• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Jak przejść na świadczenia przed emerytalne? Dodaj do ulubionych

  • 08.03.09, 12:42
    Witam.
    Mam grupę inwalidzką lekkiego stopnia niepełnosprawności (O2-P) do 11.05.2010.
    Mam 35 lat pracy składkowej i nie składkowej. Umowę w zakładzie pracy
    chronionej mam do lipca 2010. Mój problem polega na tym że nie mogę już
    pracować ze względu na stan zdrowia i chciała bym przejść na świadczenia przed
    emerytalne. I co mam robić żeby je otrzymać, bo na pewno pracodawca nie będzie
    mnie chciał zwolnić. (a z tego co wiem to by przejść na świadczenia przed
    emerytalne muszę być zwolniona z przyczyn zakładu)
    Kochani pomóżcie.
    Edytor zaawansowany
    • 09.03.09, 08:56
      prosze przeczytać informacje z przepisu:



      USTAWA z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

      Art. 2. 1. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje
      osobie, która:
      1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z
      powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w
      rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie
      niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub
      pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6
      miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat -
      mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co
      najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
      2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z
      przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z
      dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach
      rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), zwanej dalej "ustawą o
      promocji zatrudnienia", w którym była zatrudniona przez okres nie
      krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz
      60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury,
      wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
      3) do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez
      okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w
      rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o
      systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn.
      zm.1)), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych", i
      za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do
      dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i
      61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury,
      wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
      4) zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w
      ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do
      pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do
      dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat -
      kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do
      emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla
      mężczyzn, lub
      5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących
      zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji
      zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż
      6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co
      najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
      6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku
      pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub
      niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie
      roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u
      którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez
      okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do
      emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla
      mężczyzn.
      2. Za okres uprawniający do emerytury, o którym mowa w ust. 1, uważa
      się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1
      oraz art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i
      rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39,
      poz. 353, Nr 64, poz. 593 i Nr 99, poz. 1001), zwanej dalej "ustawą
      o emeryturach i rentach z FUS".
      3. Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust.
      1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla
      bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia,
      jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
      1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
      2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła
      bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego
      zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o
      promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac
      interwencyjnych lub robót publicznych;
      3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w
      terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy
      urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania
      zasiłku dla bezrobotnych.
      4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zakład Ubezpieczeń
      Społecznych, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić
      termin złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3 pkt 3.
      5. Do okresu 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o
      którym mowa w ust. 3, wlicza się:
      1) okresy, za które, zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o promocji
      zatrudnienia, prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie przysługiwało;
      2) okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu
      przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach
      prac interwencyjnych lub robót publicznych podjętego w tym okresie;
      w przypadku gdy zatrudnienie lub inna praca zarobkowa ustanie po
      upływie 6-miesięcznego okresu, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, prawo
      do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeżeli wniosek o
      przyznanie tego świadczenia zostanie złożony w terminie
      nieprzekraczającym 14 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej
      pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji
      zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub
      robót publicznych.
      6. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również
      osobom, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o
      zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr
      3, poz. 20 i Nr 96, poz. 959), po spełnieniu warunków, o których
      mowa w ust. 3.

  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.