• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Czy opłaca się wyjechać do Niemiec na taką umowę ? Dodaj do ulubionych

• 29.07.11, 12:21
    Witam...

Mam dwie oferty pracy w niemczech, jedną jako elektryk na budowach za 16€ na godzinę brutto + 40€ netto diety za każdy dzień w którym pracuje (-20€ opłata za mieszkanie, które załatwia pracodawca, czyli pozostaje z diety 20€ na ręke. Do tego jest +25% dodatku za prace w nadgodzinach i 10€ za każde 100km przejechane(jednorazowo polska - niemcy i potem rozliczane miesięcznie od miejsca zamieszkania - do miejsca pracy). Zaszeregowanie mam w grupie podatkowej E3 według umowy. Pracodawca to niemiecka agencja pracy: "ideale-jobs-GmbH" z Bonn, umowe mam na czas nieokreślony z 6 miesięcznym okresem próbnym.

Szczegóły drugiej oferty będę znał dziś po południu to dopiszę.

Pytanie brzmi czy za taką stawkę wogóle opłaca się podejmować pracę bo jak sam sobie wyliczyłem w niemieckim kalkulatorze podatkowym to mi wyszło jakieś 1265,99€ netto, chyba, że coś źle poobliczałem. Do tego doliczam resztę diety (20€ * 22 dni pracy) i wychodzi mi 1705,99€ netto (bez naggodzin - koszty wyżywienia, niestety nie wiem jakie).

Czy może mi ktoś naświetlić sprawę czy są to warunki opłacalne i czy ta agencja jest uczciwa ?
    Bardzo proszę o pomoc bo ewentualny wyjazd mam ustalony na 08 sierpnia 2011 roku.

Z góry dziękuję za pomoc...
    Edytor zaawansowany
    • 03.08.11, 18:29
      Firmy nie znam ale z dietą i mieszkaniem to dobra oferta. W Niemczech już od dawna nie zarabia się kokosów. Z dietą wychodzi 1700 to bardzo dobrze.

Wrzuć w googla nazwy niemieckich sklepow i zobaczysz na stronach ceny ofert czyli koszty jedzenia.
      Penny Markt (tani)
      Lidl (tani)
      Aldi (tani)
      Tengelmann (droższy)

Dowiedz się gdzie będziesz płacić podatek w roku mieszanym bo jeśli pracowałeś w tym roku w Polsce to w tym kraju musisz złożyc PIT i podać pracę za granicą. Jeśli pracujesz tylko w Niemczech w roku kalendarzowym to składasz tylko tam. Jeśli zarobisz powyżej minimum socjalnego (ok.7000 euro rocznie zależnie od miasta) to musisz rozliczyć podatki w Niemczech a potem w Polsce. Można się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech. W mieszanym roku moze to być jednak kosztowna jazda.
      Niemcy nie chca wynajmować obcokrajowcom i największy problem to mieszkanie. Oferta z mieszkaniem to dobry znak. Na miejscu musisz się zameldować najlepiej przed podjęciem legalnej pracy. Jeśli firma żąda Lohnsteuerkarte ( karta podatkowa) to poproś od razy przy zameldowaniu w tym okienku, gdzie śię meldujesz (Meldeamt). I w tym samym okienku pytaj o minimum socjalne zarobków rocznych w danym mieście. Jeśli do końca roku wyjdzie poniżej minimum to dostaniesz zwrot podatku.
      Po zameldowaniu możesz otworzyc konto w banku. Najtańsze to Stadtsparkasse i Postbank. Nie zgadzaj się na przelew na polskie konto, bo te firmy potem jakieś koszmarne sumy odciągają za przelew międzynarodowy.

• 04.08.11, 00:30
        Wielkie dzięki za info.

Jak byś mógł to prosiłbym Cię o rozmowę na gg: 35276402, lub na @: franc80@op.pl

THX
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.