• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

UKE planuje uregulowanie kwestii Premium SMS-ów Dodaj do ulubionych

• IP: *.tktelekom.pl 15.11.09, 14:04
    Koszt opłaty jaki jest podany to 25gr, treść SMS to AP.25gr no i oczywiście
    rzeczywisty koszt SMS to...30,50 zł

Szkoda że wg urzędów publicznych wszystko było zgodne z prawem bo takich
    przekrętów już dawno nie było
    Zaawansowany formularz
    • Gość: k IP: *.adsl.inetia.pl 15.11.09, 14:20
      A ja zastanawiałem się ile czasu potrwa zanim idioci którzy dali się
      naciągnąć na wysłanie sms-a na numer PIĘCIOCYFROWY w zamian za datę
      własnej śmierci albo wynik IQ zaczną trąbić że ich oszukano... No i
      doczekałem się :)
      • Gość: PROSUMENT IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.11.09, 09:20
        moge tylko (naiwnie) liczyc ze UKE i UOKiK przyjrzą się przy okazji powszechnej
        praktyce wysłania spamu sms.
        tu wyminiłbym dwa typy nadurzycia:
        1) dostajesz sms "za automatu"
        2) dostajesz sms na podstawie "tzw "zgody domosylnej" bo co kupięłes iedus
        dzwonek czy inna usługę. to tez jest nielegalne ale moja długa korespondencja z
        operatorem heyah dowodzi, że nie przeszkadza to seicom komorkowym. no i niby
        czemu, przecież maja z premium sms ok 50%.

swoją droga ciekawe że instytucje takie jak uke, uokik i giodo okazują tak
        często bierne i bezradne.
    • Gość: Marek IP: *.centertel.pl 15.11.09, 15:09
      Hehe. Sami na gazeta.pl reklamujecie coś takiego jak np. test na
      AH1N1 - wyłudzajacy pieniądze przez tego rodzaju SMSy. Każdy ma w
      tym jakiś interes. W przypadku testu AH1N1 zrobiłem małe dochodzenie
      i kto ma z tego zysk:
      - dowolny operator GSM(prowizja)
      - mobiletek.pl firma z Krakowa - pośrednik w usłudze - tu należałoby
      się przyjrzeć bliżej
      - łańcuszek firm lub końcowy twórca portalu wyłudzającego
      korzystajacy z usługi np. mobiletek (gdzieś tam widziałem - "to
      dziecinnie proste")
      - firma hostująca serwis - tu akurat hetzner.de z Niemiec, nie znają
      poslkiego nie wiedzą co hostują i jest ok

Pewnie kilka dni wystraczy aby nieźle się obłowić - wystarczy trafić
      w temat na czasie jak np. AH1N1.

Tylko komu oprócz naiwniaków zależy aby z tym skończyć? Przecież ten
      proceder jest na tyle prosty, że ghdyby naprawdę komuś zależało już
      dawno byłoby po sprawie - a to sie ciągnie latami.

A czemu nikomu nie zależy? Sami sobie odpowiedzcie...
      • 15.11.09, 16:43
        Można wprowadzić max. koszt sms'a 3zł, wyeliminować płatne linie 0700 i po
        problemie. Najbardziej znana firma z przekrętów na smsach to chyba warszawska
        Creative coś tam (nie mylić z producentem sprzętu do komputerow)
        --
        Już byłam tak blisko, jego sercemiałam przed sobą... nagle trzask i małe zwarcie :-(
        • 15.11.09, 19:08
          reklamowka_na_209 napisał:

> Można wprowadzić max. koszt sms'a 3zł, wyeliminować płatne linie 0700 i po
          > problemie. Najbardziej znana firma z przekrętów na smsach to chyba warszawska
          > Creative coś tam (nie mylić z producentem sprzętu do komputerow)

Próby blokowania takich numerów już były. Nieudane bo zdaniem obrońców zabiłoby
          to rynek takich usług. jest to o tyle zastanawiające, że jest to chory rynek w
          którym cyniczni wydrwigrosze naciągają ludzi. Czy żal takiego rynku? Nie wiem. Z
          argentyną się rozprawiono choć tam przecież też wszystko było full legal. I
          trzeba było podciągnąć ustawodawstwo bo jednak jak się okazało państwo chce
          chronić ludzi mniej rozgarniętych. Czemu nie ma takiej woli w przypaku "usług"
          opłacanych numerami PREMIUM?

Piszę "usług" bo nikt mi nie wmówi, że obliczanie daty czyjejś śmierci, test
          ciążowy przez Internet czy "test" na grypę w którym odpowiedzi udziela automat
          na podstawie kilkunastu pytań to jest jakakolwiek usługa. Gdyby nią była to
          KOSZT nie byłby ukrywany. Przedsiębiorca powinien mieć obowiązek podania ceny w
          sposób nie budzący wątpliwości.

--
          nie-tak: Czy to o podsłuch chodzi, zastanów się na co mogły wpłynąć fale jakimi
          podsłuchiwał rozmowy? [...]dla mnie włączenie się na frekwencje samolotu jest
          przestępstwem a wręcz morderstwem.
          • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 19:58
            Państwo chcą chronić ludzi, produkuje następne setki naiwniaków, którym się
            wydaje, że państwo ma ich bronić.

Czy podanie ceny usługi w regulaminie, który każdy trzeźwo myślący ma obowiązek
            przeczytać przed uruchomieniem usługi jest ukrywaniem tych cen?
            • 15.11.09, 20:22
              Gość portalu: mirek napisał(a):

> Czy podanie ceny usługi w regulaminie, który każdy trzeźwo myślący ma obowiązek
              > przeczytać przed uruchomieniem usługi jest ukrywaniem tych cen?

Tak, dokładnie! Jest to podanie ceny w sposób który budzi wątpliwości. Pół biedy
              jeśli cena usługi jednak JEST na stronie z numerem. Co prawda małą czcionką ale
              jest. Po prostu najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest domyślne blokowanie
              usług PREMIUM.

Nie ogranicza to niczyjej wolności.

--
              • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 20:45
                Wg ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną podstawą do roszczeń w
                przypadku usług i produktów zamawianych przez internet jest regulamin serwisu
                www i to tam mają się znaleźć wszystkie warunki. Konsument zamawiając
                produkt/usługę na stronie www akceptuje ten regulamin. Jeżeli więc jest tam
                zawarta cena, to konsument nie może powiedzieć, że o niej nie wiedział.
                Roszczenia konsumentów mogłyby być zasadne w wypadku:
                - braku regulaminu na stronie lub błędach zawartych w regulaminie (np. braku
                nazwy i adresu firmy)
                - braku ceny smsa lub błędnie podanej ceny smsa w regulaminie.
                - różnych cenach pomiędzy informacjami na stronach z produktami a na stronie
                regulaminu (np. podanie że sms kosztuje 1 zł a w regulaminie, że 30 zł)

Zgodzę się z Tobą, że sposób podania informacji o cenie może budzić wątpliwości
                ale wg mnie tylko etyczne. Pod względem prawnym jest bez zarzutu.

>Po prostu najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest domyślne blokowanie
                > usług PREMIUM.
                > Nie ogranicza to niczyjej wolności.

Oczywiście, że nie ogranicza, ale ludzie wiedzieli chyba, że to sms o wyższej
                wartości więc nie o takich przypadkach mówimy.
                • 15.11.09, 21:22

> Wg ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną podstawą do roszczeń w
                  > przypadku usług i produktów zamawianych przez internet jest regulamin serwisu
                  > www i to tam mają się znaleźć wszystkie warunki. Konsument zamawiając
                  > produkt/usługę na stronie www akceptuje ten regulamin. Jeżeli więc jest tam
                  > zawarta cena, to konsument nie może powiedzieć, że o niej nie wiedział.
                  > Roszczenia konsumentów mogłyby być zasadne w wypadku:
                  > - braku regulaminu na stronie lub błędach zawartych w regulaminie (np. braku
                  > nazwy i adresu firmy)
                  > - braku ceny smsa lub błędnie podanej ceny smsa w regulaminie.
                  > - różnych cenach pomiędzy informacjami na stronach z produktami a na stronie
                  > regulaminu (np. podanie że sms kosztuje 1 zł a w regulaminie, że 30 zł)
                  >
                  > Zgodzę się z Tobą, że sposób podania informacji o cenie może budzić wątpliwości
                  > ale wg mnie tylko etyczne. Pod względem prawnym jest bez zarzutu.

I właśnie o to chodzi. Nie powinno być prawnie bez zarzutu. Jeżeli MOŻNA podać
                  cenę w sposób nie budzący wątpliwości i można ją podać w sposób budzący
                  wątpliwości to w tym drugim przypadku prawo jest wykorzystywane przeciw ludziom.

> >Po prostu najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest domyślne blokowanie
                  > > usług PREMIUM.
                  > > Nie ogranicza to niczyjej wolności.
                  >
                  > Oczywiście, że nie ogranicza, ale ludzie wiedzieli chyba, że to sms o wyższej
                  > wartości więc nie o takich przypadkach mówimy.

Dokładnie o takich. Właśnie o to chodzi, że ludzie mogą nie wiedzieć, że jest to
                  SMS o podwyższonej płatności.

--
                  • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 21:39
                    > I właśnie o to chodzi. Nie powinno być prawnie bez zarzutu. Jeżeli MOŻNA podać
                    > cenę w sposób nie budzący wątpliwości i można ją podać w sposób budzący
                    > wątpliwości to w tym drugim przypadku prawo jest wykorzystywane przeciw ludziom

Co to znaczy wykorzystywanie prawa przeciw ludziom? Czy serwisy prowadzą
                    mityczne potwory? Wszyscy żyjemy w państwie polskim i każdego obowiązuje to samo
                    prawo.
                    Po drugie. Nie zapiszesz wszystkiego w prawie. Jeżeli ktoś nie czyta co
                    podpisuje albo nie czyta na jakich zasadach wysyła smsa to jest to tylko i
                    wyłącznie jego wina. Wkurza mnie, że ktoś może mieć pretensję do państwa w takim
                    przypadku.

> Dokładnie o takich. Właśnie o to chodzi, że ludzie mogą nie wiedzieć, że jest t
                    > o
                    > SMS o podwyższonej płatności.

To niech blokują sobie usługi premium sms jeżeli nie potrafią odróżnić numeru
                    zwykłego od numeru premium. Nikt im tego nie broni.
                    • 16.11.09, 11:35
                      > Co to znaczy wykorzystywanie prawa przeciw ludziom?

Na przykład wyłudzanie pieniędzy w majestacie prawa. Lub przy pomocy czynów
                      trudnych do udowodnienia.

> Czy serwisy prowadzą
                      > mityczne potwory?

Tego pytania nie rozumiem. Cyniczny wydrwigrosz to nie żaden potwór :D

> Po drugie. Nie zapiszesz wszystkiego w prawie. Jeżeli ktoś nie czyta co
                      > podpisuje albo nie czyta na jakich zasadach wysyła smsa to jest to tylko i
                      > wyłącznie jego wina. Wkurza mnie, że ktoś może mieć pretensję do państwa w taki
                      > m
                      > przypadku.

I całkiem niesłusznie. Po prostu ustawodawstwo zawsze pozostanie w tyle za
                      nowymi technologiami przez co, w okresie przejściowym owe nowe technologie mogą
                      być wykorzystywane do oszukiwania ludzi. Prawo jeszcze tego nie dostrzega a
                      oszuści mogą być nawet uniewinniani przez sądy.

> > Dokładnie o takich. Właśnie o to chodzi, że ludzie mogą nie wiedzieć, że
                      > jest t
                      > > o
                      > > SMS o podwyższonej płatności.
                      >
                      > To niech blokują sobie usługi premium sms jeżeli nie potrafią odróżnić numeru
                      > zwykłego od numeru premium. Nikt im tego nie broni.

Po co? Niech usługi Premium SMS będą blokowane domyślnie. Kto będzie chciał ten
                      sobie odblokuje. W ten sposób nikt nie traci poza oczywiście właścicielami
                      serwisów oszukujących ludzi, póki co legalnie.

--
                      • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.09, 13:00
                        > Na przykład wyłudzanie pieniędzy w majestacie prawa. Lub przy pomocy czynów
                        > trudnych do udowodnienia.

O jakim wyłudzaniu i o jakim oszustwie piszesz?
                        Z treści artykułu można wywnioskować, że ludzie wiedzieli, że sms jest o
                        podwyższonej wartości, sądzili natomiast że jest on tańszy, ponieważ jego cena
                        nie była uwypuklona na stronie www (była zapisana mniejszą czcionką lub była w
                        regulaminie). Czy to oszustwo? NIE. Można to ewentualnie nazwać działaniem
                        nieetycznym.

> Po co? Niech usługi Premium SMS będą blokowane domyślnie. Kto będzie chciał ten
                        > sobie odblokuje.

Może być i tak, ale nie o takich przypadkach chodzi w tym artykule.
                        • 16.11.09, 13:14

> > Na przykład wyłudzanie pieniędzy w majestacie prawa. Lub przy pomocy czyn
                          > ów
                          > > trudnych do udowodnienia.
                          >
                          > O jakim wyłudzaniu i o jakim oszustwie piszesz?

O OCZYWISTYM :)

Tylko nie w sensie prawnym. Na tym właśnie polega problem.

> Z treści artykułu można wywnioskować, że ludzie wiedzieli, że sms jest o
                          > podwyższonej wartości, sądzili natomiast że jest on tańszy, ponieważ jego cena
                          > nie była uwypuklona na stronie www (była zapisana mniejszą czcionką lub była w
                          > regulaminie). Czy to oszustwo? NIE.

Jest to wprowadzenie w błąd. Oszustwo. Oczywiście, że tak. Tylko bezpieczne co z
                          żalem stwierdzam.

> Można to ewentualnie nazwać działaniem
                          > nieetycznym.

Też :)

> > Po co? Niech usługi Premium SMS będą blokowane domyślnie. Kto będzie chci
                          > ał ten
                          > > sobie odblokuje.
                          >
                          > Może być i tak, ale nie o takich przypadkach chodzi w tym artykule.

A o jakie chodzi? Przecież w gestii UKE jak najbardziej leży narzucenie
                          operatorom GSM obowiązku domyślnego blokowania numerów Premium SMS.

--
                          • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.09, 14:02
                            Co do blokowania numerów, zgoda. Niech będzie domyślnie zablokowany premium sms,
                            wyeliminuje to tych co myślą, że wysyłają smsa zwykłego (naprawdę jest ktoś taki?).
                            Co do wyłudzania to się z tobą zgodzić nie mogę ponieważ uważam, że każdy
                            człowiek jest istotą myślącą i że jeżeli komuś nie chce się przeczytać drobnej
                            czcionki to nie musi być przez to chroniony w jakikolwiek sposób przez
                            instytucje państwowe.
                            • 16.11.09, 14:44

> Co do blokowania numerów, zgoda. Niech będzie domyślnie zablokowany premium sms
                              > ,
                              > wyeliminuje to tych co myślą, że wysyłają smsa zwykłego (naprawdę jest ktoś tak
                              > i?).
                              > Co do wyłudzania to się z tobą zgodzić nie mogę ponieważ uważam, że każdy
                              > człowiek jest istotą myślącą i że jeżeli komuś nie chce się przeczytać drobnej
                              > czcionki to nie musi być przez to chroniony w jakikolwiek sposób przez
                              > instytucje państwowe.

Dlatego właśnie zamiast angażować aparat prawny, pisać dziwaczne ustawy
                              wystarczy nakazać operatorom domyślne blokowanie numerów SMS.

--
    • Gość: Aster IP: *.chello.pl 15.11.09, 16:39
      Idiotów bym nie bronił - skoro nie potrafią przeczytać cennika danej usługi to sami są sobie winni. Czy Państwo ma nas wyręczać w myśleniu? Jak ktoś jest głupi to jego sprawa i jego strata.
      • 15.11.09, 18:45
        > Idiotów bym nie bronił - skoro nie potrafią przeczytać cennika danej usługi to
        > sami są sobie winni.

Ceny prawdopodobnie są ukryte w regulaminie który to mało kto czyta.
        Idiotyzm polega na tym że przy tych SMS'ach cena jest podana po liczbie 7 (przynajmniej w czterocyfrowych.)

--
        Demokracja - system opresji w ktorym uciskany sam sobie wybiera przesladowce ktory bedzie przez najblizsze 4 lata podnosil podatki uciskanemu.
        • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 19:52
          > Ceny prawdopodobnie są ukryte w regulaminie który to mało kto czyta.

Jeżeli jest w regulaminie, który akceptujesz wysyłając smsa a go nie
          przeczytałeś to Twoja sprawa. Każda strona oferująca usługi musi mieć taki
          regulamin i każdy użytkownik zamawiający produkty/usługi go akceptuje.
          Nie wiem dlaczego ludziom się wydaje, że państwo ma za nich myśleć.
          • 15.11.09, 20:22
            A tak serio, powiedz jak często zdarza ci sie czytać regulamin przy rejestracji/konkursie w czymkolwiek?
            Wątpie byś choć raz przeczytał cały.

Ja ich nie bronię, udział we wszelkich konkursach via SMS uważam za idiotyzm. W życiu zdarzyło mi sie kilkukrotnie wysłać PremiumSMS głównie w celu uzyskania dostępu do jakiegoś protalu ( i 2 razy by kupić monety w travianie). Jednak zawsze znałem cene przed wysłaniem.

--
            Demokracja - system opresji w ktorym uciskany sam sobie wybiera przesladowce ktory bedzie przez najblizsze 4 lata podnosil podatki uciskanemu.
            • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 20:53
              Nie biorę udziału w tego typu zabawach, rzadko też wysyłam premium smsy.
              Rejestrując się jednak w serwisach różnego typu staram się czytać regulaminy
              (choćby pobieżnie) a już w przypadku usług i portali płatnych regulamin czytam
              zawsze.
              Idiotyzmem jest wysłanie smsa ze strony, która nie ma jasno napisane ile on
              kosztuje. Nawet jeżeli nie czyta się tych regulaminów zawsze to brak ceny na
              stronie musi włączyć lampkę kontrolną i zmusić do lektury regulaminu. Jeżeli nie
              włącza i wysyła się smsy bezmyślnie to się za to płaci.
              • 15.11.09, 21:23

> Jeżeli ni
                > e
                > włącza i wysyła się smsy bezmyślnie to się za to płaci.

Cały czas słyszę tą melodię z piosenki pt. "śmierć frajerom". Nie zgadzam się z
                tym i uważam, że tak jak rozwalono "biznesy" argentyńskie tak samo powinno się
                rozwalić biznesy oparte na SMS Premium.

--
                • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.11.09, 21:31
                  Ale w ten sposób możesz podważyć każdą umowę.
                  Zasady są proste i jasne:
                  czytasz -> podpisujesz (czy np. wysyłasz smsa) -> korzystasz.
                  • 16.11.09, 11:37

> Ale w ten sposób możesz podważyć każdą umowę.

Jaką umowę? Chodzi ci o jej nieprzeczytanie i podpisanie i tłumaczenie się, że
                    nie wiedziałem co podpisałem? Ale w przypadku wyłudzeń Premium SMS nikt niczego
                    nie PODPISUJE.

> Zasady są proste i jasne:
                    > czytasz -> podpisujesz (czy np. wysyłasz smsa) -> korzystasz.

A własnie - nie czy np. wysyłasz smsa. Podpis a SMS to dwie zupełnie
                    różne rzeczy.

--
                    • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.09, 12:46
                      > > Ale w ten sposób możesz podważyć każdą umowę.
                      >
                      > Jaką umowę?
                      ...
                      > A własnie - nie czy np. wysyłasz smsa. Podpis a SMS to dwie zupełnie
                      > różne rzeczy.

Zupełnie nie. Wysłanie smsa jest w tym wypadku zawarciem umowy na świadczenie
                      usługi. Warunki tej umowy są zapisane w regulaminie serwisu.
                      Idąc Twoim tokiem rozumowania można podważyć każdą umowę, bo jedna ze stron
                      powie, że nie wiedziała bo nie było napisane czcionką 20pkt na pierwszej stronie.
                      • 16.11.09, 13:11

> > > Ale w ten sposób możesz podważyć każdą umowę.
                        > >
                        > > Jaką umowę?
                        > ...
                        > > A własnie - nie czy np. wysyłasz smsa. Podpis a SMS to dwie zupełn
                        > ie
                        > > różne rzeczy.
                        >
                        > Zupełnie nie. Wysłanie smsa jest w tym wypadku zawarciem umowy na świadczenie
                        > usługi.

Ale tu chodzi o to, że są to różne TECHNICZNIE czynności. Nie twierdzę, że jest
                        to bezprawne bo nawet nie powinno być. Chodzi o CELOWE wprowadzanie w błąd.

> Warunki tej umowy są zapisane w regulaminie serwisu.

Ale CENA powinna być na stronie z numerem. Czasem jest (choć nieczytelna),
                        czasem nie ma. Ty cały czas piszesz o stronie prawnej. NA DZISIAJ WIĘKSZOŚĆ Z
                        TYCH SERWISÓW JEST BEZKARNA

Ja o tym wiem :)

> Idąc Twoim tokiem rozumowania można podważyć każdą umowę, bo jedna ze stron
                        > powie, że nie wiedziała bo nie było napisane czcionką 20pkt na pierwszej stroni
                        > e.

I tu się nie zgodzę. W przypadku serwisów wyłudzających pieniądze przy pomocy
                        Premium SMS chodzi o to, żeby klient NIE ZORIENTOWAŁ SIĘ jaka jest RZECZYWISTA
                        cena usługi. To co piszesz to klasyczne gdybactwo a rzeczywistość jest INNA. Nie
                        chodzi o podważanie umowy z byle powodu tylko z powodu CELOWYCH działań
                        przedsiębiorcy mających na celu wprowadzenie klienta w błąd.

--
                        • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.09, 13:58
                          Ja rozumiem Twój punkt widzenia, mi też nie podobają się strony gdzie nie ma
                          jasno i czytelnie napisane co i za ile. Dlatego na takich na pewno nic nie kupię.
                          Nie zgadzam się jednak na traktowanie ludzi jak półmózgów nie potrafiących
                          pomyśleć ile będzie kosztował sms, który wysyłają i zrzucanie myślenia za nich
                          na instytucje państwowe. Dlatego uważam, że prawo które jest w tym momencie jest
                          wystarczające jasne i jeżeli jest przestrzegane to nie ma mowy o oszustwie czy
                          wyłudzaniu.

Ps. A co do strony technicznej, w tym wypadku złożenie podpisu i wysłanie smsa w
                          sensie prawnym powoduje takie same skutki.
                          • 16.11.09, 14:50

> Ja rozumiem Twój punkt widzenia, mi też nie podobają się strony gdzie nie ma
                            > jasno i czytelnie napisane co i za ile. Dlatego na takich na pewno nic nie kupi
                            > ę.
                            > Nie zgadzam się jednak na traktowanie ludzi jak półmózgów nie potrafiących
                            > pomyśleć ile będzie kosztował sms, który wysyłają i zrzucanie myślenia za nich
                            > na instytucje państwowe. Dlatego uważam, że prawo które jest w tym momencie jes
                            > t
                            > wystarczające jasne i jeżeli jest przestrzegane to nie ma mowy o oszustwie czy
                            > wyłudzaniu.

To prawo w tej chwili nie jest jasne. Wysyłając SMS'a Premium powinieneś
                            chociażby móc łatwo określić KOMU go wysyłasz (choćby po to żeby bezproblemowo
                            móc złożyć reklamację). Obecnie dostawcy numerów Premium SMS w swoisty sposób
                            chronią swoich klientów czego przykład podałem w tym wątku. Dodam, że w
                            przypadku towarów i usług (choć kwestii usług nie jestem na 100% pewien)
                            kupowanych na odległość masz prawo do rezygnacji w ciągu 10 dni. Jak to prawo
                            wyegzekwować w przypadku SMS'a Premium?

> Ps. A co do strony technicznej, w tym wypadku złożenie podpisu i wysłanie smsa
                            > w
                            > sensie prawnym powoduje takie same skutki.

No nie do końca. Złożenie podpisu ma o niebo większą moc dowodową niż wysłanie
                            SMS'a Premium czy kliknięcie na stronie. I to się okazuje dopiero w przypadku
                            sporów sądowych. Dla przykładu: PIN w bankomacie nie jest ewidentnie podpisem
                            ale na jego podstawie bank wypłaca pieniądze i wynika to z umowy podpisanej z
                            bankiem (podobnie jak umowa podpisana lub dorozumiana w przypadku operatora GSM
                            spowoduje, że po wysłaniu SMS'a Premium operator obciąży konto wysyłającego na
                            rzecz pośrednika). A jednak w sytuacji kiedy PIN zostaje wykradziony sprawa
                            staje się już mniej klarowna prawda?

--
                            • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.11.09, 15:38
                              > To prawo w tej chwili nie jest jasne. Wysyłając SMS'a Premium powinieneś
                              > chociażby móc łatwo określić KOMU go wysyłasz

Ależ możesz, ponieważ w regulaminie muszą być zawarte dane firmy prowadzącej
                              serwis wraz ze sposobem skontaktowania się.

> kupowanych na odległość masz prawo do rezygnacji w ciągu 10 dni. Jak to prawo
                              > wyegzekwować w przypadku SMS'a Premium?

To prawo bodajże nie dotyczy usług z dziedziny rozrywki (bo niby jak zwrócić
                              wynik jakiegoś testu:)?).

Reszta to dywagacje prawne co jest a co nie jest umową i jakie to ma skutki
                              procesowe :)

Podsumujmy jednak opisane sprawy:
                              1. usługa była płatna
                              2. Koszt znajdował się w regulaminie lub małą czcionką na stronie
                              3. Regulamin nie budził zastrzeżeń pod kątem prawnym (wg obecnych przepisów
                              oczywiście:))

Moja wersja: działanie nieetycznie, ale nie oszustwo, bo koszt smsa był w
                              regulaminie i każdy mógł go przeczytać.
                              Twoja wersja: oszustwo (ale nie w sensie prawnym), bo nie było ceny na stronie
                              napisanej dużą czcionką.

Myślę, że przy tym pozostaniemy, bo Ty mnie nie przekonasz, że należy ludzi
                              chronić przed nimi samymi a (mam wrażenie) ja Ciebie nie przekonam, że robić
                              tego nie należy.

Dlatego pozdrawiam serdecznie i dziękuję za owocną dyskusję.
                              Mirek
                              • 16.11.09, 20:57

> > To prawo w tej chwili nie jest jasne. Wysyłając SMS'a Premium powinieneś
                                > > chociażby móc łatwo określić KOMU go wysyłasz
                                >
                                > Ależ możesz, ponieważ w regulaminie muszą być zawarte dane firmy prowadzącej
                                > serwis wraz ze sposobem skontaktowania się.

A jak ich nie ma to co? Dla przykładu:

http://dobieramydiete.pl/

Kara? Grzywna.

> > kupowanych na odległość masz prawo do rezygnacji w ciągu 10 dni. Jak to p
                                > rawo
                                > > wyegzekwować w przypadku SMS'a Premium?
                                >
                                > To prawo bodajże nie dotyczy usług z dziedziny rozrywki (bo niby jak zwrócić
                                > wynik jakiegoś testu:)?).

Sprawdziłem - owe 10 dni będzie jest z tzw. ustawy konsumenckiej a ta dotyczy
                                sprzedaży rzeczy ruchomych :D Tak więc wycofanie się niemożliwe - i dobrze.

> Reszta to dywagacje prawne co jest a co nie jest umową i jakie to ma skutki
                                > procesowe :)

Skutki ma takie, że w powszechnej świadomości lansowanej z dużym uporem żeby
                                było legalnie wystarczy, żeby cena była w regulaminie. A jest to przeraźliwe
                                uproszczenie.

> Podsumujmy jednak opisane sprawy:
                                > 1. usługa była płatna
                                > 2. Koszt znajdował się w regulaminie lub małą czcionką na stronie
                                > 3. Regulamin nie budził zastrzeżeń pod kątem prawnym (wg obecnych przepisów
                                > oczywiście:))

Punkt 3 nie ma znaczenia. Pisałem - grzywna. I co z tego? Napisałem skargę do
                                UKE. Póki co bez reakcji :)

> Moja wersja: działanie nieetycznie, ale nie oszustwo, bo koszt smsa był w
                                > regulaminie i każdy mógł go przeczytać.

Praktyka jest taka - cena jest widoczna razem z kupowanym produktem. To jest
                                praktyka życiowa. W związku z tym razem z kupowanym produktem podawane są ceny
                                fikcyjne. A prawdziwa (oraz wyjaśnienie fikcyjności cen "jawnych") jest w
                                regulaminie. Czy to jest uczciwe?

> Twoja wersja: oszustwo (ale nie w sensie prawnym), bo nie było ceny na stronie
                                > napisanej dużą czcionką.

Wystarczy żeby była. Czytelna. Logiczne, że nie powinna być mniejsza niż numer
                                SMS :) No bo ktoś może mieć wadę wzroku i widzieć numer a nie widzieć ceny ;)

> Myślę, że przy tym pozostaniemy, bo Ty mnie nie przekonasz, że należy ludzi
                                > chronić przed nimi samymi a (mam wrażenie) ja Ciebie nie przekonam, że robić
                                > tego nie należy.

Ale szczerze? Mi nie tyle chodzi o ochronę ludzi (no, powiedzmy do 3 zł za SMS'a
                                - bo wyłudzanie SMS'ów po 30 to już niezła granda) tylko o bezsens prowadzenia
                                działalności opartej na wyzyskiwaniu cudzego braku wiedzy. I jednym krokiem
                                sprawa jest załatwiana - domyślna blokada numerów Premium.

Chociaż sytuacja między wiedzą o numerach Premium a niewiedzą o numerach Premium
                                jest drobna to znam sporo ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia. Numer to numer.
                                Świadomość, że nierozważne użycie odpowiedzi na przysłany SMS może kosztować
                                ponad 30 zł za jeden to jest różnica między normalnym człowiekiem a takim co ma
                                oczy jak spodki. Każdy niewiedzący któremu to uświadamiałem był w szoku. Jak
                                to??? SMS za 30 zł???

Jest też druga - mniej ciekawa strona tego medalu. Jeżeli ktoś ma bardzo wysokie
                                rachunki to nie zauważy jednego SMS'a za 30. Jeśli znajdziesz 10000 takich osób
                                i dodatkowo będziesz wiedział jakich używają telefonów to w ciągu kilku dni
                                staniesz się bogaty :)

> Dlatego pozdrawiam serdecznie i dziękuję za owocną dyskusję.

A nawzajem :) Zazwyczaj dyskusje w tym temacie (np. ostatnie dyskusje z p.
                                Sankowską) zamieniały się w festiwal wycieczek osobistych co nie jest przyjemne.
                                A tutaj - miła odmiana.

--
      • 15.11.09, 19:12
        Gość portalu: Aster napisał(a):

> Idiotów bym nie bronił - skoro nie potrafią przeczytać cennika danej usługi to
        > sami są sobie winni.

Ale czy usługa adresowana do idiotów jest uczciwa?

> Czy Państwo ma nas wyręczać w myśleniu? Jak ktoś jest głup
        > i to jego sprawa i jego strata.

No i tu mamy problem żeby określić granicę. Klientów rolnika który zaczął leczyć
        ludzi przez wkładanie ich do szafy i po wyjściu pokazując im rysunek raka
        (takiego ze szczypcami) i ordynowanie mikstury którą sam przyrządzał (była
        droga, jak ktoś zażywał to kolejne badania w szafie pokazywały coraz mniejszego
        raka) spokojnie mógłbym nazwać idiotami. A jednak rolnik został skazany. Po
        prostu jeśli uda się wycelować w obszar czyjejś niewiedzy to można mu zrobić
        kuku. Nie jest to etyczne. I moim zdaniem powinno być ścigane i karane.

--
    • 15.11.09, 17:43
      A co na to nasz troskliwy RPO? A gdzieżby mu sie chciało zajmować
      takim i podobnymi procederami. To zbyt trudne dla niego i jego
      sztabu fachowców.
      • Gość: Żeń IP: *.zgora.dialog.net.pl 16.11.09, 06:58
        zadekował, się starosc nie radosc ale dzielnie trwa
    • Gość: Pitum IP: 91.192.15.* 16.11.09, 10:10
      miara szkodliwosci spolecznej powinna byc szkoda jaki procent
      stanowi dochodu ofiary, dla bankowca 30PLN to luzil, ale dla
      biednego emeryta to moze byc nawet 10% miesiecznej renty
    • Gość: zorro_zx IP: 82.177.4.* 16.11.09, 10:51
      Przepisy powinny wymuszać podawanie WSZYSTKICH informacji dotyczących opłat
      największą czcionką używaną na stronie lub w ogłoszeniu. Trudne?
      • 16.11.09, 11:48
        Gość portalu: zorro_zx napisał(a):

> Przepisy powinny wymuszać podawanie WSZYSTKICH informacji dotyczących opłat
        > największą czcionką używaną na stronie lub w ogłoszeniu. Trudne?

Niemożliwe a nie trudne. Da się tak zbudować treść strony, że informacja o cenie
        zostanie wpleciona w inne treści w sposób, znowu - utrudniający powzięcie wiedzy
        o rzeczywistej cenie usługi.

Cały problem zostaje rozwiązany jednym posunięciem - domyślnym blokowaniem
        numerów Premium.

Napiszę ci ciekawą historię a źródło jest
        TUTAJ

Pokazuje to źródło ciekawy mechanizm, że nawet oszukani ludzie nie mają szans
        dochodzić sprawiedliwości a oszust działa w majestacie prawa.

Otóż oszust rozsyłał fałszywe informacje które miały skłonić do wysłania SMS'a.
        Pośrednik, tj. dostarczyciel usług dla oszusta napisał: Numer 73550
        oczywiście należy do nas, natomiast prefiks DST.DARK do naszego partnera, który
        został już przez nas poinformowany o próbach wyłudzenia kodów do jego serwisu.
        Jednak zarówno my, jak i nasz partner nie możemy odpowiadać za treści wysyłane
        przez użytkowników GG.

Rozumiesz? Ów partner był BENEFICJENTEM oszukańczych opłat ale okazało się po
        prostu, że ktoś zrobił mu brzydki numer. Czy zwrócił nienależnie pobrane
        pieniądze? Pytanie retoryczne :D

Ciąg dalszy wypowiedzi: Partner zobowiązał się zamieścić na swojej stronie
        informację, iż użytkownicy, którzy wyłudzają kody, zostaną zablokowani.
        Oczywiście proszę podać poszkodowanym kontakt do nas i jeśli otrzymamy od nich
        kody, które zostały do nich przesłane w SMS-ie zwrotnym po wysłaniu SMS-a na
        numer 73550 o treści DST.DARK, nasz partner będzie mógł zidentyfikować
        użytkowników swojego portalu i zablokować ich.

NIC O ZWROCIE KASY :D

To pokazuje jak zabagniona prawnie jest tutaj sytuacja. I żeby było śmieszniej
        wynajmujący od Phonesat usługę najprawdopodobniej faktycznie był niewinny. Żeby
        odzyskać drobną kwotę kilku złotych od oszusta należałoby angażować prokuraturę.
        Nikt się na to nie zdecyduje. Teraz wystarczy sobie pomnożyć te kilka złotych
        razy paręnaście albo paredziesiąt tysięcy oszukanych żeby słowa "łatwa kasa"
        nabrały bardzo konkretnego charakteru :D

--
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.