Oznaczenie samochodów dla niepełnosprawnych Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Byłbym wdzięczny za informację czy istnieją przepisy określające szczególowo
    miejsce w którym należy umieścić naklejkę informującą o inwalidztwie kierowcy
    • Jeśli posiadasz naklejkę możesz spokojnie zedrzeć ją, ponieważ nie są one do niczego potrzebne.
      Natomiast jeśli chodzi o dokument uprawniający do niestosowania się do wybranych znaków drogowych, parkowania na miejscach dla on, to tutaj możesz znaleźć więcej informacji: ipon.pl/prawo...php?id=5&idp=10.Przede wszystkim najważniejszym jest posiadanie karty parkingowej na której jest aktualne zdjęcie i to jest najważniejszy dokument.
      • jest dokładnie tak jak mówi Graz-ynaj.

        Z jednym wyjątkiem który jak sądze tu nie ma zastosowania ale na wszelki wypadek go podam:
        Prawo o ruchu drogowym
        Dz.U. z 2012 poz. 1137 • Brzmienie od 19 stycznia 2013

        Art. 58. 1. Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.

        2. Kierujący pojazdem, omijając pojazd, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.

      • Witam Cię serdecznie czy oznakowanie naklejki na samochód jest konieczne to powiem z własnego doświadczenia, że nie musisz jej posiadać. Natomiast jeśli chodzi o dokument uprawniający korzystania z miejsca dla osoby niepełnosprawnej. i niedostosowania się do niektórych znaków drogowych jest karta parkingowa.
    • naklejki nie trzeba posiadać, natomiast żeby parkować na kopercie, trzeba mieć kartę parkingową, którą wydaje bodajże WCPR. Karta parkingowa jest imienna, ze zdjęciem - czyli przypisana do danej osoby, a nie do samochodu i można z niej korzystać przewożąc osobę niepełnosprawną. Taka karta uprawnia też do nie przestrzegania niektórych znaków drogowych, np. zakaz ruchu - ale to sprawdź sobie dokładnie w kodeksie drogowym.

      Jeśli dana osoba ma swój samochód i prawo jazdy, może wystąpić o kartę N+, która uprawnia do bezpłatnego parkowania na kopercie w strefie płatnego parkowania. Nie jestem tylko pewna, gdzie kartę N+ się załatwia. Można o to zapytać w PCPR.
    • Znaczek inwalidzki, kiedyś to on uprawniał do korzystania z miejsc parkingowych i nie przestrzegania wybranych przepisów. Teraz mam wrażenie że osoby niepełnosprawne dzielą się na dwie grupy:
      jedni myślą, że jak mają znaczek, to nadal mogą nie przestrzegać wybranych przepisów, a drudzy uważają, że skoro mają kartę, to już znaczka kleić nie muszą.Obowiązku oznakowywania samochodu nie ma, ale jest przywilej, z którego warto skorzystać. Warto żebyśmy byli widoczni na drodze, a nie tylko na parkingu. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy nawet za super dobrze jadącym inwalidą nie pojadą, ale czy my się tym powinniśmy przejmować.Kultura jazdy na całe szczęście się zmienia, a uczciwość wymaga poinformowania współużytkowników drug o tym, że jesteśmy niepełnosprawni. Jak jeździmy idealnie, to niech widzą jakimi świetnymi kierowcami są osoby niepełnosprawne, a jeśli jednak idzie nam to troszkę gorzej, to oznakowanie samochodu zwiększy nasze bezpieczeństwo.Oznakowanie samochodu reguluje art. 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.). Przepis mówi, że pojazd ten może być oznaczony nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, umieszczoną na przedniej szybie w prawym górnym rogu.
      Przepisy mówią o naklejce na przedniej szybie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką naklejkę umieścić również na szybie tylnej. Ci z tyłu też mają prawo wiedzieć, że jedzie przed nimi osoba niepełnosprawna. Oczywiście naklejka nie może ograniczać pola widzenia kierowcy, zarówno z przodu jak i z tyłu.Zarówno oznaczenie pojazdu – kierowanego przez osobę niepełnosprawną – nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, jak również pojazdu – przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych – tablicą barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego nie zezwala osobie niepełnosprawnej oraz osobie przewożącej takie osoby na korzystanie z ulg i uprawnień z jakich może korzystać osoba, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
      • niepełnosprawni,info podają, że tabliczka ma być niebieska , to w końcu co biała czy niebieska ?

        Ja chyba jeszcze muszę się postarać o specjalną tabliczkę z prośbą o pozostawienie miejsca z tyłu samochodu, tak żebym mogła włożyć wózek inwalidzki do bagażnika. Co z tego, że mam tam windę, jak i tak często żeby z niej skorzystać muszę wyjechać na środek ulicy i tam pakować wózek.

        maka
        • No właśnie, tylko karta jest obowiązkowa, naklejka ma sprawić, że inni użytkownicy dróg pomyślą np. o zostawieniu miejsca na to, żeby wózek spokojnie się zmieścił obok drzwi czy dał się zapakować do bagażnika. A jak jest z tym myśleniem u innych kierowców, niestety widać na co dzień.
        • Tabliczka koloru niebieskiego oznacza samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Taki pojazd korzysta z niektórych przywilejów tylko wtedy gdy przewozi osoby niepełnosprawne. Bez osób niepełnosprawnych nie ma prawa korzystać z tychże przywilejów. Tabliczka biała na samochodzie oznacza że kierowca tego pojazdy jest osobą niepełnosprawną.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.