Dodaj do ulubionych

wczesniejsza emerytura

02.08.06, 19:12
Czy opiekun osoby niepelnosprawnej w stopniu znacznym ma prawo do przejscia
na emeryture, jezeli do konca 1998 roku spelnial wymagane warunki, a pracuje
do chwili obecnej?
Czy ewentualna emerytura bedzie mogla byc liczona z lat po 1998 roku?
Czy bedac w OFE moze wrocic do ZUS na podstawie orzeczenia Trybunalu
Konstytucyjnego ze stycznia 2000 roku?
Edytor zaawansowany
  • 06.08.06, 11:44
    Sądzę, że masz prawo do wcześniejszej emerutury.
  • 07.08.06, 21:42
    Czy to pytanie nie jest odpowiednie dla specjalistów z Centrum Informacyjnego
    dla Osób Niepełnosprawnych? Prawdę mówiąc, liczyłam na odpowiedź właśnie
    stamtąd. Czy opiekunom osób niepełnosprawnych specjaliści nie udzielają
    odpowiedzi?
  • 08.08.06, 00:03
    czlowieku oni moze maja urlop? czemu nie poszukasz w ustawacg lub na google.pl?
  • 08.08.06, 08:22
    Urlop to raz, dwa że niektóre sprawy musze skonsultować z prawnikiem. O ile uda
    się znaleźć odpowiedź od ręki to podam ją w piątek – jeśli nie trzeba będzie
    jeszcze poczekać.
  • 18.08.06, 20:37
    Mój brat r.1939/wdowiec/ przeszedł chyba dwa lub trzy lata temu na wczesniejszą
    emerytutrę, ponieważ jego córka r.1968 uznana została za inwalidę II grupy w
    trakcie pobierania nauki w szkole średniej.
    Miał staż pracy około 40lat.
  • 17.08.06, 14:36
    Możliwość przejścia na emeryturę w warunkach, o których Pani/Pan wspomina
    wynika z utrzymania w mocy - wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o
    emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr
    39, poz.353 ze zm.).na podstawie art.186 ust.3 tejże ustawy – przepisów
    rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do
    wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi
    stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz.149),
    Utrzymanie w mocy przepisów wskazanego rozporządzenia, mimo utraty mocy
    obowiązującej przez ustawę, na podstawie której zostało wydane, miało miejsce
    tylko w odniesieniu do osób, które określone w tym rozporządzeniu warunki
    spełniały według stanu na dzień 31 grudnia 1998 r. Na marginesie trzeba dodać,
    iż rzeczywiście z mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego uprawnienia,
    przewidziane w przepisach podanego rozporządzenia, początkowo przysługujące
    tylko matkom, zostały rozszerzone także i na ojców.

    W świetle tego rozporządzenia prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje
    rodzicowi, który ( przypominamy – według stanu na dzień 31 grudnia 1998 r.)
    nie mógł lub nie może kontynuować zatrudnienia z powodu stanu zdrowia swojego
    dziecka, wymagającego - bez względu na wiek - jej stałej opieki oraz
    pielęgnacji lub pomocy w czynnościach samoobsługowych, przysługuje prawo do
    wcześniejszej emerytury, jeżeli spełniał łącznie następujące warunki:
    1) ma okres zatrudnienia określony w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z
    dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
    zwanej dalej "ustawą" / t.j. 20 lat dla kobiety a 25 lat dla mężczyzny
    2) sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, które:
    a) zostało zaliczone do I grupy inwalidów, bez względu na przyczynę
    chorobową inwalidztwa, albo
    b) zostało zaliczone do II grupy inwalidów z powodu jednego ze stanów
    chorobowych wymienionych w ust. 3, oraz
    3) inwalidztwo dziecka istnieje od urodzenia albo powstało przed ukończeniem
    18 roku życia.
    Niespełnienie któregokolwiek z wymienionych warunków wyklucza, niestety,
    możność uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem
    niepełnosprawnym.
    Zatem, nie stanowi wystarczającego spełnienia warunków, o których mowa,
    samo tylko – jak Pani/Pan podaje – istnienie znacznego stopnia
    niepełnosprawności osoby pozostającej pod opieką, nawet jeżeli się przyjmie, że
    miała ona na dzień 31 grudnia 1998 r. ustalony znaczny stopień
    niepełnosprawności powstały przed ukończeniem przez nią 18 roku życia, co czyni
    nieistotnym okoliczności wskazane powyżej w pkt 2 b.
    Pomijając bowiem kwestię okresu zatrudnienia posiadanego przez
    opiekuna w dniu 31 grudnia 1998 r. oraz sposobu sprawowania opieki oraz
    pielęgnacji i pomocy, trzeba zauważyć, że wymóg zasadniczy polega na
    niemożności kontynuowania zatrudnienia właśnie z powodu konieczności takiej
    opieki. Z informacji podanej przez Panią/Pana wynikałoby tymczasem, że Pani/Pan
    pracuje bez przerwy. Zatem okoliczność, bez względu na pozostałe, przemawiałaby
    za uznaniem, że nie zachodzą podstawy uprawniające Panią/Pana do ubiegania się
    o wcześniejszą emeryturę w oparciu o przepisy wskazanego rozporządzenia Rady
    Ministrów z dnia 15 maja 1989 r.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.