Dodaj do ulubionych

opieka nad starszymi osobami (rodzicami)

11.08.11, 10:37
Jakie przyrządy i inne "pomoce" WDPD zasugerowała/kupiła/przygotowała dla swoich starzejących się rodziców, mieszkających nie razem z nią?
- uchwyty w łazience
- siedzisko na wannę
- ???
- ???

Jak ułatwić im codzienne życie, w miarę jak im sił ubywa?
Ubywa im tez zdolności adaptacyjnych --- jak przekonać ich do usprawnień?
Edytor zaawansowany
  • aankaa 11.08.11, 11:01
    walczyłabym jak lew o wymianę wanny na kabinę - najlepiej bezbrodzikową i w miarę dużą żeby zmieściła się osoba pomagająca przy kąpieli
  • asfo 11.08.11, 11:06
    Usunięcie wszystkich poślizgowych dywaników. Kuchenka z zabezpieczeniem - jeśli palnik gaśnie, kuchenka odłącza gaz.
  • gazeta_mi_placi 11.08.11, 12:08
    Albo zmiana na elektryczną, zero dywaników, jeżeli to możliwe zlikwidowanie progów, uchwyty przy wannie i ubikacji.

--
    http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/6f7abdb1.gif
  • aganiok32 11.08.11, 12:21
    Koniecznie wymień wannę na kabinę. W przyszłości żaden uchwyt nie pomoże Ci wyciągnąć rodzica z wanny. W kabinie warto zamontować specjalne składane krzesełko. Kuchenka z zabezpieczeniem też obowiązkowo, podobnie czajnik elektryczny, który wyłącza się jeśli nie ma w nim wody ( ale to już chyba standard).
  • aganiok32 11.08.11, 12:23
    jeśli mają telefon stacjonarny, to można zamontować do telefonu specjalną przystawkę dla starszych osób, która w nagłych przypadkach pomoże im wybrać odpowiedni numer telefonu.
    Na przykład coś takiego:
    www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/telefon_domowy/telefony_modemy/przystawki/?_prod=680203
  • leszkowa 11.08.11, 19:59
    z własnego doświadczenia sugeruję:
    1. kabina z antypoślizgową matą, uchwyty przy wc i umywalce i w kabinie, antypoślizgowy dywanik, kosmetyki, wieszaki, suszarka do bielizny dostępne bez wspinania się na krzesełko
    2. przystawka do tel stacjonarnego, komórka z dużym wyświetlaczem i przyciskiem alarmowym,
    3. kuchenka gazowa z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym - mama nie przestawiła się na elektryczną, super bezpieczny czajnik elektr
    4.podstawowe naczynia itp w zasięgu ręki - w miarę możliwości polikwiduj górne szafki....
    5.nocne oświetlenie - słabe, ale palące się całą noc w przedpokoju, w pokoju, może być led
    6.fotel z wys oparciem pod głowę, a przede wszystkim z wysoko umieszczonym siedzeniem( jak krzesło), żeby łatwo się z niego wstawało
    7.pojemnik na leki - podzielone na dawki r/p/w i cały tydzień - osobny dla każdego z rodziców - WYRAŹNIE opisany
    8. a dla Ciebie mnóstwo cierpliwości...
    ciężko zmienić wieloletnie przyzwyczajenia, ale malutkimi krokami udaje się..
  • wipsania 12.08.11, 00:57
    Podyższająca nakładka na sedes (do kupienia w sklepach ze sprzętem medycznym) - moja mama musiała to mieć po złamaniu szyjki kości udowej ale okazało się, że i póżniej jest używana, ponieważ sedesy jakieś takie niskie są. Młodzi i sprawni w ogóle tego nie zauważamy ale starsza osoba ma trudności i z siadaniem i zwłaszcza ze wstawaniem z tegoż.
  • milva_barring 12.08.11, 07:20
    W miarę możliwości telefony rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach mieszkania. Tak zrobiła koleżanka w mieszkaniu ojca, który ma problemy z poruszaniem.

No i jeszcze może nie urządzenia, ale zaprzyjaźniona sąsiadka - starsza pani ale bardzo sprawna, która niby całkiem przypadkiem zagląda i przynosi talerz ciepłej zupy, kawałek ciasta, proponuje drobne zakupy. Moja koleżanka codziennie po południu przychodzi do ojca z ciepłym obiadem, ale do tego czasu jest sam i sąsiadka zagląda czy nic się nie dzieje.
  • jerrykot1 12.08.11, 08:08
    To zależy od wielu czynników: wiek rodzicow, stadium niesprawności, zdolności adaptacyjnych...
    Jesli po prostu planujesz prewencję, to reorganizacja kuchni (bez gornych szafek, bezpieczna kuchenka, piecyk na wysokości blatu, szuflady zamiast półek w szafkach) i łazienki/toalety (wygodna kabina zamiast wanny, najlepiej bezbrodzikowa, z uchwytami/podpoórkami i jakimś siedziskiem), jak najmniej szafek do ktorych trzeba się wspinać... Wszystko to, co i tobie ulatwiłoby życie nawet wtedy, gdy nic ci nie dolega - będzie dobre dla ludzi starszych. Ale może być i tak, że będziesz musiała przełamywać opory i wieloletnie przyzwyczajenia (bo ja tak zawsze miałam i dobrze było, czego ty się dziecko, czeoiasz). Wtedy chyba trzeba na chwilę mamę/tatę przeflancować do siebie i pokazać, jak działają takie nowinki, ba - kazać je stosować (pod cichym nadzorem, oczywiście) na zasadzie: mamo, mogłabyś mi zrobić herbaty? Sorry, ale mam tylko elektryczny czajnik i wodę trzeba z fitra wziąć...
    Jeśli nie prewencja, a doraźna konieczność - to też zależy, w czym udogodnienie miałoby pomóc. Trudno to doradzić. Ale wiele z tego, co powyżej już napisano jest sensowne i na pewno sprawdzone w praktyce. Zyczę powodzeniasmile
    --
    Eunuch i krytyk z jednej są parafii...Obaj wiedzą jak trzeba - żaden nie potrafi. (Boy-Żeleński)
  • qwok 21.08.11, 19:10
    Przy już bardziej zaawansowanej demencji starczej czy chorobie Alzheimera mogę jeszcze polecić odzież i bielizne 4Care która ogranicza samorozbieranie pacjenta oraz ewentualny dostęp do pieluchy. Więcej na strone www.4care.com.pl
  • gazeta_mi_placi 21.08.11, 19:22
    Modelki na tej stronce nie są chyba jeszcze w wieku w którym choruje się na Alzheimera big_grin
    Modele takowoż tongue_out
    --
  • gazeta_mi_placi 21.08.11, 19:23
    P.s. Głupia krypciocha tongue_out

--
  • qwok 22.08.11, 00:11
    Bardziej niż o modelki chodziło mi o produkty które te modelki noszą smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.