II grupa - ulgi na przejazdy? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie, czy posiadaczowi legitymacji osoby niepełnosprawnej z
    umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (07-S) przysługują jakiekolwiek ulgi
    na przejazdy komunikacją publiczną?.
    W poradniku prawnym dla osób niepełnosprawnych znalazłam informację że
    dokumentem uprawniającym do korzystania z ulg w przejazdach jest:

"dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji, albo ze
    znacznym stopniem niepełnosprawności, bądź inwalidów I grupy:
    - wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzający całkowitą
    niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji wraz z dowodem
    osobistym".

Wymienione są tu 3 grupy osób, to jak to jest? - czy "znaczny stopień
    niepełnosprawności to nie to samo co I grupa?, czy mieści się tu II grupa? -
    pogubiłam sie zupełnie - może mnie ktoś oświecić?.

• Znaczny stopień = dawna I grupa

II grupa nawet jeśli to ze zwgledów na narząd ruchu musi zapierniczać na
      nóżkach i zniżek nie ma. Przynajmniej z tego co się orientuję.

Moja mama miała I gr na 3 lata i teraz jej zabrali i zrobili 2 gr na stałe
      (właśnie się odwołujemy) i nie ma teraz możliwości jazdy za darmo a miała
      wcześniej ulgi.

Jeśli się mylę niech ktoś mnie z błędu wyprowadzi.
      --
      Beer or not to beer?
      • Z tego co ja się orientuję to zniżek "ogólnopolskich" nie ma.
        każde miasto decyduje po swojemu.
        W Warszawie jest tak:
        1. Do bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st.
        Warszawie uprawnieni są:

- dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej
        niż do ukończenia 26 roku życia - na podstawie:
        ważnej legitymacji wydanej przez placówkę oświatową dla uczniów dotkniętych
        inwalidztwem lub niepełnosprawnych (wzór MENiS II/181/2 lub MENiS II/182/2),
        ważnej legitymacji wydanej przez Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży
        Niepełnosprawnej Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,
        ważnej legitymacji wydanej przez Polski Związek Głuchych,
        orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia
        stwierdzającego zaliczenie do jednej z grup inwalidów, albo orzeczenia zespołu
        orzekającego o stopniu niepełnosprawności,
        orzeczenia właściwego organu, na podstawie przepisów prawa polskiego, o co
        najmniej częściowej niezdolności do pracy,
        w przypadku dzieci do 16 roku życia, orzeczenia zespołu orzekającego o
        niepełnosprawności.
        - opiekun dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt 5, który:
        podróżuje z uprawnionym,
        podróżuje po uprawnionego lub po odwiezieniu uprawnionego - wyłącznie na trasie
        od miejsca zamieszkania do placówki oświatowej, ośrodka terapii, przychodni
        lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej - na podstawie zaświadczenia z podanym
        adresem miejsca zamieszkania uprawnionego oraz placówki oświatowej, ośrodka
        terapii, przychodni lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej, wydanego przez te
        placówki,
        - osoby:
        *uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji - na
        podstawie orzeczenia właściwego organu, na podstawie przepisów prawa polskiego,
        *uznane za niepełnosprawne w stopniu znacznym - na podstawie orzeczenia
        potwierdzającego niepełnosprawność wydanego przez zespół orzekający o stopniu
        niepełnosprawności, na podstawie przepisów prawa polskiego,
        *będące opiekunami towarzyszącymi w podróży osobom wymienionym w lit. "a"
        lub "b" - na podstawie wskazania przez osobę uprawnioną,

- ociemniali wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem - na podstawie
        legitymacji Polskiego Związku Niewidomych,

- upośledzeni umysłowo wraz z opiekunem - na podstawie legitymacji Polskiego
        Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,

- bezrobotni uczestniczący w programie "Szansa na pracę" realizowanym przez
        Urząd Pracy m.st. Warszawy, na podstawie zaświadczenia wydanego przez Urząd
        Pracy m.st. Warszawy wraz z dokumentem tożsamości ze zdjęciem
        - bezrobotni zarejestrowanych w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy, bez
        przysługującego prawa do zasiłku - przejazd w dniu wyznaczonego terminu
        obowiązkowej wizyty w Urzędzie, na podstawie zaświadczenia wydanego przez Urząd
        Pracy m.st. Warszawy wraz z dokumentem tożsamości ze zdjęciem

2. Do przejazdów ze zniżką 48% (po zaokrągleniu do pełnych piątek groszy)
        środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie uprawnieni są:

- emeryci i renciści do ukończenia 70 roku życia - na podstawie aktualnego
        odcinka emerytury lub renty, bądź na podstawie wyciągu bankowego
        potwierdzającego pobieranie emerytury lub renty, wypłacanej przez Zakład
        Ubezpieczeń Społecznych, organy emerytalno-rentowe Ministerstwa Obrony
        Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centralnego Zarządu
        Zakładów Karnych lub Polskich Kolei Państwowych, łącznie z dokumentem
        tożsamości. Nie jest wymagane, aby kwota świadczenia była czytelna.

- małżonkowie, na których emeryci lub renciści otrzymują dodatki rodzinne, na
        podstawie:
        *aktualnej decyzji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na dany rok,
        potwierdzającej pobieranie dodatku rodzinnego - łącznie z dokumentem
        tożsamości. Nie jest wymagane, aby kwota świadczenia była czytelna.
        aktualnej decyzji o przyznaniu dodatku rodzinnego, wydanej przez organy
        emerytalno-rentowe Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw
        Wewnętrznych i Administracji, Centralnego Zarządu Zakładów Karnych lub Polskich
        Kolei Państwowych, na dany rok - łącznie z dokumentem tożsamości. Nie jest
        wymagane, aby kwota świadczenia była czytelna.

3. Do przejazdów ulgowych w wysokości 50% środkami lokalnego transportu
        zbiorowego w m.st. Warszawie uprawnione są osoby, których uprawnienia wynikają
        z ustaw szczególnych.

• ula_a napisała:

> Mam pytanie, czy posiadaczowi legitymacji osoby niepełnosprawnej z
      > umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (07-S) przysługują jakiekolwiek ulgi
      > na przejazdy komunikacją publiczną?.

Niestety nie ma się jedynie nie wiem ile chyba tak jak na legitymacje
      szkolną/studencką nie wiem dokladnie 33% czy 50% to jest tak czy siak za darmo
      przejazdów autobusowych nie ma, są jedynie "ulgowe"

• > Brakuje mi w pytaniu jednej istotnej wiadomości czy dodatkowo posiadasz rentę
      z zus jezeli otrzymujesz rente to ulga sie nalezy.
      Jeśli masz dodatkowe pytania napisz to moze uda mi sie odpowiedzieć

• Ja mam II grupę i jeżdzę bezpłatnie autobusami i metrem w Warszawie i okolicy.
      Dzwoniłam do MZK i powiedzieli mi ze mogę (nie pracuję i się nie uczę).
      Kontrolowali mnie już kilkakrotnie kanarzy i nie było problemów. Pokazuje
      legitymację osoby niepełnosprawnej. Wzięłam nawet od nich bilet do
      wielokrotnego użytku do metra bo miałam problem z wejściem na stację (musiałam
      szukać windy).
      Pozdrawiam
      Sylwia
      • sylwia.2b nie piszesz ile masz lat.....
        Jeżeli masz mniej niż 26 to możesz jeżdzić bezpłatnie natomiast jeżeli powyżej
        to.........

To źle Cię poinformowali. Niestety często jest tak że nie wszyscy pracownicy
        MZA znają się na przepisach i często poprostu plotą bzdury. A jak złapie Cię
        dociekliwy i znający przepisy kontroler to wtedy Ci pracownicy rozkładają
        rączki i karę musisz płacić sama. Ewentualnie można napisać podanie o umożenie
        kary, które pewnie zostanie rozpatrzone na Twoją korzyść.

Przepisy masz w moim wcześniejszym poście.

Ja też jeżdże "na gapę" bo kontrolerzy przeważnie nie znają dokładnie przepisów
        a nawet jak znają przepisy dotyczące opłat za przejazdy to już o orzecznictwie
        nie wiedzą nic. Finał jest taki że jak pokazuję legitymację to spuszczają wzrok
        i odchodzą albo wybauszają oczy i wpatrują się z niedowierzaniem i też odchodzą.

Ale ............
        kiedyś nie wiedziałam że są ulgi i kasowałam bilet ulgowy
        podszedł kontroler ja mu pokazałam bilet i legitymację
        i kontroler wytłumaczył mi wszystkie przepisy - dokładnie i rzeczowo
        i poinformował mnie że skoro nie mam jeszcze 26 lat to nie muszę kupować
        żadnego biletu bo jestem uprawniona do bezpłatnych przejazdów. Był naprawdę
        dobrze poinformowany i widać było że naprawdę się na tym znał.

Teraz skończyłam już 26 lat, nie pobieram renty i powinnam kasować bilet
        normalny.
        Nie robię tego, jażdżę "na gapę" ale wiem że robię to na własne ryzyko, bo jak
        spotkam na swojej drodze kolejnego dobrze poiformowanego kontrolera to mogę
        dostać karę.

a co do osób niepracujących to nie są one zwolnione z opłat za przejazdy.
        Zwolnione z opłat są osoby bezrobotne uczestniczące w programie "SZANSA NA
        PRACĘ" na podstawie stosownego zaświadczenia wydawanego przez pośredniczki
        zajmujące się tym programem. Zaświadczenie to wydawane jest na okres 3 m-cy z
        możliwością wydanio kolejnego - o ile oczywiście uczestniczy się w programie.
        Pozostałe osoby bezrobotne są uprawnione do bezpłatnych przejazdów tylko w dniu
        wizyty obowiązkowej w urządzie - również na podstawie stosownego zaświadczenia
        wydawanego przez pośredniczkę, u której stawiamy się na tą wizytę.
        Sama decyzja o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej czy pieczątka UP w
        legitymacji ubezpieczeniowej nie uprawnia nas do darmowych przejazdów.
        Kontrolerzy jednak często w przypadku osób bezrobotnych odstępują od wypisania
        mandatu.

--
        Wymagając tolerancji od innych bądźmy tolerancyjni również na nietolerancję,
        lepiej uczyć, pokazywać niż nakazywać
        • Witam ponownie,
          chciałam uzupełnić mój post:-)
          Mam 25lat i aby się upewnić czy mam jakąś ulgę czy bezpłatne przejazdy po
          Warszawie i w strefie podmiejskiej, dzwoniłam kilkakrotnie (by uniknąć
          niewiedzy osoby z MZK lub ewentualnej pomyłki) i za każdym razem informowano
          mnie że mogę jezdzić nie kasując biletu i tak jak piszesz do ukończenia 26
          roku. Z kontrolerami też rozmawiałam i nigdy nie miałam problemów. Poza tym,
          jeżeli kontroler by mnie zaczepił, mam nu,mer do MZK działu ulg i kazałabym mu
          przy mnie zadzwonić.
          Pozdrawiam
          Sylwia
    • www.ztm.waw.pl/taryfa-ulgi.php
      ja zaliczam się do 5d
      Pozdrawiam
      Sylwia

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.