Dodaj do ulubionych

Czy 5-6 latki powinny uczyć się liter...?

21.04.12, 11:51
Witam drogie koleżanki, chciałabym dowiedzieć się czy grupa dzieci 5-6 letnich powinna uczyć się liter na zajęciach, łącznie z ich pisaniem? Jeżeli nie to czy ktoś wie gdzie jest to czarno na białym zapisane. Czy jest jakiś dokument który o tym mówi wyraźnie. Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • przedszkolanka_anka 21.04.12, 12:01
    Podstawa Programowa.
  • ewusia13 21.04.12, 12:11
    dokumentem, który mówi co dziecko powinno robic w przedszkolu jest podstawa programowa. odnośnie literek to ...
    Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
    Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
    1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia
    typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek,
    zaczynając od le wej strony kartki;
    2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać
    i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
    3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową
    potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania; (czyli robimy masę szlaczków i ćwiczeń manualnych, żeby w szkole rączka była już wyćwiczona i bez problemu zacząć uczyć się pisać)
    4) interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
    5) słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;
    6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby;
    wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej; (przy ćwiczeniach głoskowania można pokazać jak wygląda dana literka ale dziecko nie musi ich znać)
    7) rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków
    oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu,
    na ulicy, na dworcu.

tak więc dzieci nie musza się uczyć literek. chociaż nauczycielki czesto robią to ponad program droga nieoficjalną. gdybys chciała to robić oficjalnie to trzeba by napisac jakiś program dla dzieci zdolnych, ale czy cała grupa jest taka zdolna... nie można tego wymagać od dzieci...

• graz.ka 21.04.12, 17:32
    Uczę te, które chcą. Lepiej wcześniej zainteresowanym pokazać prawidłowy sposób pisania liter, niż potem - po utrwalonym nawyku pisania kanciastych, patykowatych kulfonów - uczyć na nowo.
    --
    Forum ORIGAMI
  • jk3377 22.04.12, 18:36
    zawsze mozna w formie zabawy to zrobicwink ja np mialam zabawe w skakanie po kartach brystolu z napisanymi literami (pisane) male i wielkie-gloskowanie i skakanie tworzac jakis wyraz: mama, kot itd. ulubiona zabawa dziecibig_grin
    --
    -CIEKAWE I TANIE KSIĄŻKI-
  • gootica 25.04.12, 09:17
    N-lka nie wie takich podstawowych rzeczy???Pytanie o dokument, w którym są podstawy prawne nauczania uważam za niedouczenie i brak kompetencji w temacie. Jak można uczyć dzieci nie znając podstawy programowej???Boże patrzysz i nie grzmisz...
  • gonia.1985 27.04.12, 21:14
    Jestem młodą i niedoświadczoną nauczycielką, poza tym to nie ja pracuje w grupie 5-6 latków gdzie właśnie dochodzi do takiego naciągnięcia że dzieci siedzą w ławkach i piszą oraz czytają teksty, chciałam się dowiedzieć od innych bardziej doświadczonych czy to tylko moje odczucia że dzieje się źle i czy jest oprócz podstawy jakiś innym dokument warunkujący te spracy oprócz podstawy programowej, ale widzę że niektórzy tylko czekają żeby kogoś zgnębić i tym samym poprawić swoje ego. współczuję ludziom którzy z Tobą pracują
  • wielkanocnaniespodzianka 30.04.12, 18:43
    porażka na całej linii.
    mam jednak nadzieję,że nie jesteś przedszkolanką, a pytasz ot tak....
  • reges 01.05.12, 12:21
    Nie czepiajcie się dziewczyny, bo sama obserwuję naciski na naukę liter. Ja wprawdzie juz trochę "siedzę w zawodzie" i umiem się wybronić w razie zarzutów, ale młodym się nie dziwię, że mają mętlik w głowie. W każdym przedszkolu, które znam inaczej się do sprawy podchodzi. Przede wszystkim podstawa nie zabrania nauki czytania, w niej jest określone tylko minimum, które dziecko powinno w przedszkolu osiągnąć. Niedawno w Głosie Nauczycielkim (o ile mnie pamięć nie myli) w ten własnie sposób przedstawiono stanowisko ministerstwa. Czyli zakazu nie ma. Rodzice przyzwyczajeni, że w zerówkach litery się wprowadza, naciskają. W klasie I nauczycielka na zebraniu potrafiła powiedzieć, że dzieci po przedszkolu X nie znają liter, a po przedszkolu Y świetnie sobie radzą. Rodzice z przedszkola X mieli żal, że ich dzieci są "w tyle" (po I semestrze wszystko się wyrównało). W październiku odwiedzałam oddział "0" w szkole (5- i 6-latki), dzieci akurat ćwiczyły pisanie litery "A". Zawsze jak pytam nauczycielki z innych przedszkoli, po co wprowadzają naukę czytania i pisania odpowiedź jest jedna " bo dzieci chcą i rodzice sobie tego życzą". Tylko tak się składa, że sama jestem mamą "zerówkowicza" i ani u niego nie obserwuję żadnego parcia na czytanie (wręcz przeciwnie) ani sama nie naciskam na nauke w przedszkolu. Uważam, że dzieci powinny jak najwięcej się ruszać, bawić na placu zabaw, rozwijać zdolności muzyczne i plastyczne, a nie ślęczec nad pisaniem liter.
  • mama9908 01.05.12, 13:16
    dokładnie to samo sądzę, ale niestety rodzice chcą aby ich dzieci idąc do szkoły potrafiły pisać, czytać, od nas tego wymagają , a jeśli widzą słabe postępy to pracują w dziećmi w domu, (widzę to bez ich informacji) wykonując krecią robotę niestety.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka