swiadczenie pielegnacyjne Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie ,czy od wrzesnia tego roku znowu bede starala sie o swiadczenie
    pielegnacyje to czy bede musiala znowu pisac do Urzedu Skarbowego o przyslanie
    mi zaswiadczenia o zarobkach?.
    • Kryterium dochodowe zostało już zniesione jeżeli chodzi o
      świadczenie pielęgnacyjne.Tak więc dziecko otrzymuje to świadczenie(
      a raczej rodzic dziecka niepełnosprawnego) na okres wydania
      orzeczenia o niepełnosprawności.Tak więc skontaktuj się z MOPSem(
      tak skąd wydają Ci to świadczenie) i dowiedz się czy oni
      automatycznie przedłużą,czy musisz złoyć jakiś dokument( na pewno
      nie o zarobkach).
      Pozdrawiam
      Iza
      • Witam.Ja składałam wniosek w lutym tego roku i mimo tego,że nie biorą pod uwagę
        zarobków to jednak musiałam przedłożyć zaświadczenie o dochodach z Urzędu
        Skarbowego za rok poprzedni.Po co?Nie wiem.Ale musiałam
        • A może składałaś też o inne świadczenia?Ja składałam o samo
          świadczenie pielęgnacyjne i nie musiałam składac o dochodach, nie
          mają takiego prawa.
          • skladalam od razu na zasilek rodzinny .
            • Dlatego musiałas dostarczyć zaśw.z Urzędu Skarbowego:-))))
            • > skladalam od razu na zasilek rodzinny .

              Czy skladała Pani wniosek o zasiłek rodzinny czy o swiadczenie
              pielęgnacyjne?

              Być może wątpliwości powstaja z powodu mało precyzyjnych zapisów
              ustawowych. Ustawa o swiadczeniach rodzinnych nie wspomina o
              kryteriach dochodowych w przypadku świadczenia pielegnacyjnego,
              natomiast istotne sa one w przypadku zasiłku rodzinnego.
              Zgodnie z USTAWĄ z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach
              rodzinnych:

              Art. 4. 1. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie
              wydatków na utrzymanie dziecka.
              2. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku
              przysługuje:
              1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
              2) opiekunowi faktycznemu dziecka;
              3) osobie uczącej się.

              Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z
              zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
              1) matce albo ojcu,
              2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia
              25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz.
              59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
              3) opiekunowi faktycznemu dziecka
              - jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy
              zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się
              orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:
              konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w
              związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
              oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka
              w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą
              legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

              Jednocześnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ
              z dnia 2 czerwca 2005 r.w sprawie sposobu i trybu postępowania w
              sprawach o świadczenia rodzinne mówi, że :
              § 7. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczenia
              pielęgnacyjnego
              wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie
              prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wzór określa załącznik
              nr 7 do rozporządzenia.
              2. Do wniosku należy dołączyć:
              1) orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu
              niepełnosprawności dziecka;
              2) zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów,
              (...)
              3) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość
              osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne;
              4) zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę, w
              przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w
              których korzysta w niej z całodobowej opieki.

              § 2. 1. Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku rodzinnego
              oraz dodatków do zasiłku rodzinnego wszczyna się na podstawie
              wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do
              zasiłku rodzinnego, zwanego dalej "wnioskiem o zasiłek rodzinny",
              którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
              2. Do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć m.in.:
              1) uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość
              osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny;
              2) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument
              urzędowy potwierdzający wiek dziecka;
              3) orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub
              znacznym stopniu niepełnosprawności, w przypadku gdy w rodzinie
              wychowuje się dziecko niepełnosprawne;
              4) zaświadczenie szkoły, w przypadku gdy dziecko ukończyło 18
              rok życia;
              6) zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość
              dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
              a) zaświadczenia z urzędu skarbowego
              o wysokości dochodów
              uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym
              poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli dochody te podlegają
              opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach
              ogólnych;
              Wobec powyższego wydaje się w pełni usprawiedliwione oczekiwanie
              okazania wysokości dochodów w przuypadku świadczenia
              pielęgnacyjnego,, aczkolwiek sprzeczne z informacja o zniesionych
              progach dochodowych.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.