Dodaj do ulubionych

Dotacje do miejsc pracy osób niepełnosprawnych

08.02.09, 21:04
Witam,

Mam prośbę do ekspertów Integracji. Pracuję w średniej firmie, w której
pracuje ok. 40 osób i co jakiś czas pojawiają się u nas osoby z orzeczoną
grupą inwalidzką szukające pracy. Z uwagi na nasilające się pytania ze strony
osób z orzeczoną grupą rozważamy możliwość stworzenia działu, którego
pracownikami byłyby osoby niepełnosprawne. Mamy wyselekcjonowane 4 osoby z
orzeczoną grupą. Dwoje z nich ma znaczny stopień z zastrzeżeniem praca żadna,
a dwie osoby ma umiarkowany stopień. Myślę, że tylko w przypadku jednego z
pracowników potrzebne by było zakupienie dodatkowego oprzyrządowania.
Do Państwa miałbym prośbę o wskazanie na jakie środki można liczyć
zatrudniając osoby niepełnosprawne – dopłaty do ZUS-u, itp. Jakie wydatki
musielibyśmy ponieść zatrudniając takie osoby – środki na dodatkową opiekę
lekarską? Dodatkowy nadzór?

Pozdrawiam i proszę o udzielenie informacji
Grzegorz
Edytor zaawansowany
  • 09.02.09, 11:22
    Strasznie trudno będzie to wytłumaczyć na forum – a niestety nie
    mamy jeszcze przygotowanego materiału odnośnie wsparcia pracy. To co
    napisze poniżej jest podstawową informacją – w razie dalszych
    wątpliwości zapraszam do kontaktu z naszą infolinią 0 801 801 015

    Informuję, że kwestie, o które Pan pyta zamieszczone są w Ustawie o
    rehabilitacji zawodowej i społecznej, oraz zatrudnianiu osób
    niepełnosprawnych (Dziennik Ustaw z 1997 roku poz. 123 nr 776 z
    późn. Zmianami).

    1. Pracodawca zatrudniający ponad 25 osób w przeliczeniu na
    pełny etat powinien zatrudniać minimum 6% osób niepełnosprawnych.
    Jeśli tego nie robi płaci tzw. Obowiązkowe opłaty na rzecz PFRON w
    wysokości 40,65% przeciętnego wynagrodzenia, za każdy nieopłacony
    etat. Przepis ten nie dotyczy pracodawców, którzy zatrudniają mniej
    niż 25 osób. Czyli w chwili obecnej prawdopodobnie płaca Państwo tą
    karę – pierwszą korzyścią będzie to, że po zatrudnieniu 4 osób z
    niepełnosprawnością nie będą musieli Państwo płacić kary.

    2. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może starać
    się o dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionej osoby
    niepełnosprawnej. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia
    niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej, typu zakładu pracy
    (ogólny i zakład pracy chronionej) oraz występowania tzw schorzeń
    specjalnych. W chwili obecnej zakład produkcyjny może otrzymać
    refundacje nie więcej jak 75% kosztów pracy ON (płaca + składki) i
    nie więcej niż podaje tabelka:

    (schorzenia specjalne mają osoby: z epilepsją, zarażone HIV/Aids,
    niewidome, z niepełnosprawnością intelektualną i które przeszły
    chory psychicznie)


    mw = inim.wynagr.w 2009r =1276 zł
    1276 zł znaczny umiarkowany lekki
    brak schorzeń
    spec. 160% mw 140% mw 60% mw
    x 70% kwot dla ZPCHr
    1429,12 1250,48 535,92
    schorzenie spec.
    ( + 40% mw) 160% mw + 40% mw 140 mw + 40% mw 60% mw + 40%
    mw

    2296,80 2067,12 1148,40

    Art.26a pkt.4.
    Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90%
    faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku
    pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą – 75% tych kosztów.




    Pracodawca, zatrudniający osoby niepełnosprawne może ubiegać się o
    zwrot kosztów dostosowania stanowiska pracy dla potrzeb osoby
    niepełnosprawnej. O taką refundację może starać się za pośrednictwem
    Starosty. Zakres dostosowania miejsca pracy oraz kwota
    dofinansowania ustalany jest w przed podpisaniem umowy o
    dofinansowanie ze starostą.

    Jeśli chodzi o osoby z adnotacja „żadna praca” czy „niezdolny do
    pracy” to osoby takie mogą pracować o ile na ich pracę na określonym
    stanowisku zgodzi się lekarz medycyny pracy.
    Jełsi chodzi o uprawnienia pracujących osób niepełnosprawnych to
    polecam publikacje „abc niepełnosprawnego pracownika i pracodawcy” w
    części dotyczącej obowiązków pracodawcy jest aktualna (w części
    odnośnie dofinansowań dla pracowników już nie)
    www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5418;jsessionid=A5466190E2379C29E23EA2864B5A88FD

  • 09.02.09, 11:27
    niestety tabelka się rozjechała zupełnie:

    brak schorzeń:

    stopień znaczny = 160% MW x 70% kwot dla ZPCHr =1429,12
    stopień umiarkowany = 140% mw x 70% kwot dla ZPCHr 1250,48
    stopień lekki = 60% mw x 70% kwot dla ZPCHr 535,92


    schorzenia specjalne to co wyżej ( + 40% mw)

    Znaczny - 2296,80
    Umiarkowany -2067,12
    Lekki - 1148,40
  • 10.02.09, 00:23
    1. Wszystkie te osoby mogą pracować, ale miejsce pracy musi odebrać
    PIP.
    2. Wszystkie informacje odnośnie dotacji są w wyżej wspomnianej
    ustawie.Po szczegóły najlepiej zwrócić się do PFRON.
  • 10.02.09, 08:13
    basia 74:

    1. słuszna uwaga - choć dotyczy tylko osób ze znacznym i
    umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
    2. prawda - aczkolwiek strasznie trudno się ostatnio do PFRON
    dodzwonić - poza tym dosć często infolinia PFRON odsyła z miejsca na
    naszą infolinie
  • 13.02.09, 11:54
    Witam dziękuję ślicznie za pomoc. Mam jeszcze pytania uściślające, ponieważ nie
    wiem czy dobrze zrozumiałem.
    Na niepełnosprawnego bez schorzenia specjalnego nasz zakład pracy może otrzymać:

    stopień znaczny = 160% MW x 70% kwot dla ZPCHr = 1429,12
    stopień umiarkowany = 140% mw x 70% kwot dla ZPCHr 1250,48
    stopień lekki = 60% mw x 70% kwot dla ZPCHr 535,92

    A więc przy wynagrodzeniu(łącznie koszty pracy pracownika) 3000zł brutto dla
    każdego z naszych pracowników możemy się ubiegać o

    1429,12 zł na pracownika ze znacznym stopniem
    i 1250zł ze stopniem umiarkowanym.
    Jeśli pracownik ma schorzenie psychiczne to możemy się ubiegać o 2250 zł przy
    koszcie pracy brutto na pracownika 3000zł?

    Pozdrawiam
    Grzegorz
  • 13.02.09, 13:04
    poprosze o meila na adres warszawa@integracja.org odesle tabelkę
    tam jest to ładnie opisane - tu sie nie wkleja

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.