Dodaj do ulubionych

życie bez dochodu a renta socjalna

14.05.18, 12:19
Mam do Was takie pytanie i forum ku temu chyba odpowiednie. Znajoma osoba była na rencie socjalnej/ szkolnej do 30 roku życia. Potem renta została jej odebrana przez komisję. Zdążyła przepracować niecałe 2 lata i przyplątała się kolejna choroba teoretycznie nie związana z poprzednią ( inny rodzaj nowotwora w innym miejscu). Ma całkowitą niezdolność do pracy oraz nie ma prawa do renty bo nie przepracowała 5 lat.
Może jest jakaś szansa dla niej na jakiekolwiek świadczenie bo żyje z pomocy społecznej i pomocy rodziny?
Edytor zaawansowany
  • leda16 15.05.18, 00:05
    Jeśli jest niezdolna do pracy, przysługuje jej umiarkowany stopień niepełnosprawności i stały zasiłek socjalny. Rentę socjalną wypłaca się osobom dorosłym. Więc co konkretnie zostało jej odebrane? Wiesz tylko tyle, że pieniądze. Ja zaś podejrzewam, że został jej odebrany stały zasiłek socjalny, gdyż komisja d/s Niepełnosprawności uznała ją za zdolną do pracy. Więc niby skąd "ma" tą całkowitą niezdolność do pracy, z własnej wyobraźni? Nawiasem mówiąc, setki tysięcy osób z chorobą nowotworową pracuje, więc czemu ona nie, skoro posiada wykształcenie (wyższe zapewne) i zawód. Natomiast , jeśli dochód na osobę w rodzinie tej pani przekracza 502 zł, nawet znaczna niepełnosprawność nie pozwala na pobieranie zasiłku socjalnego. Jej utrzymanie to obowiązek rodziny a nie Państwa. Piszesz zresztą w tak enigmatyczny sposób, że niewiele można zrozumieć. Jak np. mogła od urodzenia pobierać rentę szkolną? Miała jakąś wadę wrodzoną? Jaką? Jak się nazywa ten nowotwór (nowotwory), w jakim stadium TNM jest obecnie? W końcu nawet pryszcz na nosie jest rodzajem nowotworu. Reasumując, raczej ja miałabym Cię prawo zapytać dlaczego ta pani nie ma renty socjalnej / zasiłku socjalnego, skoro "ma" całkowitą niezdolność do pracy? No i czemu sama znajoma nie zwróciła się tu z tym pytaniem, bo Ty wiesz tylko, że w którymś kościele dzwonią, ale niestety nie wiesz w którym, żeby uzyskać rzetelne, kompetentne informacje. Mnie tylko wystarczy nazwa nowotworu i TNM, żeby móc podać jakie są szanse dla uzyskania świadczeń finansowych. Ale nawet tego nie raczyłaś napisać...

--
    www.pmiska.pl
  • kyrob 16.05.18, 12:48
    a czemuż tak agresywnie piszesz, zły dzien? ;)
    Napisałem tyle ile wiem. Socjalną/szkolną miała bo zachorowała w szkole a po 15 latach została uznana za wyleczoną. Jak pisałem, popracowała i przyplatało się coś innego. Siłą rzeczy nie wypracowała wymaganych lat do normalnej renty.Prawdopodobnie ma całkowitą niezdolność do pracy. Dzięki Ci za podjęcie tematu, doczytałem, że może sie starać o rentę specjalną u prezesa ZUS.
  • leda16 17.05.18, 13:24
    A czemuż to rzeczową odpowiedź uważasz za agresję? Przewrażliwienie?
    Jeszcze raz powtarzam - renta ZUS, czyli renta normalna, się jej NIE NALEŻY, bo nie ma 5 lat pracy składkowej. Rent "specjalnych" ZUS nie daje. Zakładam więc, że jest zdolna do pracy zwłaszcza, że - jak piszesz - "Została uznana za wyleczoną". Stwierdzenie o całkowitej niezdolności do pracy musi teraz wydać Komisja d/s Niepełnosprawności przy Urzędzie Miasta, co skutkuje umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i czasowym (2-3 lata) tzw. stałym zasiłkiem socjalnym, jeżeli... jak w poprzednim poście.
    Procedura postępowania jest taka: 1. Zainteresowana bierze w UM druk wniosku o przyznanie stopnia niepełnosprawności (jedną część wniosku wypełnia ona, drugą lekarz wnioskujący.) Do wniosku dołącza calutką dokumentację medyczną, opinię psychologa, ) i niesie do UM, na Komisję. Wniosek oraz każde dodatkowe zaświadczenie lekarskie jest ważne 1 miesiąc, opinia psychologa 2 lata. Więc najpierw powinna zrobić badania psychometryczne wymagane przez Komisję, które trwają przez kilka wizyt. Dla orzeczenia Komisji sprawą podstawową jest to, czego Ty akurat nie wiesz. Te informacje o których piszę, klientka MOPS tam powinna otrzymać. Podejrzewam więc, że ta pani przeszła całą powyższą ścieżkę legislacyjną z negatywnym efektem, a teraz bezskutecznie wisi w Urzędzie Pracy albo siedzi bezczynnie w domu i zastanawia się skąd wyrwać kasę nie podejmując pracy. Naturalnie życzeniowo może sobie wyobrażać, że jest całkowicie niezdolna do pracy. Osoby roszczeniowe często tak myślą, święcie w to wierzą i starają się wmówić otoczeniu. Jednak zaburzenia osobowości nie stanowią podstaw do zasiłku ani tym bardziej do renty ZUS. Najlepiej wklej tu to, co niby "ma" czyli całkowitą niezdolność do pracy, zamazując jej dane osobowe, to będziemy wiedzieć na pewno. Z drugiej strony, jeżeli nie jest zarejestrowana w UP, nic nie załatwi, ponieważ bez ubezpieczenia żaden lekarz jej nie przyjmie.

--
    www.pmiska.pl
  • kyrob 17.05.18, 14:56
    dziękuję za szczegółowe wyjasnienia. Zapytam ją czy starała się o ten stały zasiłek socjalny
  • leda16 17.05.18, 15:53
    kyrob napisał:
    żyje z pomocy sp
    > ołecznej i pomocy rodziny?

Widzę, że szczerze jesteś przejęty losem znajomej. Ale przede wszystkim proponuję się dowiedzieć, czy ta "pomoc społeczna" nie jest aby właśnie tym stałym zasiłkiem socjalnym, który na parę lat przyznaje Komisja d/s Niepełnosprawności, ale wypłaca ją Ośrodek Pomocy Społecznej. Jednak 634 zł + pomoc rodziny, to dla niektórych ciągle za mało, więc jedynym wyjściem jest zabranie się do pracy. Oczywiście wówczas te 634 zł utracą. Zaś osoby całkowicie niezdolne do pracy miałeś okazję obejrzeć na strajku w sejmie - nie chodzące, nie mówiące, nie rozumiejące, co się wokół nich dzieje, bez opanowanych podstawowych umiejętności higienicznych, w stanie wegetatywnym. One teraz dostaną wg. obietnic Morawieckiego 3000 tys. netto. Więc zastanów się uczciwie, czy Twoja znajoma, która tylko coś tam "ma", naprawdę spełnia kryteria pozwalające na pobieranie takiej kwoty?

--
    www.pmiska.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.