Dodaj do ulubionych

zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola

20.03.11, 14:34
Drogie nauczycielki wejdźcie i mnie poprzyjcie, mój post jest ostatni. To juz, któryś artykuł w gazecie prawnej, który to na nas nauczycielki zrzuca ciężar tego,że jest niedobór porzedszkoli i przedszkola gminy kosztuja za dużo. Jeszce kilka takich artykułów i MEN rzeczywiście stwierdzi,że nalezy zlikwidować dla nas karte nauczyciela. Za nas nauczycielkami przedszkoli nie ma sie kto wstawić, cały czas jestesmy traktowane jako nauczyciele drugiej kategorii.

praca.gazetaprawna.pl/komentarze/497168,bartosz_marczuk_przedszkole_powszechne_dobry_plan_czy_zacheta_wyborcza.html
Obserwuj wątek
    • magdalas Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 23.03.11, 21:16
      jestem właścicielką prywatnego przedszkola, u mnie nauczyciele pracują na umowie o pracę i wszyscy żyją i mają się dobrze. Z punktu widzenia pracodawcy karta nauczyciela jest totalnie nieekonomiczna i absurdalna, a Państwo jest Twoim pracodawcą i płaci te wszystkie dodatki urlopy i przerwy zdrowotne z moich podatków. Pewnie że każdy by chciał mieć takie warunki pracy, ale socjalizm już minął, mam nadzieję, że bezpowrotnie i takie relikty też powinny być zlikwidowane.
      • tomcug Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 06:12
        Domyślam się, że nauczycielki w Twoim przedszkolu miały wybór, ale zdecydowały się właśnie na Twoje. Mam kilka znajomych pracujących w prywatnych przedszkolach i niekoniecznie mają się dobrze, ale nie miały wyboru a żyć trzeba. A jeżeli już likwidować przywileje wynikające z Karty Nauczyciela to dlaczego tylko nam, nauczycielkom przedszkola? Rozumiem, że w szkole pracują nauczyciele a w przedszkolu opiekunki? Każdy kij ma dwa końce.
        • mariwu Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 11:38
          >A jeżeli już likwidować przywileje wynikające z Karty Nauczyciela to dlaczego tylko nam,
          > nauczycielkom przedszkola?

Jeżeli Karta Nauczyciela zostanie zmieniona albo powstanie zupełnie nowy dokument określający obowiązki i przywileje nauczycieli, to zmieni on warunki pracy wszystkich nauczycieli. Zgodnie z różnymi propozycjami, które padają w toku dyskusji nad zmianami zapisów Karty, wygląda na to, że zdecydowanie bardziej zrewolucjonizują one pracę nauczycieli "szkolnych" niż "przedszkolnych".
          • magdalas Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 14:20
            nie skłamię. Nauczycielki w moim przedszkolu mają potrzebne wykształcenie i zarabiają ok 2000, więc wcale nie tak dużo, ale mają za to 10 osobowe grupy, co sobie bardzo chwalą.
            Jeśli chodzi o nauczycieli w szkołach to oczywiście ich to co powiedziałam wcześniej też dotyczy, już wystarczającym plusem ich pracy jest to że mają latem 2 miesiące wakacji.
            • wioleta.g Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 14:35
              Popieram magdalas.
              Jestem właścicielka punktu przedszkolnego z jedną grupą dzieci do 14 osób. Na chwile obecna uczęszcza 9.
              Punktem przedszkolnym jestem od tego roku, a od przyszłego będę dostawała dotację. Niemniej moje "przedszkole" funkcjonuje od września 2009, czyli niespełna dwa lata. Przez ten czas, pracowałam sama z pomoca nauczycieli od zajęć dodatkowych, którzy przychodzili kilka razy w tygodniu na 30 minut. Od 8 miesięcy pracuje u mnie pomoc nauczyciela, która pomaga mi nad dziećmi. Pracuje na 3/4 etatu. Od września 2 do 3 razy w tygodniu przychodzi dodatkowa nauczycielka, zatrudniona narazie na umowę zlecenie. Od stycznia będzie u mnie pracować na pełen etat, czyli 8h. I wcale jej to nie przeraża. wręcz przeciwnie, rękami i nogami broni sie od publicznego przedszkola. Bo co z tego, ze tydzien pracy to ledwo 25h pracy w przedszkolu, skoro zazwyczaj z grupą liczącą ponad 20 osób?
              A zarobki jednak nie przekraczają 2000 tys. zł netto...
              Ja sama spędzam z dziećmi po 10 h. Przedszkole miesci się na parterze domu,który wyanjmuję i mieszkam na pietrze, więc nie tracę czasu na dojazdy. Ale za to prócz przygotowywania się do zajęć, sprzątam codziennie po zajęciach, bo wiadomo, że miejsce gdzie przebywają dzieci musi być czyste i świeże na następny dzień. A w weekendy studiuję... Fakt. Nie mam jeszcze własnych dzieci, wtedy sytuacja pewnie sie trochę zmieni, ale póki co wiem, ze pracować po 8h z małą grupą dzieci można. I to wcale nie są straszne warunki.
              Ps. Dodam jeszcze, ze jako właścicielką nie mam z tego tytułu niewyobrażalnie wielkiego zysku, póki co wychodzę na zero.
              • tomcug Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 15:51
                Droga wioleto.g, jakoś nie wierzę w to, że jeśli zniosą Kartę Nauczyciela i zostaniemy zatrudniani na 8 godzin dziennie w publicznych placówkach to automatycznie podniesie się standard naszej pracy. Nadal będziemy miały grupy liczące ponad 20 osób, u mnie są roczniki, że mam 30. I nie będę tutaj mówić o innych kwestiach, ale po 20 latach pracy przebywanie w tak licznej grupie po 8 godzin i praca po godzinach w domu, bo przecież papierologia nas zalała całkowicie jest to zwyczajnie nieludzkie. Kocham swoją pracę, wybrałam ją świadomie, ale jeśli nasze dzieci i rodzice mają być zadowolenie to nie tędy droga. Jesteś jeszcze bardzo młodą osobą, życie weryfikuje nasze poglądy.
      • mariwu Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 14:43
        >Pewnie że każdy by chciał mieć takie warunki pracy, ale socjalizm już minął,
        > mam nadzieję, że bezpowrotnie i takie relikty też powinny być zlikwidowane.

Życie może przynieść zaskakujące zmiany...

Oto jedna z propozycji ministerstwa, dotycząca zmian w Karcie:
        Status nauczyciela oraz gwarancje zatrudnienia na takich samych lub korzystniejszych zasadach jak w oświacie samorzadowej powinny przysługiwać w oświacie prowadzonej przez wszystkie inne organy , zarówno w oświacie publicznej, jak i niepublicznej.
        www.katowice.znp.edu.pl/zmiany_w_kn.pdf
        • magdalas Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 18:52
          też o tym słyszałam, niestety to nie pierwszy raz nasz rząd nie wie sam czego chce. W jednym projekcie całkowite wprowadzenie, a w drugim całkowite zniesienie to tylko Tusku i przyjaciele mogli wpaść na taki pomysł, ale abstrahując od polityki nadal uważam, że karta nauczyciela jest skandalem, a wprowadzanie jej w placówkach niepublicznych, gdzie tymi absurdalnymi kosztami będzie obciążony pracodawca to jest skandal do kwadratu.
          • mariwu Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 24.03.11, 22:51
            >karta nauczyciela jest skandalem

Nie, nie jest skandalem. Być może niektóre jej zapisy nalezy zmienić, ale nie bardzo sobie wyobrażam jakość prowadzonych przez nauczyciela zajęć, jeżeli miałby codziennie prowadzić przez 8 godzin lekcje. Do których powinien być dobrze przygotowany. I wokól których ma sporo dodatkowej pracy (przygotowanie i poprawa prac klasowych, cała dokumentacja pedagogiczna itd.). I dodatkowe obowiazki (np. rady czy zebrania z rodzicami), których nie da się zamienieć okazjonalnie z godzinami lekcyjnymi, które nauczyciel powinien tego dnia poprowadzić (kodeks pracy ogranicza przecież dopuszczalny dzienny wymiar pracy).Organizacja pracy szkoly (wakacje dla uczniów) nie bardzo także pozwala na przyznanie nauczycielowi "standardowego" wymiary urlopu i "standardowego" sposobu jego wykorzystania (czyli z pewną dowolnością terminów tego urlopu). Wyobrażasz sobie pracę szkoły, w której co chwilę jakiś nauczyciel wyjeżdza na dwa tygodnie na "wycieczkę do Egiptu", bo po sezonie taniej?
            A pensje? Gdyby dać organom prowadzącym w oświacie publicznej pełną dowolność kształtowania wynagrodzeń mogłoby dojść do sytuacji ( w dobie oszczędzania na oświacie), że nauczyciele z gminy/powiatu, który kiepsko płaci uciekaliby do gminy/powiatu obok. A "publiczny" klient oświaty nie miałby wtedy wyboru: byłby skazany na brak nauczycieli lub, nazwijmy to, "mniej udane egzemplarze".

Niewątpliwie pewne przywileje socjalne nauczycieli są bardzo drogie dla podatników (roczne, płatne, urlopy dla poratowania zdrowia, stany nieczynne). I tych oswiata niepubliczna ( w większości to zwykle małe, szczególnie w przypadku przedszkoli, placówki) na pewno nie udźwignie (choć padaja także propozycje - chyba mało realine, żeby urlop dla poratowania zdrowia finansował ZUS, więc byłaby to tylko zmiana źródła ich finansowania).

Być może zmiany planowane w Karcie będą tak drastyczne a zwolnienia nauczycieli tak masowe, że puszcza się "perskie oko": "Nauczyciele nie martwcie się. Może Was zwolnimy, ale damy Wam Kartę u niepublicznych. Oni Was zatrudnią na tych samych warunkach, na jakich my Was zwolnimy" wink

A może nie będzie tak źle? Ani nauczycielom, ani ich prywatnym pracodawcom? Może całkiem nam tej oświaty nie zdemontują?

• nikorason Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 25.03.11, 12:10
        Uważam, że jesteś bardzo niegospodarną szefową. Pracuje w prywatnej placówce, w której respektuje się KN i jakoś się opłaca, a zarabiam więcej niż moje koleżanki w państwowych. Nigdy nie słyszałam od mojej pani dyrektor jakiegokolwiek narzekania na koszty utrzymania placówki, a rodzice nie płacą dużo za przedszkole. Czyli można jakoś sobie poradzić i oferować usługi na najwyższym poziomie, jak w przypadku mojego przedszkola. Nikt mnie nie przekona, że nauczycielka pracująca 8 godz. ma czas przygotować się do zajęć, zrobić kursy doszkalające, tak jak robi to osoba pracująca zgodnie z KN. Takie kwękolenie niegospodarnej dyrektorki łasej na kasę i tyle....
          • nikorason Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 25.03.11, 14:47
            14? Może jeszcze piętnastki macie?? wink. Mam premię co miesięczną, urlopowe... Druga nauczycielka uzupełniająca, stała pomoc (bo podobno to jakieś osiągniecie, że ma cie panią do pomocy przy zajęciach...). Dzieci 30, ale na szczęście sale ogromne. Korzystamy z wszystkiego jak w KN. Kiedyś już pisałam o swoich warunkach pracy, mamy również zwracane koszty szkoleń.
            • mmn5 Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 25.03.11, 14:59
              30 osobowa grupa w przedszkolu prywatnym? Uwazam, ze jeden nauczyciel+pomoc to i tak za malo. To, ze sala jest duza, nie zmienia faktu, ze nauczyciel pojedynczemu dziecku nie moze poswiecic zbyt wiele uwagi. Przy takiej grupie i nawet niskim czesnym na penwno nie mozna narzekac na brak srodkow finansowych. Jednak wracajac do KN, to jednak nie do konca korzystasz z jej dobrodziejstw. Nikt nie mowi o tym, zeby nauczycieli przedszkola oplacac gorzej niz w KN, ale juz np. urlopy roczne-platne sa naprawde reliktem i zaden przedsiebiorca nie moze sobie pozwolic na ich udzielanie.
                  • jaktosik Re: zmiany przepisów dla nauczycieli przedszkola 26.03.11, 16:39
                    Pozwoliłam sobie dołączyć się do dyskusji, choć nie pracuję obecnie w przedszkolu, a w szkole. Chciałam zwrócić uwagę na "drobny" fakt, że nauczyciel zatrudniony na pełen etat, pracuje nie tylko tyle, ile wynosi jego pensum, czyli 18 godzin. Do tego należy dodać: godziny "karciane", przygotowywanie się do zajęć, sprawdzanie prac, zebrania z rodzicami, udział w radach pedagogicznych, szkoleniach i in., udział w dniach otwartych, indywidualnego rozmowy z uczniami/rodzicami/naczycielami ws. dotyczących podopiecznych, przygotowywanie przestawień, apeli itp., wycieczki/zielone szkoły, prowadzenie obowiązującej dokumentacji i inne. Przykładający się do swojej pracy nauczyciel nie tylko wypracowuje 40 godzin tygodniowo, ale niejednokrotnie ten wymiar czasu pracy przekracza.

Bardzo chętnie będę pracowała w szkole przez 8 godzin dziennie. Proszę tylko o zapewnienie mi warunków do pracy. Trudno przygotowywać się do zajęć w pokoju nauczycielkim, w którym jest 10 krzeseł (nauczycieli w szkole ponad 30) i 2 ogólnodostępne komputery. Jeśli jednak przyjdzie mi wyjechać z uczniami na zieloną szkołe na przykład to złożę wniosek o dodatkowe pieniądze za pracę w godzinach ponadwymiarowych.

Dodam, że już nawet mój mąż potrafi mi zwrócić uwagę, że "dokładam do interesu" nagrywając prezentacje dla uczniów na prywatne płyty cd, używając prywatnego papieru itp.

Co do nauczycielek przedszkola to od zawsze uważałam, i zdania nie zmieniłam, że dyskryminacją jest, iż w Waszych placówkach (jako nieferyjnych) roczny wymiar czasu pracy jest wyższy, niż w szkołach.

Bardzo cenię nauczycielki z przedszkoli (nie wszystkie, tak jak nie wszykich nauczycieli szkół, nie wszystkich urzędników itp.) i zastanawiam się kiedy miałyby przygotowywać się rzetelnie do zajęć, jeśli wymiar pracy bezpośrednio z wychowankiem wynosiłby 40 godzin tygodniowo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka