normy i akord w ZPCh. Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Jak to jest z tymi firmami o statusie zakładów pracy chronionej czy osoby niepełnosprawne z różnymi schorzeniami zatrudnione w firmach o powyższym statusie mogą mieć narzucone normy ilościowe przy produkcji. A czy nie wykonywanie określonych /zawyżonych mym skromnym zdaniem/ norm może być powodem do otrzymania wypowiedzenia z pracy właśnie z tego powodu????. Zaznaczam iż istnieją różne schorzenia i różne stopnie sprawności manualnej przez co niektórzy pracownicy pomimo tego że się bardzo starają nie są w stanie osiągnąć niejednokrotnie wyśrubowanych norm. Z tego co mi było dotychczas wiadomo zatrudnianie w ZPCh miało być jednym z celów rehabilitacji ON a niejednokrotnie jest po prostu odwrotnie gdyż za najniższą średnią krajową niepełnosprawni zasuwają ponad siły może nie wszyscy ale niestety tak jest.
    • Niestety, kwestia norm jest dość skomplikowana. Jako Integracja
      wystąpiliśmy z pytaniem o to do Państwowej Inspekcji Pracy -
      odpowiedź poniżej.
      Patrząc ma praktykę działania różnych ZPCHr-ów rzeczywiście mam
      wrażenie, że niewiele się różnią od zwykłych zakładów pracy.

      2. Czy w przypadku zatrudniania niepełnosprawnych pracodawca może
      przewidzieć pracę na akord? Czy istnieje możliwość wystąpienia do
      Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o sprawdzenie czy narzucone
      przez pracodawcę normy nie są zbyt wygórowane?
      Obowiązujące przepisy prawa nie zabraniają zatrudniania osób
      niepełnosprawnych w akordowym systemie wynagradzania za pracę.
      System akordowy powinien opierać się na normach pracy i akordowych
      stawkach płacowych. Normy pracy, stanowiące miernik nakładu pracy,
      jej wydajności i jakości, mogą być stosowane, jeżeli jest to
      uzasadnione rodzajem pracy. Ustalane są przez pracodawcę. Przy
      ustalaniu norm pracy dla osób niepełnosprawnych pracodawca jest
      obowiązany zachować szczególne normy czasu pracy tych osób
      wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji
      zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.
      U. nr 123 poz. 776 z późn. zm.) oraz wymagania przepisów dotyczących
      minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obowiązany jest także zachować
      normy wydatku energetycznego określone w przepisach dotyczących
      zatrudniania kobiet i młodocianych.
      Normy pracy są rodzajem norm pozaprawnych. Mimo, że ich poziom ma
      bezpośredni wpływ na wynagrodzenie pracownika, nie są one traktowane
      przez Kodeks pracy jako element umowy o pracę. Państwowa Inspekcja
      Pracy nie jest organem upoważnionym do oceny prawidłowości
      normowania pracy. Przepis art. 262 §2 pkt 2 Kodeksu pracy wyłącza
      również spod właściwości sądów pracy spory dotyczące stosowania norm
      pracy. Spór dotyczący stosowania lub zmiany norm pracy winien być
      rozstrzygany przy zastosowaniu przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991
      r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn.
      zm.).
      Ustalanie norm pracy wiąże się z przeprowadzeniem badań procesów
      pracy oraz różnego rodzaju pomiarów, w tym wydatku energetycznego.
      Dlatego też w sprawach dotyczących prawidłowości ustalenia norm
      pracy można zwrócić się do właściwego instytutu badawczego, np.
      Centralnego Instytutu Ochrony Pracy- Państwowego Instytutu
      Badawczego.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.