Dodaj do ulubionych

PILNE - typowe polskie, proste i szybkie danie

10.11.10, 21:32
Drogie WDPD, w te sobote mam przygotowac jakies polskie zarelko na wieczorny posilek grupy ok 10 osob, obcokrajowcow (mieszkam we Francji, towarzystwo bardzo mieszane).
Bez zbednej wytwornosci, max 2 dania, cos prostego, ale typowo polskiego i zeby jednoczesnie ludzie zjedli bez strachu, co tam maja na talerzu. big_grin

Myslalam o poznanskich szarych kluchach z boczkiem i kiszona kapucha, ale moja mama twierdzi, ze nie bedzie im smakowac, a poza tym i tak nie dam rady zrobic...uncertain Fakt, na 10 osob roboty byloby troche...

Chcialabym Was poprosic o podrzucenie jakis pomyslow, w piatek powinnam juz mniej wiecej wiedziec, co bede robic, zeby moc sie zorganizowac.

Z gory dziekuje!
--

W nocy czas płynie inaczej (...). Nie ma sensu się temu przeciwstawiać. (Haruki Murakami)
Obserwuj wątek
    • mjermak Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 21:55
      Zwykle polskie kanapeczki na pszenno zytnim chlebie, do tego salatka z gotowanych warzyw, salatka sledziowa lub same sledziki, do popicia barszczyk czerwony.

Typowo poslki jest bigos i raczej wszyscy zjedza bez cudowania. Sama kapusta faktycznie moze nie smakowac. Poza tym poznanskie to nie jest typowo polskie.

Pieczony kurczak nacierany czosnkiem lub majerankiem, do tego salatka z pora i ziemniaczki z wody z koperkiem plus zupa pomidorowa do picia lub taka tradycyjna z ryzem.

Na deser szarlotka lub sernik z rodzynkami.
      • bebe.lapin Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 22:28
        Schabowe to niekoniecznie big_grin

O barszczyku myslalam, sprobuje wyczaic gdzies surowe buraki (jak robilam u siebie wigilie 2 lata temu, to musialam specjalnie zamawiac w warzywniaku...).

Na bigos nie mam warunkow ani kuchennych, ani czasowych.

Hm, dania proste (ale na cieplo), zwykle bywaja wykwintne "pates bologneses". big_grin

a poza tym - co to za straszna teoria, ze jak poznanskie to nie polskie??!!
        --

W nocy czas płynie inaczej (...). Nie ma sensu się temu przeciwstawiać. (Haruki Murakami)
        • aniarudi83 Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 22:57
          A śląskie z cebulką i skwareczkami? Znajoma będąc na grancie we Francji właśnie ugotowała taki obiadek Francuzom i prosili o powtórkę. Proste bardzo, troszkę pracy jest ale bez przesady jeśli się opracuje metodykę działania. Tanie, pyszne i sycące. Do tego pomidorowa z makaronem. Albo grochówka. Mniam big_grin
          --
          http://www.suwaczki.com/tickers/9f7jj44jura433hp.png

http://internetbezchamstwa.pl/images/button2.gif
          • k.l2 Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 23:58
            Ja bedac we Francji robilam i polecam (zawsze wzbudzalo entuzjazm) :
            - z szybkich i prostych dan - lazanki, placki ziemniaczane
            - z bardziej pracochlonnych - pierogi ( z kapusta i grzybami), golabki
            I na dodatek barszczyk smile

A buraki bez problemu dostanie w Carrefourze albo innym tego typu, pakowane prozniowo, juz obrane smile

• nadia_m Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 11.11.10, 09:14
              > - z bardziej pracochlonnych - pierogi ( z kapusta i grzybami), golabki

golabki mozna zrobic "oszukane". zrobic mini mielone (mieso+cebula+jajko+sol+pieprz), przesmazyc na odrobinie oliwy, dodac poszatkowana kapuste+2 lyzki oliwy, dusic az do miekkosci, na koniec dodac 1/2 puszki pomidorow pelati pokrojonych, doprawic sola, pieprzem i majerankiem
        • mjermak Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 11.11.10, 03:07
          Zle sie wyrazilam, ale skoro ma byc typowo polska potrawa to ja nie podalabym czegos regionalnego, w innych rejonach polski kluchy na lachu nie sa znane.
          No i przez 5 lat studiow w tym miescie mi to poznaniacy wbijali do glowy to mi zostalo-ze cos jest poznanskie czy wielkopolskie, wiec inne, lepsze a nie po prostu ogolnie nasze polskiesmile
    • laminja Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 23:07
      z zup obcokrajowców zaskakuje (pozytywnie) żurek, ogórkowa, krupnik i barszcz - wszystkie proste. Podaj je w miseczkach lub filiżankach. Żurek koniecznie z jajkiem. Jako danie główne podałabym zrazy zawijane. Możesz je zrobić wcześniej i odgrzać jak goście przyjdą. Szybko zrobisz sporą ilość. Podaj je z dwoma rodzajami kaszy i buraczkami na ciepło. Na deser makowiec i sernik albo sernik z makiem jako 2 w 1 :p Do takiego drugiego dania wybrałabym żurek lub krupnik, bo pozostałe dwie zupy pokrywają się składem z drugim daniem. Albo może zupa grzybowa z łazankami, też by pasowała do zrazów.
      • horpyna4 Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 11.11.10, 10:47
        Zrazy z kaszą to jest to - właśnie kasza jest polską potrawą.

Masz rację, że warto podać dwa rodzaje kaszy, bo nie wszyscy chcą jeść gryczaną. A taka np. perłowa jest już dość "obojętna".

Jeżeli są dostępne dobre ogórki kiszone lub małosolne, to oprócz buraczków można też podać ogórki.

Jeżeli zrazy zawijane są zbyt pracochłonne, to można zrobić niezawijane, bez tych dodatkowych bajerów. Ważne, żeby sos był smaczny (najlepiej z suszonymi grzybami i śmietaną, bo to słowiańskie dodatki) i żeby było go dużo: kasza bardzo wchłania sos.

Zupa w tej sytuacji powinna być bez kaszy, czyli krupnik raczej odpada. Prędzej żurek z jajkiem.
    • mikams75 Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 10.11.10, 23:28
      zapiekanki - pieczarki, ser zolty utrzec na grubych oczkach, dodac duzo pieprzu, klasc dosyc grubo na bulke, moze byc bagietka i do piekarnika.
      Proste i kazdy uwielbia. To taka ulepszona wersja zapiekanek sprzedawanych kiedys w budach.

zupa grzybowa - tez robi dobre wrazenie
      barszcz- nie wiem czy masz gdzie kupic taki gotowy z kartonu,ja wywoze z pl i tez jest bardzo dobry. Szybciej i po polsku sie juz nie da.

inne typowo polskie jedzenie jest dosyc czasochlonne - pyzy, pierogi, kopytka.
      Z mies - moze jakies zraziki zawijane, albo golabki - ale przy tym tez troche jest roboty...
    • hamerykanka Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 11.11.10, 14:29
      Lazanki z kapusta smile
      Moj maz rodowity Amerykaniec nie tknie czerwonych zup typu pomidorowa czy barszcz bo 'zupa nie powinna byc czerwona'; tatara bo surowe mieso, bigosu bo kiszoa kapusta jest zepsuta...
      za to wchodza mu wszelkie rodzaje pierogow. Lubi tez odsmazane kopytka (a moze kopytka z jakims zawiesistym sosem?), leniwe , kotlety mielone i schabowe.
      Sernik pieczony, z bakaliami tez jest polski bo znalezc wokol moge tylko te na zimno.
      • irenazu Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 11.11.10, 20:51
        Ja też obstawiam pierogi(wbrew nazwie ruskie wcale nie są ruskie,tylko polskie),takie suto polane skwareczkami. No i od razu pomyślałam o bigosie,tyle że gorzej komponują się obok niego pierogi.Może właśnie jako drugą potrawę podaj czysty barszczyk np.z jajkiem na twardo.
    • bebe.lapin Re: PILNE - typowe polskie, proste i szybkie dani 13.11.10, 01:15
      Dzieki wielkie, tyle fajnych propozycji, ze ne wiem, na co sie zdecydowac. big_grin Mam czas o jutra rana na podjecie decyzji, na pewno postaram sie zrobic barszczyk, o ile znajde surow buraki (jakos nie wierze, ze z tych juz ugotowanych da sie zrobic sensowna zupe).

A co do reszty, to czego nie zrobie jutro, na pewno zrobie przy innej okazji!

PS
      Ktoregos roku mialam w akademiku w drzwi obok Polke, z ktora akurat sie dobrze rozumialysmy, i czasem masochistycznie robilysmy razem niekonczaca sie wyliczanke "ale bym zjadla..." big_grin Przyznam, ze takie zabawy to tylko dla wielbicieli hardkoru, bo slinka leciala strumieniami, a zrobic (a zwlaszcza kupic) nie bylo jak...
      --

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka