Dodaj do ulubionych

Czy stypendium jest dochodem...?

28.11.06, 11:52
Dzień dobry.
Jestem osobą niepełnosprawną. Studiuję zaocznie w celu przekwalifikowania
się. Za studia płacę miesięcznie 315 zł przez 10 miesięcy plus zakup
podręczników itd. Mam stypendium naukowe w wysokości 190 zł i stypendium dla
niepełnosprawnych w wysokości 150 zł miesięcznie. Obecnie chciałbym wystąpić
o dodatek mieszkaniowy, gdyż nie pracuję a nieiwlka renta - 460 zł
miesięcznie nie pozwala mi na opłacenie czynszu i zakup żywności. Panie z
opieki społecznej do dochodu każa wliczyć stypendia. Chciałbym się dowiedzieć
czy rzeczywiście stypendium w tym przypadku jest dochodem, który należy
uwzglednić? Przecież koszta uzyskania tego stypendium w zasadzie przewyższają
jego wysokość. Poza tym za otrzymane stypendia opłacam naukę i już nie mam
mozliwości przeznaczenia ich na opłatę czynszu. Jeśli za nie opłacę czynsz to
nie będę miał za co opłacić studiów i w ten sposób stracę stypendium. Bardzo
proszę o fachowa informację na ten temat.
Dziękuję
Obserwuj wątek
    • blondyneczka_niebieskooka Re: Czy stypendium jest dochodem...? 29.11.06, 11:24
      napisz coś więcej o tym stypendium dla osób niep[ełnosprawnych, co to za
      stypendium, skąd?

wiem że niektóre instytucje za dochód uważają te pieniążki od których jest
      odprowadzany podatek dochodowy.
      Tylko uwaga: niekiedy dostajemy kwotę brutto do ręki gdyż np. instytucja
      wypłacająca bierze pod uwagę ulgę podatkową i finał jest taki że my widzimy
      taką samą kwotę brutto i netto a tak naprawę jakby nie brać pod uwagę ulgi to
      byłyby one różne
      --
      Wymagając tolerancji od innych bądźmy tolerancyjni również na nietolerancję,
      lepiej uczyć, pokazywać niż nakazywać
    • osika4 Re: Czy stypendium jest dochodem...? 29.11.06, 13:59
      Uważam, że powinieneś przeczytać Ustawę dot. przyznawania
      dodatków mieszkaniowych, wtedy stwierdzisz czy należą Ci
      się pieniążki.
      Gdzieś czytałam, że dodatek przysługuje osobom, jeżeli średni miesięczny dochód
      na jednego członka gospodarstwa domowego uzyskany w okresie trzech miesięcy
      poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza 175%
      kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym.
      Nie wiem jednak, czy to Ustawa reguluje dla całego kraju, czy też każde miasto
      oddzielnie wg swoich możliwości finansowych, tylko w oparciu o ogólne wytyczne
      Ustawy.
      Jeżeli byłoby tak jak powyżej, czyli 175% emerytury to Ty mieściłbyś się wraz
      ze stypendium.
      Zachęcam jeszcze raz do poczytania Ustawy.
      • wiewiorcia22 Re: Czy stypendium jest dochodem...? 29.11.06, 14:53
        Stypendium dla niepełnosprawnych wypłaca moja uczelnia. Jeśli jesteś
        zainteresowny to najlepiej zrobisz jak dowiesz się w dziekanacie. Może u Ciebie
        też jest takie stypendium wypłacane. Podstawą otrzymania jest orzeczenie o
        niepełnosprawności.

• wiewiorcia22 Re: Czy stypendium jest dochodem...? 29.11.06, 15:02
        Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz
        po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na
        ubezpieczenie
        chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba
        że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. - tak mówi ustawa o
        dodatkach mieszkaniowych.

Mam niewielką wiedzę z zakresu finansowości i z tego co wiem koszty uzyskania
        są to wydatki poniesione na uzyskaniu przychodu.
        Dochód to przychód minus koszta.

Logicznie myśląc stypendium jest przychodem, a kosztami uzyskania są wydatki
        zwiazane z jego otrzymaniem. W moim przypadku: czesne, zakup podręczników itd.
        Na wszystko mam faktury. Jeśli od stypendium odejmę to co wydaję żeby je
        uzyskac to dochód wynosi zero.

Nie wiem, może jestem w błędzie. Już w tej sprawie napisałam do ministerstwa,
        właśnie czekam na odpowiedz. Koleżanka, która studiuje finanse mówiła, że mam
        rację. Może zasięgnę jeszcze opinii prawika.

Jeśli jest na forum osoba komptentna to bardzo proszę o opinię.

Dziękuję
        • blondyneczka_niebieskooka Re: Czy stypendium jest dochodem...? 30.11.06, 08:45
          > Logicznie myśląc stypendium jest przychodem, a kosztami uzyskania są wydatki
          > zwiazane z jego otrzymaniem. W moim przypadku: czesne, zakup podręczników
          itd.
          > Na wszystko mam faktury. Jeśli od stypendium odejmę to co wydaję żeby je
          > uzyskac to dochód wynosi zero.

MOIM ZDANIEM jeteś w dużym błędzie, koszty uzyskania przychodu to nie jak
          myślisz poniesione przez Ciebie koszty ...
          Nie mam w tej chwili pod ręką przepisów i nie jestem Ci podać definicji ale tak
          w skrócie to koszty uzyskania przychodu dotyczą głównie (CHYBA NIE ZAWSZE)
          wynagrodzenia za pracę i masz je zawsze podane na PIT

Może ekspert z Centrum poda Tobie dokładną wykładnię ...
          --
          Wymagając tolerancji od innych bądźmy tolerancyjni również na nietolerancję,
          lepiej uczyć, pokazywać niż nakazywać
          • wiewiorcia22 Re: Czy stypendium jest dochodem...? 30.11.06, 13:05
            Koszta uzyskania przychodu to wszystkie wydatki, które ponosi się żeby go
            otrzymać. Przy wynagrodzeniu koszta są ustalone odgórnie, ale już np. przy
            działalności gosp. koszta to rzeczywiste wydatki, np opłata za lokal, zakup
            środków czystości itd. Stypendium jes zwolnione z opodatkowania, więc na PIT
            nie jest uwzględnione. Napisałam na forum księgowość i prawo, może tam jest
            jakiś specjalista. Może jeszcze przedzwonię do ksiegowej, która mi prowadziła
            księgę.
    • baja47 wiewiórciu :) 30.11.06, 19:17
      czekam z niecierpliwością na rzetelne i jednoznaczne informacje u żródeł, do
      jakich sie udałaś :)
      w mojej rodzinie wystepuje styp.specjalne, styp.socjalne, dod.do kwatery
      /studenckiej/dtyp.z Unii. zasiłek rodzinny i dod.rehabilitacyjny - wszystko to
      UM wlicza do dochodu rodziny, by obliczyć dochod na osobę, a potem , wynikający
      z niego, dod.mieszkaniowy
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka