Dodaj do ulubionych

O Kresach w Tarnowie 24 - 27 listopada 2013

20.11.13, 19:38
Wieslaw Tokarczuk
1) Adam Michnik promuje w Polsce propagatorkę i apologetkę ukraińskiego ultranacjonalizmu ?
65-lat-temu.salon24.pl/549354,michnik-promuje-nacjonalistke-ukrainska
Adam Michnik nieustannie ostrzega przed nacjonalizmem polskim, jednak nacjonalizm ukraiński nie budzi jego niepokoju, on wydaje się go promować. Grzegorz Motyka zdefiniował twórczość Oksany Zabużko jako nacjonalistyczną i ksenofobiczną, ale takie cechy Adamowi Michnikowi wydają się nie przeszkadzać - ale w wersji ukraińskiej...

2( Centralne uroczystości liturgiczne z okazji 75. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 r. Uroczysty koncert zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji RP. Kto zapyta, i czy uzyska odpowiedź, dlaczego polski rząd nie chciał finansować koncertu z okazji 70 Rocznicy banderowskiego ludobójstwa ?

3) Zaproszenie do Tarnowa Blok Finałowy II Festiwalu Niepodległości, 24- 27 listopada 2013 r. Dominują tematy kresowe !

Prezentacja multimedialna, seans filmowy, wykłady trojga wybitnych badaczy i debata podsumowująca. Tak zakończy się w dniach 24- 27 listopada druga edycja Festiwalu Niepodległości, trwająca w Tarnowie od końca października. Uczestnicy kolejno spotkają się i dyskutować będą w auli starostwa z Tomaszem K. Kozłowskim (DSH, Warszawa), dr Pawłem Naleźniakiem (IPN, Kraków) i prof. Włodzimierzem Bernackim (UJ). Wszystkie wykłady nawiązują do tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu tj. "Znaczenia Kresów dla polskiej państwowości i kultury".


Blok finałowy II Festiwalu Niepodległości rozpocznie 24 listopada (niedziela) prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur, czyli Unia już tu była !” T.K. Kozłowski jest znanym popularyzatorem dziedzictwa Kresów, organizatorem Warszawskiej Inicjatywy Kresowej, autorem albumów i książek (m.in. monumentalnego "świata Kresów") oraz blisko 80 prezentacji multimedialnych z cyklu "Opowieści z Kresów".

W poniedziałek 25 listopada organizatorzy zapraszają na wieczór poświęcony mijającej właśnie 95. rocznicy powstania lwowskiego. W programie m.in. seans filmowy i wykład dr Pawła Naleźniaka z krakowskiego IPN, badacza Obrony Lwowa i stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku, koordynatora projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Wykład finałowy pt. „Kresy w polskiej myśli politycznej (od I Rzeczpospolitej do IV RP)” wygłosi w środę 27 listopada prof. Włodzimierz Bernacki (UJ, Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska), politolog i historyk idei, autor m.in. "Myśli politycznej I Rzeczpospolitej". Po wykładzie zaplanowano dyskusję podsumowującą drugą edycję festiwalu, przygotowanego przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17:00 w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka