Re: Oznaczenie samochodów dla niepełnosprawnych Dodaj do ulubionych


Znaczek inwalidzki, kiedyś to on uprawniał do korzystania z miejsc parkingowych i nie przestrzegania wybranych przepisów. Teraz mam wrażenie że osoby niepełnosprawne dzielą się na dwie grupy:
jedni myślą, że jak mają znaczek, to nadal mogą nie przestrzegać wybranych przepisów, a drudzy uważają, że skoro mają kartę, to już znaczka kleić nie muszą.Obowiązku oznakowywania samochodu nie ma, ale jest przywilej, z którego warto skorzystać. Warto żebyśmy byli widoczni na drodze, a nie tylko na parkingu. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy nawet za super dobrze jadącym inwalidą nie pojadą, ale czy my się tym powinniśmy przejmować.Kultura jazdy na całe szczęście się zmienia, a uczciwość wymaga poinformowania współużytkowników drug o tym, że jesteśmy niepełnosprawni. Jak jeździmy idealnie, to niech widzą jakimi świetnymi kierowcami są osoby niepełnosprawne, a jeśli jednak idzie nam to troszkę gorzej, to oznakowanie samochodu zwiększy nasze bezpieczeństwo.Oznakowanie samochodu reguluje art. 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.). Przepis mówi, że pojazd ten może być oznaczony nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, umieszczoną na przedniej szybie w prawym górnym rogu.
Przepisy mówią o naklejce na przedniej szybie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką naklejkę umieścić również na szybie tylnej. Ci z tyłu też mają prawo wiedzieć, że jedzie przed nimi osoba niepełnosprawna. Oczywiście naklejka nie może ograniczać pola widzenia kierowcy, zarówno z przodu jak i z tyłu.Zarówno oznaczenie pojazdu – kierowanego przez osobę niepełnosprawną – nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, jak również pojazdu – przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych – tablicą barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego nie zezwala osobie niepełnosprawnej oraz osobie przewożącej takie osoby na korzystanie z ulg i uprawnień z jakich może korzystać osoba, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.