana? Masakra
                    jakaś! Jedna głupia faktura a tyle możliwości! Pokopię jeszcze,
                    dzięki za pomoc!
                    --
                    Suwaczek Bartosza
                    • wiesz dlaczego nie można odpowiedzieć na 100% jak bo albo to usługa z :
                      1) art.28b ustawy o vat i wtedy stawka vat NP oraz faktura na pdst.par.25 rozp.w
                      spr.faktur, albo
                      2) usługa związana z nieruchomością wg art.28e i tu stawka vat krajowa

                      Problemem jest dobre jej sklasyfikowanie.

                      Art. 28e. Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług
                      świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług
                      zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki
                      wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i
                      używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac
                      budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce
                      położenia nieruchomości.
                      • Ja miałam podobny problem. Dotyczyło to rozliczenia obrotów z kontrahentem spoza UE. Najpierw chcieliśmy poszukać informacji na własną rękę, jednak było to dla nas zbyt skomplikowane. Skorzystaliśmy z pomocy firmy MBW TAX & AUDIT Sp. z o.o. z Poznania. Firma polecona przez zaprzyjaźnioną firmę. Wszystko zostało poprawnie rozliczone i nie musieliśmy martwić się, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu. Później skorzystaliśmy z usług tej firmy jeszcze w kilku kwestiach i mogę ich spokojnie polecić. Poznańska firma, siedzibę mają na Grunwaldzkiej. Pewnie najłatwiej będzie zajrzeć na stronę: www.tax.mbwnet.pl.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.