zasilek opiekunczy -starsza osoba Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Czy w Pl istnieja jakies zasilki na opieke nad starszymi , niepelnosprawnymi
    osobami? -paraliz w wyniku udaru mozgu
    • Tak istnieje jeśli musisz się zajmować taką osobą otrzymujesz świadczenie
      pielęgnacyjne 420zł, bo nie mozesz pracować.
      --
      " NADZIEJA UMIERA OSTATNIA"
      • Obawiam się ze nie istnieje taki przepis – świadczenie pielęgnacyjne dotyczy
        opieki nad dzieckiem.

        USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych

        Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub
        innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem
        przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli
        nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu
        sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o
        niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej
        opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością
        samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień
        opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo
        orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

        www.pomocspoleczna.ngo.pl/x/121992

        Osoby opiekujące się kimś z rodziny mogą liczyć jedynie na opłacenie składek
        społecznych

        USTAWA z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

        Art. 42. 1. Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością
        sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym
        członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub
        rodzeństwem, ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenia
        emerytalne i rentowe od kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, jeżeli
        dochód na osobę w rodzinie osoby opiekującej się nie przekracza 150 % kwoty
        kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i osoba opiekująca się nie podlega
        obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów lub nie
        otrzymuje emerytury albo renty. Dotyczy to również osób, które w związku z
        koniecznością sprawowania opieki pozostają na bezpłatnym urlopie.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.