Świadczenie pielęgnacyjne na dorosłą niepełnspr. Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Z porad praktycznych dla chorych dorosłych poniżej informacja o orzeczeniu
    Trybunału Konstytucyjnego


    Osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mieć
    prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego osoba,
    na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jest zdolna do pracy, ale nie pracuje
    ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko
    niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo ubiegania się o świadczenie
    pielęgnacyjne (420 zł mies.). Podsumowując żona osoby dorosłej chorej na
    mukowiscydozę lub inne przewlekłe, ciężkie choroby ma prawo do świadczenia
    pielęgnacyjnego.

    na stronie internetowej pełny tekst :
    praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/27232,zona_opiekujaca_sie_niepelnosprawnym_mezem_otrzyma_swiadczenie_pielegnacyjne.html

    Pozdrawiam serdecznie :)
    • Czy to również oznacza to,że do swiadczenia będzie miała prawo córka
      opiekujaca sie niepełnosprawnym ojcem?
      • Wydaje mi się,że tak...ale prawdopodobnie żona opiekująca się
        niepełnosprawnym mężem już nie...przynajmniej wg tego co w tym
        napisali:/

        Były już posty o tym.
        --
        ...budzi się we mnie zwierzę...ale obawiam się,że to leniwiec ;)

        ...gdy nie masz nic do ofiarowania...ofiaruj uśmiech...:)))
        • W najnowszej wersji przepisu istnieje zapis który odbiera prawo do
          świadczenia pielęgnacyjnego osobom które pozostają w związku
          małżeńskim (art. 17 par 5 pt 2a). I to według prawników z którymi
          rozmawiałem jest problem przy przyznawaniu świadczeń pomiędzy
          małżonkami i w niektórych innych sytuacjach.

          USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych


          Art. 17. 1. (57) Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z
          zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje osobom, na
          których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. -
          Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.)
          ciąży obowiązek alimentacyjny, a także opiekunowi faktycznemu
          dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej
          pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem
          legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze
          wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy
          innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością
          samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na
          co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i
          edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu
          niepełnosprawności.
          2. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w
          przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 5
          ust. 2. Przepisy art. 5 ust. 3-10 (58) stosuje się odpowiednio.
          2a. (59) W przypadku, gdy o świadczenie pielęgnacyjne ubiega się
          matka lub ojciec albo opiekun faktyczny dziecka, ustalając prawo do
          świadczenia uwzględnia się dochód rodziny osoby sprawującej opiekę.
          2b. (60) W przypadku, gdy o świadczenie pielęgnacyjne ubiega się
          krewny w linii prostej inny niż matka lub ojciec, albo rodzeństwo,
          ustalając prawo do świadczenia uwzględnia się łącznie dochód rodziny
          osoby sprawującej opiekę oraz dochód rodziny osoby wymagającej
          opieki.
          2c. (61) W przypadku, gdy o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego
          ubiega się rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem, na której
          zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks
          rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, ustalając prawo
          do świadczenia uwzględnia się dochód rodziny zastępczej oraz dochód
          tego dziecka.
          2d. (62) Przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w ust. 2-2c, w
          składzie rodziny uwzględnia się również dziecko, którego
          niepełnosprawność uprawnia do pobierania świadczenia
          pielęgnacyjnego, nawet jeżeli posiada ono własne dziecko.
          3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420,00 zł
          miesięcznie.
          4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące
          kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia
          pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla
          się do 10 groszy w górę.
          5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
          1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury,
          renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego
          lub świadczenia przedemerytalnego;
          2) osoba wymagająca opieki:
          a) pozostaje w związku małżeńskim,
          b) (63) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem
          rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, o której mowa w ust.
          2c, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub
          rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w
          specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z
          całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem
          zakładów opieki zdrowotnej;
          3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury
          na to dziecko;
          4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku
          rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia
          pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
          5) (64) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest
          uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych
          z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia
          społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym
          stanowią inaczej.

      • Witam ponownie.
        W tej sprawie napisałam do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
        Departament Świadczeń Rodzinnych odpisał iż córka moze pobierać
        świadczenie pielęgnacyjne,jeśli sprawuje bezposrednią opiekę nad
        ojcem,nie będącym w zwiazku małżeńskim,legitymującym się znacznym
        stopniem niepełnosprawności.
        Piszę aby zainteresowane osoby nie miały juz wątpliwości:)

        PS Choć jesli chodzi o realizacje w praktyce to okazało sie,że nie
        tak łatwo tą sprawę załatwić.Referat swiadczeń rodzinnych odsyła do
        MOPR a MOPR do referatu świadczeń rodzinnych.Mam zgromadzone
        potrzebne dokumenty ale nikt jak narazie nie wyraził "chęci"ich
        przyjęcia.Jutro sie okaże....
        • A co w sytuacji ,gdy osoba niepełnosprawna jest osoba samotną z
          rentą socjalną w kwocie 577 zł z groszami?W orzeczeniu z ZUS jest
          częsciowa niezdolnośc do pracy ,ale renta na początku była przyznana
          na rok,potem dwa ,teraz na trzy lata.Co świadczy o tym ,ze stan
          chorej sie pogarsza.Osoba ta złożyła własnie wniosej o przyznanie
          grupy i okreslenie stopnia niepełnosprawności.Do pracy nie
          pójdzie ,bo nie wszystko moze wykonywac ,a poza tym bierze udział w
          testowaniu leku przez okres kilku lat i musi byc do dyspozycji
          lekarzy.Pytanie czy z racji niskiego dochodu i wyłaczenia z
          zatrudnienia nalezy jej sie świadczenie socjalne?Dodam ,ze przez
          pewien czas pracowała na pól etatu jak jeszcze była bardziej sprawna
          będąc jednoczesnie na tej rencie.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.